Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, tsizkeik είπε

Ο μεσιτης δεν μπορει να αντιπροσωπευει και τα 2 μερη.

Μπορεί, αν συμφωνείς. Φυσικά, στην περίπτωση που διαφωνείς, έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να σου δείξει το ακίνητο.

Ν. 4072/2012, άρθρο 200

7. Στη σύμβαση μεσιτείας πρέπει να αναγράφεται ρητά αν ο μεσίτης μπορεί να ενεργήσει και για τον αντισυμβαλλόμενο του εντολέα του. Αν, παρά την έλλειψη της πιο πάνω συμφωνίας, ο μεσίτης συμβληθεί και με το άλλο μέρος, ο εντολέας δικαιούται να αρνηθεί την καταβολή της συμφωνηθείσας αμοιβής ή να αξιώσει την επιστροφή της ήδη καταβληθείσας.

Όσο για το λόγο που συνήθως δίνεται ραντεβού στη γωνία, είναι γιατί αν δοθεί η ακριβής διεύθυνση, ένα μεγάλο ποσοστό των ενδιαφερόμενων θα ακυρώσει το ραντεβού και θα πάνε την επόμενη μέρα μόνοι τους, παρακάμπτοντας τον μεσίτη.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την ενημερωση.

Ο νομος ειναι λαθος λοιπον και πρεπει να αλλαξει. Μεχρι τοτε ομως εχεις δικιο.

Εαν εγω αρνηθω, μπορει να αρνηθει να με εξυπηρετησει;

Με μια δευτερη ματια, πολυ πιο προσεκτικα θα διαφωνησω μαζι σου. Ενεργησει μπορει να σημαινει οτιδηποτε και δεν προβλεπεται αμοιβη. Ετσι οπως το καταλαβαινω εγω σημαινει να ενεργησει για τα διαδικαστικα.

Διορθωσε με

Επεξ/σία από tsizkeik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsizkeik είπε

Αφιερωμενο σε οσους εχουν προσπαθησει να βρουν σπιτι.

 

Σαββατο λοιπον και αραζω στο κρεβατι. Εχω δει αγγελια στο σπιτογατο και την εχω στειλει στο άλλο μου μισο για να την τσεκαρει, να παρω εγκριση και να γινει το απαραιτητο τηλεφωνημα. Απανταει μεσιτης και για πολλοστη μερα τον τελευταιο χρονο θα πρεπει να ερθω αντιμετωπος με αυτή την ιδιαιτερη ομαδα Ελληνων.

Ελα μωρε, θα πουν καποιοι, μωρα και κασιδα, κατσε και ακου τι εγινε τον Μαιο που ηθελα να δω άλλο σπιτι.

Ειδαμε την αγγελια, δεν το ψαξαμε και ιδιαιτερα, ηταν και αρχη , δεν ειχαμε μπουχτησει ακομα. Απαντησε γυναικα, κλεισαμε ραντεβου.

Την ημερα του ραντεβου, μιλησαμε, μας εδωσε διευθυνση (αναρωτιεσαι γιατι το διευκρινιζω, θα καταλαβεις παρακατω) και βρεθηκαμε στις 7 το απογευμα εξω  από το σπιτι. Παρατηρησα ότι στα κουδουνια, υπηρχε μονο ένα ελληνικο ονομα. Τα υπολοιπα ηταν αραβικα, μαλλον λιβανεζικα (ωπα ρε φιλε ξεχωριζεις και τα αραβικα ονοματα;). Περιεργο σκεφτηκα και εκανα ένα νοητικο σημειωμα για αργοτερα. Ανεβηκα στο ρετιρε, ωραιο το σπιτακι, της σειρας, τιποτα το ιδιαιτερο. Αφου το ειδα, ηρθε και η ωρα της ‘εντολης’. Ξερετε, μου λεει, ο ιδιοκτητης είναι από το Λιβανο. Ελληνας, ρωταω εγώ; Όχι Λιβανεζος, μου απαντα, αλλα να ξερετε ότι και τα υπολοιπα διαμερισματα τα εχει μια εταιρια που φερνει κατά καιρους κοσμο να μεινει καποιες εβδομαδες όταν χρειαστει, οποτε ουσιαστικα θα ειστε μονος. Εχετε εντολη από τον ιδιοκτητη, τη ρωταω; Βεβαιως, μου απαντα. Να τη δω παρακαλω. Ξερετε είναι στο γραφειο αλλα μην σας ανησυχει, αν σας ενδιαφερει το σπιτι θα κανουμε και εμεις μια εντολη για να μην το χασουμε (ναι γιατι για αυτό ζητησα εγώ να δω την εντολη). Ανοιξα το στομα μου και αραδιασα το παραμυθι που ειχα αποστηθισει

‘ Εγώ πηρα τηλεφωνο σε αγγελια, εάν εσεις ειστε μεσιτρια αυτό αφορα εσας και τον εντολεα σας. Ο μεσιτης δεν μπορει να αντιπροσωπευει και τα 2 μερη.’

Όχι κυριε, μου λεει, κανετε λαθος. Μαλιστα της λεω, κάνω λαθος. Να ειστε καλα και σας ευχαριστω πολύ για το χρονο σας. Παρτε και μια καρτα μου γιατι δεν ξερετε ποτε.

Ioannis Aprosarmostos

Chartering Broker

Piraeus-London-Singapore

Γιατι παιζω μπαλλα σαν τον Σαραφη, μειον τα Τρικαλα

Όπως βλεπετε κυρια μου της λεω, ειμαι και εγώ μεσιτης. Και στη δικη μου δουλεια εάν παρω λεφτα και από τα 2 μερη είναι επειδη θελουν να μου τα δωσουν, δεν μπορω να τα απαιτησω. Εάν μαλιστα καταφερω και αποσπασω προμηθεια και από τους 2 χωρις να το γνωριζουν, θα παω φυλακη για απατη. Όχι προστιμο, φυλακη. Το ποσοστο μου είναι 1.25%. Αυτό είναι, τελειωσαμε. Και ο λογος που δεν μπορω να απαιτησω 1.25% από κάθε ένα από τα 2 μερη είναι γιατι τοτε θα ειμαι σε conflict of interest. Η προμηθεια που περνουμε οι μεσιτες είναι αμοιβη γιατι ουσιαστικα αντιπροσωπευουμε ένα από τα 2 μερη στη συναψη συμφωνιας. Για αυτό λοιπον δε βλεπω το λογο να πληρωσω ουτε ένα ευρω από τη δικη μου τη μερια για τη δουλεια που κανετε εσεις για τον ιδιοκτητη.

Μου το γυρισε, αλλα ηταν εξαιρετικα δημιουργικη. Εγώ τι θα πω στο γραφειο, μου λεει; Κριμα δεν είναι; Ολοι/ες οι υπολοιποι/ες απλα ειχαν νευριασει σε αυτό το σημειο. Αυτή ηταν μεγαλη μαλαγανα. Καταλαβαινω της λεω, να ειστε καλα και καλο απογευμα και εκανα να φυγω. Να ξαναμιλησουμε, μου λεει.

Πηγα σπιτι, εγραψα στο βαιμπερ στο μωρο τι εγινε και σαν κλασσικη Ελλεινιδα το προβλημα της ηταν ότι δεν ειδε και αυτή το σπιτι. Τι να πω, καλα να παθω,

Εψαξε λοιπον στη ΧΕ και βρηκε αγγελια από τον ιδιοκτητη. Ο οποιος ηταν (και είναι ακομα) Ελληνας, από τη Κεφαλλονια και ο οποιος μενει στην ιδια πολυκατοικια. Άλλη ιστορια αυτος, όταν πηγαμε να το δουμε με τη γυναικα μου ξεκινησε λεγοντας ότι ο προηγουμενος εδινε 1200 ευρω γιατι ηταν γιατρος και ότι με βαρια καρδια το δινει 800 και ουτε σεντ παρακατω. Καταλαβατε λοιπον τι είναι οι μεσιτες;

Και ερχομαστε στο σημερα. Δωσαμε ραντεβου στις 2 σε μια γωνια. Γιατι σε γωνια; Γιατι εστειλε πρωτα λαθος διευθυση, μετα εστειλε ένα λινκ στο μαπς και όταν τον πηρε η γυναικα μου να ζητησει διευθυνση της ειπα ότι καλυτερα να βρεθουν στη γωνια γιατι εχει λαικη. Λαικη ειχε εκεινη τη μερα αλλα καμια σχεση. Μου ηρθε να τον παρω, να του πω, γιατι ρε σαχλαμαρα δεν μας λες ότι δεν θα μας δωσεις διευθυνση, ντρεπεσαι; Μπορεις να μην μας δωσεις διευθυνση, για να ξερουμε και εμεις με τι εχουμε να κανουμε. Φτασαμε λοιπον εκει, βγαινει από το αυτοκινητο, ενας ψηλος, βουτυρατος ο οποιος αφου μας ειπε καλησπερα και τι κανουμε, ζητησε από το μωρο να βαλει μια υπογραφη –και θα συμπληρωσει αυτος τα υπολοιπα. Εντολη λοιπον, πριν καν μαθουμε τη διευθυνση. Ωραια ξεκινησαμε.

Φτασαμε εκει, ανεβηκαμε και ξεκινησε το θεατρο του παραλογου. Το σπιτι εχει μποιλερ, λεει. Με πετρελαιο.

Μα στην αγγελια λεγατε φυσικο αεριο

Αχ ναι εχετε δικιο.

Ο λεβητας είναι εξω στο μπαλκονι η ο κοινος της πολυκατοικιας;

Εχει μποιλερ.

Μαλιστα ευχαριστω

Ειδαμε το σπιτι, μιλησα με το μωρο και του ειπαμε, δεν ενδιαφερομαστε. Δωστε να υπογραψουμε την εντολη (αφου μας τα εκανες τοσο τσουρεκια, που και τη βιλλα του Χιου να νοικιαζες 100 ευρω παλι όχι θα σου λεγαμε). Εκεινη τη στιγμη εκανα και την εξης ερωτηση. ‘Εχετε εντολη από τον ιδιοκητητη;’ Μαλιστα μου λεει. Καλως του λεω. Γιατι με ρωτατε, μου λεει; Ξερετε, του λεω. Όχι δεν ξερω, μου λεει. Όπως νομιζετε απαντω και παω να φυγω. Μπαινει μπροστα μου και με ρωταει παλι. Γιατι με ρωτησατε, υπαρχει η εντολη στο γραφειο, αυτή είναι η διευθυνση μας. Μαλιστα, ευχαριστω ξαναλεω και περιμενω να μεριασει (είναι και βουνο ο κερατας) για να φυγω. Όχι μου λεει, να μου πειτε γιατι με ρωτατε. Υφος επιτακτικο, δεν σηκωνει και πολλα πολλα.  Και ξεκινω παλι το παραμυθι (βλεπε ανωθεν).

Με μπερδευετε με τους παραμεσιτες, μου λεει. Τρανταχτο επιχειρημα και αδιαμφισβητητο. Μαλιστα του λεω, όπως νομιζετε. Εχω σπουδασει μου λεει. Φιλολογια. Ιταλικη φιλολογια! Ωπα ρε μαγκα, γιατι δε το λες τοση ωρα και μιλαμε ελληνικα σαν βλακες. Γιατι δεν καναμε ολη τη συζητηση στα ιταλικα τοτε; Οριστε μου λεει; Τι οριστε του λεω; Να πατε να διδαξετε στα ιταλικα τη μεσιτεια. Ειστε αγενεστατος και ασχετος μου λεει. Μαλιστα του λεω, εχετε δικιο. Τωρα αν θελετε να κανετε στην ακρη να φυγω. Ειστε ασχετος μου ξαναλεει. Τελικα εκανε στην ακρη το βουνο και κατεβηκα με το ασανσερ. Στο ισογειο ηταν ο ιδιοκτητης. Καλησπερα του λεω, να ξερετε ότι εχετε δωσει το σπιτι σε αντιεπαγγελματια. Και πεταγεται παλι ο ετσι, είναι αγενεστατος και ασχετος κε Γιωργο. Κοιτα μυαλο. Τετοια συμπεριφορα μπροστα στον ιδιοκτητη και μαλιστα για πελατη που του ειπε ότι δε με ενδιαφερει φιλε το σπιτι και φερε να σου υπογραψω και εντολη. Τελειωσαμε λοιπον και φυγαμε. Περιπου δηλαδη…

Φτασαμε σπιτι μετα από κανα 20λεπτο και χτυπησε το τηλεφωνο. Ηταν ο συνεταιρος του μεσιταρου. Δεν εχετε τιποτα καλυτερο να κανετε από αυτό που κανατε.

Ωπα του λεω και τον διακοπτω. Με πηρες και τηλεφωνο να με ρωτησεις τι; Ο δικος σου μας εβαλε να παιξουμε ποκεμον γκο για να βρουμε το σπιτι.

Κανεις δεν θα σας εδινε διευθυνση μου λεει με στομφο.

Ναι αλλα ο δικος σου δεν μας ειπε αυτό, μας ειπε ότι εχει πολύ χοντρο δακτυλο και δε εστειλε σωστα την τοποθεσια στο λινκ. Μηπως ειστε και εσεις της φιλολογιας;

 Όχι μου λεει ειμαι μαθηματικος, ότι μπορει ο καθενας.

Μαλιστα του λεω, τωρα τι θελετε;

Να μου πειτε γιατι μιλησατε ετσι για τον συνεταιρο μου.

Να μην τα πολυλογω, μετα από 10 λεπτα back and forth, με απαντησεις του στυλ, ετσι είναι η αγορα δεν θα αλλαξουμε τωρα τη παραδοση (γιατι προφανως ο κυριος αποφοιτος του μαθηματικου, είναι χαρουμενος με το πώς τον εχει παει η παραδοση που επεσε από επιστημονας σε απατεωνας) και κατι αλλα τετοια χαρουμενα καταληξαμε να μου κλεισει το τηλεφωνο λεγοντας μου ότι δεν τον ενδιαφερουμε και να μην τον ενοχλησουμε ξανα. Να θυμησω ότι αυτος με πηρε τηλεφωνο. Ενταξει, τα εχω κανει και εγώ αυτά, αλλα ημουν 22 χρονων και ερωτευμενος. Χωριζα τη γκομενα και μετα την επαιρνα να της πω να μην με ενοχλει.

Πολύ καλό το κείμενο.... 

Μαζί σου σε όλα, ωστόσο νομίζω ότι τους καλύπτει η νομοθεσία να παίρνουν αμοιβή κ από τα δύο μέρη. 

Δεν ξέρω τον λόγο, αλλά υποθέτω πως ένα τέτοια αερετζιδικο - παρασιτικο "επάγγελμα" θα διέπεται κ από τις ανάλογες τακτικές. 

Πάντως καλά τους κάνεις γτ βασίζονται στην εξαπατηση του πελάτη κ όχι σε μια τίμια συναλλαγή. 

Edit Τώρα είδα την παραπάνω απάντηση. Με λίγα λόγια αν αρνηθείς να υπογράψεις δεν στο δείχνει... Τζαβατζης..

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, tsizkeik είπε

Ευχαριστω για την ενημερωση.

Ο νομος ειναι λαθος λοιπον και πρεπει να αλλαξει. Μεχρι τοτε ομως εχεις δικιο.

Εαν εγω αρνηθω, μπορει να αρνηθει να με εξυπηρετησει;

Με μια δευτερη ματια, πολυ πιο προσεκτικα θα διαφωνησω μαζι σου. Ενεργησει μπορει να σημαινει οτιδηποτε και δεν προβλεπεται αμοιβη. Ετσι οπως το καταλαβαινω εγω σημαινει να ενεργησει για τα διαδικαστικα.

Διορθωσε με

Προφανώς και είναι κακογραμμένος και ελλιπής, αλλά εκτός από το ρήμα "ενεργήσει", αναφέρει και τη φράση "ο μεσίτης συμβληθεί και με το άλλο μέρος", οπότε είναι ξεκάθαρο.

Εννοείται ότι μπορεί να αρνηθεί να σου δείξει το ακίνητο αν διαφωνήσετε σε οποιοδήποτε θέμα (αμοιβή, άρνηση επίδειξης ταυτότητας ή άλλου εγγράφου ταυτοποίησης κλπ). Ένα ιδιωτικό συμφωνητικό είναι.

11 λεπτά πριν, bill999r είπε

Δεν ξέρω τον λόγο, αλλά υποθέτω πως ένα τέτοια αερετζιδικο - παρασιτικο "επάγγελμα" θα διέπεται κ από τις ανάλογες τακτικές. 

Και ο tsizkeik "αεριτζής" είναι, σύμφωνα με τα δικά σου στάνταρ. Απλώς, αντί να "πουλάει" ακίνητα, "πουλάει" πλοία (ή μεσολαβεί για τη μίσθωση πλοίων). Αεριτζήδες παντού!

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αεριτζήδες παντού!

Αυτό ξαναπές το.... 

 

Κοίτα δεν έχω κανένα πρόβλημα εάν κάποιος ιδιοκτήτη πληρώσει έναν μεσίτη για να του βρει αγοραστή - ενοικιαστή για το σπίτι. 

Όπως δεν έχω πάλι πρόβλημα όταν κάποιος που θέλει να βρει κάποιο ακίνητο κ βαριέται να ψάξει να πληρώσει έναν μεσίτη να του βρει το αντίστοιχο ακίνητο 

Πρόβλημα έχω όταν ο μεσίτης ζητάει αμοιβή κ από εμένα που ανοίγω μια χρυσή ευκαιρία, ή κάνω βόλτα σε μια περιοχή κ ψάχνω για ενοικιαστηρια και που είμαι επίδοξος ενοικιαστής - αγοραστής κ αναγκάζομαι να τους συναναστραφώ για να κάνω τη δουλεια μου. 

Δεν μπορεί ρε φίλε να θέλει αμοιβή και από εμένα που τυχαία έπεσα πάνω του κ να μου ζητάει να υπογράψω ότι ντε κ καλά θα τον πληρώσω. 

Αλλα σε τέτοιο κράτος που ζούμε αυτά πρέπει να περιμένουμε. Όχι ότι κ στο εξωτερικό είναι καλύτερη αυτή η φάρα.... 

Παντού τα ίδια ή κ χειρότερα κάνουν... 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν κάποιος έχει δώσει το ακίνητο σε 3-4 μεσιτικά για πώληση και καταφέρει να βρει αγοραστή από το ένα γραφείο , πληρώνει μόνο την προμήθεια του γραφείου που του βρήκε τον αγοραστή ή πληρώνει και προμήθειες σε όλα τα υπόλοιπα γραφεία;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγα για πρώτη φορά να δω σπίτι απο μεσίτη (μέσω χρυσής ευκαιρίας) για ενοικίαση, το είδα, μέσα σε 10-15 λεπτά πήρα τηλέφωνο για να το κλείσω, κανονίσαμε ραντεβού σε συγκεκριμένη ώρα για τις υπογραφές, και αφού έκανα πόση ώρα για να πάω στο ραντεβού, τον μεσίτη δεν τον είδα ποτέ και αρχίσαν τηλεφωνικά οι δικαιολογίες. Το έχει περάσει κανείς αυτό? Υποθέτω βρήκαν καλύτερη προσφορά ή κάτι δεν τους άρεσε. Σχεδόν 2 ώρες χαμένες απτον χρόνο μου, ας με έπαιρνε ένα τηλέφωνο να μου ρίξει άκυρο, υποτίθεται ότι είναι και η δουλειά τους αυτή.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα να ήμουν δικηγόρος να τούς τραβούσα μια μήνυση για εξαπάτηση κ να έτρεχαν κ να μην έφταναν...

Αν έχεις όρεξη να τον αγχωσεις στείλε του ένα μήνυμα στο κινητό ότι έχεις την εντολή  και ότι θα τον μηνύσεις για εξαπατήση...

Κ όταν αρχίσει να σε παίρνει τηλέφωνο για να απολογηθεί να του το κλείνεις στα μούτρα..... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Luciddream είπε

Σήμερα πήγα για πρώτη φορά να δω σπίτι απο μεσίτη (μέσω χρυσής ευκαιρίας) για ενοικίαση, το είδα, μέσα σε 10-15 λεπτά πήρα τηλέφωνο για να το κλείσω, κανονίσαμε ραντεβού σε συγκεκριμένη ώρα για τις υπογραφές, και αφού έκανα πόση ώρα για να πάω στο ραντεβού, τον μεσίτη δεν τον είδα ποτέ και αρχίσαν τηλεφωνικά οι δικαιολογίες. Το έχει περάσει κανείς αυτό? Υποθέτω βρήκαν καλύτερη προσφορά ή κάτι δεν τους άρεσε. Σχεδόν 2 ώρες χαμένες απτον χρόνο μου, ας με έπαιρνε ένα τηλέφωνο να μου ρίξει άκυρο, υποτίθεται ότι είναι και η δουλειά τους αυτή.

ολοι οι μεσιτες ειναι αεριτζιδες, δε θα πιστευεις λεξη αποτι λενε. Η μανα μια φορα ειπε σε εναν 15:00 θα εισαι στο σπιτι. Αυτος ηρθε στις 15:30, αλλα εφαγε ενα βρισιδι ολο δικο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δουμε τωρα μερικα πραγματα, συμφωνα με τον νομο δεν υπαρχει πλεον 2% και 1 ενοικιο και αλλα τετοια, υπαρχει μονο η διαπραγματευση, οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες. Παμε στο αλλο, οταν καποιος ψαχνει στην ΧΕ και βρισκει ενα σπιτι και παιρνει τηλεφωνο και βγαινει μεσιτης και κανονιζουν ραντεβου και του δειχνει το σπιτι και φευγει χωρις να υπογραψει εντολη και μετα απο λιγες ωρες συμφωνησει να ενοικιασει το σπιτι τοτε ο ενοικιαστης δεν χρειαζεται να πληρωσει τιποτα γιατι απλα δεν εχει δωσει εντολη πριν την επιδειξη. Μπορει ο μεσιτης να παει δικαστικα αλλα φερει εκεινος το βαρος της αποδειξης στο δικαστηριο κατι που ειναι εξαιρετικα δυσκολο. Αν φτασετε λοιπον σε σπιτι και το δειχνει μεσιτης και σας πει θελω ενα ενοικιο ακατεβατα τοτε παρανομει και περνά από πειθαρχικό, οτι και να λεει ο καθενας, ειναι η ερμηνεια του νομου και ποιος ειναι ο νομος; ο 4072/2012 και ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ του, οχι αυτα που μας βολευουν! οι αμοιβες των μεσιτων ειναι ελευθερα διαπραγματευσιμες και δεν υπαρχουν πλεον ελαχιστες.

Ως προς την αδικια, αγαπητοι μεσιτες, οταν καποιος φτιαχνει μια ιστοσελιδα χρεωνει στον ιδιοκτητη αυτης την αμοιβη του, δεν χρεωνει και τους επισκεπτες οταν μπαινουν σε αυτην! Το να ζητατε αμοιβη απο καποιον επειδη απλα κανατε την δουλεια που αλλος σας εβαλε να κανετε ακομα και αν δεν το οριζει ο νομος ως παρανομο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο, γιαυτο και δεν ειναι πρακτικη ολων των μεσιτων! Το οτι ανοιξατε την πορτα για να δει καποιος ενα διαμερισμα το κανετε στα πλαισια της εντολης που σας εχει δωθει απο τον ιδιοκτητη, αυτον χρεωνετε την προβολη και τις ενεργειες επιδειξης και οχι τον ενοικιαστη. Απλα εκμεταλευεστε την απουσια του κρατους και αρα αυτο τι σας κανει; και να σας ενημερωσω οτι υπαρχουν συναδελφοι σας που ναι επιλεγουν να μην χρεωνουν και τον ενοικιαστη, θελετε να μας πειτε οτι παρανομουν; Τωρα, η ΧΕ ειναι ιστοσελιδα ανεξαρτητη, εσεις συνεργαζεστε μαζι της για να σας δινει προβολη, ειναι ενα εργαλειο προβολης, δεν αποτελει προεκταση του γραφειου σας κατι που σας εξηγει κι ολας στους ορους, η συμβαση μεταξυ εσας και της ΧΕ ειναι ξεκαθαρη! όπως και ο σπιτογατος και αλλα site Ο νομος πρεπει να αλλαξει και απο οτι μαθαινω εχει προγραμματιστει να αλλαξει.

Και προς τον εξυπνο, ναι νομοι υπαρχουν αλλα πρεπει να υπαρχει και επαγγελματικη συνειδηση η οποια πρεπει να ισορροπει την αδικια που δημιουργει ο ελλιπης νομος.

Επεξ/σία από pablobuennas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pablobuennas είπε

Για να δουμε τωρα μερικα πραγματα, συμφωνα με τον νομο δεν υπαρχει πλεον 2% και 1 ενοικιο και αλλα τετοια, υπαρχει μονο η διαπραγματευση, οποιος μεσιτης απαιτει συγκεκριμενο ποσοστο και αρνειται ΠΡΟΣΟΧΗ αρνειται να παρεχει υπηρεσιες εξαιτιας αυτης της πρακτικης παρανομει και ο ενδιαφερομενος μπορει να τον καταγγειλει στις αρχες

Συνειδητοποιείς τι έγραψες ; 

Δηλαδή είναι παράνομος κάποιος επειδή αρνείται να κάνει μπίζνα μαζί μου ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αμοιβή είναι καθαρά θέμα διαπραγμάτευσης και προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλά δυστυχώς  πολύ τεμπελιά οι μεσίτες.

2019 και σχεδόν στις μισές αγγελίες βαριούνται να τραβήξουν 5  φωτογραφίες.

Σε όσες υπάρχουν δεν κάνουν καν τον κόπο να αγοράσουν μια decent φωτογραφική για να προωθήσουν καλύτερα το προιον τους και οι περισσότερες φωτογραφίες τους είναι ότι να ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...