Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Συνειδητοποιείς τι έγραψες ; 

Δηλαδή είναι παράνομος κάποιος επειδή αρνείται να κάνει μπίζνα μαζί μου ;

Παμε παλι γιατι εισαι επιθετικος χωρις να μπηκες καν στο κοπο να προσπαθησεις να καταλαβεις τι γραφω, "οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες" σημαινει οτι δεν υπαρχουν φιξ ποσοστα αμοιβης και η παραπλανηση του κοινου λεγοντας "παιρνουμε την στανταρντ μεσιτικη αμοιβη του 2% ή ενος ενοικιου" ειναι παρανομη! αν δεν το καταλαβαινεις δεν σου φταιω εγω!

33 λεπτά πριν, Mansora είπε

Για την αμοιβή είναι καθαρά θέμα διαπραγμάτευσης και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλά δυστυχώς  πολύ τεμπελιά οι μεσίτες.

2019 και σχεδόν στις μισές αγγελίες βαριούνται να τραβήξουν 5  φωτογραφίες.

Σε όσες υπάρχουν δεν κάνουν καν τον κόπο να αγοράσουν μια decent φωτογραφική για να προωθήσουν καλύτερα το προιον τους και οι περισσότερες φωτογραφίες τους είναι ότι να ναι. 

Καποιοι χρησιμοποιουν τον ορο ελευθερη αγορα με την λογικη οτι ειναι ασυδοτη η αγορα και δεν ειναι ετσι! 
Οσο για τα υπολοιπα τι να σου πω, εχει να κανει με τον επαγγελματισμο του αλλου ή με τα εργαλεια που επιλεγει! Εδω που τα λεμε εχει να κανει και με τον ιδιοκτητη που επιλεγει εναν μεσιτη και μετα δεν τσεκαρει να δει τι δουλεια κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Παμε παλι γιατι εισαι επιθετικος χωρις να μπηκες καν στο κοπο να προσπαθησεις να καταλαβεις τι γραφω, "οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες" σημαινει οτι δεν υπαρχουν φιξ ποσοστα αμοιβης και η παραπλανηση του κοινου λεγοντας "παιρνουμε την στανταρντ μεσιτικη αμοιβη του 2% ή ενος ενοικιου" ειναι παρανομη! αν δεν το καταλαβαινεις δεν σου φταιω εγω!

Καποιοι χρησιμοποιουν τον ορο ελευθερη αγορα με την λογικη οτι ειναι ασυδοτη η αγορα και δεν ειναι ετσι! 
Οσο για τα υπολοιπα τι να σου πω, εχει να κανει με τον επαγγελματισμο του αλλου ή με τα εργαλεια που επιλεγει! Εδω που τα λεμε εχει να κανει και με τον ιδιοκτητη που επιλεγει εναν μεσιτη και μετα δεν τσεκαρει να δει τι δουλεια κανει.

Να είναι χάλια ή να μην βγάζει φωτό ένας μικρός μεσίτης να το δεχτώ αλλά δεν δέχομαι να βλέπω αγγελίες χωρίς φωτογραφίες ή χάλια φωτογραφίες από μεγαλες εταιρείες όπως η Remax, Aspis. Golden κτλ.

Έχω μια εντύπωση ότι πολλές φορές δεν πάνε καν να δουν τα ακίνητα και οι φωτογραφίες είναι ότι τους στέλνουν οι ιδιοκτήτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Παμε παλι γιατι εισαι επιθετικος χωρις να μπηκες καν στο κοπο να προσπαθησεις να καταλαβεις τι γραφω, "οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες" σημαινει οτι δεν υπαρχουν φιξ ποσοστα αμοιβης και η παραπλανηση του κοινου λεγοντας "παιρνουμε την στανταρντ μεσιτικη αμοιβη του 2% ή ενος ενοικιου" ειναι παρανομη! αν δεν το καταλαβαινεις δεν σου φταιω εγω!

51 λεπτά πριν, Mansora είπε

Μια χαρά κατάλαβα τι έγραψες 

Γράφεις ότι ο μεσίτης δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει ποσοστό (οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό σύμφωνα με τα ακριβή σου γραφόμενα)

Επίσης γράφεις και παρακάτω ότι δεν υπάρχουν φιξ ποσοστά αμοιβής

Με απλά ελληνικά μας λες ότι εγώ θα τον βάλω να μου δείξει ένα σπίτι και αν τελικά το αγοράσω θα του δώσω "ότι καταλαβαίνω"

Γράφεις κάτι διαφορετικό ή έχω πρόβλημα κατανόησης ;

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pablobuennas είπε

Το οτι ανοιξατε την πορτα για να δει καποιος ενα διαμερισμα το κανετε στα πλαισια της εντολης που σας εχει δωθει απο τον ιδιοκτητη, αυτον χρεωνετε την προβολη και τις ενεργειες επιδειξης και οχι τον ενοικιαστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mansora είπε

Να είναι χάλια ή να μην βγάζει φωτό ένας μικρός μεσίτης να το δεχτώ αλλά δεν δέχομαι να βλέπω αγγελίες χωρίς φωτογραφίες ή χάλια φωτογραφίες από μεγαλες εταιρείες όπως η Remax, Aspis. Golden κτλ.

Έχω μια εντύπωση ότι πολλές φορές δεν πάνε καν να δουν τα ακίνητα και οι φωτογραφίες είναι ότι τους στέλνουν οι ιδιοκτήτες. 

Το έχω ξαναγράψει, 1000 φορές ένας "μικρός" μεσίτης από τους αστείους τύπους των μεγάλων μεσιτικών 

Στα μεγάλα οι περισσότεροι είναι άσχετοι που απλά πάνε για ένα χαρτζιλίκι, απέχουν παρασάγκας από το να χαρακτηριστούν ως επαγγελματίες 

Μια φορά έκανα μια μεγάλη γυναίκα να βάλει τα κλάματα (από Aspis ήταν)

Με πάει σε ένα σπίτι που δεν είχα δει φωτογραφίες 

Είχα ξεκινήσει λέγοντάς της ότι σπίτι από τον Χ κατασκευαστή μη μου δείξεις 

- ΟΚ μου λέει, σας έχω ένα που δεν είναι αυτό στα 85 τμ με κλειστό γκαράζ

Η τύπισσα με πάει σε σπίτι του Χ κατασκευαστή, το σπίτι αποδεικνύεται 70 τμ και το γκαράζ αποδείχθηκε ότι ήταν η είσοδος της αποθήκης του διπλανού φαρμακείου

Το τι άκουσε δε λέγεται... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μια χαρά κατάλαβα τι έγραψες 

Γράφεις ότι ο μεσίτης δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει ποσοστό (οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό σύμφωνα με τα ακριβή σου γραφόμενα)

Επίσης γράφεις και παρακάτω ότι δεν υπάρχουν φιξ ποσοστά αμοιβής

Με απλά ελληνικά μας λες ότι εγώ θα τον βάλω να μου δείξει ένα σπίτι και αν τελικά το αγοράσω θα του δώσω "ότι καταλαβαίνω"

Γράφεις κάτι διαφορετικό ή έχω πρόβλημα κατανόησης ;

Εγω κατα αυτον τον τροπο δεν θα σε προσβαλλω λεγοντας οτι εχεις προβλημα κατανοησης, αντιληψη διαφορετικη σιγουρα εχεις! αλλα θα προσπαθησω να το καταλαβεις για αλλη μια φορα, θελεις να μου πεις απο τα ακριβη λεγομενα μου που προκυπτει οτι θα του δωσεις "οτι καταλαβαινεις"; εγω μιλησα για το οτι η αμοιβη του ειναι αποτελεσμα διαπραγματευσης! αν δεν τον ικανοποιει το αποτελεσμα της διαπραγματευσης φευγει ο πελατης! κατανοητο μεχρι εδω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pablobuennas είπε

Εγω κατα αυτον τον τροπο δεν θα σε προσβαλλω λεγοντας οτι εχεις προβλημα κατανοησης, αντιληψη διαφορετικη σιγουρα εχεις! αλλα θα προσπαθησω να το καταλαβεις για αλλη μια φορα, θελεις να μου πεις απο τα ακριβη λεγομενα μου που προκυπτει οτι θα του δωσεις "οτι καταλαβαινεις"; εγω μιλησα για το οτι η αμοιβη του ειναι αποτελεσμα διαπραγματευσης! αν δεν τον ικανοποιει το αποτελεσμα της διαπραγματευσης φευγει ο πελατης! κατανοητο μεχρι εδω;

Ε ωραία, διαπραγματεύεται και ζητάει το 1.98% της τιμής αγοραπωλησίας 

Αν δε σου αρέσει να ακούς τη λέξη ποσοστό, σου λέει ότι για ένα σπίτι που κάνει 100.000, αυτός θέλει 2000 εάν το αγοράσεις 

Για το άλλο που θα δεις και κάνει 150, ζητάει 3 κ.ο.κ.

Είναι παράνομος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ε ωραία, διαπραγματεύεται και ζητάει το 1.98% της τιμής αγοραπωλησίας 

Αν δε σου αρέσει να ακούς τη λέξη ποσοστό, σου λέει ότι για ένα σπίτι που κάνει 100.000, αυτός θέλει 2000 εάν το αγοράσεις 

Για το άλλο που θα δεις και κάνει 150, ζητάει 3 κ.ο.κ.

Είναι παράνομος ;

Βρε αδερφε, σε αυτο το 2000 ή το 3000 ή οτι αλλο νουμερο θελει να σου πει ειναι διαπραγματευσιμο και οχι καμπανα μπαμ απο την αρχη, ο κοσμος νομιζει οτι η αμοιβη ειναι φιξ 2% ή ενα ενοικιο, αυτο μπορεις να το διαπραγματευτεις! αν σου πει οτι το νομιμο ειναι το 2% ναι ειναι παρανομος γιατι σου λεει ψεμματα, αν σου πει οτι ειναι στανταρντ το ποσοστο ναι ειναι παρανομος γιατι σου λεει ψεμματα, αν σου πει οτιδηποτε διαφορετικο απο αυτο που του δινει ο νομος δηλαδη οτι η αμοιβη του ειναι αποτελεσμα διαπραγματευσης τοτε ναι ειναι παρανομος!

Σου λεει 2000, του λες οχι ειναι πολλα 1400, σου λεει οχι ειναι λιγα 1800, τους λες ειναι πολλα και του αντιπροτεινεις 1500, σου λεει με 1650 κλεισαμε του λες οκ ειμαι ενταξει με 1600€!!! ΟΛΕ μολις γλιτωσες 350€ απο την αμοιβη του μεσιτη σου που στην αρχη σου ελεγε οτι ειναι ακατεβατα 2000€! πες μου τωρα, τι απο αυτα δεν καταλαβες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Βρε αδερφε, σε αυτο το 2000 ή το 3000 ή οτι αλλο νουμερο θελει να σου πει ειναι διαπραγματευσιμο και οχι καμπανα μπαμ απο την αρχη, ο κοσμος νομιζει οτι η αμοιβη ειναι φιξ 2% ή ενα ενοικιο, αυτο μπορεις να το διαπραγματευτεις! αν σου πει οτι το νομιμο ειναι το 2% ναι ειναι παρανομος γιατι σου λεει ψεμματα, αν σου πει οτι ειναι στανταρντ το ποσοστο ναι ειναι παρανομος γιατι σου λεει ψεμματα, αν σου πει οτιδηποτε διαφορετικο απο αυτο που του δινει ο νομος δηλαδη οτι η αμοιβη του ειναι αποτελεσμα διαπραγματευσης τοτε ναι ειναι παρανομος!

 Σου λεει 2000, του λες οχι ειναι πολλα 1400, σου λεει οχι ειναι λιγα 1800, τους λες ειναι πολλα και του αντιπροτεινεις 1500, σου λεει με 1650 κλεισαμε του λες οκ ειμαι ενταξει με 1600€!!! ΟΛΕ μολις γλιτωσες 350€ απο την αμοιβη του μεσιτη σου που στην αρχη σου ελεγε οτι ειναι ακατεβατα 2000€! πες μου τωρα, τι απο αυτα δεν καταλαβες;

Μια χαρά τα κατάλαβα, γιατί τώρα τα είπες καλά 

Μόλις είπες ότι αν σου πει ότι υπάρχει νόμος για το 2% είναι παράνομος 

Στο πρώτο σου μήνυμα έγραφες 

17 ώρες πριν, pablobuennas είπε

οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα 

Είναι σα να ζητάω εγώ σαν μηχανικός π.χ. την παλιά νόμιμη αμοιβή για μια εργασία και αν αρνούμαι να σου παρέχω υπηρεσία σε οποιαδήποτε άλλο (προφανώς χαμηλότερο) κόστος παρανομώ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pablobuennas είπε

Σου λεει 2000, του λες οχι ειναι πολλα 1400, σου λεει οχι ειναι λιγα 1800, τους λες ειναι πολλα και του αντιπροτεινεις 1500, σου λεει με 1650 κλεισαμε του λες οκ ειμαι ενταξει με 1600€!!! ΟΛΕ μολις γλιτωσες 350€ απο την αμοιβη του μεσιτη σου που στην αρχη σου ελεγε οτι ειναι ακατεβατα 2000€! πες μου τωρα, τι απο αυτα δεν καταλαβες;

Και αν δεν σου κόψει ούτε ευρώ από τα 2000, είναι παράνομος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pablobuennas είπε

Ειναι αποτέλεσμα ελεύθερης διαπραγμάτευσης; 

Απάντησε μου πρώτα εσύ, και θα σου απαντήσω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...