Προς το περιεχόμενο

Σε 23 μήνες φυλάκισης καταδικάστηκε το πέμπτο μέλος της πειρατικής ομάδας Imagine


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πέμπτο μέλος της γνωστής πειρατικής ομάδας του BitTorrent, IMAGiNE, καταδικάστηκε σύμφωνα με πληροφορίες σε 23 μήνες φυλάκισης σε ομοσπονδιακή φυλακή.Επιπλέον ο Javier Ferrer, τέθηκε για τρία χρόνια σε εποπτεία και κλήθηκε να πληρώσει το ποσό των $15,000. Υπενθυμίζεται ότι ο αρχηγός της ομάδας, ο Jeramiah Perkins καταδικάστηκε σε πέντε χρόνια φυλάκισης τον περασμένο Ιανουάριο.

Σε Δελτίο Τύπου, το Υπουργείο Δικαιοσύνης κατονόμασε την ομάδα IMAGiNE, ως υπαίτια για την διαδικτυακή διάθεση ταινιών μέσω του BitΤorrent. Η δραστηριότητα της ομάδας έλαβε χώρα μεταξύ Σεπτεμβρίου 2009 και Σεπτεμβρίου 2011 κατά την οποία παρανόμως πραγματοποιούσαν εγγραφή ταινιών σε βιντεοκάμερα.

Κάποια μέλη ήταν επιφορτισμένα με την διαδικασία της εγγραφής της εικόνας και κάποια άλλα με την εγγραφή του ήχου. Παράλληλα με την κατάλληλη επεξεργασία των αρχείων διαμοίραζαν τα release που προέκυπταν και τα οποία έφεραν το όνομά τους, μέσω του διαδικτύου. Δημοφιλείς κυκλοφορίες της ομάδας είναι τα The Men Who Stare At Goats, Avatar και Clash of the Titans.

Link.png Site: arstechnica.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα μου άρεσε η φώτο που βάλατε.

Πέρα από την όλη υπόθεση πάντως απορώ πως μερικοί μπορούν και βλέπουν ταινίες από κάμερα.

συμφωνω αλλα υπαρχουν και κατι πορωμενοι που δεν μπορουν να περιμενουν λεπτο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε κανα δυο μερες θα βγει ειδηση ότι η πειρατεια ευνοει τις κινηματογραφικες πωλησεις κλπ :P

Η HBO παντως εχει κανει σχετικη δήλωση. περι "game of thrones"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Αν εχεις μαγαζι και εισβαλλουν καποιοι το βραδυ και σε ληστεψουν, θα το αφησεις ετσι; Δεν θα τους ψαξεις για να αποδωσεις δικαιοσυνη;

Το ιδιο πραγμα ειναι και στο σινεμα και στη μουσική.

Μερικοι θα πουν οτι το hollywood βγαζει υπερκερδη οποτε μην τους λυπαστε. Υπάρχουν ομως και μικρές ταινίες που καταστρέφονται από την πειρατεια.

Το Iron Man 3 δεν θα παθει και τοση ζημια, αλλά μια μικρή πχ ευρωπαικη ταινια θα πατώσει, διοτι θα εκοβε λιγα εισιτηρια ετσι και αλλιως.

 

Παντως, προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η πειρατεια δεν μπορει να σταματησει ποτέ, λόγω του υπερδικτύου των δισεκατομμυριων χρηστών.

Αν θελει ο κινηματογράφος και η μουσικη βιομηχανια να μειωσουν την πειρατεια, τοτε θα πρεπει να κανει πολυ φθηνα τα προιοντα της, τοσο, ωστε εγω να προτιμω να αγορασω το cd με το εξωφυλλο ή να παω σινεμα να δω μια ταινια, παρά να κλείνομαι στο δωμάτιο μου κατεβάζοντας ταινιες και μουσική.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω αλλα υπαρχουν και κατι πορωμενοι που δεν μπορουν να περιμενουν λεπτο ;)

Είμαι της γνώμης πως αν αγαπάς πολύ μια ταινία θέλεις να την δεις όσο καλύτερα γίνεται(κινηματογράφο,1080p κτλ).Δεν είναι λίγο "έγκλημα" σε cam;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

Το θεμα φιλε μου ειναι η απληστια οκ να πληρωθεις για αυτο που εκανες αλλα με ενα πχ εκατομμυριο θα μπορουσες να το διαθεσεις δωρεαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξι...εχουμε ξεφυγει...να το παω αλλου το θεμα λιγο...το εισιτηριο στο σινεμα εχει 10 ευρο... και μια ταινια θα την δουν τοσα δις κοσμος...οκ... οπερ εστι πολα δισεκατομυρια εισπραξεις γτ φυσικα ειναι και πολλοι οι μισθοι για του ηθοποιους,τους οπερατερ τους κομπαρσους τα κουστουμια κτλπ....ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ... γτ ρε φιλε ο ηθοποιος του hollywood να παιρνει για μια ταινια οσα βγαζει ενας οικοδόμος στα 5 χρονια??? δουλειες δεν ειναι και οι δυο??? και θα μου πεις το παρακανω...και θα πω εχεις δικιο...αλλα δεν νομιζω πως ειναι υπερβολη να κατεβασουν οι hollywoodianοι λιγο τις αμοιβες τους ουτοσωστε να βγει ενα πιο οικονομικο εισιτηριο για να μην κλαιει κανεις...

παιζει να βγηκα και offtopic :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ... γτ ρε φιλε ο ηθοποιος του hollywood να παιρνει για μια ταινια οσα βγαζει ενας οικοδόμος στα 5 χρονια??? δουλειες δεν ειναι και οι δυο???

Υπερβολική η σύγκριση θα έλεγα μεταξύ των  δύο επαγγελμάτων.Συμφωνώ ότι οι ηθοποιοί του hollywοod ίσως παίρνουν πολύ περισσότερα από όσα πρέπει αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Άλλο να κρατάς μυστρί και άλλο να παράγεις ήθος.Βέβαια όπως δεν είναι καλοί στην δουλειά τους μερικοί οικοδόμοι(και σου ζητάνε και πολλά λεφτά για ένα μερεμέτι) έτσι δεν είναι καλοί και στην δουλειά τους αρκετοί ηθοποιοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τι είναι ληστεία ,διότι η πειρατεία δεν κλέβει από κανέναν,δημιουργεί αντίγραφα του αρχικού και τα μοιράζει στον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...