Προς το περιεχόμενο

Linux για Netbook


D3V0M4N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Netbook της Packard bell που το αγόρασα πρίν 2 χρόνια και θέλω να του βάλω LInux. Το σύστημά μου, τι μπορει να παρει?

 

CPU: Intel Atom CPU N280  1,66Hz (2 cores)

RAM:1 GB

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Netbook της Packard bell που το αγόρασα πρίν 2 χρόνια και θέλω να του βάλω LInux. Το σύστημά μου, τι μπορει να παρει?

 

CPU: Intel Atom CPU N280  1,66Hz (2 cores)

RAM:1 GB

 

Ριχτου ραμ αν θες να ασχοληθεις σοβαρα.

 

Πρεπει να βαλεις διανομη με ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΓΡΑΦΙΚΟ αν παιξεις με 1 γιγα ραμ. Και προφανως να ξεχασεις βαριες εφαρμογες..ακομα και ο browser πρεπει να ανοιγει καρτελες με συνεση.

 

2γιγα και ανω και εισαι σχετικα αρχοντας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω θα τον δυσκολεψει το bodhi...οπως ειπε το παιδι απο πανω 1gb ram παραπανω θα ειναι πιο καλα...προσωπικα εγω αυτην την στιγμη στο netbook εχω peppermint three το οποιο ειναι με lxde γραφικο περιβαλλον οπως το lubuntu...ειχα lubuntu αλλα δεν ξερω για ποιον λογο μια ειχα ηχο και μια οχι...γενικως δοκιμασα παρα πολλες διανομες...και εχω μεινει σε αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα μια τυχαία επιλογή απ'ολ'αυτά. Έβαλα τα LINUX MINT 14 XFCE,  και ξεμπερδεψα, το netbook τώρα είναι σφαιράτο! Στο παλιό Λ.Σ έτρωγα περίπου καθε μισαωρο error για τυχάιους λογους, και κολαγε εκει που δε το περειμενες. Με τα Linux απλά δεν υπαρχει! 

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησε το htop (παραλλαγη του top , απλα τα δειχνει πιο ανθρωπινα).

 

Κανε μια επανεκκινηση , μπες γραφικο , ανοιξε τερματικο και τρεχτο..και δες ποση ραμ σου τρωει το συστημα χωρις να ανοιξεις τιποτα.

 

 

ΥΓ για να εγκαταστησεις το htop , ανοιξε τερματικο , γινε root (sudo su - και βαζεις κωδικο χρηστη ή su - και βαζεις κωδικο root) και το εγκαθιστας με apt-get install htop και κανεις τα παραπανω μετα.

 

Ετσι απο περιεργεια δηλ να δουμε τι παιζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...