Προς το περιεχόμενο

Νέα επιδείνωση στις σχέσεις Β Κορέας με νότια


No limit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν πολλες φημες οτι λενε οτι η ιαπωνια ειχε παραδοθει και αυτοι ζηταγανε εξωφρενικους ορους παραδωσης ωστε να ριξουν τις μπομπες,και να τρομοκρατησουν τους σοβιετικους μη κανουν κανα ντου.

Ναι αλλά είχαν ήδη συμμαχία με τους Σοβιετικούς. Βέβαια θα μου πεις ότι μετά από αυτό που έκαναν στον Χίτλερ μόνο σίγουροι δεν μπορούσαν να είναι, αλλά τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με στριμώχνεται στην γωνία, με αρχίζετε στις σφαλιάρες και μόλις πάρω το μαχαίρι με κατηγορείται  ως ανεύθυνο & βάρβαρο.

 

Οι Βορειοκορεάτες γνωρίζουν ότι έχοντας απέναντι τους τον Αμερικάνικο στόλο και το Ν. Κορεάτικο στρατό  δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα πόλεμο με την συμβατική του μορφή. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να αντιδράσουν. Δεν πρέπει?

 

Λοιπόν τι κάνει ο «τρελός» & «μικροτσούτσουνος», όπως τον χαρακτηρίζεται.  “Nuclear Escalation”.  Ότι έκανε και το ΝΑΤΟ στην Ευρώπη, την περίοδο του ψυχρού πολέμου. Έχοντας συνειδητοποιήσει το αριθμητικό του μειονέκτημα σε περίπτωση σύρραξης με συμβατικούς όρους, γέμισε την Ευρώπη πυραυλικά συστήματα. Όχι για να νικήσει αλλά για να αποτρέψει.

 

Ας σταματήσουν να στριμώχνουν την Β. Κορέα στην γωνία και θα ηρεμήσει και αυτή. Το πολύ πολύ να πέφτει κανα πυροβολισμός στα σύνορα και να βουλιάζει κανά αλιευτικό που και που. Μην τον πιέζουν τον  «μπούλη», γιατί δεν έχει ούτε την πείρα αλλά ούτε και την ψυχραιμία του προκατοχού του. Θα πατήσει κανα κουμπί και θα βγαίνουμε στα μπαλκόνια να δούμε από πού φυσάει.

 

Στο κάτω κάτω της γραφής  το σημαντικότερο τρόπαιο, για Αμερική & Κίνα, στην περιοχή δεν είναι η Β. Κορέα αλλά η Ταιβάν.

 

Υ.Γ.1 Οι αμοιβαίοι αφοπλισμοί ευνοούν πάντα τους επιτιθέμενους, πόσο μάλλον όταν έχουν και αριθμητική υπεροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα'ρεσει που κοροιδευουμε την Β.Κορεα, λες και εχουμε τον υπερ-στρατο και τα τελεια οπλα, απλα το "παιζουμε μαγκες" επειδη ειμαστε στο ΝΑΤΟ, οπως αυτη εχουν τη μαμα Κινα. Με κατι F-16 ειμαστε, και για πυρηνικα ουτε λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και off-topic

Μα'ρεσει που κοροιδευουμε την Β.Κορεα, λες και εχουμε τον υπερ-στρατο και τα τελεια οπλα, απλα το "παιζουμε μαγκες" επειδη ειμαστε στο ΝΑΤΟ, οπως αυτη εχουν τη μαμα Κινα. Με κατι F-16 ειμαστε, και για πυρηνικα ουτε λογος.

Υπερστρατό (αριθμιτικά) και τέλεια όπλα δεν έχουμε, αλλά έχουμε από τους καλύτερα εκπαιδευμένους στρατιωτικούς. Ειδικά οι Ειδικές Δυνάμεις μας έχουν από τις δυσκολότερες εκπαιδεύσεις οι οποίες διαρκούν πιο πολύ από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τα αξιοποιούμε όλα αυτά.

 

Υ.Γ. Μιλάω για στρατιώτες εκ παραγωγικών σχολών και όχι για οπλίτες ή/και φαντάρους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και off-topic

Υπερστρατό (αριθμιτικά) και τέλεια όπλα δεν έχουμε, αλλά έχουμε από τους καλύτερα εκπαιδευμένους στρατιωτικούς. Ειδικά οι Ειδικές Δυνάμεις μας έχουν από τις δυσκολότερες εκπαιδεύσεις οι οποίες διαρκούν πιο πολύ από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν τα αξιοποιούμε όλα αυτά.

 

Υ.Γ. Μιλάω για στρατιώτες εκ παραγωγικών σχολών και όχι για οπλίτες ή/και φαντάρους.

 

Σωστος, νομιζω οι ΕΔ εκπαιδευονται ή καποιοι απο αυτους με των αμερικανων seals. Και πως να τα αξοιοποιησουμε? Να κανουμε πολεμο? :P Απλα το εγραψα διοτι σε περιπτωση πολεμου μεταξυ Ελλαδας-Β.Κορεας, (χωρις να μπλεκτουν οι ντανταδες) ειμαστε ενα κλικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ότι να ναι θα πάθω εγκεφαλικό.Έχετε υπηρετήσει σε καιρό κρίσης;Γιατί εγώ που έτυχε να υπηρετήσω θυμάμαι ότι οι περισσότεροι δικοί μας στρατιωτικοί ήταν σε φάση "θέλω την μαμά μου" εν μέσω λυγμών.Αυτά για τον περήφανο ένδοξο στρατό μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ότι να ναι θα πάθω εγκεφαλικό.Έχετε υπηρετήσει σε καιρό κρίσης;Γιατί εγώ που έτυχε να υπηρετήσω θυμάμαι ότι οι περισσότεροι δικοί μας στρατιωτικοί ήταν σε φάση "θέλω την μαμά μου" εν μέσω λυγμών.Αυτά για τον περήφανο ένδοξο στρατό μας.

Εννοειτε πως ολοι γεννηθηκαν για να σκοτωνουν ή να σκοτωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πας σε τέτοια θέση μετά αφού δεν γεννήθηκες για αυτό γιατί φίλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλω όταν είσαι αξιωματικός δεν έχεις την ευθύνη για το κεφάλι σου μόνο αλλά  το λιγότερο σαν ανθυπολοχαγός π.χ για 40 50 ψυχές.Οπότε αν κατουριέσαι πάνω σου όταν βλέπεις την σκιά σου καλύτερα να πας να εργαστείς κάπου αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ότι να ναι θα πάθω εγκεφαλικό.Έχετε υπηρετήσει σε καιρό κρίσης;Γιατί εγώ που έτυχε να υπηρετήσω θυμάμαι ότι οι περισσότεροι δικοί μας στρατιωτικοί ήταν σε φάση "θέλω την μαμά μου" εν μέσω λυγμών.Αυτά για τον περήφανο ένδοξο στρατό μας.

Βασικά υπηρετώ εδώ και 14 χρόνια μιας και είμαι στέλεχος, απόφοιτος στρατιωτικής σχολής.

 

 

Σωστος, νομιζω οι ΕΔ εκπαιδευονται ή καποιοι απο αυτους με των αμερικανων seals. Και πως να τα αξοιοποιησουμε? Να κανουμε πολεμο? :P Απλα το εγραψα διοτι σε περιπτωση πολεμου μεταξυ Ελλαδας-Β.Κορεας, (χωρις να μπλεκτουν οι ντανταδες) ειμαστε ενα κλικ.

Όταν λέω να αξιοποιήσουμε εννοώ να μπαίνουν σε διοικητικές αλλά και εκπαιδευτικές θέσεις, άτομα που πραγματικά έχουν διακριθεί και όχι οι βυσματικοί. Αν και εντάξει, δεν υπάρχει σύγκριση με Β. Κορέα....

 

Δεν χρειάζεται να πας σε τέτοια θέση μετά αφού δεν γεννήθηκες για αυτό γιατί φίλε μου χωρίς να θέλω να σε προσβάλω όταν είσαι αξιωματικός δεν έχεις την ευθύνη για το κεφάλι σου μόνο αλλά και το λιγότερο σαν ανθυπολοχαγός π.χ για 40 50 ψυχές.Οπότε αν κατουριέσαι πάνω σου όταν βλέπεις την σκιά σου καλύτερα να πας να εργαστείς κάπου αλλού.

Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι οι εισακτέοι στις στρατιωτικές σχολές θα πρέπει πρώτα να περνάνε πολλές άλλες εξετάσεις, καθώς και Μοκ Τεστ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπηρετώ εδώ και 14 χρόνια μιας και είμαι στέλεχος, απόφοιτος στρατιωτικής σχολής.

 

 Όταν λέω να αξιοποιήσουμε εννοώ να μπαίνουν σε διοικητικές αλλά και εκπαιδευτικές θέσεις, άτομα που πραγματικά έχουν διακριθεί και όχι οι βυσματικοί. Αν και εντάξει, δεν υπάρχει σύγκριση με Β. Κορέα....

 

Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι οι εισακτέοι στις στρατιωτικές σχολές θα πρέπει πρώτα να περνάνε πολλές άλλες εξετάσεις, καθώς και Μοκ Τεστ.

Άρα και εσύ δεν υπηρέτησες σε καιρό κρίσης.Όσο για το τελευταίο σου post συμφωνώ απόλυτα.Επίσης δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχουν πυρηνικά εγκατεστημένα στην Ελλάδα.Πρόσεξε δεν λέω δικά μας λέω εγκατεστημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα και εσύ δεν υπηρέτησες σε καιρό κρίσης.Όσο για το τελευταίο σου post συμφωνώ απόλυτα.Επίσης δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχουν πυρηνικά εγκατεστημένα στην Ελλάδα.Πρόσεξε δεν λέω δικά μας λέω εγκατεστημένα.

Τι εννοείς δεν υπηρέτησα σε καιρό κρίσης; Οι Ειδικές Δυνάμεις μονίμως σε "μέρη" κρίσης υπηρετούν, και όχι μόνο για 9 μήνες. Όσο για τα πυρηνικά δεν γνωρίζω να πω. Όχι ότι θα έλεγα εάν γνώριζα, αλλά στην προκειμένη περίπτωση όντως δεν γνωρίζω, μόνο εικασίες μπορώ να κάνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι να τον κάνουμε τον στρατό όταν εχουμε τη μάνα Ε.Ε. και τη Γερμανία να μας προστατεύει? :P :P

:P :P Μια προσωπική εκτίμηση είναι ότι σε 7 χρόνια θα έχει πάψει να υφίσταται η Ε.Ε.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P :P Μια προσωπική εκτίμηση είναι ότι σε 7 χρόνια θα έχει πάψει να υφίσταται η Ε.Ε.

...με πρώτη και καλυτερη τη Γερμανία να φεύγει, αφού θα έχει την ισχυρότερη οικονομία και κανέναν ανάγκη :P :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...