Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με DVR


nikolakakis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nikolakakis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανδεν υποστηριζει το ρουτερ δεν υποστηριζει το καταγραφικο η πας σε static απο τον provider του δορυφορικου η βαζεις ενα pc διπλα να κανει αυτο Update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανδεν υποστηριζει το ρουτερ δεν υποστηριζει το καταγραφικο η πας σε static απο τον provider του δορυφορικου η βαζεις ενα pc διπλα να κανει αυτο Update.

καλεσα σημερα τον παροχο του δορυφορικου γιατι μου ειχε πει ενας τεχνικος του οτι ξαναχει κανει την ιδια διαδικασια...τελικα ειπε θα με ξαναπαρει πραγμα που δεν εκανε..αρα αναμενω μεχρι την δευτερα...και θελω να σε ευχαριστησω ιδιαιτερως για την βοηθεια που μου προσφερεις...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλεσα σημερα τον παροχο του δορυφορικου γιατι μου ειχε πει ενας τεχνικος του οτι ξαναχει κανει την ιδια διαδικασια...τελικα ειπε θα με ξαναπαρει πραγμα που δεν εκανε..αρα αναμενω μεχρι την δευτερα...και θελω να σε ευχαριστησω ιδιαιτερως για την βοηθεια που μου προσφερεις... :)

απλα με την static ειναι το κακο οτι ειναι αρκετα λεφτα παραπανω.στο adsl ζητανε Max 10 ευρω για static εκτος αν ο παροχος καταλαβε οτι θες πραγματικο δικτυο και οχι απλα μια static και για αυτο ζητησε παραπανω λεφτα.αλλιως μπορει να το κοπανανε επιτηδες.παντως μεγαλη ατυχια να μην εχεις ddns τιποτα απο τα 2.δεν ξερω αν αξιζε να παρεις κανα αλλο ρουτερ καλυτερα παρα να πληρωνεις καθε μηνα +30 ευρω.οτι αλλο ειναι εδω ειμαστε να βοηθησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

απλα με την static ειναι το κακο οτι ειναι αρκετα λεφτα παραπανω.στο adsl ζητανε Max 10 ευρω για static εκτος αν ο παροχος καταλαβε οτι θες πραγματικο δικτυο και οχι απλα μια static και για αυτο ζητησε παραπανω λεφτα.αλλιως μπορει να το κοπανανε επιτηδες.παντως μεγαλη ατυχια να μην εχεις ddns τιποτα απο τα 2.δεν ξερω αν αξιζε να παρεις κανα αλλο ρουτερ καλυτερα παρα να πληρωνεις καθε μηνα +30 ευρω.οτι αλλο ειναι εδω ειμαστε να βοηθησουμε

καλησπερα και παλι..συγνωμη που δεν απαντησα τοσες μερες αλλα θεωρησα σωστο μιας και βρηκα τη λυση να την γραψω μηπως βοηθησω και καποιον αλλον.καταρχην πηρα ενα αλλο ρουτερ της λινκσις το οποιο υποστηριζει ddns.τα βηματα που ακολουθησα ειναι τα εξης.

 

1) στο μενου του Dvr εθεσα ως προεπιλεγμενη ΙP στατικη.(εκει ηταν το προβλημα μου).εβαλα μια στατικη IP απο αυτες που υποστηριζει το ρουτερ.επειτα την Gateway του ρουτερ και τους DNS τους οποιους βρηκα μεσω του μενου του ρουτερ μου.

και τελος την πορτα 81

 

2) στο μενου του ρουτερ εκανα port forward την πορτα 81 με το ΙP που εθεσα στο DVR.επειτα απενεργοποιησα το firewall του ρουτερ για να μην εχω καμια παραπανω επιπλοκη.

 

3)εφτιαξα ενα λογαριασμο στο Dyndns.com και φτιαχνοντας το δικο μου domain.μετα τα στοιχεια του λογαριασμου τα εβαλα στο μενου ddns του ρουτερ και ειμαι ετοιμος.

 

Τωρα το μονο που χρειαζεται κανεις ειναι να βλεπει το ip απο τον απομακρυσμενο υπολογιστη μεσω του dyndns και ειτε να το βαζει κατευθειαν στην adress bar του περιηγητη του (κατα προτιμηση τον explorer) στην μορφη xxx.xxx.xxx.xxx:pn (port number) και να κανει login , ειτε αν εχει το dvr καποιο προγραμμα που το συνοδευει να το κανει απο εκει.Αν χρειαστει κανεις καμια διευκρινιση ας μου στειλει pm. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα.το καταγραφικο πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτυο με το Linksys για να βλεπονται.επισης καλο ειναι να υπαρχει static ip για να μην υπαρχει θεμα με το Port forward.β.μπορεις να δωσεις και την 80 απλα μετα αναλογα με το ρουτερ ισως χρειαστει να γινει καποια αλλαγη οποτε με την 81 το γλυτωσες αυτο.αν δεν εχεις static το dyndns ειναι υποχρεωτικο και καλο ειναι να γινεται στο ρουτερ παρα στο καταγραφικο αφου το ρουτερ καταλαβαινει πιο αμεσα ποτε εχει πεσει η γρμαμη κτλ για να ξανακανει sync .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα.το καταγραφικο πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτυο με το Linksys για να βλεπονται.επισης καλο ειναι να υπαρχει static ip για να μην υπαρχει θεμα με το Port forward.β.μπορεις να δωσεις και την 80 απλα μετα αναλογα με το ρουτερ ισως χρειαστει να γινει καποια αλλαγη οποτε με την 81 το γλυτωσες αυτο.αν δεν εχεις static το dyndns ειναι υποχρεωτικο και καλο ειναι να γινεται στο ρουτερ παρα στο καταγραφικο αφου το ρουτερ καταλαβαινει πιο αμεσα ποτε εχει πεσει η γρμαμη κτλ για να ξανακανει sync .

το μονο που εχω να πω ειναι οτι εισαι απαιχτος..σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που εχω να πω ειναι οτι εισαι απαιχτος..σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου.. :)

το καλο ειναι οτι επειδη τα σεταρες εσυ και τα εκανες εσυ ανα πασα στιγμη ξαναχρειαστει τωρα ξερεις πως γινεται.πανω κατω τα καταγραφικα καπως ετσι παιζουν πανω κατω το Port forward με αυτον τον τροπο γινεται κτλ κτλ.η μονη εξαιρεση ειναι οτι αμα καποιος εχει οτενετ πρεπει να κλεισει την αυξημενη ασφαλεια .και αμα δεν το κανει κοβονται καποια Ports και μπορει να ψαχνεις 10 ωρες και να λες γιατι δεν παιζει.το κακο με τα dyndns κτλ ειναι οτι καποια εχουν γινει με πληρωμη πλεον οποτε περιοριζονται οι επιλογες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο ειναι οτι επειδη τα σεταρες εσυ και τα εκανες εσυ ανα πασα στιγμη ξαναχρειαστει τωρα ξερεις πως γινεται.πανω κατω τα καταγραφικα καπως ετσι παιζουν πανω κατω το Port forward με αυτον τον τροπο γινεται κτλ κτλ.η μονη εξαιρεση ειναι οτι αμα καποιος εχει οτενετ πρεπει να κλεισει την αυξημενη ασφαλεια .και αμα δεν το κανει κοβονται καποια Ports και μπορει να ψαχνεις 10 ωρες και να λες γιατι δεν παιζει.το κακο με τα dyndns κτλ ειναι οτι καποια εχουν γινει με πληρωμη πλεον οποτε περιοριζονται οι επιλογες σου.

το αστειο ειναι οτι αφου τα καταφερα με το δικο μου μου ειπε ενας φιλος του πατερα μου να ρυθμισω και το δικο του..και μαντεψε..εχει ΟΤΕΝΕΤ...αρα αν μπορεις να με κατατοπισεις με το πως να απενεργοποιησω την αυξημενη ασφαλεια θα σου ημουν ευγνωμον αφου εχω φαει την μερα μου να δοκιμαζω πορτες..οσο για το dyndns με βολεψε αυτο προς το παρον  Link.png Site: http://www.pcsteps.gr/tutorials/internet-tutorials/1364-dyndns-free-account">[/link] .

 

το αστειο ειναι οτι αφου τα καταφερα με το δικο μου μου ειπε ενας φιλος του πατερα μου να ρυθμισω και το δικο του..και μαντεψε..εχει ΟΤΕΝΕΤ...αρα αν μπορεις να με κατατοπισεις με το πως να απενεργοποιησω την αυξημενη ασφαλεια θα σου ημουν ευγνωμον αφου εχω φαει την μερα μου να δοκιμαζω πορτες..οσο για το dyndns με βολεψε αυτο προς το παρον  [link=http://www.pcsteps.gr/tutorials/internet-tutorials/1364-dyndns-free-account] .

http://www.pcsteps.gr/tutorials/internet-tutorials/1364-dyndns-free-account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αστειο ειναι οτι αφου τα καταφερα με το δικο μου μου ειπε ενας φιλος του πατερα μου να ρυθμισω και το δικο του..και μαντεψε..εχει ΟΤΕΝΕΤ...αρα αν μπορεις να με κατατοπισεις με το πως να απενεργοποιησω την αυξημενη ασφαλεια θα σου ημουν ευγνωμον αφου εχω φαει την μερα μου να δοκιμαζω πορτες..οσο για το dyndns με βολεψε αυτο προς το παρον  [link=http://www.pcsteps.gr/tutorials/internet-tutorials/1364-dyndns-free-account][/link] .

http://www.pcsteps.gr/tutorials/internet-tutorials/1364-dyndns-free-account

http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm

 

Αντί να βάλετε pc μπορείτε να βάλετε και ένα ΑP/Router με DDWRT που έχει μέσα όλα τα γνωστά DDNS και την δυνατότητα να κάνετε custom

δεν το ηξερα οτι μπορεις να φτιαξεις custom.δεν θυμαμαι να μου εχει τυχει ρουτερ με επιλογη custom.pc δεν λεει να βαλεις μονο για dyndns.δεν αξιζει.εκτος αν το εχεις πχ και σαν καταγραφικο κτλ οποτε εκει λες οκ.το βασικο ειναι να γινει στο ρουτερ και σαν δευτερη επιλογη στο καταγραφικο.ναι το κακο ειναι οτι πολλα ρουτερ δινουν λιγες επιλογες για dynamic dns και σε περιοριζει.και δεν βλεπω το λογο να μην εχει πολλες υπηρεσιες.θα κουραστουν στον κωδικα.ειδικα που καποια δεν ειναι free πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να βάλουν ένα DDWRT ΑP για AccessPoint για να έχουν WiFi.

Η να βάλουνε ένα DDWRT Router με το modem σε Bridge modem και το DDWRT να κάνει Dial το internet μέσο PΡPΟΕ. Έτσι θα έχουν καλυτερο δίκτυο/internet γιατί το DDWRT που είναι στην ουσία linux έχει πολύ περισσότερες ρύθμισεις από τα απλά modem που δίνουν οι ISP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου πειτε αν κανω κατι λαθος στην παρακατω φωτογραφια...το προβλημα που συναντω ειναι οτι η ip που δινει το dyndns οταν κανω login ειναι διαφορετικο απο το πραγματικο ip.πραγμα που απο οτι καταλαβα δεν ανανεωνεται η ip..οποτε βοηθηστε με αν μπορειτε...ευχαριστω

post-256600-0-63125600-1368988089_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι θα εχεις βαλει λαθος στα στοιχεια.User kai pass δινεις αυτα που βαζεις στο site για να κανεις login.sto log του ρουτερ ισως σου πει αν εγινε succesful η οχι το update του dyndns και μετα θα πρεπει να συμφωνει η ip που εχεις παρει με την ip που βλεπεις οταν κανεις ping το px poulinos.dyndns.org.

το τι Ip βγαζει οταν φτιαχνεις το account για το domain που εφτιαξες πχ το Poulinos.... δεν σε νοιαζει.το βασικο ειναι να συμφωνει το www.whatismyip.com που βλεπεις την Ip σου (η μεσα απο το ρουτερ) με την Ip που θα παρεις οταν κανεις ping to poulinos.dyndns.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...