Προς το περιεχόμενο

επιλογη linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

στο pc εχω windows vista και τωρα θελω να βαλω καπια linux και να εχω και τα δυο 

πιο πολυ θα ασχολουμε με προγραμματισμο (αν ξερετε και κανενα καλο προγραμμα πιο πολυ για c++ πειτε)

απο εμπιρια στο linux ειμαι καλυμενος για αρχη γιατι ειχα παλεοτερα το ubuntu

 

συστημα:

4 GB Ram

Amd phenom II X2 555 processor 3.20 GHz

32 bit 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα η mint που είναι εύκολη διανομή και απλά παίζει η μετά ubuntu αν έχεις λίγο δυνατό μηχάνημα λόγο των εφέ που έχει η ακομα και kubuntu αν σου αρέσει το kde4 σαν περιβάλλον εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ότι σου είπε ο tr3quart1sta στην πρώτη απάντηση στο post σου

 

το pc μια χαρά είναι, αντέχει τα πάντα. C μπορείς να γράψεις σε ότι θες (vim, nano, gedit, netbeans) και να την κάνεις compile μετά. Δεν το έχω κάνει ποτέ σε linux, και πάνε χρόνια από όταν το έκανα σε windows. Κοίτα σε Google για gcc

Επεξ/σία από mandos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ε όχι και ολόκληρο eclipse και netbeans για C. τζίζους

 

Άμα θέλεις να δουλέυεις άνετος και να έχεις όλες τις επιλογές στα πόδια σου τότε είναι οκ. Σιγά τα 80mb πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι είναι λίγο "βαρύ" το όλο περιβάλλον. Μιλάω για C πάντα, καθώς για C++ μπορει όντως να βολεύει με τις κλάσεις κλπ (δεν έχω αγγίξει c++ so..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι είναι λίγο "βαρύ" το όλο περιβάλλον. Μιλάω για C πάντα, καθώς για C++ μπορει όντως να βολεύει με τις κλάσεις κλπ (δεν έχω αγγίξει c++ so..)

Εγώ προγραμματίζω κυρίως σε C++. Έχω πάνω απο 2.5 χρόνια να γράψω έστω και το πιο απλό πρόγραμμα σε C. Τι λογισμικό προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για ισχυρούς ή μέτριων δυνατοτήτων υπολογιστές προτείνω Ubuntu.

 

Για συστήματα παλιά με όχι τόσο ισχυρούς επεξεργαστές, η ιδανική επιλογή είναι Lubuntu. Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές διανομές για το σκοπό αυτό και κατέληξα ότι είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή. Πανάλαφρο και σχεδόν πλήρες.

 

Καλό επίσης και το puppy linux αλλά όχι για πολλά πράγματα. Είναι ολίγον τι απαρχαιωμένο, αλλά σίγουρα το καλύτερο για υπολογιστές δεκαετίας και βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...