Προς το περιεχόμενο

Νέα επιδείνωση στις σχέσεις Β Κορέας με νότια


No limit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Αυτον πάντως πρέπει να τον δολοφονήσουν πριν κάνει πράξη τις αλλαγες που σκέφτηκε για το μπάσκετ. Προκειται για εγκλημα προς το αθλημα. 

 

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=10779&subid=2&pubid=129336397

 

 

 

Αν κάποιος σας έλεγε πως απο δω και στο εξής το μπάσκετ δεν θα έχει μόνο δίποντα και τρίποντα, πώς θα αντιδρούσατε; Ο ηγέτης της Βόρειας Κορέας πάντως, Κιμ Γιονγκ Ουν, ο οποίος δηλώνει μεγάλος φαν του αθλήματος, σύμφωνα με δημοσιεύματα, σκοπεύει να αλλάξει τους κανόνες του αθλήματος στη χώρα του, προκειμένου να γίνει, όπως υποστηρίζει, πιο συναρπαστικό.

Όπως φαίνεται λοιπόν, η επίσκεψη του Ντένις Ρόντμαν στην χώρα, πριν από μερικές εβδομάδες, άνοιξε την όρεξη του Κιμ, ο οποίος έχει ήδη σκεφτεί τους νέους κανόνες.

Ξεχάστε λοιπόν τη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας στα τελευταία λεπτά του αγώνα, διότι με τους κανόνες του Κιμ, οι παίκτες παροτρύνονται να σουτάρουν περισσότερο, καθώς στα τελευταία λεπτά, οι πόντοι τετραπλασιάζονται, τα καρφώματα μετράνε για τρεις και άλλα...παράξενα.

 
 

Αναλυτικά οι κανόνες του πρωταθλήματος της Βόρειας Κορέας:

-Τα καρφώματα θα μετράνε για τρεις πόντους, αντί για δύο

-Στα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα, τα εύστοχα σουτ θα ισοδυναμούν με οκτάποντα και θα μετρούν για οκτώ πόντους.

-Τα τρίποντα θα μετράν για τέσσερις πόντους, εάν δεν ακουμπήσουν καθόλου το σίδερο

-Τέλος, μετά από κάθε άστοχη βολή, θα αφαιρείται ένας πόντος από την ομάδα που αστόχησε.

Ένα είναι σίγουρο πάντως, από δω και στο εξής σίγουρα θα υπάρξουν πολλοί που θα παρακολουθήσουν, έστω και έναν αγώνα του Κορεατικού πρωταθλήματος, μόνο και μόνο για να δουν τους νέους κανόνες του Κιμ Γιονγκ Ουν.

 

Θα γίνει συναρπαστικό. Δε κατάλαβα δηλαδή γιατί να είναι ενιαίο το μπάσκετ παντού. Θα είναι μια παραλλαγή όπως το softball και το baseball ή το hockey με το ice-hockey. Εννοείται ότι θα το παρακολουθήσουμε. Στα τελευταία λεπτά θα γίνεται κυριολεκτικά πανικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

My take πάντως - και χωρίς να είμαι ειδικός - είναι ότι προσπαθεί να κερδίσει εντυπώσεις τοπικά και παγκοσμίως.

 

Δεδομένου ότι πριν ανέβει είχε συζητηθεί ότι είναι πολύ νέος και για λίγες μέρες υπήρξε σχετικός αναβρασμός και πολλές διαφορετικές εκτιμήσεις για το τι θα γίνει τελικά (δεν είναι τυχαίο και το cult που καλλιεργήθηκε τοπικά γύρω από το όνομα του εκείνο το διάστημα) - ενδεχομένως τώρα θέλει να εγκαθιδρύσει τη θέση του στο status quo.

Οπότε όλο το σκηνικό τώρα είνα ποιος έχει το πάνω χέρι - έκανε δοκιμή, το denunciation ήταν επόμενο γιατί εάν το άφηναν να πέσει οι άλλοι θα ήταν σαν να σκύβουν, απαντά κι αυτός εκ νέου για να μην σκύψει επίσης. Τα πυρηνικά (sadly) είναι παράγοντας ισορροπίας, όχι μόνο στην προκείμενη.

 

Συνήθως αυτά λύνονται με διπλωματικούς χειρισμούς κάτω από το τραπέζι -αν είναι να λυθούν- το θέμα είναι ότι ο τύπος δε νομίζω να σκαμπάζει από διπλωματία. Αλλά μεταξύ μας, στην προκείμενη δεν θα προλάβει να σηκώσει το δεξί του φρύδι if shit hits the fan, πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γνώμη μου ειναι ότι κάνει επίδειξη ισχύος στους δικους του (οπως εκαναν και κανουν ολα τα δικτατορικά καθεστώτα, κάποτε με παρελάσεις ή αλλες επιδείξεις ισχυος), ετσι κι αλλιως τα ΜΜΕ της χώρας θα τον εκθειάσουν (ακομα και για τις αλλαγες που προωθεί στο μπασκετ :mad: ) και θα ισχυροποιήσει τη θέση του, δε νομιζω να τον ενδιαφέρει τι γίνεται στον έξω κόσμο, ούτε θεωρώ ότι η Β.Κορεα ειναι σοβαρη απειλή για τη γειτονική Ν.Κορεα, πόσω μαλλον για τις γειτονικές υπερδυναμεις Κινα, Ρωσια, Ιαπωνια και ΗΠΑ οι οποίες αν ένιωθαν πραγματική απειλη θα είχαν απορροφήσει ή αφανίσει τη χώρα σε διάστημα ημερών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γνώμη μου ειναι ότι κάνει επίδειξη ισχύος στους δικους του (οπως εκαναν και κανουν ολα τα δικτατορικά καθεστώτα, κάποτε με παρελάσεις ή αλλες επιδείξεις ισχυος), ετσι κι αλλιως τα ΜΜΕ της χώρας θα τον εκθειάσουν (ακομα και για τις αλλαγες που προωθεί στο μπασκετ :mad: ) και θα ισχυροποιήσει τη θέση του, δε νομιζω να τον ενδιαφέρει τι γίνεται στον έξω κόσμο, ούτε θεωρώ ότι η Β.Κορεα ειναι σοβαρη απειλή για τη γειτονική Ν.Κορεα, πόσω μαλλον για τις γειτονικές υπερδυναμεις Κινα, Ρωσια, Ιαπωνια και ΗΠΑ οι οποίες αν ένιωθαν πραγματική απειλη θα είχαν απορροφήσει ή αφανίσει τη χώρα σε διάστημα ημερών.  

 

Φυσικά και τον ενδιαφέρει τι γίνεται παραέξω, στο βαθμό που μια μέρα μπορεί να σκάσει ο στρατός-ελευθερωτής και να τον κρεμάσει. Αν δεν επιδιώξει μία ισχυρή θέση, με όλες τις κινήσεις που αυτό συνεπάγεται, θα δημιουργηθούν επί τούτου οι κατάλληλες συνθήκες για να πέσει. Πρώτη φορά θα 'ναι; Θινκ θινκ θινκ!

 

Δεν είναι μόνο θέμα πραγματικής απειλής - μια πρόφαση αρκει, ποιος λέει όχι σε περισσότερες σφαίρες επιρροής; Ειδικά σε μια εποχή που οι παγκόσμιες δυνάμεις κλυδωνίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και τον ενδιαφέρει τι γίνεται παραέξω, στο βαθμό που μια μέρα μπορεί να σκάσει ο στρατός-ελευθερωτής και να τον κρεμάσει. Αν δεν επιδιώξει μία ισχυρή θέση, με όλες τις κινήσεις που αυτό συνεπάγεται, θα δημιουργηθούν επί τούτου οι κατάλληλες συνθήκες για να πέσει. Πρώτη φορά θα 'ναι; Θινκ θινκ θινκ!

 

Δεν είναι μόνο θέμα πραγματικής απειλής - μια πρόφαση αρκει, ποιος λέει όχι σε περισσότερες σφαίρες επιρροής; Ειδικά σε μια εποχή που οι παγκόσμιες δυνάμεις κλυδωνίζονται.

 

 Εννοώ ότι περισσότερο τον ενδιαφέρει να φαντάζει πανίσχυρος εντός των συνορων ώστε να μην υπάρξουν φαινόμενα επαναστατών που θα τον ανατρέψουν χωρίς ιδιαιτερο κόστος για τις υπερδυνάμεις (Λιβυη, Συρια κλπ) παρά να φανεί πανίσχυρος έξω που ετσι κι αλλιως θα μάθουμε γι' αυτον ότι θέλουν τα ΜΜΕ να μεταδώσουν. Αλλωστε οπως είπες το cult ανοιγμα που έχει κανει προς τον υπόλοιπο κοσμο τον κάνει να φαίνεται πιο συμπαθής από τον πατέρα του αλλά δεν του δίνει καποια credits πανισχυρου πολέμαρχου όπως ίσως θα ήθελε, ουτε φυσικά οι αστείες απειλές πολέμου μπορουν να αλλαξουν αυτό το στατους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εννοώ ότι περισσότερο τον ενδιαφέρει να φαντάζει πανίσχυρος εντός των συνορων ώστε να μην υπάρξουν φαινόμενα επαναστατών που θα τον ανατρέψουν χωρίς ιδιαιτερο κόστος για τις υπερδυνάμεις (Λιβυη, Συρια κλπ) παρά να φανεί πανίσχυρος έξω που ετσι κι αλλιως θα μάθουμε γι' αυτον ότι θέλουν τα ΜΜΕ να μεταδώσουν. Αλλωστε οπως είπες το cult ανοιγμα που έχει κανει προς τον υπόλοιπο κοσμο τον κάνει να φαίνεται πιο συμπαθής από τον πατέρα του αλλά δεν του δίνει καποια credits πανισχυρου πολέμαρχου όπως ίσως θα ήθελε, ουτε φυσικά οι αστείες απειλές πολέμου μπορουν να αλλαξουν αυτό το στατους.

 

Το cult ήταν τοπικό! Ο υπόλοιπος κόσμος ξέρει ότι είναι ένας μαλάκας και μισός =ρ

 

Αλλά ναι, βγάζει νόημα και αυτή η οπτική που λες εσύ. Μπδγ, ναι τα μέσα διαμορφώνουν την κοινή γνώμη κτλ. αλλά ξες αυτά που κάνει είναι bold κινήσεις που περνάνε ένα μήνυμα όχι στον κόσμο αλλά κυρίως στους κύκλους πολιτικής ηγεσίας (ποιος χέστηκε τι λέει ο κόσμος =ρ). Η κοινή γνώμη απλά πολώνεται ακόμα περισσότερο. Απλά ρε παιδί μου θέλει να δείξει ότι την έχει μεγάλη γενικότερα, πώς να στο πω. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο πετανε μονο νυχτα αυτα.αλλιως δεν εχει νοημα.

Προφανώς. Κάπου διάβασα όμως ότι από την DC βγήκαν πρώτα κάποιοι και "κάρφωσαν" τις πτήσεις αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γνώμη μου ειναι ότι κάνει επίδειξη ισχύος στους δικους του (οπως εκαναν και κανουν ολα τα δικτατορικά καθεστώτα, κάποτε με παρελάσεις ή αλλες επιδείξεις ισχυος), ετσι κι αλλιως τα ΜΜΕ της χώρας θα τον εκθειάσουν (ακομα και για τις αλλαγες που προωθεί στο μπασκετ :mad: ) και θα ισχυροποιήσει τη θέση του, δε νομιζω να τον ενδιαφέρει τι γίνεται στον έξω κόσμο, ούτε θεωρώ ότι η Β.Κορεα ειναι σοβαρη απειλή για τη γειτονική Ν.Κορεα, πόσω μαλλον για τις γειτονικές υπερδυναμεις Κινα, Ρωσια, Ιαπωνια και ΗΠΑ οι οποίες αν ένιωθαν πραγματική απειλη θα είχαν απορροφήσει ή αφανίσει τη χώρα σε διάστημα ημερών. 

 

Το ξερεις, φανταζομαι, οτι εχει πυρηνικα και ενα μεγαλο μερος του πλυθυσμου ετοιμο για 'θυσια'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον για όποιον δεν γνωρίζει η Κίνα είναι σύμμαχος του.Αυτό το λέω γιατί παραπάνω γράφτηκε ότι η Κίνα θα τον εξαφανίσει σε χρόνο ντε τε.Δεύτερο σε κάθε πυρηνική δοκιμή που κάνει η ισχύς των βομβών του 100πλασιάζονται και μάλιστα κατορθώνει να κρύβει τα ίχνη τόσο καλά ώστε να μην παίρνουν οι υπόλοιποι σχεδόν κανένα στοιχείο.Πληκτρολογείστε ειδήσεις από την Β.Κορέα και θα βγάλει το google αρκετά.Έχει τα μεγαλύτερα αποθέματα ουρανίου στον κόσμο και τα περισσότερα τα προωθεί στην Ρωσία αγοράζοντας τεχνογνωσία οπότε καταλαβαίνεται τι αγοράζει.Επίσης υποστηρίζεται από τους Ρώσους όχι τόσο ανοιχτά όσο ο Άσαντ αλλά δεν νομίζω ότι οι Ρώσοι θέλουν το ουράνιο στα χέρια των Η.Π.Α πολύ περισσότερο δε οι Κινέζοι.Προτού λοιπόν να νομίσουμε ότι θα πέσει η Πιονγιάνγκ όπως πέφτει μία πόλη στο grepolis καλύτερα να αναλύουμε σωστά όλα τα γεγονότα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυρηνικά έχουν μόνο οι B. Kορεάτες; Οι αμερικανοί δεν έχουν;

 

Γιατί είναι "κακά" τα πυρηνικά του μπούλη ενώ του Ομπάμα όχι;

 

Κάνει διαφορετικό μπαμ το ουράνιο στα μεν διαφορετικό στα δε;

 

Αν προσωπικά ήθελα τον αφοπλισμό των πυρηνικών των Β. Κορεατών θα έλεγα παίδες ελάτε να αφοπλιστούμε και οι δυο μαζί και όλοι όσοι κατέχουν.......

 

Το να έχω εγώ πυρηνικά και να θέλω να αφοπλίσω κάποιον άλλο είναι το λιγότερο γελοίο στα μάτια μου. Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαια από τον σερίφη της Γης. Για κάθε Γουάιτ Ερπ βέβαια υπάρχει και ένας Μπίλι δε Κιντ......

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυρηνικά έχουν μόνο οι B. Kορεάτες; Οι αμερικανοί δεν έχουν;

 

Γιατί είναι "κακά" τα πυρηνικά του μπούλη ενώ του Ομπάμα όχι;

 

Κάνει διαφορετικό μπαμ το ουράνιο στα μεν διαφορετικό στα δε;

 

Αν προσωπικά ήθελα τον αφοπλισμό των πυρηνικών των Β. Κορεατών θα έλεγα παίδες ελάτε να αφοπλιστούμε και οι δυο μαζί και όλοι όσοι κατέχουν.......

 

Το να έχω εγώ πυρηνικά και να θέλω να αφοπλίσω κάποιον άλλο είναι το λιγότερο γελοίο στα μάτια μου. Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαια από τον σερίφη της Γης. Για κάθε Γουάιτ Ερπ βέβαια υπάρχει και ένας Μπίλι δε Κιντ......

και μαντεψε ποια ειναι η μοναδικη χωρα που εχει χρησιμοποιησει πυρηνικα εναντια σε αλλη χωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μαντεψε ποια ειναι η μοναδικη χωρα που εχει χρησιμοποιησει πυρηνικα εναντια σε αλλη χωρα...

Με την δικαιολογία φυσικά ότι ήταν απαραίτητο γιατί δεν παραδινόταν η Ιαπωνία και δεν έληγε ο Β'παγκόσμιος πόλεμος.Πάντως μετά το Βιετνάμ και το Αφγανιστάν έγιναν λίγο κοτούλες.Αν τολμάν ας παν προς Αχμαντινετζάντ μεριά και τα λέμε.Μόνο κάτι ξεβράκωτους χτυπούν που έχουν για όπλα σφεντόνες τόξα και ακόντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιλλ αυτο που λες για τον αμοιβαιο αφοπλισμο ειναι εν μερει σωστο. Κανεις απο τους δυο δεν ειναι ιδιαιτερα διατεθημενος να το κανει αυτο ετσι απλα - ειναι θεμα κυρους. Δες τι ειχε γινει στην κουβα στη σχετικη κριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την δικαιολογία φυσικά ότι ήταν απαραίτητο γιατί δεν παραδινόταν η Ιαπωνία και δεν έληγε ο Β'παγκόσμιος πόλεμος.Πάντως μετά το Βιετνάμ και το Αφγανιστάν έγιναν λίγο κοτούλες.Αν τολμάν ας παν προς Αχμαντινετζάντ μεριά και τα λέμε.Μόνο κάτι ξεβράκωτους χτυπούν που έχουν για όπλα σφεντόνες τόξα και ακόντια

υπαρχουν πολλες φημες οτι λενε οτι η ιαπωνια ειχε παραδοθει και αυτοι ζηταγανε εξωφρενικους ορους παραδωσης ωστε να ριξουν τις μπομπες,και να τρομοκρατησουν τους σοβιετικους μη κανουν κανα ντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...