Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, punky είπε

Συμφωνώ με αυτά που λες. Δεν υπάρχει πουθενά ταρίφα αμοιβής βάσει νόμου και σίγουρα είναι παραπλανητικό να ισχυριστεί κάποιος μεσίτης κάτι τέτοιο.

Η διαφορά είναι πως ο φίλος στα προηγούμενα post του δεν χρησιμοποίησε τη λέξη παραλανητικό, χρησιμοποίησε τη λέξη "παράνομο". Και όταν του ζητήσαμε να τεκμηριώσει τον ισχυρισμό του το γύρισε σε πίπες του στυλ βαριέμαι, έτσι λέει ο νόμος, έχετε θέμα αντίληψης/κατανόησης κτλ.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Κοίταξε, εσύ έπεσες σε μια δύσκολη περίπτωση

 Δε συζητάμε για προέλεγχο με μηχανικό, νομίζω όμως πριν αναρτήσετε μια αγγελία καλό θα είναι να το κάνετε αφού έχει προηγηθεί μια επίσκεψη 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα του κατασκευαστή είναι λεπτό, αλλά ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει σε ένα δευτερόλεπτο τη διαφορά των 85 από τα 70 τμ...

Και αν η διαφορά είναι 5τμ; Πώς θα την καταλάβεις με το μάτι; Πρέπει να πας μηχανικό. Ποιος θα τον πληρώσει; Δεν γίνονται αυτά στις απλές εντολές. Ούτε αντίγραφο του συμβολαίου δεν παίρνουν οι περισσότεροι "συνάδελφοι". Πάνε σε ένα διαμέρισμα, τους ανοίγει ένας κύριος, τους υπογράφει μια εντολή ανάθεσης και τελικά το ακίνητο ανήκει στην αδερφή του. Δεν σε χάλασε κε μεσίτη μου που δεν θα πάρεις φράγκο!

 

10 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Σου λέω ένα απλό παράδειγμα, αμα με δει ο ιδιοκτήτης και μου δώσει το τηλέφωνο του κρυφά για να μην δώσει αυτός χρήματα στον μεσίτη και εγώ έχω υπογράψει την εντολή ανάθεσης τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κάτι άλλο, πρέπει να υπογράψω την εντολή και μετά να μου δείξει το σπίτι; 

Να σου πω τι θα κάνεις. Θα εμφανίζεσαι στο ραντεβού χωρίς ταυτότητα, θα υπογράφεις την εντολή υπόδειξης με το όνομα Βασίλης Τραμπάκουλας του Επαμεινώνδα και της Μελπομένης και θα βλέπεις το σπίτι με την ησυχία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Όταν ψάχνω σπίτι στα site για ενοικίαση/αγορά και το έχει μεσίτης ποιος τον πληρώνει; όταν πάω στο γραφείο του ποιος τον πληρώνει; όταν γράφει στην αγγελία ότι το έχει ιδιώτης και εμφανίζεται μεσίτης τον πληρώνουμε; πόσο σημαντική είναι αυτή η εντολή ανάθεσης; και τέλος ποια είναι η αμοιβή του όταν βρω ένα σπίτι για να νοικιάσω/αγοράσω; 

Το αν θα τον πληρώσεις ή όχι εξαρτάται από την συμφωνία που θα κάνεις μαζί του. Δεν έχει σημασία αν τον βρεις από αγγελία ή αν πας στο γραφείο του.

Η εντολή είναι σημαντική για τον μεσίτη επειδή είναι το μοναδικό πράγμα με το οποίο μπορεί να αποδείξει ότι πρέπει να πληρωθεί.

Το ύψος της αμοιβής του είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η διαφορά είναι πως ο φίλος στα προηγούμενα post του δεν χρησιμοποίησε τη λέξη παραλανητικό, χρησιμοποίησε τη λέξη "παράνομο". Και όταν του ζητήσαμε να τεκμηριώσει τον ισχυρισμό του το γύρισε σε πίπες του στυλ βαριέμαι, έτσι λέει ο νόμος, έχετε θέμα αντίληψης/κατανόησης κτλ.

Ίσως να εννοεί πως αυτή η παραπλάνηση είναι και παράνομη εκτός από ανήθικη. Αλλά αυτό μπορεί να μας το απαντήσει κάποιος νομικός ή ο ίδιος αν είναι. Δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Σου λέω ένα απλό παράδειγμα, αμα με δει ο ιδιοκτήτης και μου δώσει το τηλέφωνο του κρυφά για να μην δώσει αυτός χρήματα στον μεσίτη και εγώ έχω υπογράψει την εντολή ανάθεσης τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κάτι άλλο, πρέπει να υπογράψω την εντολή και μετά να μου δείξει το σπίτι; 

Αν και ο ιδιοκτήτης και εσύ έχετε υπογράψει εντολές, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει ο μεσίτης να πληρωθεί ότι ακριβώς προβλέπεται στις εντολές αυτές.

1 λεπτό πριν, punky είπε

Ίσως να εννοεί πως αυτή η παραπλάνηση είναι και παράνομη εκτός από ανήθικη. Αλλά αυτό μπορεί να μας το απαντήσει κάποιος νομικός ή ο ίδιος αν είναι. Δεν το γνωρίζω.

Δεν ξέρω αν εννοούσε κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψε, εγώ μια φορά σχολίασα ακριβώς αυτό που έγραψε.

Πάντως ούτε λίγο ούτε πολύ έγραψε πως αν ο μεσίτης σου ζητήσει 2.000€ και αρνηθεί να σου παρέχει τις υπηρεσίες σου με λιγότερα είναι παράνομος, και μπορείς να τον καταγγείλεις, γελάνε και οι πέτρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, punky είπε

Συμφωνώ με αυτά που λες. Δεν υπάρχει πουθενά ταρίφα αμοιβής βάσει νόμου και σίγουρα είναι παραπλανητικό να ισχυριστεί κάποιος μεσίτης κάτι τέτοιο.

Κάνεις λάθος πάντως για το έγγραφο που υπογράφεις. Εντολή ανάθεσης υπογράφει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. Εντολή υπόδειξης υπογράφει ο υποψήφιος αγοραστής/μισθωτής.

Σε 4 διαφορετικες περιπτωσεις που εψαχνα για σπιτι ως ενοικιαστης μου εδωσαν εντολες αναθεσης που τους αναθετω την ευρεση κατοικιας! συγκεκριμενα και απο την Plasis αλλα και απο GoldenHome οπως και απο 2 μικρους στην Αττικη!

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η διαφορά είναι πως ο φίλος στα προηγούμενα post του δεν χρησιμοποίησε τη λέξη παραλανητικό, χρησιμοποίησε τη λέξη "παράνομο". Και όταν του ζητήσαμε να τεκμηριώσει τον ισχυρισμό του το γύρισε σε πίπες του στυλ βαριέμαι, έτσι λέει ο νόμος, έχετε θέμα αντίληψης/κατανόησης κτλ.

"Για να δουμε τωρα μερικα πραγματα, συμφωνα με τον νομο δεν υπαρχει πλεον 2% και 1 ενοικιο και αλλα τετοια, υπαρχει μονο η διαπραγματευση, οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες." Εδω εννοω οτι η φιξ τιμη και η παπατζα οτι το νομιμο ειναι το ταδε ποσοστο, κατι που εγραψα προηγουμενος!

Σε αλλη απαντηση

"Παμε παλι γιατι εισαι επιθετικος χωρις να μπηκες καν στο κοπο να προσπαθησεις να καταλαβεις τι γραφω, "οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες" σημαινει οτι δεν υπαρχουν φιξ ποσοστα αμοιβης και η παραπλανηση του κοινου λεγοντας "παιρνουμε την στανταρντ μεσιτικη αμοιβη του 2% ή ενος ενοικιου" ειναι παρανομη! αν δεν το καταλαβαινεις δεν σου φταιω εγω!"

Σε αλλη απαντηση

"Μα δεν είναι ισχυρισμός αγαπητέ, εγώ απλά μετέφερα τι λέει ο νόμος που πολύ καλά γνωρίζουν οι μεσίτες και ας κάνουν την πάπια και μιλούν για νόμιμες αμοιβές 2% από την τράπεζα της Ελλάδος και άλλες ανοησίες για να πείσουν τον πελάτη να  τους δώσουν περισσότερα! Εγώ λέει παίρνω το ελάχιστο ποσοστό του 2%! Πως προκύπτει το ελάχιστο; ποιος το θέτει ως το ελάχιστο; εγώ σε αυτούς αναφέρομαι! Τώρα το αν εσύ είσαι ακριβώς ή φθηνός στην δουλειά σου είναι άσχετο! Ο πελάτης έχει την επιλογή να φύγει αν δεν του αρέσει η διαπραγμάτευση! Δεύτερον έχεις διαβάσει τι λέει το χαρτί που σου δίνουν να υπογράψεις πριν μπεις στο ακίνητο που θέλεις να σου δείξουν; εντολή ανάθεσης! Γιατί δεν λέει ας πούμε ιδιωτικό συμφωνητικό επίδειξης ακινήτου ή κατι αλλο; εκβιάζουν λοιπόν την ανάθεση από εσένα για να κερδίσουν και από τον ενοικιαστή με ανήθικο τρόπο! Το ότι ο νόμος δεν είναι πιο ξεκάθαρος είναι θεμα προς συζήτηση!"

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν και ο ιδιοκτήτης και εσύ έχετε υπογράψει εντολές, τότε υποχρεωτικά θα πρέπει ο μεσίτης να πληρωθεί ότι ακριβώς προβλέπεται στις εντολές αυτές.

Δεν ξέρω αν εννοούσε κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψε, εγώ μια φορά σχολίασα ακριβώς αυτό που έγραψε.

Πάντως ούτε λίγο ούτε πολύ έγραψε πως αν ο μεσίτης σου ζητήσει 2.000€ και αρνηθεί να σου παρέχει τις υπηρεσίες σου με λιγότερα είναι παράνομος, και μπορείς να τον καταγγείλεις, γελάνε και οι πέτρες!

Και συνεχιζεις να λες αυτο που θελεις... Δεν ειπα ποτε οτι ειναι παρανομο αν επιμενεις σε μια αμοιβη γιατι τοσο θεωρεις οτι πρεπει να πληρωθεις, και μαλιστα γραφω οτι αν εισαι πελατης και δεν σου κανει η διαπραγματευση και η τιμη φευγεις! πειθαρχικο θα περασεις ομως οταν λες ψεμματα στον πελατη οτι υπαρχει ελσχιστη αμοιβη του στυλ τοσο ειναι το ελαχιστο που παιρνουν οι μεσιτες. Ή το αλλο κουλο οτι 2% εχει δωσει η τραπεζα της Ελλαδος ως ελαχιστη νομιμη αμοιβη! Αυτα λενε στον κοσμο και εκμεταλευονται την αφελεια! εδω υπαρχουν αλλοι που παιρνουν 5% και συγκεκριμενα η Grecodom επειδη λεει δουλευει μονο με ξενους! δηλαδη πουλας ενα σπιτι 80000 και τα 5000 τα παιρνει ο μεσιτης!

Τωρα οσο για τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω καν, η τακτικη της τυφλης αντιπαραθεσης διοτι δημιουργειται η αναγκη της υπερασπισης κακων πρακτικων και ενος γελοιου συνδικαλισμου γιατι απλα καποιος ειπε το αυτονοητο! ο νομος για τους μεσιτες πασχει, θελει αλλαγες και εκεινοι πρεπει να αντιληφθουν οτι οτι ειναι νομιμο ε δεν ειναι και ηθικο!

Καταλαβαινω την αναγκη για υπερασπιση, ο ενας μηχανικος που δουλευει με μεσιτες και ο αλλος ειναι μεσιτης, τι να κανουμε θιχτηκε ο κλαδος! η ουσια ειναι μια, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΕΣΙΤΕΣ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥΣ.

Και για την ιστορια:

 

Επεξ/σία από pablobuennas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pablobuennas είπε

Σε 4 διαφορετικες περιπτωσεις που εψαχνα για σπιτι ως ενοικιαστης μου εδωσαν εντολες αναθεσης που τους αναθετω την ευρεση κατοικιας! συγκεκριμενα και απο την Plasis αλλα και απο GoldenHome οπως και απο 2 μικρους στην Αττικη!

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Προφανώς κάτι άλλαξε στα τελευταία 15 χρόνια που έχω φύγει από τον χώρο του ακινήτου και το αγνοούσα  

Η πρακτική επί των δικών μου επαγγελματικών ημερών ήταν πως ο υποψήφιος ενοικιαστής υπέγραφε εντολή υπόδειξης για το συγκεκριμένο ακίνητο που του πρότεινες και του έδειχνες, όχι κάποια γενικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, punky είπε

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Προφανώς κάτι άλλαξε στα τελευταία 15 χρόνια που έχω φύγει από τον χώρο του ακινήτου και το αγνοούσα  

Η πρακτική επί των δικών μου επαγγελματικών ημερών ήταν πως ο υποψήφιος ενοικιαστής υπέγραφε εντολή υπόδειξης για το συγκεκριμένο ακίνητο που του πρότεινες και του έδειχνες, όχι κάποια γενικότητα. 

Και εγω σε προηγουμενο ποστ αυτο ελεγα! Τουλαχιστον απο την δικη μου πλευρα αυτο βιωσα! για αυτο και εθιξα και το θεμα επαγγελματισμου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί: την εγγύηση, υπάρχει νόμος που να αναφέρει ποιος πρέπει να την πληρώσει;

Αν όχι, το θεωρώ τελείως ανήθικο που επιμένει ο ιδιοκτήτης μαζί με τον μεσίτη να το δώσει ολόκληρο ο ενοικιαστής ( αναφέρομαι συγκεκριμένα για Αθήνα και διπλανούς Δήμους) . Ο ιδιοκτήτης προσλαμβάνει τον μεσίτη και ο ενοικιαστής επίσης καταφεύγει σε αυτόν για τις υπηρεσίες του, οπότε, μισά - μισά ( όπως γίνεται σε άλλες πόλεις ) .

 

Θα προσπαθήσω να το διευκρινίσω πριν να δω οποιοδήποτε σπίτι στο μέλλον, γιατί είναι κοροϊδία σκέτη ( πρώτα αυτό και δεύτερον τα χρήματα , η κοροϊδία όμως δεν μου αρέσει) .

Επεξ/σία από kogba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ ανακατώθηκα με 5-6 μεσίτες για την πώληση του σπιτιού, αρχικά με απλές αναθέσεις. μόνο ένας εξ αυτών με το μικρότερο γραφείο και κύκλο έκανε πραγματικά πολύ καλή δουλειά με οπτικοακουστικά μέσα, επαγγελματικές φώτο, με μηχανικό να μετρήσει το σπίτι κλπ και όλα αυτά με απλή ανάθεση. όταν είδα πως δεν τραβάει με τις απλές αναθέσεις, αποφάσισα να το δώσω στο γραφείο με τον μεγαλύτερο κύκλο, τη remax. Εντάξει ο τύπος που το ανέλαβε απαράδεκτος, παίζει ακόμα και σήμερα που μπήκε η τράπεζα του αγοραστή να κάνει ελέγχους να μην γνωρίζει ότι το σπίτι έχει ηλιακό. Φωτογραφίες για αποκλειστική ανάθεση απλά τραγικές, με το κινητό 1000 φορές καλύτερες είχα τραβήξει. τριγυρνούσε κι έδειχνε το σπίτι με την κάτοψη που είχε κάνει το μικρό γραφείο που ανέφερα πιο πριν. έφερνε κόσμο σπίτι, ούτε καν μ ενημέρωνε μετά τι είπανε με τους επισκέπτες και εννοείται τώρα με την χαρτούρα του συμβολαίου δεν πολυσυγκινήθηκε να βοηθήσει έστω να πάει να αφήσει κάποια έτοιμα χαρτιά στον συμβολαιογράφο, καθώς εγώ δεν μπορώ να φύγω απ τη δουλειά. Κι αυτό το τσο@τσεκι θα πληρωθεί.Πραγματικά έναν επαγγελματία δεν γνώρισα. Καλά να μη μιλήσω για τα παράσιτα που έχουν το θράσος να βλέπουν αγγελίες στον σπιτόγατο και να ζητάνε να ανεβάσουν αγγελία στο γραφείο τους χωρίς καν να περάσουν να δουν το σπίτι. μιλάμε για όργια!!!

Επεξ/σία από gsisr
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά ακόμη και σε αυτό το τοπικ μπορείτε καταλάβετε τις διαφορές στους μεσίτες. Απο διαφορα αλλά τοπικ γνωρίζω πως ο kirileman και ο Joshua21 τυγχάνει να είναι μεσίτες. Ο ένας μου δίνει να καταλάβω πως είναι επαγγελματίας του κλάδου και επιχείρηματολογει με αντικειμενικότητα, επικοδομει την συζήτηση με γνωμη, και αναγνώριζει τις δυσκολίες της αγοράς από την πλευρά των αγοραστών και απο την πλευρά των μεσιτών. Πράγμα που σέβομαι, εκτιμώ και θα τον προτιμούσα ως μεσίτη.

Ενώ ο Joshua21 προσπάθει υποκείμενικα να πείσει πως οι εμπειρίες όλων μας εδώ μέσα είναι αβάσιμες και επιτίθεται προσωπικά και στοχευμενα σε όποιον δεν συμφωνεί. Μου φαίνεται ανώριμο σε μια συζήτηση ενηλίκων να συζητάς με πείσμα και να αναλύεις σε λεπτομέρεια κάθε σχόλιο όταν καταλαβαίνεις πολύ καλά την άποψη που εκφράζει κάποιος. Το επόμενο στάδιο θα ήταν να σταυρώσεις  κάποιον για ορθογραφίκα λαθη.

Η διαφορά μεταξύ μιας συζήτησης και ενος διαλόγου είναι πως η συζήτηση είναι ανταλλαγή απόψεων με αλληλοσεβασμό, ενώ ο διάλογος είναι ανταλλαγή επιχειρήματων με στόχο την πειθώ του κοινού. Νομίζω το κάνεις με λάθος τρόπο επειδή το μόνο που έχεις καταφέρει σε 3 παρόμοια τοπικ που παρακολουθω είναι να ανεβάσεις την ένταση και να βγεις εκτός θέματος. 

Συγχωρέστε με για την τοποθέτηση.

Επεξ/σία από cyclone11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kogba είπε

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί: την εγγύηση, υπάρχει νόμος που να αναφέρει ποιος πρέπει να την πληρώσει;

Αν όχι, το θεωρώ τελείως ανήθικο που επιμένει ο ιδιοκτήτης μαζί με τον μεσίτη να το δώσει ολόκληρο ο ενοικιαστής ( αναφέρομαι συγκεκριμένα για Αθήνα και διπλανούς Δήμους) . Ο ιδιοκτήτης προσλαμβάνει τον μεσίτη και ο ενοικιαστής επίσης καταφεύγει σε αυτόν για τις υπηρεσίες του, οπότε, μισά - μισά ( όπως γίνεται σε άλλες πόλεις ) .

Θα προσπαθήσω να το διευκρινίσω πριν να δω οποιοδήποτε σπίτι στο μέλλον, γιατί είναι κοροϊδία σκέτη ( πρώτα αυτό και δεύτερον τα χρήματα , η κοροϊδία όμως δεν μου αρέσει) .

Έχω την αμυδρά υποψία πως οι έννοιες "εγγύηση ενοικίου" και "μεσιτική αμοιβή" είναι μπερδεμένες στο μυαλό σου... θα προσπαθήσω να τις βάλω σε μια σειρά.

Η εγγύηση ενοικίου είναι ένα χρηματικό ποσό που καταβάλλει(και όχι πληρώνει) ο ενοικιαστής στον ιδιοκτήτη ως ενέχυρο(για να το πω απλά). Η εγγύηση επιστρέφεται άτοκα στον ενοικιαστή μετά την αποχώρηση του από το μίσθιο, εφόσον βέβαια έχει τηρήσει τους όρους του μισθωτηρίου, εφόσον παραδώσει το μίσθιο σε καλή κατάσταση, εφόσον έχει πληρώσει κανονικά όλα τα μισθώματα, κοινόχρηστα, λογαριασμούς κτλ. Η νομοθεσία απαγορεύει το ύψος της εγγύησης να είναι μεγαλύτερο από δύο ενοίκια.

Η μεσιτική αμοιβή είναι η αμοιβή του μεσίτη για τις υπηρεσίες που παρέχει, το ύψος της είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμο, και νόμος επιτρέπει στον μεσίτη να πληρώνεται ΚΑΙ από τις δύο πλευρές. Με λίγα λόγια ο μεσίτης μπορεί να ζητήσει όση αμοιβή θέλει, είτε από τον έναν, είτε και από τους δύο συμβαλλόμενους, το αν θα συμφωνήσουν όμως με αυτά που τους ζητάει είναι άλλο θέμα.

17 λεπτά πριν, cyclone11 είπε

Απο διαφορα αλλά τοπικ γνωρίζω πως ο kirileman και ο Joshua21 τυγχάνει να είναι μεσίτες.

Μην παίρνεις και όρκο... και κυρίως μην βάλεις στοίχημα, θα το χάσεις ;)

36 λεπτά πριν, cyclone11 είπε

Συγχωρέστε με για την τοποθέτηση.

Sorry, δεν μπορώ να το κάνω αυτό, δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποια τοποθέτηση στα γραφόμενα σου, μόνο συμπεράσματα βασισμένα σε γενικότητες και αοριστίες.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

49 λεπτά πριν, cyclone11 είπε

Βασικά ακόμη και σε αυτό το τοπικ μπορείτε καταλάβετε τις διαφορές στους μεσίτες. Απο διαφορα αλλά τοπικ γνωρίζω πως ο kirileman και ο Joshua21 τυγχάνει να είναι μεσίτες. Ο ένας μου δίνει να καταλάβω πως είναι επαγγελματίας του κλάδου και επιχείρηματολογει με αντικειμενικότητα, επικοδομει την συζήτηση με γνωμη, και αναγνώριζει τις δυσκολίες της αγοράς από την πλευρά των αγοραστών και απο την πλευρά των μεσιτών. Πράγμα που σέβομαι, εκτιμώ και θα τον προτιμούσα ως μεσίτη.

Ενώ ο Joshua21 προσπάθει υποκείμενικα να πείσει πως οι εμπειρίες όλων μας εδώ μέσα είναι αβάσιμες και επιτίθεται προσωπικά και στοχευμενα σε όποιον δεν συμφωνεί. Μου φαίνεται ανώριμο σε μια συζήτηση ενηλίκων να συζητάς με πείσμα και να αναλύεις σε λεπτομέρεια κάθε σχόλιο όταν καταλαβαίνεις πολύ καλά την άποψη που εκφράζει κάποιος. Το επόμενο στάδιο θα ήταν να σταυρώσεις  κάποιον για ορθογραφίκα λαθη.

Η διαφορά μεταξύ μιας συζήτησης και ενος διαλόγου είναι πως η συζήτηση είναι ανταλλαγή απόψεων με αλληλοσεβασμό, ενώ ο διάλογος είναι ανταλλαγή επιχειρήματων με στόχο την πειθώ του κοινού. Νομίζω το κάνεις με λάθος τρόπο επειδή το μόνο που έχεις καταφέρει σε 3 παρόμοια τοπικ που παρακολουθω είναι να ανεβάσεις την ένταση και να βγεις εκτός θέματος. 

Συγχωρέστε με για την τοποθέτηση.

Ειρωνικος με εξυπναδικισμους και χωρις καμια κατανοηση του τι γραφεις και τι εννοεις οσο ξεκαθαρο και αν ειναι αλλα καταλαβαινει αυτο που θελει εκεινος να καταλαβει. Νιωθει οτι θιγεται και ετσι καρφωνεται σαν σχολιαροπαιδο! ο τυπος του επαγγελματια που αντιπροσωπευει την εποχη του πονηραντζα ελληναρα που τον πελατη τον ζυγιζει με το ποσα πρεπει να πληρωσει ο ιδιος σαν επαγγελματιας στο τελος του μηνα! νοοτροπια συνδικαλιστη που δεν εχει σημασια τι κανει κακο αρκει που το πραττει εκεινος και αυτο το μετατρεπει σε καλο. Ειλικρινα ζητω συγγνωμη στους υπολοιπους που αναγκαστικα παρακολουθησαν μια διαφωνια που δεν ειχε νοημα! Ελπιζω πραγματικα να μην ειναι μεσιτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...