Προς το περιεχόμενο

HBO: Η πειρατεία είναι κολακευτική για το Game of Thrones, καθώς ενισχύει αντί να μειώνει τις πωλήσεις!


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή την πρεμιέρα της άκρως επιτυχημένης σειράς ‘Game of Thrones‘ προχθες το βράδυ, ο διευθυντής προγράμματος του τηλεοπτικού καναλιού HBO, Michael Lombardo, μίλησε σχετικά με την πειρατεία:“Πιθανότατα δε θα έπρεπε να το λέω αυτό, αλλά η πειρατεία όχι μόνο δεν έχει επηρεάσει αρνητικά τις πωλήσεις DVD αλλά μάλλον τις έχει ενισχύσει. Η πειρατεία είναι κάτι αναμενόμενο σε μια τόσο δημοφιλή σειρά που παίζεται σε συνδρομητικό δίκτυο.”

 

 

Πράγματι το ‘Game of Thrones’ αποτελεί αυτή τη στιγμή το πιο πειρατικό TV show με περισσότερα από 4 εκατομμύρια παράνομα downloads ανά επεισόδιο. Το Φεβρουάριο κυκλοφόρησε σε DVD η δεύτερη σεζόν της σειράς η οποία κατέγραψε 241.000 πωλήσεις και σημείωσε αύξηση 44% συγκριτικά με την πρώτη σεζόν. Οι πωλήσεις των μεμονωμένων επεισοδίων ανήλθαν στις 355.000 παρουσιάζοντας άνοδο 112% σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν.

 

Μάλιστα, το χθεσινό επεισόδιο σημείωσε ένα ακόμα ρεκόρ αφού κατόρθωσε μέσα σε μία μόλις μέρα να ξεπεράσει το 1 εκατομμύριο downloads. Το αρχείο διαμοίραζαν ταυτόχρονα περισσότεροι από 160.000 peers ξεπερνώντας το προηγούμενο ρεκόρ των 144.663 peers που κατείχε η πρεμιέρα της τηλεοπτικής σειράς ‘Heroes’.

 

Source.png Πηγή: techgear.gr

Επεξ/σία από Spyros7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός ο διευθυντής. Από την στιγμή που το Show βγάζει τα χρήματα που είχαν υπολογίσει από την αρχή (και ίσως και πολλά περισσότερα) και αφού δεν υπήρχε τρόπος να πάρουν χρήματα από τον φτωχοδιάβολο στην (κάθε) Ελλαδίτσα που δεν έχει κάποιον τρόπο να δει το σήριαλ με λογικό κόστος, γιατί να μη χαλαρώσει και απολαύσει την παγκόσμια αποδοχή του δημιουργήματός του;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τους πολέμιους της πειρατείας να κάνουν την εμφάνιση τους. Παρακαλώ, πείτε μας πως έχει άδικο και αυτός, χρειάζομαι ένα καλό πρωινό γέλιο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Περιμένω τους πολέμιους της πειρατείας να κάνουν την εμφάνιση τους. Παρακαλώ, πείτε μας πως έχει άδικο και αυτός, χρειάζομαι ένα καλό πρωινό γέλιο.

Με επεισες! Θα εφαρμοσω την πειρατεία παντού! Πες μου αν έχεις κανα μαγαζί εσύ ή κάποιος συγγενής σου για περάσω με το πειρατικο να φορτωσω μερικά πραγματάκια! :)

 

Και αν δεν με κατάλαβες, τη γενίκευση και την ισοπέδωση φοβάμαι κυρίως...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει το αντίθετο;

 

Τουλάχιστο, για τις μεγάλες εταιρείες, η πειρατεία είναι must, διότι μακροπρόθεσμα τους αποφέρει έσοδα.

 

(τονίζω το "τουλάχιστο" διότι, δεν ιδιο το επίπεδο εμού που φτιάχνω μια εφαρμογή για iphone με τι Μικρηκαιμαλακή)

 

2 παραδείγματα.

 

Μicrosoft: Εχει επιλέξει να "δίνει" το σοφτγουερ της εδώ και εκεί με αποτέλεσμα;;; Το 95% όσων ασχολούνται με πισι, να εχουν εξοικειωθεί με Windows και κατ'επέκταση, τουλάχιστο με Office.

Αρα; τι θα αγοράσει το Δημόσιο; τι θα αγοράσουν οι επιχειρήσεις; τι θα αγοράσουν τα μεγάλα γραφεία; Θα αγοράσουν αυτά, που γνωρίζει ο κόσμος να χειρίζεται. Ητοι...

 

Κι ένα 2ο πιο χαρακτηριστικό. Autodesk. Την έχετε για καμμια εταιρεία του κώλου; Που το κάθε εταιρειάκι βγάζει ένα πρόγραμμα και το κλειδώνει με usb.

Ολάκερη Autodesk δε μπορεί να το κάνει; Κι ετσι εχουν σχεδόν όλοι οι μηχανικοί πειρατικό λογισμικό. Ομως, μαθαίνοντας πάνω σε αυτό, αναγκάζονται οι μεγάλες εταιρείες, μεγαλα γραφεία μελετητών, Δημόσιο, Υπηρεσίες, Οργανισμοί να σκάσουν τα 3χίλιαρα για μια άδεια Autocad.

 

Ετσι λοιπόν...μακροπρόθεσμα, οι εταιρείας τα κονομάνε υπέρογκα απ'τη πειρατεία.

 

Δεν είναι τυχαίο που αν κάνεις σε ένα μεσο χρήστη Η/Υ τις εξής ερωτήσεις, θα πάρεις τις ανάλογες απαντήσεις:

 

Λειτουργικο; - Windows και όχι Linux

Δουλειά γραφείου; - MS Office και όχι google docs

Μηχανικός; Autocad και οχι Intellicad και συναφή

Επεξ. φωτο; Photoshop και όχι Gimp

 

και πάει λέγοντας.

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τους πολέμιους της πειρατείας να κάνουν την εμφάνιση τους. Παρακαλώ, πείτε μας πως έχει άδικο και αυτός, χρειάζομαι ένα καλό πρωινό γέλιο.

 

Κι εγω περιμενω του υποστηρικτες, να μαζευτουν ολοι μαζι να πανε στη βουλη να ζητησουν πλεον τη νομιμοποιηση της πειρατιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι κάποιος ξύπνησε και είπε την αλήθεια είναι θετικό.

πολλές διασημότητες απλά δεν θα υπήρχαν ,αν δεν υπήρχε η έμμεση διαφήμηση της πειράτείας ,και μήν ξεχνάμε πως μεγάλες εταιρίες (όπως microsoft) έχει ακούστεί πως όταν ήθελαν να προώθήσουν κάποιο προιόν (windows) ,μόνοι το κυκλοφορούσαν στασμένο (για να σε κυνηγήσουν μετά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα είπε. Την σειρά δεν την ήξερα και προχθές είδα το άρθρο που έσπασε ρεκόρ στα downloads και κατέβασα να δω το πρώτο επισόδειο. Ε λοιπόν τα είδα όλα σε 2 μέρες. Τέτοιο κάψιμο δεν έχω ρίξει με τίποτε άλλο ως τώρα. Αγόρασα και τα bluray από τα amazon...:P

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επεισες! Θα εφαρμοσω την πειρατεία παντού! Πες μου αν έχεις κανα μαγαζί εσύ ή κάποιος συγγενής σου για περάσω με το πειρατικο να φορτωσω μερικά πραγματάκια! :)

 

Και αν δεν με κατάλαβες, τη γενίκευση και την ισοπέδωση φοβάμαι κυρίως...

Έλα να φορτώσεις ότι θες, αρκεί να έχω και εγώ το αντίτυπο μου. Και αν θες, άσε και τον οβολό σου όπως τόσοι πειρατές κάνουν.

 

 

Κι εγω περιμενω του υποστηρικτες, να μαζευτουν ολοι μαζι να πανε στη βουλη να ζητησουν πλεον τη νομιμοποιηση της πειρατιας.

http://www.pirateparty.gr/

Ίσως να γίνει και αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλα να φορτώσεις ότι θες, αρκεί να έχω και εγώ το αντίτυπο μου. Και αν θες, άσε και τον οβολό σου όπως τόσοι πειρατές κάνουν.

 

 

 

http://www.pirateparty.gr/

Ίσως να γίνει και αυτό.

Δεν με κατάλαβες. Θα φορτωσω ο,τι θέλω και θα σηκωθω να φύγω. Ενας καλός πειρατης δεν αφήνει τον οβολόν του! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να φορτώσεις ότι θες, αρκεί να έχω και εγώ το αντίτυπο μου. Και αν θες, άσε και τον οβολό σου όπως τόσοι πειρατές κάνουν.

 

 

http://www.pirateparty.gr/

Ίσως να γίνει και αυτό.

 

Ποιοι ακριβως, και που το κανουν;

 

Το να γινει και αυτο, δε σημαινει οτι δε θα παψω να γελαω με τα μυαλα καποιων ανθρωπων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...