Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρασιτισμος: Πιεζω τον ιδιοκτητη να μου δωσει το ακινητο ωστε να παρω αμοιβη απο αυτόν και παραλληλα ζηταω αμοιβη απο τον υποψηφιο ενοικιαστή για να του παρεχω μια υπηρεσία για την οποια εχω πληρωθει ηδη απο τον ιδιοκτητη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρασιτισμος: Πιεζω τον ιδιοκτητη να μου δωσει το ακινητο

Δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν υπάρχει κάποια πίεση προς τον ιδιοκτήτη (πώς θα μπορούσε άλλωστε να υπάρξει; ), παρά μια συμφωνία του τύπου "αν μου φέρεις πελάτη και κλείσει η δουλειά, θα πληρωθείς το χ ποσό". Γι' αυτό και δεν έχετε δει/ακούσει πουθενά κάποιον ιδιοκτήτη να λέει "με πίεζαν οι μεσίτες και τι να κάνω ο καψερός, αναγκάστηκα να τους αναθέσω την πώληση/ενοικίαση του ακινήτου μου". Συνήθως ακούμε άλλα παράπονα από τους ιδιοκτήτες, όπως "το έχω αναθέσει σε τόσους μεσίτες και κανείς δεν μου έφερε πελάτη" ή "μου φέρνουν κόσμο, αλλά κανείς δε με ενημερώνει μετά" ή "ήρθαν κάποιοι μεσίτες, έβγαλαν φωτογραφίες και μετά εξαφανίστηκαν" κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν τωρα εσυ νιωθεις οτι  το επαγγελμα του μεσιτη εχει την εκτιμηση του κοσμου, τ​οτε δεν εχω να πω κατι αλλο....

Νιώθω απλά οτι είναι όπως οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα. Εσύ είσαι αυτός που νιώθει πως είναι κάτι διαφορετικό.

 

Scyther είδα ότι την ερώτηση μου περί πληρωμής την απέφυγες, αυτό τα λέει όλα. Περιμένω μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα.

 

 

Και εννοείται ότι σε προσλαμβάνει ο ιδιοκτήτης όταν έρχεται και σου λέει ότι θέλει να του βρεις ενοικιαστή.

Το οτι γράφω κατεβατά δεν λέει τίποτα και το ότι "απέφυγα" να απαντήσω σε μια σου ερώτηση τα λέει όλα. Μάλιστα.

Μήπως να σταματήσεις να μεροληπτείς για λίγο και να δεις οτι ειμαι ΕΝΑΣ και προσπαθώ να απαντάω σε 10 μεριές και είναι απολύτως λογικό κάποια πράγματα να μην διευκρινίζονται ακριβώς όπως θα ήθελες εσύ για αυτόν ακριβώς το λόγο?

Ποια ερώτηση είχες για να στην απαντήσω?

 

Φίλε μου αν θέλεις να παίξεις με τις λέξεις είναι δικαίωμά σου.

Κανείς όμως δεν σου μίλησε για ΟΑΕΔ, αναγγελία πρόσληψης ή ένσημα αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το καταλαβαίνεις ήδη. Απλά προσπαθείς (ξεκάθαρα για μένα) να αποπροσανατολίσεις την συζήτηση.

Λυπάμαι γιατί ο άλλος συνάδελφός σου στο νήμα, αν και διαφωνώ σε αρκετά σημεία με την οπτική του, δεν παύει να είναι καλός συζητητής και να τεκμηριώνει τις απόψεις του με επιχειρήματα. Επιχειρήματα τα οποία μπορεί να μην με βρίσκουν όλα σύμφωνο αλλά δεν είναι παπατζιλίκια

Δεν φταίω εγω που συνεχίζεις να έχεις μια πεποίθηση πάνω στην οποία στηρίζεις τα πάντα στη συζήτηση η οποία όμως είναι λάθος και γιαυτό δεν σου στέκουν πολλά πράγματα... απάντηση για την "πρόσληψη" θα βρεις λίγο παρακάτω στο ποστ αυτό.

 

 

Αλλη μια ερωτηση που θελω να απαντησεις, αν ο ιδιοκτητης δεν σε προσλαμβανει (που εσυ πας και του βγαζεις φωτογραφιες φτιαχνεις αγγελια και δειχνεις το σπιτι ΤΟΥ) και δε σεν κολλαει ενσημα οπως λες, γιατι τοτε εγω σε προσλαμβανω και πρεπει να σου κολλησω ενσημα!? Ποια η διαφορα!? 

 

Αναφέρεται πολλές φορές αυτή η λανθασμένη ιδέα απο διάφορους εδω μέσα. Πως οι ιδιοκτήτες προσλαμβάνουν, πως οι ιδιοκτήτες πηγαίνουν στον μεσίτη και άρα εκείνοι τον φώναξαν, αρα αυτοί θα πρέπει να πληρώσουν κλπκλπ ... και κατα συνέπεια οι μεσίτες καταβροχθίζουν τις αγγελίες των ιδιωτών, άρα ο τελικός ενδιαφερόμενος δεν μπορεί να βρει αγγελία ιδιωτών και άρα αναγκάζεται να καταφύγει στον μεσίτη κλπκλπ.

Τα οποία όλα είναι λάθος.

Έχεις ιδέα πόσες αναθέσεις έρχονται με τον τρόπο που περιγράφεις και νομίζεις οτι ισχύει? 1/10. Τα υπόλοιπα όλα είναι μέσα απο αναζήτηση των συνεργατών του γραφείου. Κοινώς, εμείς βρίσκουμε τις αγγελίες (κράτα το αυτό) εμείς κυνηγάμε τους ιδιοκτήτες και προσπαθούμε να ταιριάξουμε ενδιαφερόμενους και ακίνητα ιδιοκτητών. Όπως ακριβώς λοιπόν εμείς βρίσκουμε τις αγγελίες (δουλειά που απαιτεί χρόνο και τρέξιμο) έτσι ακριβώς μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Δεν κάθομαι στο γραφείο και έρχονται οι ιδιοκτήτες να μου δώσουν τα ακίνητα τους. Γιαυτό ακριβώς δεν με προσλαμβάνουν. Αυτό θα πρέπει να το καταλάβουν όλοι όσοι εδώ ισχυρίζονται πως "ο ιδιοκτήτης σε φώναξε άρα αυτός πρέπει να πληρώσει".

 

Τυπε, το προσλαμβανω εχει πολλες εννοιες, μην παιζεις με τις λεξεις για να το πας αλλου. Ας πουμε οτι στη δικη σου περιπτωση, μια απο αυτες τις εννοιες ειναι οτι σου προσφερει δουλεια.

 

Οσοι βρεθηκαν στο διαβα μου πληρωθηκαν μονο απο τον ιδιοκτητη και οχι απο εμενα. Ουτε ιδιωτικα συμφωνητικα ουτε τιποτα. Τι μαλακες, ε;

 

Ας προσέχουμε τι λέμε τότε.

Δεν υποννόησε κανείς πως είναι μαλάκες... τι χαζό συμπέρασμα είναι αυτό? Οι άνθρωποι είχαν μια συμφωνία και αυτό τηρήθηκε. Τελεία και παύλα. Όταν η συμφωνία είναι διαφορετική, είτε προχωρας και την τηρείς, είτε δεν προχωράς. Απλά τα πράγματα.

Ο kirileman ανέφερε πως παίρνει πχ σε πωλήσεις ένα 4% ποσοστό. Αυτό χρειάζονται όλοι οι μεσίτες και αυτό προσπαθούν να έχουν ως αποτέλεσμα απο τις συμφωνίες τους. Όταν όμως ο ιδιοκτήτης (επειδή δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να στηρίξει τον επιχειρηματία) δεν καταβάλει αυτό το 4%, όπως καταλαβαίνεις ο μεσίτης είτε θα πρέπει να κάνει άλλου είδους συμφωνίες (για 2% απο κάθε πλευρά) είτε απλά θα πάει να κάνει άλλο επάγγελμα γιατί δεν ειναι βιώσιμο.

Σε όλες τις περιπτώσεις η συμφωνία είναι ξεκάθαρη και νόμιμη. Δεν καταλαβαίνω τι υπάρχει να συζητηθεί πάνω σε αυτό.

 

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα θέματα. Όταν κάποιος δεν είναι νόμιμος, και ειναι ουσιαστικά εταιρεία φάντασμα, δεν κόβει αποδείξεις, δεν πληρώνει φόρους, δεν έχει προσωπικό, δεν έχει έξοδα.... δεν έχει ανάγκη για παραπάνω έσοδα. Οπότε έρχομαι πχ εγώ που χρειάζομαι ένα Χ ποσό για να συντηρώ την επιχείρηση μου και προτείνω μια συμφωνία η οποία αναφέρει πως θα πάρω απο κάποιον ένα όλοκληρο ενοίκιο, συν ΦΠΑ σαν παροχος υπηρεσιών. Και έρχεται μετά ο Λάκης που είναι ουσιαστικά εταιρεία φάντασμα και κάνει την άλλη πρόταση που λέει εγω θα πάρω μισό ενοίκιο και δεν θα σου κόψω και απόδειξη οπότε γλυτώνεις το ΦΠΑ.

Ποιος φαίνεται λοιπόν οτι ουσιαστικά ζητάει πολλά? Εγω ή ο κλέφτης?

Ποιος θα είναι ο καλός της υπόθεσης? Εγω που ζητάω πολλά απο τον κοσμάκη ή ο Λάκης που ουσιαστικά κλέβει τους πάντες απλά με πλάγιο τρόπο?

Οπότε μετά στα πλαίσια του ανταγωνισμού εγώ τι θα έπρεπε να κάνω για να συνυπάρξω με τον Λάκη? 

 

Κοινώς Predatorkill, είτε είχες συνεργασίες με μεσίτες που έπαιρναν το πλήρες της αμοιβής τους απο τους ιδιοκτήτες, είτε είχες συνεργασίες με κλέφτες. Και τα δύο είναι απολύτως υπαρκτά. Δεν είναι όμως τα πάντα έτσι, απλά και μόνο επειδή οι δική σου εμπειρία ήταν αυτή.

 

Εϊναι πολύ περίεργο το οτι προσπαθώ να απαντώ σε 10 άτομα ταυτόχρονα, οι απαντήσεις μου είναι πάντα εμπεριστατωμένες, ή τουλάχιστον προσπαθώ να είναι για να εξηγήσω σε όλους το πως ειναι τα πράγματα (πράγματα που αγνοούν και αυτό δεν ειναι κακό...αλλά πως να το κάνουμε... δεν τα γνωρίζετε), αλλά ταυτόχρονα είμαι ο κακός της υπόθεσης, είμαι ο κλέφτης ο μαλάκας κλπ..και παράλληλα δέχομαι κατα ριπας προσβλητικά και υποτιμητικά σχόλια και ποστ με αερολογίες που απλά θέλουν να πετάξουν την πικρία τους. 

Γιατί δεν σταματάτε για λίγο, να ηρεμίσετε και να δείτε οτι προσπαθώ να εξηγήσω μια κατάσταση για την οποία δεν γνωρίζετε πράγματα, όπως αντίστοιχα και εγω δεν γνωρίζω τις εσωτερικές διαδικασίες και λειτουργεία του καφεκοπτείου?

 

scyther666 αν θες, κανε εναν κοπο να απαντησεις στο παραπανω που ρωτησα και απεφυγε επιμελως ο αλλος συναδελφος να απαντησει

 

Νομίζω σου απάντησε duende, σου παρέθεσε το νομικό πλαίσιο στο οποίο αναφέρεται πως η μεσιτία ορίζεται σαν υπόδειξη ευκαιριών και μεσολάβηση συμφωνίας και όχι στις υποχρεώσεις τις οποίες ανέφερες στην παράθεση σου. Υπάρχουν κλάδοι που ασχολούνται με τα πράγματα που ανέφερες συγκεκριμένα. Έλεγχος μηχανικού, δικηγόρος για τα νομικά της υπόθεσης κλπ.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Να προσθέσω κάτι τελευταίο.

Δεν υποστήριξε κανείς πως "καλά κάνετε πελατάκια και πληρώνετε!" ή κάτι τέτοιο. Η στάση μου, που θεωρώ πως είναι ξεκάθαρη, είναι πως για να υπάρχει η υπηρεσία αυτή (γιατί πρόκειται περί υπηρεσίας) πρέπει το επάγγελμα να είναι βιώσιμο. Αυτό σημαίνει, θπάρχουν λειτουργικά έξοδα τα οποία πρέπει να καλύπτονται και θα έπρεπε να υπάρχει και κέρδος για τον επαγγελματία.

Για να συμβαίνουν λοιπόν αυτά, απαιτείται κάποιο Χ έσοδο. Δυστυχώς επειδή στην χώρα μας τα πάντα είναι φλου, δεν υπάρχει καμία απολύτως διασφάλιση για τον επαγγελματία πως θα υπάρχει αυτό το έσοδο. Και αυτό παίρνει μπάλα πολλά πράγματα και γιαυτό οι μεσίτες δουλεύουν αποκλειστικά με ιδιωτικά συμφωνητικά. Δεν υπάρχει άλλη οδός.

Στο κάτω κάτω ο μεσίτης δεν έχει προσωπικά θέματα με κάποιον και θέλει ντε και καλά να πάρει απο τον ενδιαφερόμενο του ακινήτου το 2%. Ας του έδινε ο ιδιοκτήτης το 4% που χρειάζεται και θα τελείωνε εκεί το θέμα. Επειδή όμως δεν υπάρχει διασφάλιση πως θα υπάρχει το απαιτούμενο έσοδο καθότι το νομικό πλαίσιο είναι απαράδεκτο.... αυτό παίρνει μπάλα πολλά πράγματα.

Αυτό που σίγουρα όμως είναι στενόμυαλο να ισχυρίζεται κάποιος, είναι πως α)δεν υπάρχει υπηρεσία β)ειναι παράλογο να υπάρχει μεσιτική αμοιβή.

Ας δούλευαν τα πράγματα όπως θα έπρεπε και θα ήταν πολλά διαφορετικά. Δεν φταίει όμως ο μεσίτης. 

Ας αναζητήσετε λοιπόν την πηγή του κακού αλλού. Στον ιδιοκτήτη που δεν πληρώνει, στο κράτος που δεν παρέχει νομικό πλαίσιο, στα λαμόγια που κλέβουν, δεν κόβουν αποδείξεις, δεν δηλώνουν τίποτα, στα λαμόγια του παρελθόντος που άραζαν στο γραφείο τους και τα πελατάκια έκαναν ουρά κλπκλπ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις ακούσαμε (διαβάσαμε) ότι επειδή πρέπει να είναι βιώσιμο το επάγγελμα του μεσίτη, το θέμα είναι να πάρει αυτά που πρέπει να πάρει ο μεσίτης, κι ας είναι απ' τον οποιονδήποτε, κι ας είναι λογικό ή παράλογο.

 

Και αν θα είναι παράλογο, τη μοναδική ευθύνη τη φέρουν όλοι εκτός απ' το μεσίτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα είναι που, σαν τα κοράκια, κυκλοφορούν ορισμένοι και κατεβάζουν ενοικιαστήρια, μετά παίρνουν τηλέφωνα και "αναλαμβάνουν" τα προς ενοικίαση. Το διαμέρισμα που κλείσαμε, τελικά, κυνηγούσαν να το πάρουν μεσίτες καιρό, και το μάθαμε γιατί όταν τηλεφώνησα ο ιδιοκτήτης αγρίεψε, με το καλησπέρα που ευχήθηκα μου λέει "δεν το δίνω σε μεσίτη, είπαμε", προφανώς τον είχαν πρήξει τον άνθρωπο. Πανηγύρισε όταν του εξήγησα πως είμαι ενδιαφερόμενος να το νοικιάσω για μια ηλικιωμένη κυρία, πανηγύρισα κι εγώ που έπεσα πάνω σε ιδιοκτήτη.

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν υπάρχει κάποια πίεση προς τον ιδιοκτήτη (πώς θα μπορούσε άλλωστε να υπάρξει; ), παρά μια συμφωνία του τύπου "αν μου φέρεις πελάτη και κλείσει η δουλειά, θα πληρωθείς το χ ποσό". Γι' αυτό και δεν έχετε δει/ακούσει πουθενά κάποιον ιδιοκτήτη να λέει "με πίεζαν οι μεσίτες και τι να κάνω ο καψερός, αναγκάστηκα να τους αναθέσω την πώληση/ενοικίαση του ακινήτου μου".

 

Σε μία από τις βόλτες μου στις γειτονιές βλέπω ένα ενοικιαστήριο κολλημένο δίπλα σε μια εκκλησία (πράγμα σπάνιο, μου κάνει φοβερή εντύπωση που βλέπω τόσα λίγα κολλημένα) και παίρνω κατ'ευθείαν τηλέφωνο. Το σηκώνει ένας ηλικιωμένος κύριος:

 

-Ορίστε

-Καλησπέρα είδα ένα χαρτί κολλημένο ότι νοικιάζετε ένα διαμέρισμα.

-Που ήταν το χαρτί;

-Στην τάδε εκκλησία, που βρίσκεται το σπίτι;

-Τάδε δρόμος, πόσα άτομα είστε;

-δύο

-Γιατί δεν λέτε ότι είστε μεσίτης;

-Επειδή δεν είμαι.

-Γιατί δεν το παραδέχεστε;

-Τι να παραδεχτώ, αφού δεν είμαι!

-Γιατί κρύβεστε, ντρέπεστε να παραδεχτείτε ότι είστε μεσίτης;

-Ωραία αποδείξτε μου ότι είμαι μεσίτης.

-Λέτε ψέμματα! Καληνύχτα σας.

 

Τελικά δεν τον ξαναπήρα δεν είδα καν το σπίτι και ακόμα και γι αυτό οι μεσίτες φταίγανε που του είχαν πρήξει τα συκώτια και συμπεριφέρθηκε έτσι σε μένα. Φανταστείτε τι προηγήθηκε για να φτάσει σ' αυτό το σημείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις ακούσαμε (διαβάσαμε) ότι επειδή πρέπει να είναι βιώσιμο το επάγγελμα του μεσίτη, το θέμα είναι να πάρει αυτά που πρέπει να πάρει ο μεσίτης, κι ας είναι απ' τον οποιονδήποτε, κι ας είναι λογικό ή παράλογο.

 

Και αν θα είναι παράλογο, τη μοναδική ευθύνη τη φέρουν όλοι εκτός απ' το μεσίτη.

 

Όχι απλά έτσι μάλλον θες να το ερμηνεύσεις εσύ.

Εγώ απλά λέω πως υπάρχει ένα πρόβλημα που επιρρεάζει περισσότερα απο ενός σύνολα, και εσύ αποδίδεις την αιτία σου σε ένα απο αυτά που όμως είναι αποτέλεσμα του προβλήματος και όχι η πηγή.

Οι επιλογές ειναι οι εξής... είτε να κλέβει κάποιος, όπως κάνουν πολλοί (αλλά στα μάτια ορισμένων φαίνονται "καλά παιδιά" γιατί αυτός που δεν θα ζητήσει απο εμένα λεφτά είναι αυτομάτως καλός άνθρωπος και λαλαλα δεν με απασχολεί τίποτε άλλο πέρα απο αυτό, και μπορεί να κλέβει όποιον θελει αρκεί να μην κλέβει άμεσα εμένα), είτε θα γίνονται ιδιωτικά συμφωνητικά και όποιος θέλει προχωράει ακολουθώντας την συμφωνία που έκανε είτε δεν κάνει κανένα συμφωνητικό και κάνει οτι άλλο θέλει. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σου απάντησε duende, σου παρέθεσε το νομικό πλαίσιο στο οποίο αναφέρεται πως η μεσιτία ορίζεται σαν υπόδειξη ευκαιριών και μεσολάβηση συμφωνίας και όχι στις υποχρεώσεις τις οποίες ανέφερες στην παράθεση σου. Υπάρχουν κλάδοι που ασχολούνται με τα πράγματα που ανέφερες συγκεκριμένα. Έλεγχος μηχανικού, δικηγόρος για τα νομικά της υπόθεσης κλπ.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

αρα μου επιβεβαιωνεις οτι δε παρεχετε καμια υπηρεσια ουσιαστικα περαν της υποδειξης. και απαιτειτε να πληρωσει και ο ενοικιαστης αμοιβη για αυτο? τι να πω..,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπας και γι' αυτό έχουν εξαφανιστεί τα ενοικιαστήρια απ' τις κολώνες;

 

Έψαχνα για σπίτι το φθινόπωρο και δεν έπαιζε τίποτα. Και πολλοί μου έλεγαν ότι τουλάχιστον τον προηγούμενο χρόνο γινόταν χαμός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπας και γι' αυτό έχουν εξαφανιστεί τα ενοικιαστήρια απ' τις κολώνες;

 

Έψαχνα για σπίτι το φθινόπωρο και δεν έπαιζε τίποτα. Και πολλοί μου έλεγαν ότι τουλάχιστον τον προηγούμενο χρόνο γινόταν χαμός.

 

Σταμάτησαν τους ψεκασμούς οπότε τα....παράσιτα πληθαίνουν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επαγγελμα του μεσιτη θα ειχε ενα νοημα,αν πηγαινες στο γραφειο και ζηταγες να σου βρει σπιτι με καποια χαρακτηριστικα,επειδη εσυ δεν εχεις χρονο και υπομονη να ψαχνεις,τοτε θα παρειχε καποια υπηρεσια ωστε να χρηζει πληρωμης.

  Αυτο που κανουν σημερα ,οπου εχουν γεμισει η χε,σπιτογατος και αλλα με χιλιες αγγελιες ειναι απαραδεχτο.Το να βρεις σπιτι απο ιντερνετ και να ερθει ο μεσιτης να στο δειξει δεν ειναι καποια υπηρεσια,εσενα ουτως η αλλως θα στο εδειχνε το σπιτι ο ιδιοκτητης,γιαυτο ειναι καταχρηστικο να σου ζητανε λεφτα ενω ουσιαστικα παρεχουν υπηρεσια μονο στον ιδιοκτητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδί μου νταξ, στην τελική να τους δώσεις και κάτι απ' τη στιγμή που μπαίνουν στη διαδικασία να δείχνουν σπίτια, να ανεβάζουν αγγελίες και ξοδεύουν κάποιες εργατοώρες τέλος πάντων και έχουν έξοδα όπως λέει και ο scyther666.

 

Αλλά για όλα αυτά να απαιτούν και ολόκληρο ενοίκιο, δηλαδή από 200-600€ και βάλε, συν άλλα τόσα απ' τον ιδιοκτήτη, ε πάει πολύ. Δε βγαίνουν αυτά τα χρήματα στις μέρες μας.

 

Αλλιώς να πάω κι εγώ να κάνω το μεσίτη.

 

Εγώ νόμιζα ότι η δουλειά του μεσίτη είναι να πας σε εκείνον και να του πεις ότι ψάχνεις σπίτι με τάδε κριτήρια, και εκείνος να σου δείχνει μέχρι να σε καλύψει κάποιο (και μάλιστα όχι να σου δείχνει πρώτα όλη τη σαβούρα μπας και τσιμπήσεις). Εκεί ναι, να του δώσεις και το παραπάνω.

Τώρα για πέντε φωτογραφίες της τσαπού, ένα λεπτό για να τις ανεβάσει σε σχετική ιστοσελίδα, ν' απαντήσει σε μερικά τηλέφωνα και να δείξει μερικά σπίτια, 20€ απ' τον καθένα (αν δεχτούμε ότι πρέπει να δώσει κάτι ο ενοικιαστής) καλά είναι. Διαφορετικά μόνο απ' τον ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα ότι η δουλειά του μεσίτη είναι να πας σε εκείνον και να του πεις ότι ψάχνεις σπίτι με τάδε κριτήρια, και εκείνος να σου δείχνει μέχρι να σε καλύψει κάποιο (και μάλιστα όχι να σου δείχνει πρώτα όλη τη σαβούρα μπας και τσιμπήσεις). Εκεί ναι, να του δώσεις και το παραπάνω.

Αυτός είναι ο buyer's agent στην Αμερική. Ο buyer's agent δεν μπορεί να αναλάβει την πώληση ακινήτων και να συμβληθεί με ιδιοκτήτες, αυτή είναι δουλειά του listing agent. Πώς πληρώνεται ο buyer's agent; Είτε πληρώνεται από τον listing agent (συνεργασία και επιμερισμός της αμοιβής που εισπράττει ο listing agent από τον ιδιοκτήτη), άρα ο αγοραστής δεν πληρώνει τίποτα, είτε πληρώνεται από τον αγοραστή. Εδώ στο Ελλάντα είμαστε και buyer agents και listing agents και νομικοί σύμβουλοι και τεχνικοί σύμβουλοι και brokers δανείων και χτίστες και τα πάντα όλα.

 

Για να μην έχετε καμία απορία, ο κανόνας εκεί είναι το exclusive right-to-sell listing! Σε σπάνιες περιπτώσεις ο πωλητής αναθέτει σε μεσίτη να ανεβάσει το ακίνητό του στο MLS, πληρώνοντάς του μια φλατ αμοιβή (επειδή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης δεν έχει αυτό το δικαίωμα), αλλά εκεί δεν έχουμε ουσιαστική εκπροσώπηση του ιδιοκτήτη και εξυπηρέτηση των συμφερόντων του.

 

Το ακόμα πιο κουφό (μπορεί να το έχω αναφέρει ξανά) είναι η ύπαρξη του exclusive right-to-buy listing. Αυτό σημαίνει ότι -σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε- ότι αν θες αγαπητέ αγοραστή να με "προσλάβεις" (λέξη που έπαιξε πολύ εδώ) και να τρέχω να σου δείχνω ακίνητα με το αυτοκίνητό μου και ίσως σπίτια που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά!!! και να βρούμε το ιδανικό σπίτι για εσένα και να το διαπραγματευτώ για εσένα κλπ κλπ, θα πρέπει να μου υπογράψεις συμφωνητικό ότι για Χ μήνες δεν θα βλέπεις ακίνητα μόνος σου ή με άλλο μεσίτη, παρά μόνο με εμένα και αν βρεις κάποιο μόνος σου, πάλι εμένα θα φωνάξεις να διαμεσολαβήσω. Και όλα αυτά δωρεάν, αφού θα πληρωθώ από τον ιδιοκτήτη ή τον μεσίτη του ιδιοκτήτη επιμερίζοντας την αμοιβή. Σκέφτομαι να αρχίσω να το προτείνω σε πελάτες μου για να τσεκάρω αντιδράσεις...  :-D

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για Χ μήνες δεν θα βλέπεις ακίνητα μόνος σου ή με άλλο μεσίτη, παρά μόνο με εμένα και αν βρεις κάποιο μόνος σου, πάλι εμένα θα φωνάξεις να διαμεσολαβήσω.

Αυτά.

Αυτα στο κοκκινο δεν ειναι λιγο παραλογα? To να μην βαλεις αλλο μεσιτη το καταλαβαινω, αλλα το να μη βλεπεις ακινητα μονος σου ή να φωναξεις για διαμεσολαβηση οχι. Κι αν δηλαδη δεν πετυχει καλο deal ο μεσιτης και ο ιδιοκτητης το δωσει αλλου, τι ευθυνη εχει ο μεσιτης με βαση το exclusive right-to-buy listing?

 

Τhat said, θεωρω πολυ λογικο το να αμοιφθει απο μενα ο μεσιτης αν του αναθεσω την πωληση/ενοικιαση του ακινητου μου, οπως επισης αν του αναθεσω την ευρεση ακινητου για μενα. Οτιδηποτε αλλο το βρισκω παραλογο.

 

Συμπτωματικα ψαχνω για σπιτι αυτην την περιοδο αλλα δεν βρισκω τιποτα στο Κεντρο, οποτε θα συνεργαστω με καποιον μεσιτη μπας και βρει τιποτα. Εννοειται πως θα δω πρωτα τι ζηταει και αν επιτυχει να μου βρει αυτο που ψαχνω θα πληρωθει τα συμφωνημενα, βρισκω επισης ακραιο να εχω συμφωνησει απο πριν και να γκρινιαζω μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα στο κοκκινο δεν ειναι λιγο παραλογα? To να μην βαλεις αλλο μεσιτη το καταλαβαινω, αλλα το να μη βλεπεις ακινητα μονος σου ή να φωναξεις για διαμεσολαβηση οχι.

Όχι, γιατί δεν μπορείς να έχεις το κορόιδο να ψάχνει σπίτια για εσένα και τελικά να το αγοράσεις μόνος σου, παύει να έχει νόημα η αποκλειστική (ακόμα και αν δεν πληρώνει μεσιτική αμοιβή ο αγοραστής), αφού μόνο ο ένας από τους δυο έχει πραγματικά δεσμευτεί (βλέπε παρακάτω). Το ίδιο ισχύει και στην αποκλειστική ανάθεση πώλησης (η οποία είναι πλέον θεσμοθετημένη και στη χώρα μας) όπου σύμφωνα με το νόμο "...ο εντολέας δεν έχει το δικαίωμα να αναθέσει εντολή με το ίδιο περιεχόμενο σε άλλο μεσίτη ούτε και να δραστηριοποιηθεί ο ίδιος ή τρίτος για λογαριασμό του για την αναζήτηση ευκαιρίας για όσο χρόνο ισχύει η σύμβαση, ο δε μεσίτης έχει την υποχρέωση να δραστηριοποιηθεί για την εκτέλεση της εντολής (στην απλή εντολή, δεν έχει καμία υποχρέωση :-) )." Αυτό το τελευταίο φαντάζομαι ότι μπορεί να αποτελέσει νομικό πάτημα για κάποιο ιδιοκτήτη σε περίπτωση που πουλήσει μόνος του το ακίνητο και ο αποκλειστικός μεσίτης αξιώσει αποζημίωση, δηλαδή "δεν τον πληρώνω γιατί δεν δραστηριοποιήθηκε, γι' αυτό και αναγκάστηκα να το πουλήσω μόνος μου". Εννοείται, ότι όλα αυτά πρέπει να αποδεικνύονται και τελικά, όπως συμβαίνει παντού, είναι στην κρίση του δικαστηρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...