Προς το περιεχόμενο

HBO: Η πειρατεία είναι κολακευτική για το Game of Thrones, καθώς ενισχύει αντί να μειώνει τις πωλήσεις!


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σωστή μετάφραση συμπεριλαμβάνει και απόδοση ταυτόχρονα. Απόδοση σημαίνει να πάρεις το νόημα αυτών που θέλει να πει το πρωτότυπο και να το μεταφέρεις κατά το δυνατόν καλύτερα στην καθομιλουμένη γλώσσα. Νομίζω ότι η παρατήρηση που κάνεις είναι ανούσια μιας και το πνεύμα του άρθρου σε αυτό καταλήγει ότι τελικά η πειρατεία τους κάνει καλό.

 

 

Ναι, αλλά έχεις ένα συγκεκριμένο περιθώριο ευελιξίας γιατί ο σκοπός είναι να μεταφράσεις και όχι να ερμηνεύσεις αυτό που λέει ο άλλος.

Να μεταφράσεις το "piracy is a compliment for.." ως "η πειρατία είναι ευνοική για.." είναι ερμηνεία.

Αν ήθελε να πει αυτό θα έλεγε "piracy is favorable for.." ή κάτι ανάλογο.

Δεν το είπε όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επεισες! Θα εφαρμοσω την πειρατεία παντού! Πες μου αν έχεις κανα μαγαζί εσύ ή κάποιος συγγενής σου για περάσω με το πειρατικο να φορτωσω μερικά πραγματάκια! :)

 

Και αν δεν με κατάλαβες, τη γενίκευση και την ισοπέδωση φοβάμαι κυρίως...

Άλλο η πειρατεία, άλλο η κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά έχεις ένα συγκεκριμένο περιθώριο ευελιξίας γιατί ο σκοπός είναι να μεταφράσεις και όχι να ερμηνεύσεις αυτό που λέει ο άλλος.

Να μεταφράσεις το "piracy is a compliment for.." ως "η πειρατία είναι ευνοική για.." είναι ερμηνεία.

Αν ήθελε να πει αυτό θα έλεγε "piracy is favorable for.." ή κάτι ανάλογο.

Δεν το είπε όμως.

 

 

Λες και μεταφράζετε Ντοστογιέφσκι και θα χανόταν το σπουδαίο νόημα...

 

Αγνοείτε προφανώς στοιχειώδεις πρακτικές μιας καλής μετάφρασης. Βέβαια, αυτό δεν είναι πρόβλημα, άρθρα σε τεχνολογικό σάιτ μεταφράζετε. Πρόβλημα είναι όμως να μην δέχεστε παρατηρήσεις των αναγνωστών σας. 

 

Φιλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει το αντίθετο;

 

Τουλάχιστο, για τις μεγάλες εταιρείες, η πειρατεία είναι must, διότι μακροπρόθεσμα τους αποφέρει έσοδα.

 

(τονίζω το "τουλάχιστο" διότι, δεν ιδιο το επίπεδο εμού που φτιάχνω μια εφαρμογή για iphone με τι Μικρηκαιμαλακή)

 

Τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατία οργιάζει μόνο στους τομείς που οι διανομείς δεν λένε να βάλουν μυαλό με τις τιμολογιακές πολιτικές τους (μουσική, σινεμά κλπ).

 

Εγώ θα κατεβάσω mp3 γιατί απλά δεν δίνω €20 για ένα cd.

Όμως έχω κάνει και άπειρα donate χωρίς κάποιο κέρδος, μόνο και μόνο επειδή γούσταρα τους developers σε android apps, sites κλπ.

 

Επίσης ο developer είναι ένας και μόνος, η δισκογραφική είναι ένα θηρίο που από τα €20 τσεπώνει τα €19 και το €1 που περισσεύει το δίνει εκεί που πρέπει..

 

Άρα πειρατία ftw

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η πειρατία οργιάζει μόνο στους τομείς που οι διανομείς δεν λένε να βάλουν μυαλό με τις τιμολογιακές πολιτικές τους (μουσική, σινεμά κλπ).

 

Εγώ θα κατεβάσω mp3 γιατί απλά δεν δίνω €20 για ένα cd.

Όμως έχω κάνει και άπειρα donate χωρίς κάποιο κέρδος, μόνο και μόνο επειδή γούσταρα τους developers σε android apps, sites κλπ.

 

Επίσης ο developer είναι ένας και μόνος, η δισκογραφική είναι ένα θηρίο που από τα €20 τσεπώνει τα €19 και το €1 που περισσεύει το δίνει εκεί που πρέπει..

 

Άρα πειρατία ftw

 

Και τα ΑΒ θηρίο επιχείρηση είναι! Πάμε να γεμίσουμε κάνα καρότσι και να φύγουμε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα ΑΒ θηρίο επιχείρηση είναι! Πάμε να γεμίσουμε κάνα καρότσι και να φύγουμε? :P

 

Χωρις να σημαινει οτι επικροτω την πειρατεια, ειναι απορριας αξιο πως δεν καταλαβαινεις την διαφορα και ποσο αφελης και αστοχος ειναι ο παραλληλισμος που εκανες.

 

 

 

piracy-handy-guide_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και τα ΑΒ θηρίο επιχείρηση είναι! Πάμε να γεμίσουμε κάνα καρότσι και να φύγουμε? :P

trololol...

 

πιστεύεις ότι αν με κάποιο μαγικό τρόπο μπορούσαμε να πολλαπλασιάσουμε τα υλικά αγαθά χωρίς να χάνεται το αρχικό, ότι δεν θα το κάναμε? :P

 

Θα το ξεκωλιάζαμε, αλλά κι αυτό πάλι παράνομο θα το έθεταν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Υπαρχουν πολλα παραδειγματα τα οποια δειχνουν οτι η πειρατεια εχει κανει καλο στις εταιρειες. Στην ουσια ειναι δωρεαν παγκοσμια διαφημιση -ειδικα σε εταιρειες παιχνιδιων και software/ Για παραδειγμα θα εδιναν πολλοι 800€ η 240€ για μια ετησια συνδρομη για να δοκιμασουν αν τους κανει το Photoshop?

  Παρολα αυτα ομως χαρη στην πειρατεια το εχει πλεον ο καθενας, και υπεστει τετοια διαφημιση που το ξερει ολος ο πλανητης. Γενικα η Adobe στην προκειμενη περιπτωση δεν θα ασχοληθει αν το κατεβασε καποιος χρηστης για να κανει edit σε μια photo που ανεβασε στο FB, αυτο που την νοιαζει ειναι να ξερει ολος ο κοσμος με τι προγραμμα την εκανε. Αυτο κανει καλο στην εταιρεια.

  Οσον αφορα τα games οταν βγαινουν 10 τιτλοι το μηνα πχ, σε τιμες 60+, ε λοιπον οχι δεν θα το αγορασω αν δεν δω πρωτα οτι αξιζει. Στο PS3 πχ αν αγορασεις 4 καινουργιους τιτλους εχεις αγορασει ενα PS3 ακομα. Ειναι λογικο αυτο?

  Για τις ταινιες τωρα, ισως ισχυει οτι δεν βγαζουν τα εκατομυρια τα οποια εβγαζαν, ομως το αν μια ταινια ειναι καλη η οχι ειναι ακρως υποκειμενικο, θεωρω τεραστιο προνομιο να εχω την ευκαιρια να δω καποιες "παρανομα" και αν μου αρεσει, θα κοιταξω σκηνοθετη παραγωγο κτλ και θα εχω στο νου μου να παω σινεμα για την επομενη του δουλεια, η να αγορασωτην ταινια και να τον ανταμειψω για την δουλεια του.

  Αν παω σε ενα σπιτι και δω την δουλεια του μπογιατζη και δεν μου αρεσει, αρα δεν φωναξω αυτο το μπογιατζη ειμαι πειρατης? Αν ειναι καλος θα βγαλει λεφτα αν οχι θα το κλεισει το μαγαζι.

  Εν παση περιπτωση, ειμαι στον χωρο απο την ανθιση της πειρατειας, και ενω εχω ελαχιστους γνωστους οι μοποιοι εχουν original Windows, Photoshop, Office κ.α. δεν ειδα να κλεινει καποια απο αυτες. Ισα ισα εξελισονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χωρις να σημαινει οτι επικροτω την πειρατεια, ειναι απορριας αξιο πως δεν καταλαβαινεις την διαφορα και ποσο αφελης και αστοχος ειναι ο παραλληλισμος που εκανες.

 

 

 

piracy-handy-guide_thumb.jpeg

 

Έχω τοποθετηθεί άπειρες φορές με πλήρη ανάλυση της θεωρίας μου. Το αν εσυ βγάζεις τα συμπεράσματα από μια φράση είναι άλλο θέμα που επίσης το αναλύσαμε άπειρες φορές! ;)

 

Εν συντομία πάντως: η γενίκευση σε πολλούς τομείς είναι αυτό που με "φοβίζει" σε όλες αυτές τις θεωρίες "καλής" κλοπής. Και δεν μπορείς να ελέγξεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος το πως θα το προσαρμόσει ο καθένας στο μυαλό του...

 

trololol...

 

πιστεύεις ότι αν με κάποιο μαγικό τρόπο μπορούσαμε να πολλαπλασιάσουμε τα υλικά αγαθά χωρίς να χάνεται το αρχικό, ότι δεν θα το κάναμε? :P

 

Θα το ξεκωλιάζαμε, αλλά κι αυτό πάλι παράνομο θα το έθεταν...

 

Μου αρέσει τρελλά όταν κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υπάρχουν οι μ...κες που τα σκάνε για να αγοράζουν αυθεντικά και να χρηματοδοτούν τη βιομηχανία θα έχουν οι πειρατές υλικό. Σκέψου να ξυπνήσουν οι μ...κες και να μην αγοράζουν πλέον. Να δούμε τότε τι θα βλέπουν, ακούν, διαβάζουν οι επαναστάτες κατά του σκληρού καπιταλισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ότι trollάρεις? :P

 

Δεν θες να το αναλύσουμε αυτό τώρα...

 

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά ανάμεσα στο trollάρισμα και σε αυτό που το βαφτίζεις trollάρισμα γιατί δεν μπορείς ή δεν θες να το καταλάβεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα πάντως, ούτε αλλάζει η άποψή μου μιας και δεν μου αρέσει η επιλεκτική προσαρμογή των πραγματών στα "μέτρα μου"! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...