Προς το περιεχόμενο

απεγκατασταση windows και εγκατασταση linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα και απο εμενα.Πριν απο λιγες μερες αποφασισα να βαλω LINUX σαν κυριο λειτουργικο συστημα στο pc μου καθως θελω να ειναι πολυ γρηγορο και η χρηση που το κανω ειναι μονο Internet και ταινιες πλεον.

Τα προβληματα αρχισαν απο νωρις καθως εβαλα το cd που εκαψα με τα ubuntu 12.04 και φτανοντας στο σημειο να επιλεξω δισκο δεν εβλεπε τον ssd μετα απο τις απαραιτητες ρυθμισεις στο Bios τον ειδε εκανα φορματ τον εκανα ext.4 και κανω την εγκατασταση αφου τελειωσε κανει restart και με το που ανοιγει η οθονη 26' εχω αναλυση 640*480 και δεν με αφηνει να το αλλαξω καθως ηταν κλειδωμενο και εβλεπε την οθονη ως laptop.Με τα πολλα και τα λιγα μετα απο googlαρισμα(γιατι ως γνωστον ο θειος google ξερει τα παντα) το φτιαξαμε και αυτο...Το 1ο προβλημα ειναι οτι η αναλυση εφτανε μεχρι 1138 * κατι αν θυμαμαι καλα λεω τεσπα ας ειναι αφου δουλευει σωτα.Επειτα εβαλα το KDE ολα ωραια και καλα log out & log in στο περιβαλον ολα ωραια και καλα.Μολις το εσβησα και πηγα να το ανοιξω παπαλα τιποτα..εβγαζε ενα μνμ discard κατι συνεχωμενα..ψυλιαστικα μηπως ειναι κανας δισκος οποτε αφησα μονο τον ssd επανω..εκανα format ξανα ολα απο την αρχη εβαλα το kde με το οπυ το εσβησα και το ξαναναψα παλι τα ιδια ξανα format και το αφησα μονο με ubuntu και ξανα τα ιδια εκανα εγκατασταση σε αλλο δισκο παλι τα ιδια...τι μπορει να φταιει..τα specs του μηχανημτατος τα εχω στην υπαγραφη μου...

 

Περίμενε σε λίγες μέρες βγαίνει και η νέα έκδοση του ubuntu kubuntu. Για μένα αφού σου χτύπησε τέτοια ασυμβατότητα με driver καλύτερα να περιμένεις μερικές μέρες και να δοκιμάσεις τις νέες εκδόσεις που έχουν νεώτερους driver για κάρτα γραφικών ktl. 

Δες και το mint μήπως σου δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...