Προς το περιεχόμενο

Νέα επιδείνωση στις σχέσεις Β Κορέας με νότια


No limit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι θα έχουμε απλά έναν Cold War 2. Γενικά δεν νομίζω να είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να κάνουν ανοιχτής κλίμακας πόλεμο με πυρηνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενω κλειστής κλιμακας  πολεμο με πυρηνικα...

Ακριβώς γι αυτό πιστεύω ότι θα έχουμε απλά έναν Cold War 2. Γενικά δεν νομίζω να είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να κάνουν ανοιχτής κλίμακας πόλεμο με πυρηνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω κλειστής κλιμακας  πολεμο με πυρηνικα...

Εκεί δεν χρησιμοποιείς καν πυρηνικά γιατί θα καταστραφείς κι εσύ ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού ασχολούνται πολύ σοβαρά με το θέμα διεθνώς και εμείς εδώ κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον αναλόγως του πόσα like πέφτουν.Μιας και ξεκίνησα εγώ το topic παίρνω το θάρρος να ζητήσω από τους mod να κλειδωθεί.Ε μα πια ότι μαλακία μπορεί να ειπωθεί ειπώθηκε το θέμα παρακαλώ να κλειδώσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο περήφανος λαός της Β. Κορέας δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια μπροστά στις ιμπεριαλιστικές τακτικές και τους γκαιμπελισμούς των Δυτικών Τυράννων. Μπορεί ο Supreme Leader Kim Jong-un να μην αποτελεί πρότυπο (δυτικής) ομορφιάς, δεν έχει καμία σημασία όμως. Είναι Ηγέτης και ένας ηγέτης εμπνέει με πράξεις, όχι με πασαρέλα. Είθε το άστρο του να φωτίζει για πολύ καιρό ακόμα τις καρδιές του λαού του και να συνεχίσει το έργο του μεγάλου Kim Jong-il και του αιώνιου Kim Il-sung.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο περήφανος λαός της Β.Κορέας πρέπει να χορτάσει λίγο πρώτα ειδικά οι 25.000 που έχασαν σήμερα την δουλειά τους μετά το κλείσιμο των επιχειρήσεων στα σύνορα.Μακριά από μένα η εκθείαση του πιο απάνθρωπου καθεστώτος στον κόσμο.Εδώ προσπαθούμε να δούμε όσο μπορούμε  το κατά πόσο αποτελεί απειλή για τη παγκόσμια ειρήνη και την ασφάλεια όλων μας.Κατά τα άλλα κατάπτυστος ο ηγέτης τους και το καθεστώς τους που έχουν το λαό τους να λιμοκτονεί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να αποτελεί περισσότερο απειλή από τις Ενωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Καλά είπε κανείς κάτι τέτοιο;Μόνο που οι Η.Π.Α αυτήν την στιγμή δε έχουν στρέψει τα πυρηνικά τους προς την κίνα π.χ αντίθετα το καθεστώς μεταφέρει όλες τις πυραυλικές του συστοιχίες στα ανατολικά της χώρας η αν θέλεις δυτικά των Η.Π,,Α όπου είναι ο μόνος τρόπος να τις φτάσουν.Όταν η Σεούλ λέει ότι οι μέσου βεληνεκούς πύραυλοι φτάνουν στην Χαβάη άρα καταλαβαίνεις τι μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή.Επίσης συνήθως, λέω τώρα οι πυρηνικοί πύραυλοι βρίσκονται συνήθως υπόγεια άρα πριν εντοπιστούν και καταστραφούν θα εκτοξευτούν αρκετοί από δαύτους.Άρα αν μολυνθεί ο πλανήτης από ραδιενέργεια τι να την κάνω εγώ την εξαφάνιση της Β.Κορέας;

 

Ειδατε δηλώσεις του κινεζου ΥΠΕΞ πιστεύω..

 

Πάντως ο μπούλης έτσι και κάνει καμία έχει χάσει την χωρα στο πιτς φυτίλι.

Δες πιο πάνω τις δηλώσεις των ΥΠΕΞ της Ν Κορέας και των Η.Π.Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάω στοίχημα ότι οι «δικοί του» τον επηρεάζουν για να τον ρίξουν, αν δεν τους έχουν λαδόκει οι του αμερικανιστάν.

 

Θα χάσει το παιδί την χώρα...;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάω στοίχημα ότι οι «δικοί του» τον επηρεάζουν για να τον ρίξουν, αν δεν τους έχουν λαδόκει οι του αμερικανιστάν.

 

Θα χάσει το παιδί την χώρα...;ρ

Είναι πολύ απλοϊκή η ανάλυση σου.Εγώ βρήκα ένα video στο youtube που έδειξε την παρέλαση στην Β.Κορέα τώρα το 2013.Εκτός λοιπόν των εντυπωσιακών σχηματισμών τις πρώτες δύο ώρες έβλεπα κάτι σαράβαλα τζιπ και κάτι αρχαία φορτηγά να μεταφέρουν κάτι αντιαεροπορικά που παίζει να είχαν να ρίξουν από το 40.όταν όμως έφτασε η παρέλαση στο τελευταίο μισάωρο έφριξα.Έβλεπα να περνάνε από μπροστά μου κάτι πύραυλοι που εμείς μόνο έναν από αυτούς να είχαμε θα είχαμε λύσει το πρόβλημα με την Τουρκία.Και εγώ επειδή δεν ομιλώ ποτέ χωρίς στοιχεία γράψε στο youtube North korea military parade και θα βρεις ένα video διάρκειας 2 ώρες και 47 λεπτά αν θυμάμαι καλά.Παρακολούθησε το τελευταίο μισάωρο.Θα πάθεις πλάκα.Είναι ικανή να καταφέρει πολλά καίρια χτυπήματα προτού πέσει.Διαθέτει ακόμα πυραύλους και σε σιλό για όποιους ξέρουν αυτοί οι πύραυλοι είναι διηπειρωτικοί κατά κανόνα.Αλλά για να μην στα λέω εγώ δες το video.Λες να ανησυχεί τυχαία η Αμερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είπε κανείς κάτι τέτοιο;Μόνο που οι Η.Π.Α αυτήν την στιγμή δε έχουν στρέψει τα πυρηνικά τους προς την κίνα π.χ αντίθετα το καθεστώς μεταφέρει όλες τις πυραυλικές του συστοιχίες στα ανατολικά της χώρας η αν θέλεις δυτικά των Η.Π,,Α όπου είναι ο μόνος τρόπος να τις φτάσουν.Όταν η Σεούλ λέει ότι οι μέσου βεληνεκούς πύραυλοι φτάνουν στην Χαβάη άρα καταλαβαίνεις τι μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή.Επίσης συνήθως, λέω τώρα οι πυρηνικοί πύραυλοι βρίσκονται συνήθως υπόγεια άρα πριν εντοπιστούν και καταστραφούν θα εκτοξευτούν αρκετοί από δαύτους.Άρα αν μολυνθεί ο πλανήτης από ραδιενέργεια τι να την κάνω εγώ την εξαφάνιση της Β.Κορέας;

 

Δες πιο πάνω τις δηλώσεις των ΥΠΕΞ της Ν Κορέας και των Η.Π.Α

 

Μισο για να καταλαβω...

Η Β Κορεα απο το κεντρο της μεχρι τα ανατολικα της συνορα απεχει μονο 250-300 χλμ. 

Η Β Κορεα απο το ακρο τον ανατολικων της συνορων, μεχρι ας πουμε το πιο κοντινο δυτικο σημειο των ΗΠΑ, το Σιατλ, απεχει 7.700 χλμ., ενω απο το κεντρο της απεχει απο το Σιατλ 8.000χλμ παρα κατι

Αρα η Β Κορεα επρεπε να μεταφερει τους πυραυλους ανατολικα, γιατι αλλιως δεν την εφτανε... Δηλαδη, αν εκτοξευαν τους πυραυλους απο το κεντρο θα επεφταν θαλασσα, ενω αν τους πανε ανατολικα, αντε να βαρεσουν το Σιατλ...

 

Καπου δεν μου κολαει ολο αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που κολλάει και που δεν κολλάει ευτυχώς ειδικός στην βαλιστική δεν είμαι :P​ αλλά το γεγονός παραμένει ότι οι συστοιχίες πυραύλων μεταφέρονται στα ανατολικά παράλια της χώρας.Ίσως να πρέπει να σου απαντήσει ο μπούλης σε αυτό :P  Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος μάλλον θα έχει να κάνει με την περιστροφή και την καμπυλότητα της γης καθώς όπως ξέρουμε οι διηπειρωτικοί βγαίνουν στα όρια του διαστήματος.Δε λέω ότι είναι έτσι μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτήν μου μοιάζει ως πιο πιθανή εξήγηση .Γιατί αν τους στείλει προς δυσμάς πρέπει να είναι πάνω από 20.000 χλμ απόσταση και για τόσο μακρινή απόσταση δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο πυραυλικό σύστημα σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και γιουζερς που σου απάντησαν με μη απλοϊκές αναλύσεις και τους απάντησες με παρόμοιο στυλάκι. Αφού είσαι πεπεισμένος ότι θα γίνει Γ'ΠΠ εμάς τι μας θες, να κλαίμε τη μοίρα μας όλοι μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.protothema.gr/world/article/?aid=269171">Θέμα ημερών η εκτόξευση πυραύλων από την Β.Κορέα, λένε οι Αμερικανοί

 

 

Καλα τριχες τιποτα δεν θα γινει αλλα λεμε τωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...