Προς το περιεχόμενο

xbmcbuntu video


marksk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας 

έχω ένα Pc στο σαλόνι με c2d στα 2,4 και 2 Gb ram και gpu ατι 5670

Έχω xbmcbuntu 12.0 frodo και όταν παίζω video δεν έχω και τόσο καλή ποιότητα, στις γρήγορες σκηνές που κουνάει η κάμερα σαν να χωρίζει στα δυο η οθόνη και να αργεί να ανανεώσει, άλλη εικόνα κάτω άλλη πάνω..

καμία βοήθεια ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις ρυθμισεις του xbmc

Settings > system > video > video output > vertical blank sync > enabled during video playback ή always enabled.

 

ΔΕΝ εχω το μαμα skin, το confluence, αλλα το quartz, οποτε ελπιζω η διαδρομη να ειναι η ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ γρήγορος

thanks

θα βρω τη διαδρομή δεν είναι πρόβλημα και δοκιμάζω 

ααα

και πως μπορώ να κάνω reset ένα skin αν δεν το έχει σαν επιλογή

απεγκατάσταση εγκατάσταση δεν δούλεψε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις τις ρυθμισεις του skin?

 

Υπαρχει ενα τεραστικο κομματι στο αρχειο /home/user/.xbmc/userdata/guisettings.xml που ξεκιναει με <skinsettings> το οποιο αποθηκευει τις ρυθμισεις για καθε skin που εχεις, πχ για το quartz που εχω, ειναι ολες οι γραμμες που λενε καπου "skin.quartz.whatever"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τώρα που σε βρήκα δεν σ'αφήνω

πως βάζω καρφωτές ip βασικά για τον dns κτλ 

 

βασικά δεν ξέρω τι γίνεται 

ενώ βλέπω internet δεν βλέπω τοπικό δίκτυο 

και δεν μπορώ να δω το nas η τα άλλα pc 

 

αυτό το κάνει όταν το θυμάται το pc 

μόνο στο xbmc έχω πρόβλημα

τα άλλα pc κινητά κτλ παίζουν κανονικά με αυτόματες ρυθμίσεις από το router 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετοντας πως το xbmcbuntu ειναι βασισμενο στο κανονικο ubuntu, αρα περιλαμβανει και τον network manager, μπορεις να βαλεις το προσθετο network manager του xbmc (get addons > all addons > program addons > network manager) και να κανεις τις ρυθμισεις απο εκει.

Αν τις εχεις κανει και παλι δεν βλεπεις φως, μπορεις να το ρυθμισεις απο πιο θεμελιωδη αρχεια, αλλα δεν ξερω μην τα κανει overwrite ο network manager. Παρολα αυτα μπορω να σου πω τι να κανεις.

 

Για να βλεπει (samba) network shares πρεπει να ειναι στο ιδιο workgroup με αυτα. Αυτο το οριζεις απο το settings > services > smbclient > workgroup.

 

To xbmcbuntu εχει καποιο γραφικο περιβαλλον, πχ unity, ή ειναι το xbmc σκετο, οποτε οτι αλλο ασχετο με το xbmc θες να κανεις να πρεπει να βγεις σε τερματικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα μου ήταν ότι μια έβλεπε τα shares μια δεν τα έβλεπε internet έβλεπε συνέχεια..

τώρα τα έκανα χειρότερα καθώς σε ένα site διάβασα ότι για fixed ip με τον network manager θα έχω κολήματα και σαν λύση ήταν να τον βγάλω.. (sudo apt-get remove network-manager network-manager-gnome)

αποτέλεσμα να μην μπορώ να ρυθμίσω το αρχείο etc/network/interfaces και έτσι δεν έχω καθόλου δίκτυο.

τώρα και να δώσω sudo apt-get install network-manager network-manager-gnome 

δεν έχει αποτέλεσμα γιατί δεν έχω internettttt

λίγη βοήθεια Pls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που διαβασες ποσο παλιο ηταν? Παλια ο nm ειχε οντως προβλημα με τη σταθερη ip, την οριζες και σε γειωνε κανονικα παιρνοντας απο dhcp.

 

-- to be continued

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... 24 ωρες αργοτερα :(

 

Για να ρυθμισεις τα του δικτυου, ανοιγεις το αρχειο ρυθμισεων με καποιον text editor, εστω το nano εδω,

sudo nano /etc/network/interfaces
και προσθετεις (= ΔΕΝ σβηνεις οτι λεει μεσα για το lo, το loopback interface) αυτα αν θες σταθερη ip
iface eth0 inet static
address 192.168.1.2
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1

auto eth0
ή αυτο αν θες μεσω dhcp
iface eth0 inet dhcp

auto eth0
Σωζεις (ctrl+o στο nano), κλεινεις (ctrl+x στο nano) και ειτε επανεκκινεις ολο το pc, ειτε μονο το δικτυο με
sudo service networking restart
Με παρομοιο τροπο, επεξεργαζεσαι το αρχειο /etc/resolv.conf
nano /etc/resolv.conf
και προσθετεις τις ip των dns που θες ετσι, πχ
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4
Σωζεις και κλεινεις. Η αλλαγη γινεται αμεσως αντιληπτη απο το συστημα, χωρις επανεκκινηση η κατι αλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε?

 

Για να παρεις σταθερη ip στο ιντερνετ πρεπει να εχεις την αναλογη συμβαση με τον isp σου.

Αν βαλεις την ip του ρουτερ για dns, τοτε απλα το αιτημα σου παει στο ρουτερ και απο εκει στους dns του isp, τους οποιους το ρουτερ παιρνει με τη σειρα του απο τον dhcp του isp, εφοσον δεν τους θεσεις εσυ με το χερι.

Αντιστροφα, οταν το ρουτερ θα δωσει ip/mask/gateway μεσω dhcp, δινει και τους dns, εφοσον το ορισεις να δινει καποιους και οχι τον εαυτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννουσα static ip στο μηχανημα, καρφωτη, πως το λενε, οχι απο τον isp   :P

 

Αν βαλεις την ip του ρουτερ για dns, τοτε απλα το αιτημα σου παει στο ρουτερ και απο εκει στους dns του isp, τους οποιους το ρουτερ παιρνει με τη σειρα του απο τον dhcp του isp, εφοσον δεν τους θεσεις εσυ με το χερι

 

Αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εμαθα οτι το xbmcbuntu βασιζεται στο lubuntu, το 12.04 λογικα, ειναι αληθεια?

 

 

---edit

Οχι

http://wiki.xbmc.org/index.php?title=XBMCbuntu/FAQ#What_version_of_Ubuntu_is_used_by_the_current_XBMCbuntu.3F

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα μάλλον ήταν ότι στο samba έβαζα ονόματα υπολογιστών

έβαλα στατικές ip στα υπόλοιπα μηχανάκια στο δίκτυο και έβαλα τις διευθύνσεις με ip και τώρα μετά από 2-3 restart συνεχίζει να τα βρίσκει κανονικά

κάτι που δεν έκανε όταν έβαζα τα ονόματα 

ελπίζω να συνεχίσει έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...