Προς το περιεχόμενο

Νέα επιδείνωση στις σχέσεις Β Κορέας με νότια


No limit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ρωτας εμενα στην πολυ ακραια περιπτωση θα γινει κανενα πολυ μικρο ,τυπου θερμο επεισοδιο .Το πιο πιθανο ειναι να μην γινει τιποτα απολυτως  διοτι δεν συμφερει κανεναν στην παρουσα φαση .Εκτος αν ο χοντρος εκτος απο εντυπωσεις τρελαθηκε και θελει να σβησει την χωρα απο τον χαρτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να πιστεύει (λανθασμένα) ότι λόγο οικονομικής κρίσης δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δυστυχώς μόνο της Ελλάδας, αλλά έχω μιλήσει με άλλους στρατιωτικούς άλλων χωρών και μου τα έχουν επιβεβαιώσει όλα αυτά. Επίσης ενώ οι άλλοι έχουν εκπαίδευση Ειδικών Δυνάμεων 3 μήνες, εμείς έχουμε 6 μήνες.

Δηλαδή μίλησες με  στρατιωτικούς άλλων χωρών και σου είπαν οτι έχουμε τις καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον μέχρι τώρα γνωστό κόσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μίλησες με  στρατιωτικούς άλλων χωρών και σου είπαν οτι έχουμε τις καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις στον μέχρι τώρα γνωστό κόσμο;

Όχι. Μου λέγανε ότι θεωρούν αρκετά κατώτερη την εκπαίδευση των ειδικών τους δυνάμεων από αυτήν που θα έπρεπε να παρείχαν ώστε να θεωρούνται ανταγωνιστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτας εμενα στην πολυ ακραια περιπτωση θα γινει κανενα πολυ μικρο ,τυπου θερμο επεισοδιο .Το πιο πιθανο ειναι να μην γινει τιποτα απολυτως  διοτι δεν συμφερει κανεναν στην παρουσα φαση .Εκτος αν ο χοντρος εκτος απο εντυπωσεις τρελαθηκε και θελει να σβησει την χωρα απο τον χαρτη.

όχι δεν ρωτάω κανένα προσωπικά μία άποψη λέω.Μία απορία όμως έχω ο αφελής.Σίγουρα δεν έχει και την μαμά Κίνα από πίσω;Γιατί αν δεν την είχε θα μπορούσε ξέρω εγώ να του πει ότι σε περίπτωση που ρίξει έστω και έναν πύραυλο θα τον εξαφανίσει η ίδια.Κανείς δεν θέλει κάποιον που να παίζει με πυρηνικά στην γειτονιά του εκτός και αν τον στηρίζει.Λέω εγώ ο αφελής τώρα.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μ.Υ.Κ. η δική μας ειναι εξαιρετική μονάδα, πολύ καλά εκπαιδευμένη, απ τις καλυτερες εκπαιδεύσεις και σκληροτερες στο κόσμο οπως εγραψα και νωρίτερα. Υστερεί σε 2 πράγματα.

1. Οπλισμό

2. Εμπειρια

 

Αν ζητάμε να μάθουμε τους καλύτερους στο κόσμο πάμε στην SAS. Στο φινάλε αυτοί μας εκπαίδευσαν και εμάς :P

 

To πρόβλημα στις ειδικές δυνάμεις μας ειναι η ανύπαρκτη τεχνολογία και η μηδαμινή εμπειρία, όχι οτι δεν ειναι άξιες. Μια χαρά είμαστε. Μη μπερδεύετε τον τεμπέλη φαντάρο (ο οποίος δε φταίει σε τίποτε, αν τον στέλνουν να κάνει θητεία μόνο για τη σκοπιά), με τις ειδικές δυνάμεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Ρε παιδιά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τις Ειδικές Δυνάμεις(ξέρω οτι δεν έχουν καμία σχέση με τον υπόλοιπο Ε.Σ) αλλά κάποια πηγή που να επιβεβαιώνει αυτά που λέτε, υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τις Ειδικές Δυνάμεις(ξέρω οτι δεν έχουν καμία σχέση με τον υπόλοιπο Ε.Σ) αλλά κάποια πηγή που να επιβεβαιώνει αυτά που λέτε, υπάρχει;

Τι πηγή; Μπες στο youtube να δεις εκπαίδευση ΟΥΚαδων να μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

 

Aρα ειναι παντελως αχρηστη.

Δηλαδή η εκπαίδευση δεν μετράει; Αφού τις αποκαλείς άχρηστες, πήγαινε να πλακωθείς με έναν ΟΥΚα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πηγή; Μπες στο youtube να δεις εκπαίδευση ΟΥΚαδων να μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

 

Δηλαδή η εκπαίδευση δεν μετράει; Αφού τις αποκαλείς άχρηστες, πήγαινε να πλακωθείς με έναν ΟΥΚα.

Απο που να το  πιασω και απο που να το αφησω? Αστο γαματο θα παω για ψαρεμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή καλώς ή κακώς δεν έχουμε τον εξοπλισμό, μπορούμε να συγκριθούμε μόνο με την εκπαίδευσή μας και εκεί είναι που δίνουμε ρέστα. Εάν δεν θέλετε να δείτε τι κάνουμε και να βγάλετε μόνοι σας τα συμπεράσματα, δεν σας φταίει κανείς. Το θέμα μας όμως είναι η Β. Κορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πηγή; Μπες στο youtube να δεις εκπαίδευση ΟΥΚαδων να μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

 

Δηλαδή η εκπαίδευση δεν μετράει; Αφού τις αποκαλείς άχρηστες, πήγαινε να πλακωθείς με έναν ΟΥΚα.

 

 

Οτι να ναι ομως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι ομως...

Γιατί ό,τι να 'ναι; Άχρηστες δε τις αποκάλεσες; Δεν προσδιόρισες όμως σε ποιους τομείς είναι άχρηστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι υπάρχει μια γενικότερη μάχη ανάμεσα σε δύο μεγάλες δυνάμεις. Ας τις ονομάσουμε "ο ισχυρός" και "ο λιγότερο ισχυρός".

 

Μέσα από αυτές τις συζητήσεις, ένα πράγμα μόνο μπορείς να μάθεις: ποιος από τους δύο κάνει την καλύτερη προπαγάνδα για τον αντίπαλο.

 

Κατά τα άλλα, θα ακούσεις χοντράδες και σενάρια επιστημονικής φαντασίας και παραμυθάκια για καλούς και κακούς ανθρώπους, προκειμένου να στηριχθεί η όποια άποψη έχει διαμορφώσει ο καλύτερος προπαγανδιστής.

 

Και δυστυχώς, έτσι ακριβώς γράφεται και η ιστορία. Ποτέ δε μαθαίνουμε τι συνέβη. Λογικό είναι, βέβαια, γιατί το γεγονός πως η ιστορία γράφεται από τους νικητές, δεν έχει απλώς να κάνει με το ότι οι άλλοι δεν έχουν τη δυνατότητα να υπερασπιστούν τη θέση τους. Έχει να κάνει και με το ότι δεν μπορεί το ανθρώπινο είδος να κάθεται να κλαίει τη μοίρα του.

 

Κατά τα άλλα, το έχω ξαναγράψει, οι μόνες πηγές που θεωρώ αξιόπιστες είναι οι άνθρωποι που βρίσκονται στα μέρη για τα οποία συζητάμε. Που και από αυτούς, πρέπει να σκεφτείς τι θα κρατήσεις και τι θα πετάξεις.

 

Γενικά πολύ δύσκολα τα πράγματα. Θέλει περισσότερη σκέψη και λιγότερες "γνώσεις" το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι υπάρχει μια γενικότερη μάχη ανάμεσα σε δύο μεγάλες δυνάμεις. Ας τις ονομάσουμε "ο ισχυρός" και "ο λιγότερο ισχυρός".

 

Μέσα από αυτές τις συζητήσεις, ένα πράγμα μόνο μπορείς να μάθεις: ποιος από τους δύο κάνει την καλύτερη προπαγάνδα για τον αντίπαλο.

 

Κατά τα άλλα, θα ακούσεις χοντράδες και σενάρια επιστημονικής φαντασίας και παραμυθάκια για καλούς και κακούς ανθρώπους, προκειμένου να στηριχθεί η όποια άποψη έχει διαμορφώσει ο καλύτερος προπαγανδιστής.

 

Και δυστυχώς, έτσι ακριβώς γράφεται και η ιστορία. Ποτέ δε μαθαίνουμε τι συνέβη. Λογικό είναι, βέβαια, γιατί το γεγονός πως η ιστορία γράφεται από τους νικητές, δεν έχει απλώς να κάνει με το ότι οι άλλοι δεν έχουν τη δυνατότητα να υπερασπιστούν τη θέση τους. Έχει να κάνει και με το ότι δεν μπορεί το ανθρώπινο είδος να κάθεται να κλαίει τη μοίρα του.

 

Κατά τα άλλα, το έχω ξαναγράψει, οι μόνες πηγές που θεωρώ αξιόπιστες είναι οι άνθρωποι που βρίσκονται στα μέρη για τα οποία συζητάμε. Που και από αυτούς, πρέπει να σκεφτείς τι θα κρατήσεις και τι θα πετάξεις.

 

Γενικά πολύ δύσκολα τα πράγματα. Θέλει περισσότερη σκέψη και λιγότερες "γνώσεις" το θέμα.

Πάντως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην και τα απτά γεγονότα (ότι μεταφέρει πυραύλους πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...