Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβασα την 1η Μαιου μια αγγελια ενοικιασης στην Χρυση Ευκαιρια και ενω δεν τικαρα το κουτακι που εγραφε "δεκτοι μεσιτες", 2-3 με πηραν τηλεφωνο και προσφερθηκαν να δειχνουν το ακινητο σε πελατες τους, που ψαχνουν και ειναι και ελεγμενοι οπως μου ειπε ενας, ενω κανενας τους δεν ζητουσε αμοιβη απο εμενα για την δουλεια που θα εκαναν. Και επειδη μου φανηκε περιεργο το διευκρινησα ρητα. Τελικα βεβαια δεν χρησιμοποιησα καποιον ωστε να δω την εξελιξη, αλλα να το αναφερω εδω καθως ακομα παραξενευομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

Ανεβασα την 1η Μαιου μια αγγελια ενοικιασης στην Χρυση Ευκαιρια και ενω δεν τικαρα το κουτακι που εγραφε "δεκτοι μεσιτες", 2-3 με πηραν τηλεφωνο και προσφερθηκαν να δειχνουν το ακινητο σε πελατες τους, που ψαχνουν και ειναι και ελεγμενοι οπως μου ειπε ενας, ενω κανενας τους δεν ζητουσε αμοιβη απο εμενα για την δουλεια που θα εκαναν. Και επειδη μου φανηκε περιεργο το διευκρινησα ρητα. Τελικα βεβαια δεν χρησιμοποιησα καποιον ωστε να δω την εξελιξη, αλλα να το αναφερω εδω καθως ακομα παραξενευομαι.

Κι εμένα το ίδιο μου είχαν πει. Ότι θα πληρωθούν μόνο από τον ενοικιαστή.

@sezebo, απ'όσο ξέρω η αμοιβή του μεσίτη είναι διαπραγματεύσιμη ακόμα κι αν έχετε υπογράψει χαρτί. Και το φπα και η αμοιβή.

1 ώρα πριν, 29gk είπε

.

 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2019 στις 1:36 ΠΜ, 29gk είπε

Προσωπικα παντως δεν βαζω την υπογραφη μου οπου ναναι και αλογιστα. Ειδικα σε χαρτια αεριτζηδων. Αλλα αυτο αφορα εμενα, κατι αδιαφορο για εσενα. Ιδιως εαν ο αλλος ειναι οντως αεριτζης, αρα και πολυ πιθανον να ζει ακριβως απο τα "αεριτζιδικα". Σε καθε περιπτωση παντως, το χαρτι και η υπογραφη ειναι αποδειξη συναλλαγης και χρεους. Η εξελιξη φυσικα παιζεται και καλα κανεις και υποθετεις οτι δεν θα περπατησει καπου ασχημα, αλλα η αληθεια ειναι πως μπορει.

Θα σε ρωτουσα μαλιστα το γιατι δεν εκανες διαπραγματευση ΠΡΙΝ υπογραψεις ή το γιατι περιμενεις οτι ενας ξενος θα δουλεψει για εσενα αμισθι ή με οτι καταδεχτεις και κρινεις ΕΣΥ να τον πληρωσεις, αλλα δε νομιζω πως θα παρω απαντηση. Κρατα βασικα μονον το οτι συναινεσες να λαβεις μια υπηρεσια οπως και στο να πληρωσεις αυτην την υπηρεσια με συμφωνημενο και αποδεκτο απο εσενα αντιτιμο. Το τι θα κανει ο ....."αεριτζης" δεν το ξερει κανεις εκτος του ιδιου.

Εκτός και αν το χαρτί αυτό έχει όρους παράνομους και καταχρηστικούς και αν παραβιάζει τα χρηστά ήθη, καλή πίστη και όλα τα συναφή! Εκεί πάτησαν και όλες οι αγωγές κατά των τραπεζών που ενώ τα συμβόλαια δανείων (ιδιωτικά συμφωνητικά μην ξεχνιόμαστε) έλεγαν τους όρους που και τα δυο μέρη είχαν συμφωνήσει τα δικαστήρια έκριναν παράνομους κάποιους από τους όρους ή ότι η τράπεζα δεν ενημέρωνε ως έπρεπε ή ο τοκισμός και οι αμοιβές για διάφορες εργασίες, με σκοπό την έκδοση δανείου, ειναι καταχρηστικά.

Τώρα αν ο μεσίτης τον παραπλάνησε λέγοντας πάλι την ατάκα αυτή είναι "η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή", ατάκα αγαπημένη στον χώρο των μεσιτών τότε άσε τον να παει δικαστικά!

Επεξ/σία από pablobuennas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που μπορεί κάποιος να δει ακίνητα για ενοικίαση χωρίς μεσίτη;

Γιατί βλέπω έχουν ξεφύγει οι μεσίτες.

Ο άλλος χρεώνει 10 ευρώ για να σου δείξει σπίτι, ο άλλος σε βάζει να υπογράψεις συμβόλαιο 5 σελίδων πριν σου δείξει σπίτι.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Τώρα αν ο μεσίτης τον παραπλάνησε λέγοντας πάλι την ατάκα αυτή είναι "η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή", ατάκα αγαπημένη στον χώρο των μεσιτών τότε άσε τον να παει δικαστικά!

Και πως ακριβώς θα μπορέσει να αποδείξει ο υποψήφιος αγοραστής τι ακριβώς του είπε ή δεν του είπε προφορικά ο μεσίτης?

33 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που μπορεί κάποιος να δει ακίνητα για ενοικίαση χωρίς μεσίτη;

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια ιστοσελίδα, αλλά και να υπάρχει σίγουρα θα είναι άγνωστη με πολύ λίγες καταχωρήσεις.

Εναλλακτικά μπορείς να ψάχνεις παντού, και απλά να προσπερνάς οτιδήποτε νοικιάζεται μέσω μεσίτη.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που μπορεί κάποιος να δει ακίνητα για ενοικίαση χωρίς μεσίτη;

Γιατί βλέπω έχουν ξεφύγει οι μεσίτες.

Ο άλλος χρεώνει 10 ευρώ για να σου δείξει σπίτι, ο άλλος σε βάζει να υπογράψεις συμβόλαιο 5 σελίδων πριν σου δείξει σπίτι.

Σπιτόγατος και σπιτι24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vagos789 είπε

Θα σε στενοχωρησω αλλα δεν εισαι τοσο εξυπνος οσο νομιζεις.

Δεν θα βρεις καποιο μεσιτη που να δεχτει να δουλεψει τσαμπα για σενα επειδη εσυ θα τον προτρυνεις να τα παρει μονο απο τον ιδιοκτητη.

δεν αναφέρεσαι σε μένα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Σπιτόγατος και σπιτι24.

Η συντριπτική πλειοψηφία των αγγελιών στα site σπιτόγατος και σπιτι24 είναι από μεσίτες, δλδ το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ζήτησε ο φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η συντριπτική πλειοψηφία των αγγελιών στα site σπιτόγατος και σπιτι24 είναι από μεσίτες, δλδ το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ζήτησε ο φίλος.

Δεν γνωρίζω ποσοστά, αλλά η κάθε αγγελία ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ, αν έχει μεσιτική αμοιβή η ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην  Χρυση Ευκαιρια εχει και αγγελιες ιδιωτων. Το αυτο και σε ολα τα site. Απλα επειδη ειδικα η αναζητηση στεγης ειναι κατι δυσκολο σημερα, πολλα νοικιαζονται αμεσα αλλα συνεχιζουν να τα ανεβαζουν μεσιτικα για δικους τους λογους φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Στην  Χρυση Ευκαιρια εχει και αγγελιες ιδιωτων. Το αυτο και σε ολα τα site. Απλα επειδη ειδικα η αναζητηση στεγης ειναι κατι δυσκολο σημερα, πολλα νοικιαζονται αμεσα αλλα συνεχιζουν να τα ανεβαζουν μεσιτικα για δικους τους λογους φανταζομαι.

Στη χρυσή ευκαιρία όντως έχει και αγγελίες ιδιωτών, αλλά...

1. Για να τις δεις πρέπει πρώτα να γίνεις Premium χρήστης πληρώνοντας κάτι.

2. Οι αγγελίες ιδιωτών είναι ελάχιστες, για παράδειγμα η αναζήτηση για ενοικιάσεις στην πόλη μου μου επιστρέφει 2.454 αποτελέσματα, περιορίζοντας την αναζήτηση σε αγγελίες ιδιωτών τα αποτελέσματα μειώνονται στα 137...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια τραγική περίπτωση που είδα με τους ψευτομεσιτες είναι να σου φέρνουν μπρουκλη αγοραστή για τα κτήματα  να πουλάς εσύ πχ 100,000 και να λένε ότι θέλουν τελικά . Άμα σε βρούνε αυτοί στο τηλεφωνο και επιμένουν στηλτους στο @ολο και μη δεχτείς τίποτα  . Αγγελία βάζεις χωρίς μεσίτες . Αν νομίζουν ότι θα τσιμπήσουν το 1/3  για το κονέ δε μας τα λένε καλά 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Μια τραγική περίπτωση που είδα με τους ψευτομεσιτες είναι να σου φέρνουν μπρουκλη αγοραστή για τα κτήματα  να πουλάς εσύ πχ 100,000 και να λένε ότι θέλουν τελικά . Άμα σε βρούνε αυτοί στο τηλεφωνο και επιμένουν στηλτους στο @ολο και μη δεχτείς τίποτα  . Αγγελία βάζεις χωρίς μεσίτες . Αν νομίζουν ότι θα τσιμπήσουν το 1/3  για το κονέ δε μας τα λένε καλά  

1/3 ;;; Δεν κατάλαβα. Ζητάς 100.000 και σου φέρνουν προσφορά 150.000 ζητώντας αμοιβή τις 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...