Προς το περιεχόμενο

linux σε λαπτοπ Turbo-X Steel HU i321-232


kousman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα! εχω ενα λαπτοπ http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Turbo-X-Steel-HU-i321-232.htm ,το οποιο "σερνεται"  με τα windows 7 που εχει πανω ,οποτε λεω να του βαλω linux κατα προτιμηση ubuntu! πιστεύεται οτι θα τρεχουν χωρις κανενα προβλημα ή θα εχω και εκει τα κολληματα ? μηπως να προτιμησω καποια πιο ελαφρια διανομη linux? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιο μηχανημα και με 7αρια να σερνεται..το θεωρω αδυνατο :)

 

Εδω νετμπουκ ειχα τρισχειροτερο απο αυτο και οχι μονο 7αρια..αλλα και 8αρια του ειχα ριξει πανω με σχετικη επιτυχια.

 

Στην τελικη δεν κοιταμε ποιο λειτουργικο ειναι πιο ελαφρυ , αλλα πιο καλυπτει τις αναγκες μας και κανει την δουλεια μας

 

Μπορει το ubuntu να πηγαινει σφαιρα..αλλα αμα δεν το ξερεις..δεν τρεχουν τα παιχνιδια σου ή τα προγραμμα σου επειδη ειναι μονο για windows..τι να το κανεις?

 

ΥΓ: βλεπω οτι ερχεται με 8αρια προεγκατεστημενα..αρα δεν εχει καμμια λογικη να σερνεται με 7αρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν ξερω τι φταιει! το λαπτοπ μου το κανανε δωρο και το ανοιξα πριν 2-3 μερες και δεν με ικανοποιησε η ταχυτητα του,οπως εγραψα και σε αλλο thread η ραμ ειναι στο 80% χωρις να τρεχω καποιο προγραμμα,οποτε μολις ανοιξω browser ή κανενα αλλο προγραμμα κολλανε τα παντα. μπορει βεβαια να φταινε και τα windows 7 που εχουν περασει απο το πλαισιο επειδη εχουν καποια προσθετα και επιβαρυνουν το συστημα.θα του ριξω ενα φορματ και θα του βαλω καθαρα windows ή linux να δω τι μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80% η μνημη...χωρις να τρεξεις εσυ κατι..αλλα απο τις προεγκατεστημενες αρχιδιες που βαζουν οι διαφορες εταιριες ολο και κατι θα παιζει στο background...

 

πηγαινε στο task manager και δες τι καταναλωνει την μνημη...δεν χρειαζεται φορματ ισως να αρχισεις να σουταρεις προγραμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα τρεχουν πολλες προεγκατεστημενες @#$@#   ..χανω τιποτα ομως αμα κανω φορματ και βαλω καθαρα τα windows 7?θα εχω προβλημα με την εγγυηση? πηρα τηλ και αποτι καταλαβα δεν υπαρχει θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν χανεις τιποτα..απλα αν πας για φορματ...προσεξε κατα την εγκατασταση μην πειραξεις κανα partition που χει απο το εργοστασιο για την περιπτωση του recover στα εργοστασιακα 8αρια...

 

κατα τα αλλα αλλαξε του τον αδοξαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχε partition με recover για τα εργοστασιακα windows ...μου εδωσαν ενα dvd με τα εργοσταστιακα windows οποτε δεν θα εχω προβλημα αμα θελω να το γυρισω σε αυτα! μολις τελειωσε η εγκατασταση και βλεπω να πηγαινει καπως καλυτερα! θα περιμενω να κανει ολα τα update για να στρωσει και βλεπουμε! θα του βαλω και τα ubuntu σε dual boot για την δοκιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω πολύ κακή εμπειρία με turbex, ποτέ δεν κατάφερα να τα κάνω να πάνε τόσο γρήγορα όσο τα μηχανάκια που έφτιαχνα μόνος μου. Ρίχνω την ευθύνη στο κακής ποιότητας hardware.

 

That said, ένα καθάρο και προσεγμένο install από windows σίγουρα θα βοηθήσει (και να κάνεις restart σε κάθε driver installation και ας μην θέλει, η εμπειρία λέει ότι βοηθάει).

Αν τώρα δεν θες windows, οτιδήποτε Linux με LXDE/XFCE είναι πραγματικά πολύ ελαφρύ χωρίς να υστερεί σε κάτι από τα KDE/GNOME.

Αν θες full-desktop experience νομίζω θα πήγαινα προς mint και όχι προς ubuntu, για ιδεολογικούς λόγους.

 

Αν βάλεις windows βρες drivers με driver magician και μην βάλεις ότι σου έδωσε το Πλάισιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις 2gb ram φιλαρακο!και μονο που το λειτουργικο ειναι χ64 φτανει.βαλε +4gb ram πανω να δεισ πως θα πεταει!δεν χρειαζεται ουτε φορματ ουτε ubuntu ουτε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τρέχεις μ’αυτό???? Είναι για πολύ basic χρήση..
Πάντως αν επιμενεις να του φορτώνεις βαριά δουλειά, σίγουρα θα χρειαστε΄ςι 
extra μνημη.. καλά στα λεεει ο discoboyminimal. μια 2GB επιπλεον θα βοηθούσε

πριν αγοράσεις δες τι του έχουν φορέσει κ μιλα μαζί τους μηπως έχουν την ίδια (προσεχε μη βάλεις καμια άλλη ασχετη μπορεί και να παίξει ασυμβατότητα και να χασεις τα λεφτά σου…)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω καποια βαρια δουλεια να κανω στο συγκεκριμενο λαπτοπ.το θελω για απλη χρηση internet,office κλπ ..για την extra μνημη λεω να παω σε μια αναβαθμιση των 4 gb αν και μου φαινεται υπερβολικη... πως μπορω να τσεκαρω θεμα συμβατοτητας στην ραμ χωρις να  μπλεξω με το πλαισιο?εχετε να προτεινεται καποια? 

 

@mandos . μου εδωσαν και dvd με drivers της motherboard και περασα αυτους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειναι ιδιας ταχυτητας και χρονισμων (αν γινεται) και ας ειναι ασχετες μαρκες μεταξυ τους

 

εγω στο φορητο αυτη την στιγμη εχω μια 2αρα και μια 4αρα..ακυρες μαρκες μεταξυ τους..αλλα "ιδιων χαρακτηριστικων"...

 

Μην τρελαινεσαι ιδιαιτερα δηλ....

 

με 2 γιγα τα 7αρια δεν θα επρεπε να σερνονται (μην σου πω ουτε τα 8αρια)

 

Το ποσο γρηγορα ή τα ποσα ταυτοχρονα προγραμματα θα μπορουσες να τρεξεις μετα..ειναι αλλη ιστορια :)

 

Σιγουρα θασαι τσιμα τσιμα....οποτε κανε την αναβαθμιση..αλλα ψαξε τα αιτια που σερνονται τα 7αρια αλλου...(ειπαμε τις προεγκατεστημενες παπαριες...)

 

Α και περνα οδηγους...chipset/vga/audio τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του εκανα φορματ,εβαλα τους driver και εβγαλα τα προεγκατεστημενα που ειχε! τωρα παει πολυ καλυτερα! θα του κανω και την αναβαθμιση σε συντομο χρονικο διαστημα και πιστευω να δω αποτελεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη δουλεια παντως ενα σαποιο lenovo εχω με ενα gb και μια χαρα τσουλανε τα 7

 

κλεισε aero και τις μλκιτσες ποθ τρεχουν με τα thumbnails στην εναρξη και τα εφε στα θεματα και θα εισαι κομπλε αν δε θες να τα σκασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...