Προς το περιεχόμενο

Τι θα θέλατε από ένα καλό σουβλατζίδικο - ψητοπωλείο;


Loonydude

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Online παραγγελία υπάρχει αλλά αυτο εξαρτάται απο το κάθε μαγαζί.

Βασικά απορώ πως δε το έγραψε ακόμη αλλά τεσπα.

Τσεκαρετε για της γειτονιάς σας στο foodoo.gr

Σ'εμενα δεν εχει κανένα.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 336
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέρα με τη νύχτα συμφωνώ. Σε χρήμα κατά πόσο συμφέρει όμως; Άσε που θα σου φύγει η πίστη να το μεριδιάσεις και να το περάσεις στα σουβλάκια. Άνεβαίνει ποιοτικά βέβαια. Και χειροποίητος γύρος επίσης. Όχι έτοιμος του εμπορίου.

 

Αυτό κάνει τη διαφορά και θα έχει προτίμηση έναντι των ανταγωνιστών του και θα τους κλείσει όλους.

 

Όμως το φοβερό ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο έχει άλλη λογική. Αγοράζουμε τα χειρότερα και πιο φθηνά υλικά, χρησιμοποιούμε το ίδιο λάδι 100 φορές, τις πιο φθηνές μάρκες σάλτσας (κέτσαπμ μουστάρδα, τζατζίκι κτλ) παίρνουμε τις πιο φτηνιάρες συσκευασίες, ξαναζεσταίνουμε τον χθεσινό γύρο, τις μεσημεριανές πατάτες κτλ, δεν κόβουμε φυσικά απόδειξη και την λέμε κι απο πάνω στον πελάτη αν δεν αφήσει πουρμπουάρ (το κλεμμένο 23% είναι λίγο βλέπεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις 1,5€ στην τσέπη και μετράς στα 5λεπτα για να βγάλεις αλλα 50 cents τότε όχι στο ακριβό δεν θα πάει ο κοσμάκης ότι ποιότητα και να έχει. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία, ειδικά τώρα που πολυ κόσμος δεν έχει δουλειά ή τα βγάζει τσίμα τσίμα. Και εγω την Κυριακή ήθελα να πάρω μία γαμάτη Weiss αλλα δεν είχα να δώσω 6€ και πήρα Πειραϊκή. Εκτός αν μιλάς για περιοχές όπως Κηφισσιά, Γλυφάδα κτλ.

 

 

Θα πώ τώρα και μια ιστορία που μου έτυχε την Τετάρτη και έμεινα μαλάκας. 

Είχα αράξει με τον κολλητό μου και πίναμε μπύρες μέχρι αργά και κατα τις 2,5 με πιάνει μια λιγούρα και ψάχνω να βρώ τπτ ανοιχτό. Για να μην τα πολυλογώ βρίσκω ένα σουβλατζίδικο που είχε κλέισει και σκουπίζανε αλλα το παιδί (για ιδιοκτήτης μου έκανε) μου έφτιαξε μία πίτα με ψημένο αλλα κρύο καλαμάκι χοιρινό (που είχε μείνει) και μου το έδωσε τσάμπα φυσικά (και ήταν και πολυ καλό έτσι)... Ε εκεί θα πάω να φάω σίγουρα, την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκέι κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Online παραγγελία υπάρχει αλλά αυτο εξαρτάται απο το κάθε μαγαζί.

 

Βασικά απορώ πως δε το έγραψε ακόμη αλλά τεσπα.

 

Τσεκαρετε για της γειτονιάς σας στο foodoo.gr

 

Σ'εμενα δεν εχει κανένα.... :(

 

Το θέμα δεν είναι να γλυτώσεις την κουβεντούλα με τον σουβλατζή, το θέμα είναι να μπορείς να πληρώσεις αν δεν έχεις πάνω σου φράγκα.

Εγώ επειδή έχω τρύπες στα χέρια μου, προσπαθώ να πληρώνω παντού με κάρτα. Ακόμα και τον έναν καπνό που θα πάρω από το βενζινάδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να γλυτώσεις την κουβεντούλα με τον σουβλατζή, το θέμα είναι να μπορείς να πληρώσεις αν δεν έχεις πάνω σου φράγκα.

Εγώ επειδή έχω τρύπες στα χέρια μου, προσπαθώ να πληρώνω παντού με κάρτα. Ακόμα και τον έναν καπνό που θα πάρω από το βενζινάδικο.

 

My bro!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη σπατάλη κατά τη γνώμη μου να πετάξεις χθεσινό γύρο. Σε όλα τ' άλλα συμφωνώ.

 

θα συμφωνήσω. αλλά να το πει. οχι να τον βγάζει οποτε ναναι με κόλπα τύπου χουντινι και να τον πουλας για φρεσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το πει. Φαντάσου τον γύρο πάνω στην βέργα. Άμα περισσέψει ένα κομμάτι στο τέλος, τον βάζει στο ψυγείο και την επόμενη ημέρα προσθέτει από πάνω τα ωμά κομμάτια κρέατος. Ο χθεσινός ζεσταίνεται και κόβεται για να φύγει στις πρώτες παραγγελίες και ο υπόλοιπος ψήνεται. Αν ο γύρος είναι καλός μια χαρά τρώγεται και την επόμενη ημέρα ξανα ζεσταμένος.

 

 

Και κατι αλλο,να σταματησουν να δινουν ονοματα στα φαγητα..Τελος τα πιτα κολαση,πιτα του παππου,πιτα γαλαξιας,πιτα πιτα.

 

χαχ. Σαλάτα του τσοπάνου η χωριάτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις 1,5€ στην τσέπη και μετράς στα 5λεπτα για να βγάλεις αλλα 50 cents τότε όχι στο ακριβό δεν θα πάει ο κοσμάκης ότι ποιότητα και να έχει. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία, ειδικά τώρα που πολυ κόσμος δεν έχει δουλειά ή τα βγάζει τσίμα τσίμα. Και εγω την Κυριακή ήθελα να πάρω μία γαμάτη Weiss αλλα δεν είχα να δώσω 6€ και πήρα Πειραϊκή. Εκτός αν μιλάς για περιοχές όπως Κηφισσιά, Γλυφάδα κτλ.

 

 

Θα πώ τώρα και μια ιστορία που μου έτυχε την Τετάρτη και έμεινα μαλάκας.

Είχα αράξει με τον κολλητό μου και πίναμε μπύρες μέχρι αργά και κατα τις 2,5 με πιάνει μια λιγούρα και ψάχνω να βρώ τπτ ανοιχτό. Για να μην τα πολυλογώ βρίσκω ένα σουβλατζίδικο που είχε κλέισει και σκουπίζανε αλλα το παιδί (για ιδιοκτήτης μου έκανε) μου έφτιαξε μία πίτα με ψημένο αλλα κρύο καλαμάκι χοιρινό (που είχε μείνει) και μου το έδωσε και τσάμπα... Ε εκεί θα πάω να φάω σίγουρα, την επόμενη φορά που θα πάω να φάω.

Δεν πάει ακριβώς έτσι, προσωπικά έχω μείνει αρκετά βράδια νηστικός από το πάρω κάτι σάπιο το οποίο θα μετανοιώσω. Επίσης με μπίρες, πολλές φορές προτίμησα να μην πάρω κάτι από το να πιω Amstel (αν θεωρείται μπίρα βέβαια). Γενικά η ποιότητα είναι υπερτιμημένη από ένα σημείο και μετά όντως, αλλά δεν είναι ανάγκη να καταλήγουμε στα σάπια με μόνη δικαιολογία το κόστος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πάει για δουλειά στη Θεσσαλονικη και το μεσημερι την εβγαλα στο αυτοκινητο, που λεφτα για ξενοδοχείο. Ειχα παρει από ένα σουβλατζίδικο ένα γύρο τον είχα πληρώσεις 2.10 ή 2.20 νομιζω και ηταν τεραστιος πραγματικα δεν μπορουσες να παρεις δευτερο θα ξερνουσεις.

Αρα κατεμε να ειναι μεγαλος, μικρη η τιμη και νοστιμια. Τέλος καθαριοτητα και όχι μυγες. 

Στην κρινη θεσσαλονικης ηταν παρεπιπτοντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Να με ρωτάνε αν θέλω την πίτα αλάδωτη ή όχι.

2) Τον γύρο να μην τον σερβίρουν σχεδόν άψητο.

3) Να μην με στραβοκοιτάζουν όταν ζητάω '1 πίτα καλαμάκι κοτόπουλο μόνο με το καλαμάκι μέσα'. Ίσα ίσα που τους ζητάω κάτι απλό και εύκολο.

4) Να πληρώνω λιγότερο αφού το ζητάω τόσο απλό :P

5) Πατατούλες στο χέρι. Έλα έλα μην βαριέστε!

6) Τα καλαμάκια χοιρινό αλλά και κοτόπουλο να μην είναι σαν να βλέπεις τετραγωνάκια κρέας ενωμένα μεταξύ τους. Είναι σαν ψεύτικα, πλαστικά. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να τα περιγράψω, αλλά κάτι δεν πάει καλά! Πολύ καλύτερα αυτά που φαίνεται νά'χουν περαστεί πιο χύμα τα κομμάτια κρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχουν 4 σουβλατζίδικα στην σειρά και άλλα 4 δυο στενα΄πιο κάτω, υα βρείς φθηνό ΚΑΙ ποιοτικό. Μάλιστα ένας που ενό ήταν γαμάτος, έριξε την τιμή και την ποιότητα πριν 6 μήνες, ενώ ήταν σχεδόν πάντα γεμάτος τότε τώρα έκλεισε. Ο πελάτης δεν τρώει κουτόχορτο αυτο ακριβως τρωει

και άμα έχει άλλες επιλογές απλα σε γράφει στο π....

θα στο ξανά πω μια φορά ακόμη και αν θες κατάλαβε το.δεν υπάρχει φθηνό και ποιοτικό.-

υπάρχει βεβαίως, το ακριβό και μάπα...ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ,ΟΧΙ!Νόμος

δε δουλεύει κανείς για την ψυχή της μάνας του  για να τρως εσύ Α ποιότητα σε τιμή κάτω του κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στο ξανά πω μια φορά ακόμη και αν θες κατάλαβε το.δεν υπάρχει φθηνό και ποιοτικό.-

υπάρχει βεβαίως, το ακριβό και μάπα...ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ,ΟΧΙ!Νόμος

δε δουλεύει κανείς για την ψυχή της μάνας του  για να τρως εσύ Α ποιότητα σε τιμή κάτω του κόστους.

είπε ο σουβλατζής που έχει 2,5€ το σουβλάκι με το "ποιοτικό" σάπιο κρέας του.

 

Τυχαίνει να έχω μία άποψη του θέματος, μια χαρα πέφτει η τιμή 1,8€ με Α ποιότητα κρέας... Αυτα αλλού που πιάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...