Προς το περιεχόμενο

Νέα επιδείνωση στις σχέσεις Β Κορέας με νότια


No limit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και γιουζερς που σου απάντησαν με μη απλοϊκές αναλύσεις και τους απάντησες με παρόμοιο στυλάκι. Αφού είσαι πεπεισμένος ότι θα γίνει Γ'ΠΠ εμάς τι μας θες, να κλαίμε τη μοίρα μας όλοι μαζί;

Πατάς και στα δύο πόδια ή στο ένα;όχι για να ξέρω δηλαδή.Για ότι μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω είπα απλά και ξερά ότι δεν γνωρίζω αντίθετα σε αυτά που είπα ότι γνωρίζω στο 99% των περιπτώσεων παρέθεσα και τις ανάλογες δηλώσεις των αρμοδίων επί του θέματος.Επίσης ποιος σου είπε ότι είμαι πεπεισμένος ότι θα γίνει ο Γ'Π.Π ή ότι γνωρίζω από οπλικά συστήματα ή οτιδήποτε άλλο .Άλλοι το έπαιζαν εδώ μέσα 007 χαρακτηρίζοντας την υποδομή της Β.Κορέας ως μη ικανή για πυρηνικά πλήγματα και τους διαψεύδει ο ΥΠΕΞ των Η.Π.Α ή μήπως δεν είναι έτσι;Ποτέ δεν υπηρέτησα στην mossad ούτε και στην C.I.A για να έχω ακριβή εικόνα των δυνατοτήτων της όποιας χώρας άλλοι εδώ μέσα νομίζουν ότι είναι αντιναύαρχοι του πολεμικού ναυτικού της Μεγάλης Βρετανίας με τον τίτλο 007.Μακριά από μένα οι πλάνες περί παντογνωσίας και ξερολισμού.Πάντα παραθέτω όπου γνωρίζω και όπου είναι εφικτό και τις πηγές.Οπότε από άτομα που υποστήριζαν περίπου ότι ο μπούλης έχει σφεντόνες και τους διαψεύδουν οι ίδιες οι Η.Π.Α σαφώς και δεν θα δεχτώ πλέον την όποια τους ανάλυση. Ήδη σε αρκετά  post πιο πίσω επισήμανα ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί.Και τέλος γιατί να δεχτώ ότι η η δική σου ανάλυση είναι εμπεριστατωμένη;Και για να είμαι δίκαιος ούτε η δική μου είναι αλλά εγώ τουλάχιστον ποτέ  δεν το ισχυρίστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας σκούζουν όσο θέλουν οι Βόρειο-Αμερικάνοι. Οι ίδιοι διαβεβαίωναν πως οι Βόρειο-Κορεάτες δεν έχουν τέτοιου είδους βαλλιστική ικανότητα. Από τις μακέτες πήγαμε στα ICBM; Άλλα πράγματα είναι από πίσω. Καμία έγκριση από το κογκρέσο για εξοπλισμό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάω στοίχημα ότι οι «δικοί του» τον επηρεάζουν για να τον ρίξουν, αν δεν τους έχουν λαδόκει οι του αμερικανιστάν.

 

Θα χάσει το παιδί την χώρα...;ρ

Δεν παει ετσι στην ανατολη. Τον πιεζουν/συμβουλευουν για να κανει τα δικα τους και οχι για να ανεβουν στην εξουσια [μπροστα απο τον φακο]. 

 

Link.png Site: http://www.protothema.gr/world/article/?aid=269171">Θέμα ημερών η εκτόξευση πυραύλων από την Β.Κορέα, λένε οι Αμερικανοί

 

 

Καλα τριχες τιποτα δεν θα γινει αλλα λεμε τωρα...

 

οχι 'απο την' αλλα 'στην' θελανε να γραψουν.

Λαθος στην μεταφραση

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 North korea military parade και θα βρεις ένα video διάρκειας 2 ώρες και 47 λεπτά αν θυμάμαι καλά.Παρακολούθησε το τελευταίο μισάωρο.

 

τα τελευταια φορτηγακια ηταν ωραια  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παει ετσι στην ανατολη. Τον πιεζουν/συμβουλευουν για να κανει τα δικα τους και οχι για να ανεβουν στην εξουσια [μπροστα απο τον φακο].

:

Δεν είπα ότι ξέρω την απαντηση, μια οικασια έκανα, αλλά και κάπως έτσι αλλάζουν οι κυβερνοντες σε κάτι τέτοια καθεστώτα.

 

Είναι πολύ απλοϊκή η ανάλυση σου.Εγώ βρήκα ένα video στο youtube που έδειξε την παρέλαση στην Β.Κορέα τώρα το 2013.Εκτός λοιπόν των εντυπωσιακών σχηματισμών τις πρώτες δύο ώρες έβλεπα κάτι σαράβαλα τζιπ και κάτι αρχαία φορτηγά να μεταφέρουν κάτι αντιαεροπορικά που παίζει να είχαν να ρίξουν από το 40.όταν όμως έφτασε η παρέλαση στο τελευταίο μισάωρο έφριξα.Έβλεπα να περνάνε από μπροστά μου κάτι πύραυλοι που εμείς μόνο έναν από αυτούς να είχαμε θα είχαμε λύσει το πρόβλημα με την Τουρκία.Και εγώ επειδή δεν ομιλώ ποτέ χωρίς στοιχεία γράψε στο youtube North korea military parade και θα βρεις ένα video διάρκειας 2 ώρες και 47 λεπτά αν θυμάμαι καλά.Παρακολούθησε το τελευταίο μισάωρο.Θα πάθεις πλάκα.Είναι ικανή να καταφέρει πολλά καίρια χτυπήματα προτού πέσει.Διαθέτει ακόμα πυραύλους και σε σιλό για όποιους ξέρουν αυτοί οι πύραυλοι είναι διηπειρωτικοί κατά κανόνα.Αλλά για να μην στα λέω εγώ δες το video.Λες να ανησυχεί τυχαία η Αμερική;

Ότι κατεβάζουμε και εμείς στις παρελάσεις είναι ότι πιο φρέσκο έχουμε, και καλογυαλισμενο έτσι.

 

Το ότι παρουσίασε ένα σκασμό πυραύλους (λέω γω τωρα) δεν σημαίνει ότι είναι και λειτουργικοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάς και στα δύο πόδια ή στο ένα;όχι για να ξέρω δηλαδή.Για ότι μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω είπα απλά και ξερά ότι δεν γνωρίζω αντίθετα σε αυτά που είπα ότι γνωρίζω στο 99% των περιπτώσεων παρέθεσα και τις ανάλογες δηλώσεις των αρμοδίων επί του θέματος.Επίσης ποιος σου είπε ότι είμαι πεπεισμένος ότι θα γίνει ο Γ'Π.Π ή ότι γνωρίζω από οπλικά συστήματα ή οτιδήποτε άλλο .Άλλοι το έπαιζαν εδώ μέσα 007 χαρακτηρίζοντας την υποδομή της Β.Κορέας ως μη ικανή για πυρηνικά πλήγματα και τους διαψεύδει ο ΥΠΕΞ των Η.Π.Α ή μήπως δεν είναι έτσι;Ποτέ δεν υπηρέτησα στην mossad ούτε και στην C.I.A για να έχω ακριβή εικόνα των δυνατοτήτων της όποιας χώρας άλλοι εδώ μέσα νομίζουν ότι είναι αντιναύαρχοι του πολεμικού ναυτικού της Μεγάλης Βρετανίας με τον τίτλο 007.Μακριά από μένα οι πλάνες περί παντογνωσίας και ξερολισμού.Πάντα παραθέτω όπου γνωρίζω και όπου είναι εφικτό και τις πηγές.Οπότε από άτομα που υποστήριζαν περίπου ότι ο μπούλης έχει σφεντόνες και τους διαψεύδουν οι ίδιες οι Η.Π.Α σαφώς και δεν θα δεχτώ πλέον την όποια τους ανάλυση. Ήδη σε αρκετά  post πιο πίσω επισήμανα ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί.Και τέλος γιατί να δεχτώ ότι η η δική σου ανάλυση είναι εμπεριστατωμένη;Και για να είμαι δίκαιος ούτε η δική μου είναι αλλά εγώ τουλάχιστον ποτέ  δεν το ισχυρίστηκα

 

Εφόσον λοιπόν δεν ισχυρίζεται κανείς τίποτε και ο καθείς λέει την άποψή του, δε χρειάζεται να είσαι τόσο ερριστικός, ναι;

 

Αφού θες λοιπόν εμπεριστατωμένες απόψεις, και οι διεθνείς σχέσεις δεν στηρίζονται στους όρους που νομίζεις, πάρε:

 

http://ecfr.eu/content/entry/china_analysis_gaming_north_korea

http://ecfr.eu/page/-/China_Analysis_Gaming_North_Korea_September2012.pdf

http://www.nknews.org/2013/03/breaking-north-korean-photo-reveals-u-s-mainland-strike-plan/

http://economictimes.indiatimes.com/news/politics-and-nation/north-korea-still-far-from-backing-up-nuke-threats/articleshow/19382499.cms

http://www.nytimes.com/2013/04/05/world/asia/north-korean-missile-moved-to-coast.html?ref=northkorea

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-21231204

 

Καλό διάβασμα!

 

Δεν παει ετσι στην ανατολη. Τον πιεζουν/συμβουλευουν για να κανει τα δικα τους και οχι για να ανεβουν στην εξουσια [μπροστα απο τον φακο]. 

 

Σχετικά με αυτό, βλ. εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει ότι τίποτα δεν πρόκειται να γίνει και ότι όλα αυτά είναι κινήσεις εντυπωσιασμού-εκβιασμού, αλλά απ' την άλλη, σε τέτοιου είδους καθεστώτα, η λογική έχει πηδήσει απ' το παράθυρο προ πολλού.

Σοβαρά τώρα το ΥΠ.ΕΞ των ΗΠΑ (ή ΕΠΑ, τι θυμήθηκα τώρα :-D ) είπε ότι όλοι οι πύραυλοι των λιμοκτονούντων σκιάχτρων (sorry, των γαμάουα ενόπλων δυνάμεων του Ουράνιου Βασιλείου εννοούσα) έχουν πυρηνικές κεφαλές; Μιλάμε για δούλεμα ίσως χειρότερου των όπλων μαζικής καταστραφής του Σαντάμ (άλλη βασανισμένη ψυχή και αυτή, με ένδοξο τέλος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Σχετικά με αυτό, βλ. εδώ.

 

α τι ωραια, 5 σελιδες κειμενο βασισμενο σε ενα maybe

 

Η λογική λέει ότι τίποτα δεν πρόκειται να γίνει και ότι όλα αυτά είναι κινήσεις εντυπωσιασμού-εκβιασμού, αλλά απ' την άλλη, σε τέτοιου είδους καθεστώτα, η λογική έχει πηδήσει απ' το παράθυρο προ πολλού.

Σοβαρά τώρα το ΥΠ.ΕΞ των ΗΠΑ (ή ΕΠΑ, τι θυμήθηκα τώρα :-D ) είπε ότι όλοι οι πύραυλοι των λιμοκτονούντων σκιάχτρων (sorry, των γαμάουα ενόπλων δυνάμεων του Ουράνιου Βασιλείου εννοούσα) έχουν πυρηνικές κεφαλές; Μιλάμε για δούλεμα ίσως χειρότερου των όπλων μαζικής καταστραφής του Σαντάμ (άλλη βασανισμένη ψυχή και αυτή, με ένδοξο τέλος).

 

παιζει

αλλα απο την αλλη εχει πυρηνικο εργοστασιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσακωνεστε για τον ΑΝ εχει η οχι πυρηνικα η Β. κορεα? σοβαρα? θα το καταλαβουμε ολοι μας αμα εχει μην σας πιανει αγχος.. επισης το Αμερικα και συμμαχοι φαινονται ψιλοχεσμεντεν οποτε κατι παραπανω ξερουν αυτοι. εδω δεν ειναι ιρακ με 5 τζιπακια και 5 ελικοπτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α τι ωραια, 5 σελιδες κειμενο βασισμενο σε ενα maybe

 

 

Το speculation δεν έλλειψε ποτέ από την διατύπωση απόψεων, το παρέθεσα ως τέτοιο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε τι λέει και τι εκφράσεις χρησιμοποιεί, ειδικά μέχρι το 1:40΄.

 

We don’t know exactly”, “I suspect”, “probably”,  “speculation”.

 

«Είναι 29 ετών και δεν ξέρουμε πως σκέφτεται …»

 

Αποφεύγει να βγάλει συμπεράσματα και ουσιαστικά ζητάει χρόνο να τον τεστάρουν στο πως αντιδρά κάτω υπό πίεση σε περιόδους κρίσης.

 

http://www.nytimes.com/video/2013/04/03/world/asia/100000002152807/inherited-tactics.html

 

 

Υ.Γ. Δεν μπόρεσα με καμία δύναμη να ενσωματώσω το video, οπότε βάζω το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρός και μετρημένος άνθρωπος, πάντα χαμογελαστός και προσιτός. Περιεργάζεται ένα μπουκάλι χυμού, μιλάει με κόσμο: ό,τι θα έκανε ένας συνηθισμένος πολίτης. Το τεράστιο βάρος των ευθυνών που επιφέρει η θέση του Supreme Leader δε φαίνεται να τον επηρεάζει, εύγε!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sizx.jpg



Σοβαρός και μετρημένος άνθρωπος, πάντα χαμογελαστός και προσιτός. Περιεργάζεται ένα μπουκάλι χυμού, μιλάει με κόσμο: ό,τι θα έκανε ένας συνηθισμένος πολίτης. Το τεράστιο βάρος των ευθυνών που επιφέρει η θέση του Supreme Leader δε φαίνεται να τον επηρεάζει, εύγε!

http://geert-hofstede.com/south-korea.html

 

At a score of 60, South Korea is a hierarchical society. This means that people accept a hierarchical order in which everybody has a place and which needs no further justification.

 

η θεωρια συνεχιζει και λεει οτι ανθρωποι αξιζουν αυτα που εχουν και δεν εχουν.

 

Σημειωση: Στην north korea ειναι ακομα χειροτεροι οι δεικτες...

 

 

Το speculation δεν έλλειψε ποτέ από την διατύπωση απόψεων, το παρέθεσα ως τέτοιο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

 

θα ορκιζομουν οτι δεν ειδα κατι τετοιο...

Επισης, περισσότερο info στις προτροπές θα γλιτωνε χρονο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...