Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λολ ο Joshua21 δεν ειναι μεσίτης. δεν είμαι και ο δικηγόρος του βέβαια - αν και έχω την υποψία οτι δεν το χρειάζεται... ;)

θα (ξανα)γράψω την εμπειρία μου από μεσίτες στο εξωτερικό (ολλανδία).

ο ενας ήρθε και με πήρε από τον σταθμό των τρένων, δεν ήταν υποχρέωση του φυσικά, και το σπίτι ήταν σε περπατίσιμη απόσταση από τον σταθμό.

η άλλη μου είπε (αν και το γνώριζα) ότι είναι παράνομο να ζητήσουν με οποιοδήποτε τρόπο λεφτά από τον ενοικιαστή, αν ο ενοικιαστής έχει βρει το σπίτι μονος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι όφελος έχουν κάποια μεσιτικά γραφεία που ανεβάζουν επί μήνες αγγελίες σπιτιών που δεν είναι διαθέσιμα; Για να τραβήξουν κόσμο στο γραφείο τους και να πάρουν στοιχεία πελατών; 

Εγώ πλέον όταν βλέπω αγγελίες από συγκεκριμένα γραφεία δεν παίρνω καν τηλέφωνο επειδή θεωρώ δεδομένο ότι δεν θα υπάρχει το σπίτι. Πιστεύω ότι χάνουν την αξιοπιστία τους δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τι όφελος έχουν κάποια μεσιτικά γραφεία που ανεβάζουν επί μήνες αγγελίες σπιτιών που δεν είναι διαθέσιμα; Για να τραβήξουν κόσμο στο γραφείο τους και να πάρουν στοιχεία πελατών; 

Εγώ πλέον όταν βλέπω αγγελίες από συγκεκριμένα γραφεία δεν παίρνω καν τηλέφωνο επειδή θεωρώ δεδομένο ότι δεν θα υπάρχει το σπίτι. Πιστεύω ότι χάνουν την αξιοπιστία τους δηλαδή.

Δεν την ανεβάζουν για να τους πάρεις τηλέφωνο. Την ανέβασαν όταν το σπίτι ήταν όντως διαθέσιμο και η αγγελία ξεμένει εκεί για πάντα, μέχρι να να βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται και να πάρουν τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη για να ρωτήσουν αν υπάρχει ακόμα.

Για να το καταλάβετε γιατί το hoax των εικονικών αγγελιών δεν έχει νόημα, οι μεσίτες δεν προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν τους αγοραστές/ενοικιαστές από πραγματικές αγγελίες, θα δημιουργούν και άλλες; Στην πραγματικότητα, ιδιοκτήτες ψάχνουν, όχι αγοραστές. Ακίνητα τους λείπουν, όχι περισσότερες ζητήσεις.

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τι όφελος έχουν κάποια μεσιτικά γραφεία που ανεβάζουν επί μήνες αγγελίες σπιτιών που δεν είναι διαθέσιμα; Για να τραβήξουν κόσμο στο γραφείο τους και να πάρουν στοιχεία πελατών; 

Ο ένας λόγος περίπου αυτός είναι, για να τραβήξουν κόσμο στο γραφείο τους μπας και τους κάτσει κάτι με τα σπίτια που είναι διαθέσιμα.

Ένας άλλος λόγος είναι για να δίνουν την εντύπωση πως διαθέτουν περισσότερα ακίνητα από ότι στην πραγματικότητα (μεσιτικό γραφείο τάδε, διαθέτουμε 1500+ ακίνητα).

Και φυσικά δεν είναι λίγες οι φορές που αυτό γίνεται επειδή είναι ανοργάνωτοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kirileman είπε

Δεν την ανεβάζουν για να τους πάρεις τηλέφωνο. Την ανέβασαν όταν το σπίτι ήταν όντως διαθέσιμο και η αγγελία ξεμένει εκεί για πάντα, μέχρι να να βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται και να πάρουν τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη για να ρωτήσουν αν υπάρχει ακόμα.

Για να το καταλάβετε γιατί το hoax των εικονικών αγγελιών δεν έχει νόημα, οι μεσίτες δεν προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν τους αγοραστές/ενοικιαστές από πραγματικές αγγελίες, θα δημιουργούν και άλλες; Στην πραγματικότητα, ιδιοκτήτες ψάχνουν, όχι αγοραστές. Ακίνητα τους λείπουν, όχι περισσότερες ζητήσεις.

Απλά μου κάνει εντύπωση που οι αγγελίες ανανεώνονται (οι ίδιες) ακόμα και για χρόνια, δεν ξεμένουν απλά εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Απλά μου κάνει εντύπωση που οι αγγελίες ανανεώνονται (οι ίδιες) ακόμα και για χρόνια, δεν ξεμένουν απλά εκεί.

Αυτό είναι τρικ, μαζική ανανέωση όλων των αγγελιών για να βγαίνουν πιο μπροστά (χ.ε) 

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ειδα ενα μαγαζι απο κοντα, τιμη 15.000. Ο μεσιτης με εβαλε να υπογραψω ενα χαρτι οτι ειδα το σπιτι. Το χαρτι γραφει αμοιβη μεσιτη 1200 ευρω+φπα. Για πειτε μου ρε παιδια γιατι ζηταει τοσα πολλα?? ειναι λογικο σε ενα τοσο φτηνο ακινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sezebo είπε

Ειδα ενα μαγαζι απο κοντα, τιμη 15.000. Ο μεσιτης με εβαλε να υπογραψω ενα χαρτι οτι ειδα το σπιτι. Το χαρτι γραφει αμοιβη μεσιτη 1200 ευρω+φπα. Για πειτε μου ρε παιδια γιατι ζηταει τοσα πολλα?? ειναι λογικο σε ενα τοσο φτηνο ακινητο?

Επειδή τόσα του λείπουν, επειδή τόσο κοστολογεί τις υπηρεσίες που παρέχει, επειδή μπορεί.

Εσύ πάλι, εφόσον τα βρίσκεις πολλά γιατί υπόγραψες?

Επίσης το χαρτί είναι άκυρο εφόσον λέει για σπίτι ενώ εσύ είδες μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επειδή τόσα του λείπουν, επειδή τόσο κοστολογεί τις υπηρεσίες που παρέχει, επειδή μπορεί.

Εσύ πάλι, εφόσον τα βρίσκεις πολλά γιατί υπόγραψες?

 Επίσης το χαρτί είναι άκυρο εφόσον λέει για σπίτι ενώ εσύ είδες μαγαζί.

οτι ειδα το ακινητο γραφει το χαρτι. ενα κωλόχαρτο ειναι σιγα μη παρει 1200 απο μενα. αλλα η ξεφτιλα τους δεν εχει οριο..

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sezebo είπε

οτι ειδα το ακινητο γραφει το χαρτι. ενα κωλόχαρτο ειναι σιγα μη παρει 1200 απο μενα.

Αν σε πάει δικαστικά πάντως, θα κερδίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν σε πάει δικαστικά πάντως, θα κερδίσει...

τι εννοεις? αν εγω του πω αγοραζω το ακινητο με 15.000 και σου δινω 300 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sezebo είπε

τι εννοεις? αν εγω του πω αγοραζω το ακινητο με 15.000 και σου δινω 300 ευρω. 

Αυτό ακριβώς που έγραψα εννοώ, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Αν δεν του δώσεις 1200+φπα θα σου κάνει δικαστήριο, θα το κερδίσει, και το δικαστήριο θα σε υποχρεώσει να τα πληρώσεις μαζί με τα δικαστικά έξοδα και τους τόκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς που έγραψα εννοώ, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Αν δεν του δώσεις 1200+φπα θα σου κάνει δικαστήριο, θα το κερδίσει, και το δικαστήριο θα σε υποχρεώσει να τα πληρώσεις μαζί με τα δικαστικά έξοδα και τους τόκους.

κατσε λιγο δηλαδη αυτο το κωλόχαρτο που μου ειπε να υπογραψω, που λεει οτι ειδα το καταστημα κλπ και γραφει 1200+φπα δεν ειναι διαπραγματευσιμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η αμοιβή του ήταν διαπραγματεύσιμη πριν την συμφωνήσετε/επικυρώσετε με αυτό το "κωλόχαρτο".

φιλε ο μεσιτης δε θα παρει τιποτα απο μενα αν ζητησει 1200 ακατεβατα. Οποτε μαλλον καλυτερα ενα 300ρι απο το τιποτα. σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...