Προς το περιεχόμενο

Νέα επιδείνωση στις σχέσεις Β Κορέας με νότια


No limit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ανακοίνωσε η Πιονγιάνγκ από σήμερα θεωρεί ότι οι σχέσεις της με την Σεούλ από σήμερα υπάγονται σε καθεστώς εμπόλεμης κατάστασης και όποιες προκλητικές ενέργειες της νότιου Κορέας θα αντιμετωπίζονται υπό αυτό το πρίσμα.Ξένοι αναλυτές παίρνουν πολύ σοβαρά αυτές τις ανακοινώσεις καθώς θεωρούν ότι ο νέος ηγέτης της Β. Κορέας είναι μη προβλέψιμος.Νομίζω ότι θα περάσουμε από τραγικές καταστάσεις αφού πλέον μπορεί να μπούμε και σε σύρραξη με πυρηνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι κάπως δύσκολο καθώς και οι δύο έχουν πυρηνικά όπως και οι υποστηρικτές τους αλλά τα πράγματα βαίνουν συνεχώς με κλιμάκωση προς το χειρότερο.Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.Το ζήτημα είναι ότι αν πλήξει η Β.Κορέα την νότια θα αναγκαστούν να απαντήσουν οι Η.Π.Α μετά θα χτυπήσει η Κίνα ως σύμμαχος της Πιονγιάνγκ και θα γίνει το έλα να δεις.Θέλω να πιστεύω ότι η κατοχή πυρηνικών όλων των πλευρών θα λειτουργήσει αποτρεπτικά σε οποιαδήποτε σύρραξη πάντως παρόλο που φαίνεται το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην πάει η Κίνα σε πόλεμο με ΗΠΑ-Κορέα-Ιαπωνία για τους ξυπόλητους τους Βορειοκορεάτες. Ας κάνουν πως ξετσουτσουνίζουν θα ενωθεί η Κορέα σε χρόνο dt και ο μπούλης δε θα ξέρει που να κρυφτεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά. Φυσικά και οι ΗΠΑ είναι ικανές να συντρίψουν τη βόρειο Κορέα, ούτε εκατοστό γης μπορεί να μην μείνει. Σκέψου όμως ότι η Σεούλ είναι σε απόσταση βολής του πυροβολικού της β.Κορέας. Δεν είναι και τόσο έξυπνο να τζογάρουν οι Αμερικάνοι και οι Νοτιοκορεάτες αν θα προλάβουν να αφανίσουν την Β.Κορέα στο πρώτο μισάωρο του πολέμου. Γιατί αν δεν το κάνουν ενώ έχει ήδη αρχίσει το πυροβολικό να βαράει... καταλαβαίνεις τη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολούθησα το ρεπορτάζ χύτρες.βράδυ αλλά το πρόλαβα στο τέλος και δεν κατάλαβα γιατί έγινε ο τσαμπουκάς. Έκανε κάτι προκλητικό η Ν. Κορέα τις προηγούμενες μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολούθησα το ρεπορτάζ χύτρες.βράδυ αλλά το πρόλαβα στο τέλος και δεν κατάλαβα γιατί έγινε ο τσαμπουκάς. Έκανε κάτι προκλητικό η Ν. Κορέα τις προηγούμενες μέρες;

Κοινή στρατιωτική άσκηση με τις ΗΠΑ,ως γνωστόν οι Β. Κορεατες δεν τα γουστάρουν αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι πέταξαν κάτι Β2 πάνω από Β. Κορέα/κοντά στα σύνορα δεν είμαι σίγουρος και χέστηκε όλο το επιτελείο και βαρέσαν κατάσταση πολέμου. Είχε προηγηθεί νομίζω πυρηνική δοκιμή των βορειοκορεατων την οποία ακόμη κι η Κίνα είχε ζητήσει να μην πραγματοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...