Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με DVR


nikolakakis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nikolakakis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αυτο το θεμα με το tp link δεν ισχυει πια απο οσο ξερω και αυτο επειδη η dyn εκλεισε τους free λογαριασμους( και ειχα δυο :( ) ..σκεφτηκα μηπως πριν παω στην λυση του να αλλαξω το ρουτερ μηπως μπορουσα να περασω καποιο αλλο firmware οπως το tomatos..εχεις καμια ιδεα πανω σε αυτο?

δεν ξερω κατι παραπανω δυστυχως.και οπως σου ειπα αν ηταν κανα ρουτερ που να αξιζε θα το ψαχνα.αλλα για το συγκεκριμενο δεν θα μπαινα καν στον κοπο.βεβαια ενταξει αν δεν θες να δωσεις χρηματα για ρουτερ γιατι ειναι δυσκολοι οι καιροι εκει ναι πρεπει να βρεις καποια λυση με αυτο.αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι αν το θες εσυ για καταγραφικο μπορεις να βαλεις το dyndns μεσα στο καταγραφικο αν και ισως να μην ενημερωνει τοσο γρηγορα οσο το ρουτερ ή αν ειναι για pc να τρεχεις το client του no ip στο pc.

περα απο αυτα τα 2 και απο αυτο που ειδα για το αλλο ρουτερ που μαλλον λεμε το ιδιο δεν ξερω κατι παραπανω.(ηταν που εσωζες την σελιδα του ρουτερ και αλλαζες κατι και μετα την ανοιγες κτλ.)

ναι η dyndns τους ειχε κλεισει αλλα διαμεσω της tp link μπορουσες ακομα.απλα δεν ξερω αν ισχυει.γενικως googlare το αν υπαρχει κανα τριτος τροπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξερω κατι παραπανω δυστυχως.και οπως σου ειπα αν ηταν κανα ρουτερ που να αξιζε θα το ψαχνα.αλλα για το συγκεκριμενο δεν θα μπαινα καν στον κοπο.βεβαια ενταξει αν δεν θες να δωσεις χρηματα για ρουτερ γιατι ειναι δυσκολοι οι καιροι εκει ναι πρεπει να βρεις καποια λυση με αυτο.αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι αν το θες εσυ για καταγραφικο μπορεις να βαλεις το dyndns μεσα στο καταγραφικο αν και ισως να μην ενημερωνει τοσο γρηγορα οσο το ρουτερ ή αν ειναι για pc να τρεχεις το client του no ip στο pc.

περα απο αυτα τα 2 και απο αυτο που ειδα για το αλλο ρουτερ που μαλλον λεμε το ιδιο δεν ξερω κατι παραπανω.(ηταν που εσωζες την σελιδα του ρουτερ και αλλαζες κατι και μετα την ανοιγες κτλ.)

ναι η dyndns τους ειχε κλεισει αλλα διαμεσω της tp link μπορουσες ακομα.απλα δεν ξερω αν ισχυει.γενικως googlare το αν υπαρχει κανα τριτος τροπος..

ευχαριστω πολυ παντως για την αμεσοτατη απαντηση σου...θα το ψαξω μηπως υπαρχει και κατι καλυτερο αλλα δυσκολη η κατασταση με την μαλ****...κατι ακομα εχω και το ιδιο προβλημα και με ενα linksys wrt54gl και απο οσο εψαξα βρηκα οτι υποστηριζει και την firmware tomato και την ddrt (οι οποιες υποστηριζουν noip).το θεμα μου λοιπον ειναι μηπως υπαρχει καποιος τροπος να αποθηκευσω τις ρυθμισεις του ρουτερ καπου για να μην χρειαστει να τις ξαναπερασω παλι απο την αρχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι σε καποιο αλλο θεμα ειχε γραφτει ενα Link απο το adslgr που καποιος εδινε καποιες οδηγιες για να βαλεις Noip μεσα.καποιοι το πετυχαν καποιοι αλλοι οχι.αν δεν υπαρχει Noip τοτε δες μηπως μπορεις να φτιαξεις κανα dyndns δωρεαν διαμεσω τριτης εταιρειας.τι εννοω:πιο παλια αν ειχες πχ καποιο προιον tp link το εκανες Register και επειδη υπηρχε συνεργασια πχ μεταξυ tp link και dyn dns μπορουσες και εφτιαχνες δωρεαν account.δεν ξερω αν ισχυει βεβαια ακομα αυτο.θελει λιγο google.απο εκει και περα οχι μονο για το θεμα no ip αλλα και γενικοτερα βγαλτο στην ακρη το zte και πηγαινε παρε κανα αλλο ρουτερ της προκοπης που να ειναι και πιο καλο και να εχει και Noip κτλ.

το λεω διοτι τα zte ειναι χαλια και θα δεις απειρα θεματα στο insomnia για προβληματα με τα zte.απο χαμηλο sync μεχρι αποσυνδεσεις τοσο στο adsl οσο και στο wireless οπως και χαμηλη εμβελεια.με 50 ευρω αλλα και λιγοτερα παιρνεις πολυ καλυτερο ρουτερ απο το zte.πχ 8970 tp link ,netgear dgn2200.Βεβαια αν σκοπευεις να πας και vdsl μελλοντικα μπορεις να παρεις καποιο draytek αν και ειναι ακριβα.μετα εγω πχ αν εβρισκα κανα 585 v8 thomson στο ινσομνια θα το τσιμπαγα που υποστηριζει και Noip και ειναι πολυ καλυτερο σε ολα απο το v8.και ουτε 20 ευρω δεν θα το δινουν ακομα και καινουριο.

Απαντάω σε αυτό που έχω βάλει σε bold μιας και πρόσφατα άλλαξα πάροχο και "αναγκάστηκα" να χρησιμοποιήσω το ZTE H108N:

Μέχρι πρότινος ήμουν μια χαρά με το Fritzbox 7140 μέχρι τη στιγμή που άλλαξα πάροχο , από wind σε hol.

Τις πρώτες 3 μέρες σύνδεσης στο νέο πάροχο, το Fritz μου έκανε αποσυγχρονισμούς κάθε λίγο και λιγάκι σε βαθμό να μην μπορώ να μπω σε καμία σελίδα και να μου σπάει τα νεύρα.Παίρνω τηλέφωνο στο support της hol και με ρωτάει η κοπέλα ποιο router έχω πάνω.Αφού της είπα οτι έχω το Fritz , μου πρότεινε να βάλω πάνω το δικό τους το οποίο το είχα ακόμα σφραγισμένο στο κουτί του.Της είπα οτι δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί έχει κάποιες λειτουργίες το fritz τις οποίες τις χρειάζομαι (συμπεριλαμβανομένης της υποστήριξης no-ip για το καταγραφικό μου).

Μου είπε να βάλω το δικό τους δοκιμαστικά μόνο να δούμε πως θα πάει η γραμμή, όπως και το έκανα.

Το πρόβλημα όμως που προέκυψε εδώ και 2 μήνες πλέον είναι οτι με το zte δεν έχω ούτε μια αποσύνδεση , μου κλειδώνει σε λίγο πιο μεγάλη ταχύτητα απότι το fritz (γνωστό οτι τα fritz κλειδώνουν λίγο πιο χαμηλά αλλά είναι πιο σταθερά) , ΑΛΛΑ έχω θέμα με το no-ip οπώς και ο TS.

Δεν τους ξαναπήρα τηλέφωνο γιατί ξέρω οτι δεν θα βγάλω άκρη τη στιγμή που με το router τους παίζουν όλα άψογα.

Δεν ξέρω τι φταίει.Το (κλειδωμένο) custom λογισμικό τους που έχουν περασμένο στο zte; Ρίχνουν επίτηδες θόρυβο σε router άλλης εταιρίας εκτός αυτών που πλασάρουν; Αυτοί το γνωρίζουν.

Τα στατιστικά από το zte είναι τα εξής:

Down/Up        : 19863kbps/1023kbps

SNR          : 6,4db/10db

L.At(Down/Up)    : 24,6db/11,6db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παντως για την αμεσοτατη απαντηση σου...θα το ψαξω μηπως υπαρχει και κατι καλυτερο αλλα δυσκολη η κατασταση με την μαλ****...κατι ακομα εχω και το ιδιο προβλημα και με ενα linksys wrt54gl και απο οσο εψαξα βρηκα οτι υποστηριζει και την firmware tomato και την ddrt (οι οποιες υποστηριζουν noip).το θεμα μου λοιπον ειναι μηπως υπαρχει καποιος τροπος να αποθηκευσω τις ρυθμισεις του ρουτερ καπου για να μην χρειαστει να τις ξαναπερασω παλι απο την αρχη;

αν θες googlare να δεις αν αλλαζει κανα firmware στο zte ειτε να μπει generic μπαςκαι εχει noip ειτε να μπει καποιο custom που απορω ποιος θα εφτιαξε custom για zte.αν βαλεις το linksys τοτε θα πρεπει να κανεις bridge το zte και να κανεις κληση pppoe για να παιρνει το ιντερνετ το linksys.αν δεν κανεις bridge το zte τοτε θα εχεις 2 nat και μετα θα θες διπλα port forward για το dvr.εκτος αν εχεις αφησει το dvr πανω στο zte και απλα εχεις το linksys για το noip.αν παρεις backup τις ρυθμισεις του linksys δεν ξερω αν θα παιξουν στο νεο firmware μια που μιλαμε για τελειως διαφορετικο λειτουργικο του ρουτερ να το πω ετσι.για μενα παντως θα επαιρνα ενα νεο adsl router ολα σε ενα να τελειωνα παρα να μπλεκω ειτε με το zte ειτε με το linksys.αλλιως κανε το πιο πανω.βαλε το linksys μονο να κανει το no ip και τιποτε αλλο.ολα τα αλλα αφησε τα πανω στο zte.αυτο ειναι  η ευκολη λυση.αν θες να το κανεις σωστα και να εκμεταλευτεις το linksys τοτε bridge το zte και βαλε το linksys να κανει τα παντα.για τις ρυθμισεις απλα σημειωσε τες και ξαναπερασε τες.ακομα και να παιζει η μεταφορα ρυθμισεων απο generic firmware σε custom εγω δεν θα το εκανα διοτι ολο και κατι μπορει να παει στραβα.γενικοτερα ακομα και firmware οταν αλλαζω κανω hard reset και ξανα setup manually.

εκτος αν εχει το καταγραφικο ή οποια συσκευη ειναι μετα noip αν μιλαμε παντα οτι θες το noip για καταγραφικο/αλλη συσκευη και οχι για κατι αλλο.πχ remote management του pc.αν εχεις κανα pc ανοιχτο 24 ωρες το 24 ωρο θα μπορουσες να τρεχες εκει τον client του noip. αν και το bridge και το linksys με αλλο firmware αν το default δεν υποστηριζει noip πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο

Απαντάω σε αυτό που έχω βάλει σε bold μιας και πρόσφατα άλλαξα πάροχο και "αναγκάστηκα" να χρησιμοποιήσω το ZTE H108N:

Μέχρι πρότινος ήμουν μια χαρά με το Fritzbox 7140 μέχρι τη στιγμή που άλλαξα πάροχο , από wind σε hol.

Τις πρώτες 3 μέρες σύνδεσης στο νέο πάροχο, το Fritz μου έκανε αποσυγχρονισμούς κάθε λίγο και λιγάκι σε βαθμό να μην μπορώ να μπω σε καμία σελίδα και να μου σπάει τα νεύρα.Παίρνω τηλέφωνο στο support της hol και με ρωτάει η κοπέλα ποιο router έχω πάνω.Αφού της είπα οτι έχω το Fritz , μου πρότεινε να βάλω πάνω το δικό τους το οποίο το είχα ακόμα σφραγισμένο στο κουτί του.Της είπα οτι δεν μπορώ να το κάνω αυτό γιατί έχει κάποιες λειτουργίες το fritz τις οποίες τις χρειάζομαι (συμπεριλαμβανομένης της υποστήριξης no-ip για το καταγραφικό μου).

Μου είπε να βάλω το δικό τους δοκιμαστικά μόνο να δούμε πως θα πάει η γραμμή, όπως και το έκανα.

Το πρόβλημα όμως που προέκυψε εδώ και 2 μήνες πλέον είναι οτι με το zte δεν έχω ούτε μια αποσύνδεση , μου κλειδώνει σε λίγο πιο μεγάλη ταχύτητα απότι το fritz (γνωστό οτι τα fritz κλειδώνουν λίγο πιο χαμηλά αλλά είναι πιο σταθερά) , ΑΛΛΑ έχω θέμα με το no-ip οπώς και ο TS.

Δεν τους ξαναπήρα τηλέφωνο γιατί ξέρω οτι δεν θα βγάλω άκρη τη στιγμή που με το router τους παίζουν όλα άψογα.

Δεν ξέρω τι φταίει.Το (κλειδωμένο) custom λογισμικό τους που έχουν περασμένο στο zte; Ρίχνουν επίτηδες θόρυβο σε router άλλης εταιρίας εκτός αυτών που πλασάρουν; Αυτοί το γνωρίζουν.

Τα στατιστικά από το zte είναι τα εξής:

Down/Up        : 19863kbps/1023kbps

SNR          : 6,4db/10db

L.At(Down/Up)    : 24,6db/11,6db

για το fritz ειδες για κανα πιο νεο firmware?εκτος αν ειναι καμια ασυμβατοτητα μετα με dslam hol ή αν

δεν ειναι αποσυγχρονισμος αλλα απλα αποσυνδεση (δηλαδη να πεφτει το Ppp)οπου εκει παμε αλλου.εκει θα μπορουσες να δοκιμαζες

ppppoa/vcmux αντι για pppoe/llc .Οπως και το αναποδο.αν εισαι pppoa/vcmux βαλτο pppoe/llc.

 

ναι ακρη δεν θα βγαλεις.εχεις 11 αρι profile?μηπως ζητησες 6 margin και τα disconnects ξεκινησαν τοτε

οποτε ισως θα ηταν μια λυση να ζητησεις 9αρι margin για μεγαλυτερη σταθεροτητα με το fritz?αν εισαι με 11margin

και παλι ειχες αποσυνδεσεις με το fritz τοτε.... μονο αυτα που εγραψα παραπανω.

αν εχεις 11αρι και εφοσον με το zte παιζεις σταθερα παρε και ζητα 6αρι για να ανεβεις σε ταχυτητα.αν δεν σου βαλουν 6

και σου λενε βλακειες η ζητα 9 η απλα ξαναπαρε τηλεφωνο να πεσεις σε καποιον αλλον ή στειλε email.

θα κερδισεις σε ταχυτητα με 9 ή ακομα καλυτερα με 6margin.το 11 της hol ειναι απλα υπερβολικο.

 

τωρα ειδαοτι εχεις ηδη 6 margin.εχεις και πολυ καλη γραμμη και δεν δικαιολογει αποσυνδεσεις με το fritz.

αν θες να τους ζητησεις 9 αρι και να βαλεις πανω το fritz για δοκιμη τοτε καντο.απλα ετσι θα χασεις

κανα 1,5 mbit απο την ταχυτητα ισως και παραπανω.μια αλλη λυση θα ηταν απλα να παρεις ενα ρουτερ του εμποριου ή κανα μεταχειρισμενο

thomson/technicolor που υποστηριζουν noip και ειναι καλυτερα απο το zte και πιο σταθερα.ειδικα σε αγγελιες τα σκοτωνουν σε τιμη.

να ριξουν θορυβο σε αλλα ρουτερ οχι δεν γινεται.μονο αν ειναι καμια ασυμβατοτητα αλλα δες αν χανεις sync

η αν απλα χανεις ip.τωρα για το noip για να δουμε αν ειναι θεμα custom firmware ή αν ειναι θεμα zte θα πρεπε να περασει καποιος generic firmware αν βρει για να δουμε τι βγαζει.

αλλα δεν θεωρω οτι ειναι θεμα custom firmware.ο παροχος δεν εχει κανενα λογο να ζητησει απο την zte να βγαλει πχ το no-ip και να αφησει μονο το dyndns.τουλαχιστον με το δικο μου μυαλο δεν μπορω να σκεφτω ενα λογο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos:

Το fritz έχει το τελευταίο firmware πάνω και τώρα που το λες, μάλον πρέπει να ήταν αποσύνδεση και όχι αποσυγχρονισμός γιατί εαν θυμάμαι καλά στο log έβλεπα να βγάζει μήνυμα σχετικό με ppp timeout.

Αυτό με το vcmux και llc δεν το γνώριζα και δεν θυμάμαι σε ποια επιλογή το είχα.Όταν το ξαναβάλω πάνω θα το αλλάξω να δω εαν συνεχιστεί το πρόβλημα.

Ήδη έχω παραγγείλει ένα μεταχειρισμένο thomson 585 v8 για να λύσω το θέμα του no-ip.

Ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos:

Το fritz έχει το τελευταίο firmware πάνω και τώρα που το λες, μάλον πρέπει να ήταν αποσύνδεση και όχι αποσυγχρονισμός γιατί εαν θυμάμαι καλά στο log έβλεπα να βγάζει μήνυμα σχετικό με ppp timeout.

Αυτό με το vcmux και llc δεν το γνώριζα και δεν θυμάμαι σε ποια επιλογή το είχα.Όταν το ξαναβάλω πάνω θα το αλλάξω να δω εαν συνεχιστεί το πρόβλημα.

Ήδη έχω παραγγείλει ένα μεταχειρισμένο thomson 585 v8 για να λύσω το θέμα του no-ip.

Ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές....

το βλεπεις και απο τα λαμπακια.αν σβηνει μονο το ιντερνετ/ppp τοτε δεν χανει sync οποτε κατι αλλο γινεται.αν βγαζει ppp timeout τσεκαρε και σιγουρα οτι το fritz ειναι ρυθμισμενο να ειναι always on και οχι να ριχνει την συνδεση λογω idle x seconds.

κανονικα πρεπει να παιζει Pppoe/llc.αλλα αμα εχεις θεμα με το να πεφτει το ppp τοτε δοκιμασε pppoa/vcmux>εχω δει μερικες φορες να στρωνει ετσι.δηλαδη απο Pppoa σε pppoe .μερικες φορες αν ειναι καμια ασυμβατοτητα παιζει να μην παιρνεις καν Ip.και ξαναδες για firmware εστω και κανα beta αν υπαρχει ή κανα custom γιατι ειναι κριμα να παει χαμενο και να εχεις πανω την πατατα.αν και πηρε ηδη το v8 οπως ειπες.πολυ καλο ρουτερακι και πολυ σταθερο σε χαλια γραμμες.παιζει κανονικα  Noip.

περασε του το τελευταιο firmware το generic καλυτερα παρα καποιο custom forthnet/otenet.

εδω θα βρεις και το firmware 8.2.7.8 Θα βρεις και τον wizard.wizard εχει μεσα και το cd.Οποιοσδηποτε wizard κανει αρκει να ειναι για το λειτουργικο σου.Δηλαδη μπορεις να παρεις και τον wizard απο το site της forthnet ακομα.δεν εχει σημασια.το firmware το περνας με καλωδιο ethernet παντα.Δεν γινεται να το χαλασεις μην ανησυχεις.παιζει με tftp οποτε και το firmware να κοπει στην μεση δεν παθαινει κατι.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v8/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βλεπεις και απο τα λαμπακια.αν σβηνει μονο το ιντερνετ/ppp τοτε δεν χανει sync οποτε κατι αλλο γινεται.αν βγαζει ppp timeout τσεκαρε και σιγουρα οτι το fritz ειναι ρυθμισμενο να ειναι always on και οχι να ριχνει την συνδεση λογω idle x seconds.

κανονικα πρεπει να παιζει Pppoe/llc.αλλα αμα εχεις θεμα με το να πεφτει το ppp τοτε δοκιμασε pppoa/vcmux>εχω δει μερικες φορες να στρωνει ετσι.δηλαδη απο Pppoa σε pppoe .μερικες φορες αν ειναι καμια ασυμβατοτητα παιζει να μην παιρνεις καν Ip.και ξαναδες για firmware εστω και κανα beta αν υπαρχει ή κανα custom γιατι ειναι κριμα να παει χαμενο και να εχεις πανω την πατατα.αν και πηρε ηδη το v8 οπως ειπες.πολυ καλο ρουτερακι και πολυ σταθερο σε χαλια γραμμες.παιζει κανονικα  Noip.

περασε του το τελευταιο firmware το generic καλυτερα παρα καποιο custom forthnet/otenet.

εδω θα βρεις και το firmware 8.2.7.8 Θα βρεις και τον wizard.wizard εχει μεσα και το cd.Οποιοσδηποτε wizard κανει αρκει να ειναι για το λειτουργικο σου.Δηλαδη μπορεις να παρεις και τον wizard απο το site της forthnet ακομα.δεν εχει σημασια.το firmware το περνας με καλωδιο ethernet παντα.Δεν γινεται να το χαλασεις μην ανησυχεις.παιζει με tftp οποτε και το firmware να κοπει στην μεση δεν παθαινει κατι.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v8/

Αν θυμάμαι καλά ήταν ρυθμισμένο να είναι always on.

Όταν με το καλό έχω στα χέρια μου και το thomson θα δω τι firmware έχει πάνω και εαν δεν έχει το generic (μάλον δεν θα το έχει) θα του το βάλω.

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά ήταν ρυθμισμένο να είναι always on.

Όταν με το καλό έχω στα χέρια μου και το thomson θα δω τι firmware έχει πάνω και εαν δεν έχει το generic (μάλον δεν θα το έχει) θα του το βάλω.

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα link.

απλα σιγουρεψου οτι ηταν και always on .αν ηταν always on τοτε δες για τα pppoe/llc .οτι εχει βαλτου το αναποδο μηπως κατι τρωει σκαλωμα με την γραμμη της Hol.ειχα πετυχει εδωμεσα ενα παιδι που ειχε dlink και σε Hol ετυχε να μην του παιρνει Ip με τιποτα με pppoe/llc  και τελικα το γυρισε σε pppoa/vcmux.

αλλες φορες ειναι και θεμα firmware.ρουτερ αργουσε να παρει ip μετα απο firmware update εστρωσε(netgear dgn834version ???)

ναι δεν παιζει να εχει Generic.λογικα αυτος που το εχει θα το εχει απο forthnet.η thomson/technicolor δεν δινουν χυμα ρουτερ με generic firmware οπως και δεν τα εχουν στο site τους.τα δινουν παντα με custom στους providers.απλα μερικα firmware καταφερνουν να βρουν τον δρομο τους εκτος εταιρειας (για τα generic εννοω).εσενα λογικα ή οτε firmware Θα εχει η forthnet.αυτοι οι 2 θυμαμαι να εδιναν 585 v8.δεν ξερω αν εδωσε και κανας αλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα 

έχω ένα καταγραφικό που μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν συνδέω το καλώδιο δικτύου κολλάει και κάνει επανεκκίνηση και μου βγάζει μήνυμα έλεγχος δίσκου και κολλάει εκει. το βγάζω το καλώδιο κάνω επανεκκίνηση όλα καλά μόλις το βάλω πάλι τα ίδια. Επανεκκινήσεις και κολλάει. Ξέρει κανείς αν φταίει ο δίσκος ή πρέπει να ψάξω κάτι άλλο.

Βάζω τις ρυθμίσεις δικτύου και βάζω το καλώδιο στο καταγραφικό και κάνει μονο του επανεκκίνηση. Οταν ξαναμπει βγάζει μήνυμα "έλεγχος δίσκου " και σταματάει να δουλεύει. Πριν μια βδομάδα και για πολυ καιρό είχα πρόβλημα δεν μπορούσα να δω τις κάμερες μεσω 3G. τις έβλεπα μόνο τοπικά μέσα στο χώρο. Τώρα πήρε τις ρυθμίσεις άνοιξα πόρτα στο ρουτερ και μου εμφανίζει αυτό. 

Επεξ/σία από zhna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα 

έχω ένα καταγραφικό που μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν συνδέω το καλώδιο δικτύου κολλάει και κάνει επανεκκίνηση και μου βγάζει μήνυμα έλεγχος δίσκου και κολλάει εκει. το βγάζω το καλώδιο κάνω επανεκκίνηση όλα καλά μόλις το βάλω πάλι τα ίδια. Επανεκκινήσεις και κολλάει. Ξέρει κανείς αν φταίει ο δίσκος ή πρέπει να ψάξω κάτι άλλο.

Βάζω τις ρυθμίσεις δικτύου και βάζω το καλώδιο στο καταγραφικό και κάνει μονο του επανεκκίνηση. Οταν ξαναμπει βγάζει μήνυμα "έλεγχος δίσκου " και σταματάει να δουλεύει. Πριν μια βδομάδα και για πολυ καιρό είχα πρόβλημα δεν μπορούσα να δω τις κάμερες μεσω 3G. τις έβλεπα μόνο τοπικά μέσα στο χώρο. Τώρα πήρε τις ρυθμίσεις άνοιξα πόρτα στο ρουτερ και μου εμφανίζει αυτό. 

α.θα εβγαζα τον δισκο θα τον εβαζα στο pc για να κανω ελεγχο.

β.firmware update για το καταγραφικο.

γ.Hard reset στο καταγραφικο.

δ.αν δεν πιασει τιποτα τοτε βλεπω να φταιει κατι στο καταγραφικο

ε.για να δεις τις καμερες πρεπει να υπαρχει Port forward.αν ειχε σβηστει ή ειχε αλλαξει η wan ip σου και δεν ειχες dyndns ισως για αυτο δεν μπορουσες.αλλα κανονικα δνε το κοβω να φταιει ο δισκος.γιατι αν εφταιγε θα σου κανε προβλημα και οταν εκανε εγγραφη και οχι μονο οταν εβαζες το καλωδιο πανω.να εχει κανα θεμα το router και να κανει το καταγραφικο να κολλαει θα μπορουσε ενδεχομενως.αυτο πρεπει να το δεις με αλλο ρουτερ εστω ενα τυχαιο ρουτερ ή με ενα pc να το συνδεσεις με το καταγραφικο να δεις αν κολλαει .το Port forward επισης να φταιει δεν γινεται.

δεν θα πρεπε να κανει επανεκινηση.οτι κοιταει τον δισκο για σφαλματα μαλλον το κανει οχι επειδη εχει θεμα ο δισκος αλλα μαλλον επειδη εκανε sudden reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα συμφορουμιτες

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιήσω hdd εκτος των συνιστωμενων απο την avtech. Διοτι ολοι αυτοι που δινει στο user manual ειναι πολυ παλιοι και δεν μπορω να βρω καποιον. το καταγραφικο ειναι avtech kpd679 

ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο επίσημο site της εταιρείας ποιό είναι το τελευταίο firmware για το μηχάνημα σου, και τί χωρητικότητες hdd υποστηρίζει.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο site της avtech το τελευταιο firmware που δινει για το συγκεκριμενο ειναι το 1022, και το δικο μου εχει το 1014.χρειαζεται να το αναβαθμισω οπωσδηποτε ;

και για τους HDD το μονο που αναφερει ειναι οτι υποστηριζει μεχρι 4tb χωρις να δινει καποια συγκεκριμενα μοντελα. αυτο σημαινει οτι μπορω να βαλω οποιον θελω αρκει να μην υπερβαινει τα 4tb ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο site της avtech το τελευταιο firmware που δινει για το συγκεκριμενο ειναι το 1022, και το δικο μου εχει το 1014.χρειαζεται να το αναβαθμισω οπωσδηποτε ;

και για τους HDD το μονο που αναφερει ειναι οτι υποστηριζει μεχρι 4tb χωρις να δινει καποια συγκεκριμενα μοντελα. αυτο σημαινει οτι μπορω να βαλω οποιον θελω αρκει να μην υπερβαινει τα 4tb ;

yes.αλλα εγω θα εκανα και το update.κακο δεν κανει.μπορει πχ με πιο παλιο firmware Να μην υποστηριζει καποια πραγματα ή να μην υποστηριζει πχ δισκο 4 Tb.στο change log αν εχει μπορει να γραφει τι εχει αλλαχτει απο το προηγουμενο firmware ή γενικα απο τα προηγουμενα firmware(change log ανα firmware).για μενα κανε το update.

μην βαλεις κανα green Μεσα.βαλε κατι καλο΄.η wd δινει τους av για καταγραφικα αλλα οκ μπορεις να πας και σε black blue κτλ.απεφυγε green γιατι αμα το καταγραφικο δεν κανει access τον δισκο συνεχεια και ο δισκος κανει Park τις κεφαλες θα βγει off συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yes.αλλα εγω θα εκανα και το update.κακο δεν κανει.μπορει πχ με πιο παλιο firmware Να μην υποστηριζει καποια πραγματα ή να μην υποστηριζει πχ δισκο 4 Tb.στο change log αν εχει μπορει να γραφει τι εχει αλλαχτει απο το προηγουμενο firmware ή γενικα απο τα προηγουμενα firmware(change log ανα firmware).για μενα κανε το update.

μην βαλεις κανα green Μεσα.βαλε κατι καλο΄.η wd δινει τους av για καταγραφικα αλλα οκ μπορεις να πας και σε black blue κτλ.απεφυγε green γιατι αμα το καταγραφικο δεν κανει access τον δισκο συνεχεια και ο δισκος κανει Park τις κεφαλες θα βγει off συντομα

ευχαριστω παρα πολυ.μετα απο πολυ ψαξιμο και βρηκα ενα ανανεωμενο manual του καταγραφικου που δινει συνιστωμενους τωρινους δισκους. θα κοιταξω και το changelog να δω τι αλλαγες εχει το firmware παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...