Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, pablobuennas είπε

Βρες τον νόμο και διάβασε τον! Βγάλε τα συμπεράσματα σου μόνος σου! Τι άλλο να πω 

Υπεκφυγή λέγεται αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Υπεκφυγή λέγεται αυτό...

Βαρεμάρα λέγεται...  Έχω βαρεθεί να απαντάω στις ερωτήσεις που μόνο σκοπό έχουν το ποιος είναι πιο έξυπνος και ατακαδορος ενώ μπορείτε κάλλιστα να ψάξετε μόνοι σας! Το να σου λέει κάποιος να ξεστραβωθεις δεν είναι υπεκφυγή αλλά το ότι σε βαρέθηκε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Βαρεμάρα λέγεται...  Έχω βαρεθεί να απαντάω στις ερωτήσεις που μόνο σκοπό έχουν το ποιος είναι πιο έξυπνος και ατακαδορος ενώ μπορείτε κάλλιστα να ψάξετε μόνοι σας! Το να σου λέει κάποιος να ξεστραβωθεις δεν είναι υπεκφυγή αλλά το ότι σε βαρέθηκε! 

Λάθος κάνεις, η δική μου ερώτηση είχε σκοπό να τεκμηριώσεις τους ισχυρισμούς σου.

Πάντως έχεις λανθασμένη εντύπωση του τι σημαίνει "ελεύθερη διαπραγμάτευση".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, η δική μου ερώτηση είχε σκοπό να τεκμηριώσεις τους ισχυρισμούς σου.

Πάντως έχεις λανθασμένη εντύπωση του τι σημαίνει "ελεύθερη διαπραγμάτευση".

Μα δεν είναι ισχυρισμός αγαπητέ, εγώ απλά μετέφερα τι λέει ο νόμος που πολύ καλά γνωρίζουν οι μεσίτες και ας κάνουν την πάπια και μιλούν για νόμιμες αμοιβές 2% από την τράπεζα της Ελλάδος και άλλες ανοησίες για να πείσουν τον πελάτη να  τους δώσουν περισσότερα! Εγώ λέει παίρνω το ελάχιστο ποσοστό του 2%! Πως προκύπτει το ελάχιστο; ποιος το θέτει ως το ελάχιστο; εγώ σε αυτούς αναφέρομαι! Τώρα το αν εσύ είσαι ακριβώς ή φθηνός στην δουλειά σου είναι άσχετο! Ο πελάτης έχει την επιλογή να φύγει αν δεν του αρέσει η διαπραγμάτευση! Δεύτερον έχεις διαβάσει τι λέει το χαρτί που σου δίνουν να υπογράψεις πριν μπεις στο ακίνητο που θέλεις να σου δείξουν; εντολή ανάθεσης! Γιατί δεν λέει ας πούμε ιδιωτικό συμφωνητικό επίδειξης ακινήτου ή κατι αλλο; εκβιάζουν λοιπόν την ανάθεση από εσένα για να κερδίσουν και από τον ενοικιαστή με ανήθικο τρόπο! Το ότι ο νόμος δεν είναι πιο ξεκάθαρος είναι θεμα προς συζήτηση! 

Επεξ/σία από pablobuennas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Μα δεν είναι ισχυρισμός αγαπητέ, εγώ απλά μετέφερα τι λέει ο νόμος που πολύ καλά γνωρίζουν οι μεσίτες και ας κάνουν την πάπια και μιλούν για νόμιμες αμοιβές 2% από την τράπεζα της Ελλάδος και άλλες ανοησίες για να πείσουν τον πελάτη να  τους δώσουν περισσότερα! Εγώ λέει παίρνω το ελάχιστο ποσοστό του 2%! Πως προκύπτει το ελάχιστο; ποιος το θέτει ως το ελάχιστο; εγώ σε αυτούς αναφέρομαι! Τώρα το αν εσύ είσαι ακριβώς ή φθηνός στην δουλειά σου είναι άσχετο! Ο πελάτης έχει την επιλογή να φύγει αν δεν του αρέσει η διαπραγμάτευση! Δεύτερον έχεις διαβάσει τι λέει το χαρτί που σου δίνουν να υπογράψεις πριν μπεις στο ακίνητο που θέλεις να σου δείξουν; εντολή ανάθεσης! Γιατί δεν λέει ας πούμε ιδιωτικό συμφωνητικό επίδειξης ακινήτου ή κατι αλλο; εκβιάζουν λοιπόν την ανάθεση από εσένα για να κερδίσουν και από τον ενοικιαστή με ανήθικο τρόπο! Το ότι ο νόμος δεν είναι πιο ξεκάθαρος είναι θεμα προς συζήτηση! 

Αμ δε, αυτά που είχες γράψει στα προηγούμενα post καμία σχέση δεν έχουν με αυτά που γράφεις τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αμ δε, αυτά που είχες γράψει στα προηγούμενα post καμία σχέση δεν έχουν με αυτά που γράφεις τώρα.

τελικα εχεις θεμα αντιληψης και κατανοησης! Δεν πειραζει μας διαβαζουν και αλλοι και κρινουν! Σε καλω να ξαναδιαβασεις ολα τα post και να αναλογιστεις τι καθεσαι και γραφεις! σε ευχαριστω για την παρεα! καλη συνεχεια!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Εγώ πάντως μετά από 25 σελίδες διάβασμα πάλι μπερδεμένος είμαι 🤔

Θα βοηθούσε πολύ αν έλεγες τι ακριβώς σε μπερδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pablobuennas είπε

Μα δεν είναι ισχυρισμός αγαπητέ, εγώ απλά μετέφερα τι λέει ο νόμος που πολύ καλά γνωρίζουν οι μεσίτες και ας κάνουν την πάπια και μιλούν για νόμιμες αμοιβές 2% από την τράπεζα της Ελλάδος και άλλες ανοησίες για να πείσουν τον πελάτη να  τους δώσουν περισσότερα! Εγώ λέει παίρνω το ελάχιστο ποσοστό του 2%! Πως προκύπτει το ελάχιστο; ποιος το θέτει ως το ελάχιστο; εγώ σε αυτούς αναφέρομαι! Τώρα το αν εσύ είσαι ακριβώς ή φθηνός στην δουλειά σου είναι άσχετο! Ο πελάτης έχει την επιλογή να φύγει αν δεν του αρέσει η διαπραγμάτευση! Δεύτερον έχεις διαβάσει τι λέει το χαρτί που σου δίνουν να υπογράψεις πριν μπεις στο ακίνητο που θέλεις να σου δείξουν; εντολή ανάθεσης! Γιατί δεν λέει ας πούμε ιδιωτικό συμφωνητικό επίδειξης ακινήτου ή κατι αλλο; εκβιάζουν λοιπόν την ανάθεση από εσένα για να κερδίσουν και από τον ενοικιαστή με ανήθικο τρόπο! Το ότι ο νόμος δεν είναι πιο ξεκάθαρος είναι θεμα προς συζήτηση! 

Συμφωνώ με αυτά που λες. Δεν υπάρχει πουθενά ταρίφα αμοιβής βάσει νόμου και σίγουρα είναι παραπλανητικό να ισχυριστεί κάποιος μεσίτης κάτι τέτοιο.

Κάνεις λάθος πάντως για το έγγραφο που υπογράφεις. Εντολή ανάθεσης υπογράφει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. Εντολή υπόδειξης υπογράφει ο υποψήφιος αγοραστής/μισθωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2019 στις 9:17 ΠΜ, AristidisZ είπε

Συνειδητοποιείς τι έγραψες ; 

Δηλαδή είναι παράνομος κάποιος επειδή αρνείται να κάνει μπίζνα μαζί μου ;

Και μένα μου ζήτησε κάποιος χτες να του τακτοποιήσω ένα αυθαίρετο με 100 ευρώ αμοιβή. Αρνήθηκα. Λογικά με περιμένουν οι μπάτσοι στη γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ψάχνω σπίτι στα site για ενοικίαση/αγορά και το έχει μεσίτης ποιος τον πληρώνει; όταν πάω στο γραφείο του ποιος τον πληρώνει; όταν γράφει στην αγγελία ότι το έχει ιδιώτης και εμφανίζεται μεσίτης τον πληρώνουμε; πόσο σημαντική είναι αυτή η εντολή ανάθεσης; και τέλος ποια είναι η αμοιβή του όταν βρω ένα σπίτι για να νοικιάσω/αγοράσω; 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Όταν ψάχνω σπίτι στα site για ενοικίαση/αγορά και το έχει μεσίτης ποιος τον πληρώνει; όταν γράφει στην αγγελία ότι το έχει ιδιώτης και εμφανίζεται μεσίτης τον πληρώνουμε; πόσο σημαντική είναι αυτή η εντολή ανάθεσης; και τέλος ποια είναι η αμοιβή του όταν βρω ένα σπίτι για να νοικιάσω/αγοράσω; 

Συνήθως τον πληρώνουν και οι 2 πλευρές, εκτός αν έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό 

Συνήθως είναι ένα νοίκι από τη κάθε πλευρά ή ποσοστό επί της αγοραπωλησίας (είθισται το 2% από κάθε πλευρά)

Για την ανάθεση δε καταλαβαίνω την απορία σου 

Τι πάει να πει  "πόσο σημαντική είναι αυτή η εντολή ανάθεσης;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2019 στις 2:29 ΜΜ, AristidisZ είπε

Είχα ξεκινήσει λέγοντάς της ότι σπίτι από τον Χ κατασκευαστή μη μου δείξεις 

- ΟΚ μου λέει, σας έχω ένα που δεν είναι αυτό στα 85 τμ με κλειστό γκαράζ

Η τύπισσα με πάει σε σπίτι του Χ κατασκευαστή, το σπίτι αποδεικνύεται 70 τμ και το γκαράζ αποδείχθηκε ότι ήταν η είσοδος της αποθήκης του διπλανού φαρμακείου

Το τι άκουσε δε λέγεται... 

Δυστυχώς, αυτά συμβαίνουν στις απλές εντολές, όπου ούτε το χρόνο έχεις, ούτε συμφέρει να μπαίνεις σε διαδικασία να ψάχνεις τίτλους και οικοδομικές άδειες για μερικές δεκάδες ακινήτων που καταγράφεις κάθε βδομάδα, απλώς και μόνο για να μαζέψεις χαρτοφυλάκιο. "Κατά δήλωση του ιδιοκτήτη" και Άγιος ο Θεός...

Την προηγούμενη εβδομάδα ανέλαβα ένα μεγάλο διαμέρισμα προς πώληση, έχει και μια αποθήκη με χιλιοστά. Πήγα το μηχανικό να κάνει έναν πρώτο πολεοδομικό προέλεγχο και κλασσικά βγάλαμε λαβράκια (την είχα ψιλιαστεί, βέβαια, τη δουλειά, γιατί είχαν ακυρώσει ένα ασανσέρ υπηρεσίας και χρησιμοποιούσαν τον κοινόχρηστο χώρο μπροστά από το ασανσέρ ως αποθηκευτικό χώρο=αυθαιρεσία+τροποποίηση σύστασης=μπλέξιμο, ΕΚΤΟΣ και αν το έχουν κάνει και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες, που σημαίνει μονομερής τροποποίηση, άρα μικρό το κακό). Το άλλο που είδαμε είναι ότι ολόκληρο το υπόγειο όπου βρίσκεται η αποθήκη, δεν έχει καμία σχέση με το σχέδιο της οικοδομικής άδειας=τροποποίηση σύστασης και συναίνεση από όλους τους ιδιοκτήτες=πρακτικά αδιέξοδο ή τεράστια καθυστέρηση. Με άλλα λόγια, από διαμέρισμα+αποθήκη χωρίς αυθαιρεσίες και καλά, καταλήξαμε να πουλάμε σκέτο διαμέρισμα με μικρή αύξηση της επιφάνειας=έξοδα τακτοποίησης+πρόστιμο ΕΝΦΙΑ+πρόστιμο ΤΑΠ για τον ιδιοκτήτη+καθυστέρηση για την υπογραφή του συμβολαίου.

Ο προηγούμενος μεσίτης με τον κινέζο που της έσκασε τα μετρητά (ασχέτως αν δεν τα βρήκαν στο ποσό) δεν είχε ιδέα για όλα αυτά, αφού ούτε τίτλους ιδιοκτησίας είχε δει, ούτε πολεοδομικό προέλεγχο είχε κάνει (δεν είναι και δουλειά του, βέβαια, αλλά...). Θα έφταναν, λοιπόν, λίγο πριν το συμβόλαιο να ανακαλύψουν ότι η αποθήκη δεν παίρνει βεβαίωση νομιμότητας με πιθανά σενάρια: α) να χαλάσει εντελώς η δουλειά ή β) να ζητήσει μείωση ο αγοραστής αφού δεν παίρνει αποθήκη με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω ένα απλό παράδειγμα, αμα με δει ο ιδιοκτήτης και μου δώσει το τηλέφωνο του κρυφά για να μην δώσει αυτός χρήματα στον μεσίτη και εγώ έχω υπογράψει την εντολή ανάθεσης τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κάτι άλλο, πρέπει να υπογράψω την εντολή και μετά να μου δείξει το σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δυστυχώς, αυτά συμβαίνουν στις απλές εντολές, όπου ούτε το χρόνο έχεις, ούτε συμφέρει να μπαίνεις σε διαδικασία να ψάχνεις τίτλους και οικοδομικές άδειες για μερικές δεκάδες ακινήτων που καταγράφεις κάθε βδομάδα, απλώς και μόνο για να μαζέψεις χαρτοφυλάκιο. "Κατά δήλωση του ιδιοκτήτη" και Άγιος ο Θεός...

Την προηγούμενη εβδομάδα ανέλαβα ένα μεγάλο διαμέρισμα προς πώληση, έχει και μια αποθήκη με χιλιοστά. Πήγα κλασσικά το μηχανικό να κάνει έναν πρώτο πολεοδομικό προέλεγχο και κλασσικά βγάλαμε λαβράκια (την είχα ψιλιαστεί, βέβαια, τη δουλειά, γιατί είχαν ακυρώσει ένα ασανσέρ υπηρεσίας και χρησιμοποιούσαν τον κοινόχρηστο χώρο μπροστά από το ασανσέρ ως αποθηκευτικό χώρο=αυθαιρεσία+τροποποίηση σύστασης=μπλέξιμο, ΕΚΤΟΣ και αν το έχουν κάνει και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες, που σημαίνει μονομερής τροποποίηση, άρα μικρό το κακό). Το άλλο που είδαμε είναι ότι ολόκληρο το υπόγειο όπου βρίσκεται η αποθήκη, δεν έχει καμία σχέση με το σχέδιο της οικοδομικής άδειας=τροποποίηση σύστασης και συναίνεση από όλους τους ιδιοκτήτες=πρακτικά αδιέξοδο ή τεράστια καθυστέρηση. Με άλλα λόγια, από διαμέρισμα+αποθήκη χωρίς αυθαιρεσίες και καλά, καταλήξαμε να πουλάμε σκέτο διαμέρισμα με μικρή αύξηση της επιφάνειας=έξοδα τακτοποίησης+πρόστιμο ΕΝΦΙΑ+πρόστιμο ΤΑΠ για τον ιδιοκτήτη+καθυστέρηση για την υπογραφή του συμβολαίου.

Ο προηγούμενος μεσίτης με τον κινέζο που της έσκασε τα μετρητά (ασχέτως αν δεν τα βρήκαν στο ποσό) δεν είχε ιδέα για όλα αυτά, αφού ούτε τίτλους ιδιοκτησίας είχε δει, ούτε πολεοδομικό προέλεγχο είχε κάνει (δεν είναι και δουλειά του, βέβαια, αλλά...). Θα έφταναν, λοιπόν, λίγο πριν το συμβόλαιο να ανακαλύψουν ότι η αποθήκη δεν παίρνει βεβαίωση νομιμότητας με πιθανά σενάρια: α) να χαλάσει εντελώς η δουλειά ή β) να ζητήσει μείωση ο αγοραστής αφού δεν παίρνει αποθήκη με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.

Κοίταξε, εσύ έπεσες σε μια δύσκολη περίπτωση

Δε συζητάμε για προέλεγχο με μηχανικό, νομίζω όμως πριν αναρτήσετε μια αγγελία καλό θα είναι να το κάνετε αφού έχει προηγηθεί μια επίσκεψη 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα του κατασκευαστή είναι λεπτό, αλλά ένα έμπειρο μάτι καταλαβαίνει σε ένα δευτερόλεπτο τη διαφορά των 85 από τα 70 τμ...

1 λεπτό πριν, thanasisxask είπε

Σου λέω ένα απλό παράδειγμα, αμα με δει ο ιδιοκτήτης και μου δώσει το τηλέφωνο του κρυφά για να μην δώσει αυτός χρήματα στον μεσίτη και εγώ έχω υπογράψει την εντολή ανάθεσης τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κάτι άλλο, πρέπει να υπογράψω την εντολή και μετά να μου δείξει το σπίτι; 

Αυτό μπορεί να στο απαντήσει καλύτερα ο @kirileman

Φαντάζομαι ότι θα έχουν νομικές δικλείδες για τέτοιες "μαγκιές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...