Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έκανες κάποια ερώτηση και δεν απάντησα?

scyther συγκρινεις βιομηχανια με παροχη υπηρεσιων; Τι αλλο θα διαβασουμε στο ινσομνια πια...

Ρε αγορι μου, προσλαμβανεσαι να παρεχεις τις υπηρεσιες σου απο τον ιδιοκτητη, για πιο λογο δεν μας εχεις πει ακομα, υποχρεουμαι εγω να σου δωσω αμοιβη εγω ως ενοικιαστης;
 

Μίλησα για λιανικό εμπόριο. Αλλά δεν σε βλέπω να διαβάζεις καλά.

Αφού όμως προσπαθείς να το παίξεις μάγκας με πράγματα που δεν ξέρεις.... εξήγησε μου πως ακριβώς "προσλαμβάνομαι" απο τον ιδιοκτήτη. Μάλλον εσύ θα ξέρεις κάτι παραπάνω... γιατί αν ρωτούσες εμένα (που δεν έχω ιδέα απο αυτά) θα σου έλεγα οτι δεν με προσλαμβάνει κανένας αλλά κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη, όπως ακριβώς κάνω και με εσένα που θα έρθεις να δεις ακίνητο μαζί μου. Οι όροι είναι ξεκάθαροι και για τις 2 πλευρές σε κάθε συμφωνία και αν υπάρχει συμφωνία προχωράμε, αλλιώς δεν προχωράμε. Την στιγμή που θα με πάρεις τηλέφωνο να σου δείξω ένα ακίνητο και μια απο τις δύο πλευρές δεν συμφωνεί με τους όρους... δεν προχωράμε σε συμφωνία. Είτε είσαι ιδιοκτήτης, είτε είσαι ενδιαφερόμενος, είτε εισαι ελέφαντας.
Σιγά μην μου κολλήσει και ένσημα ο ιδιοκτήτης.
Προσλαμβάνομαι λέει... τι άλλο θα διαβάσουμε στο ινσόμνια πχια....

 


Η επαγγελματικη μου δραστηριοτητα δεν εχει να κανει με το θεμα μας, ο καθε ενας μπορει να λεει οτι πιστευει και εγω πιστευω οτι οι μεσιτες πουλατε αερα και μαλιστα ακριβα. Εσυ μπορεις να πιστευεις αυτο που θες και εγω να εχω την δικη μου αποψη....

Οπότε χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα μια λογική που λέει "φταίει οποιοσδήποτε αρκεί να μην είμαι εγώ και όλοι όσοι δεν είμαι εγω συμφωνούν". Ωραίος. Να ξέρεις όμως ότι όλοι όσοι δεν ασκουν το επάγγελμα το δικό σου, εχουν κάθε δικαίωμα να σε βρίζουν, όλοι όσοι δεν ασκουν το επάγγελμα του πατέρα σου εχουν κάθε δικαίωμα να τον βρίζουν, την συζυγο σου επίσης κλπκλπκλπ, και απλά εδώ το παίζεις υπεράνω γιατί κρύβεσαι πίσω απο την επαγγελματική σου ανωνυμία.
Δε βαριέσαι... ας είναι έτσι... θα περιμένω πότε θα σε δω να υποστηρίζεις κάποιον κλάδο και τότε θα σου υποδείξω τι λέει η "συνείδηση του κόσμου" για αυτόν να δούμε τότε τι επιχειρήματα θα έχεις όταν θα γράφω και εγω "λαλαλαλα δεν με νοιάζει τι λες εμένα έτσι μου ειπαν λαλαλαλα".


Ευτυχως που μεχρι τωρα οσοι μεσιτες βρεθηκαν στο διαβα μου ηταν επαγγελματιες και οχι σαν εσενα.

Με αυτό εννοείς οτι ...τι?
Αερολογίες απλά για να με προσβάλεις με οποιοδήποτε χαζό τρόπο μπορείς ή υποννοείς κάτι ουσιαστικό?
Γιατι η στάση μου εδώ, επαγγελματικά, είναι πως, θα κάνω μια συμφωνία με κάποιον και αν προχωρήσουμε, θα πληρωθώ για τις υπηρεσίες μου.
Δεν έχω γράψει κάτι άλλο.
Οπότε όταν λες οτι ευτυχώς πως οι μεσίτες που βρέθηκαν στο διάβα σου ήταν επαγγελματίες, εννοεις..... πως δεν έκαναν αυτό που κάνω εγώ? Να κάνουν μια συμφωνία και να την τηρήσουν δηλαδή?
Έχεις κάποια λογική σε αυτά που γράφεις ή απλά προσπαθείς απεγνωσμένα να βγεις κομάντο γράφοντας αερολογίες και προσβολές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Οπότε χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα μια λογική που λέει "φταίει οποιοσδήποτε αρκεί να μην είμαι εγώ και όλοι όσοι δεν είμαι εγω συμφωνούν". Ωραίος. Να ξέρεις όμως ότι όλοι όσοι δεν ασκουν το επάγγελμα το δικό σου, εχουν κάθε δικαίωμα να σε βρίζουν, όλοι όσοι δεν ασκουν το επάγγελμα του πατέρα σου εχουν κάθε δικαίωμα να τον βρίζουν, την συζυγο σου επίσης κλπκλπκλπ, και απλά εδώ το παίζεις υπεράνω γιατί κρύβεσαι πίσω απο την επαγγελματική σου ανωνυμία.

Δε βαριέσαι... ας είναι έτσι... θα περιμένω πότε θα σε δω να υποστηρίζεις κάποιον κλάδο και τότε θα σου υποδείξω τι λέει η "συνείδηση του κόσμου" για αυτόν να δούμε τότε τι επιχειρήματα θα έχεις όταν θα γράφω και εγω "λαλαλαλα δεν με νοιάζει τι λες εμένα έτσι μου ειπαν λαλαλαλα".

 

Για να ξεκαθαρισουμε κατι, εσυ θελησες να μας δωσεις την επαγγελματικη σου ιδιοτητα, εγω δεν εχω να κρυψω κατι.

Και δεν προσωποποιησα το θεμα και ουτε επικεντρωθηκα σε καποιον εδω μεσα, εχεις καθε δικαιωμα να υπερασπιζεσαι τον κλαδο σου και εχω καθε δικαιωμα να εχω την αποψη μου για το αντικειμενο εργασιας σας...

Αν τωρα εσυ νιωθεις οτι  το επαγγελμα του μεσιτη εχει την εκτιμηση του κοσμου, τ​οτε δεν εχω να πω κατι αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυπε, το προσλαμβανω εχει πολλες εννοιες, μην παιζεις με τις λεξεις για να το πας αλλου. Ας πουμε οτι στη δικη σου περιπτωση, μια απο αυτες τις εννοιες ειναι οτι σου προσφερει δουλεια.

 

Λιανικο εμποριο η Μισκο. Παλι παιζεις με τις λεξουλες, αλλα δε θα το πας εκει που θελεις, παλι. Δηλαδη το σουπερ μαρκετ εισαι εσυ, η Μισκο ο ιδιοκτητης. Ο ιδιοκτητης δεν παραγει κατι αγορινα γι αυτο προσλαμβανει εσενα, δεν σου πουλαει κατι.

 

Οσοι βρεθηκαν στο διαβα μου πληρωθηκαν μονο απο τον ιδιοκτητη και οχι απο εμενα. Ουτε ιδιωτικα συμφωνητικα ουτε τιποτα. Τι μαλακες, ε;

 

Δε σωζεσαι με τιποτα, προσπαθειτε να γλυτωσετε αλλα και να βγαλετε παραλληλα χρημα επειδη καποιος ετυχε να βαριεται ή να μην μπορει. Η εκμεταλευση στο μεγαλειο της αλλα εχετε φαει τοση πιπα (γιατι αραγε; ) που βγαινεις στα φορουμ να συμαζεψεις τα ασυμαζευτα -θιγμενος κιολας-.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Scyther είδα ότι την ερώτηση μου περί πληρωμής την απέφυγες, αυτό τα λέει όλα. Περιμένω μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα.

 

Και όπως απάντησες και μόνος σου την τηλέφωνητρια στην την πληρώνεις εσένα γιατί να σε πληρώσω;

 

Και εννοείται ότι σε προσλαμβάνει ο ιδιοκτήτης όταν έρχεται και σου λέει ότι θέλει να του βρεις ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................................θα σου έλεγα οτι δεν με προσλαμβάνει κανένας αλλά κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη, όπως ακριβώς κάνω και με εσένα που θα έρθεις να δεις ακίνητο μαζί μου. Οι όροι είναι ξεκάθαροι και για τις 2 πλευρές σε κάθε συμφωνία και αν υπάρχει συμφωνία προχωράμε, αλλιώς δεν προχωράμε. Την στιγμή που θα με πάρεις τηλέφωνο να σου δείξω ένα ακίνητο και μια απο τις δύο πλευρές δεν συμφωνεί με τους όρους... δεν προχωράμε σε συμφωνία. Είτε είσαι ιδιοκτήτης, είτε είσαι ενδιαφερόμενος, είτε εισαι ελέφαντας.

Σιγά μην μου κολλήσει και ένσημα ο ιδιοκτήτης.

Προσλαμβάνομαι λέει... τι άλλο θα διαβάσουμε στο ινσόμνια πχια..........................................

 

Φίλε μου αν θέλεις να παίξεις με τις λέξεις είναι δικαίωμά σου.

Κανείς όμως δεν σου μίλησε για ΟΑΕΔ, αναγγελία πρόσληψης ή ένσημα αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το καταλαβαίνεις ήδη. Απλά προσπαθείς (ξεκάθαρα για μένα) να αποπροσανατολίσεις την συζήτηση.

Λυπάμαι γιατί ο άλλος συνάδελφός σου στο νήμα, αν και διαφωνώ σε αρκετά σημεία με την οπτική του, δεν παύει να είναι καλός συζητητής και να τεκμηριώνει τις απόψεις του με επιχειρήματα. Επιχειρήματα τα οποία μπορεί να μην με βρίσκουν όλα σύμφωνο αλλά δεν είναι παπατζιλίκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου έκανες κάποια ερώτηση και δεν απάντησα?

Μίλησα για λιανικό εμπόριο. Αλλά δεν σε βλέπω να διαβάζεις καλά.

 

Αφού όμως προσπαθείς να το παίξεις μάγκας με πράγματα που δεν ξέρεις.... εξήγησε μου πως ακριβώς "προσλαμβάνομαι" απο τον ιδιοκτήτη. Μάλλον εσύ θα ξέρεις κάτι παραπάνω... γιατί αν ρωτούσες εμένα (που δεν έχω ιδέα απο αυτά) θα σου έλεγα οτι δεν με προσλαμβάνει κανένας αλλά κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη, όπως ακριβώς κάνω και με εσένα που θα έρθεις να δεις ακίνητο μαζί μου. Οι όροι είναι ξεκάθαροι και για τις 2 πλευρές σε κάθε συμφωνία και αν υπάρχει συμφωνία προχωράμε, αλλιώς δεν προχωράμε. Την στιγμή που θα με πάρεις τηλέφωνο να σου δείξω ένα ακίνητο και μια απο τις δύο πλευρές δεν συμφωνεί με τους όρους... δεν προχωράμε σε συμφωνία. Είτε είσαι ιδιοκτήτης, είτε είσαι ενδιαφερόμενος, είτε εισαι ελέφαντας.

Σιγά μην μου κολλήσει και ένσημα ο ιδιοκτήτης.

Προσλαμβάνομαι λέει... τι άλλο θα διαβάσουμε στο ινσόμνια πχια....

 

Αλλη μια ερωτηση που θελω να απαντησεις, αν ο ιδιοκτητης δεν σε προσλαμβανει (που εσυ πας και του βγαζεις φωτογραφιες φτιαχνεις αγγελια και δειχνεις το σπιτι ΤΟΥ) και δε σεν κολλαει ενσημα οπως λες, γιατι τοτε εγω σε προσλαμβανω και πρεπει να σου κολλησω ενσημα!? Ποια η διαφορα!? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλοστή φορά θα πω ότι συμφωνώ με τον κόσμο. Όταν, έστω και ένα μικρό ποσοστό των πελατών μας, λέει ότι δε βλέπει το λόγο να πρέπει να πληρώσει μεσίτη του οποίου την αγγελία βρήκε στο ίντερνετ, επειδή απλώς του έδειξε το ακίνητο, τότε θα πρέπει κατ' αρχάς να αναρωτηθούμε το λόγο που το λέει. Αν νιώθει έτσι, αυτό σημαίνει ότι υπηρεσίες που του προσφέρουμε δεν είναι αρκετές για να τον κάνουν να βάλει με χαρά το χέρι στην τσέπη και να σε πληρώσει και συνήθως αυτό συμβαίνει όταν ο επαγγελματίας δεν δίνει αρκετή αξία στον πελάτη του. Αν λάβουμε υπόψιν και την εύλογη απορία του "ποιον από τους δυο εκπροσωπείς και ποιου τα συμφέροντα τελικά εξυπηρετείς", τότε μάλλον καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν έχουν και πολύ άδικο.

 

Μια και μιλάμε για ενοίκια, σήμερα ο ενοικιαστής πρέπει να πληρώσει 1+1 μισθώματα τον ιδιοκτήτη + τα έξοδα της μετακόμισης + 1(ή μισό) μίσθωμα τον μεσίτη. Προφανώς και αυτό το τελευταίο του πέφτει βαρύ, ειδικά όταν δεν δικαιολογείται από τις ενέργειες του μεσίτη. Ας απαλλάξουμε, λοιπόν, τον ενοικιαστή και αγοραστή από την υποχρέωση καταβολής μεσιτικής αμοιβής, ας αποδεχθούμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε double agents, ας παλέψουμε όσοι ενδιαφερόμαστε για αλλαγή της νοοτροπίας πρώτα των επαγγελματιών του κλάδου και μετά των πελατών, ας απαιτήσουμε τη βελτίωση του σχετικού νόμου και πάνω απ' όλα, ας βελτιώσουμε τις υπηρεσίες μας αρχικά προς τους ιδιοκτήτες (οι οποίοι είναι οι πελάτες μας και από τους οποίους πληρωνόμαστε) και στη συνέχεια προς τους αγοραστές/ενοικιαστές (και ας μην πληρωνόμαστε από εκείνους), ας δώσουμε αξία με τις ενέργειες και τη στάση μας στους πελάτες μας για να εισπράξουμε αξία και χρήματα και εκτίμηση και αναγώριση ως ανταμοιβή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του μεσιτη κατα την ενοικιαση ενος σπιτιου? για παραδειγμα, αν παρουσιασει ενα σπιτι το οποιο εκ των υστερων βρεθει οτι εχει χ προβληματα τα οποια δεν ειχαν αναφερθει, η ηταν γνωστα αλλα δεν αποκατασταθηκαν απο τον ιδιοκτητη μετα την ενοικιαση, εχει υποχρεωση/ευθυνη να μεσολαβησει?

 

ειναι υποχρεωμενος να παραδοσει το σπιτι ετοιμο με οποιες επισκευες επρεπε να γινουν, η απλα ενημερωνει τον ενοικιαστη οτι "ο ιδιοκτητης θα τα φτιαξει" και τελειωνει η δουλεια του εκει?

 

εμπλεκεται στη συνταξη του συμφωνητικου μισθωσης, ενδεχομενως για να μπουν καποιοι οροι?

scyther666 αν θες, κανε εναν κοπο να απαντησεις στο παραπανω που ρωτησα και απεφυγε επιμελως ο αλλος συναδελφος να απαντησει

 

επισης, επειδη πιπιλατε συνεχεια τη καραμελα οτι "αμα δε θες μεσιτικο, ψαξε τις αγγελιες απο ιδιωτες", απο τη στιγμη που 9 στις 10 αγγελιες πλεον ειναι απο μεσιτες και οποια αγγελια μπει απο ιδιωτη, πεφτετε σαν τα κορακια πανω του για να μπειτε μεσαζοντες, ποια ακριβως επιλογη εχουμε? να παιρουμε τους δρομους για να ψαχνουμε ενοικιαστηρια (που και αυτα ξηλωνετε)?

 

το να ζητατε αμοιβη απο τον ενδιαφερομενο που ειδε μια αγγελια και σας καλεσε -δεν ηρθε σε εσας να του βρειτε σπιτι- γιατι απλουστατα δεν εχει αλλη επιλογη για να δει το συγκεκριμενο σπιτι, ειναι καθαρο νταβατζηλικι. μιλωντας για ενοικιαση παντα

Για πολλοστή φορά θα πω ότι συμφωνώ με τον κόσμο μπλα μπλα μπλα

καλη προσπαθεια να το σωσεις, αλλα δε μας πειθεις. εχεις γραψει αρκετα σε αυτο το τοπικ και εχουμε καταλαβει τι "επαγγελματιας" εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη προσπαθεια να το σωσεις, αλλα δε μας πειθεις. εχεις γραψει αρκετα σε αυτο το τοπικ και εχουμε καταλαβει τι "επαγγελματιας" εισαι

Η αλήθεια είναι ότι από το 2013!!! που ξεκίνησε το τόπικ μέχρι σήμερα, οι απόψεις μου για πολλά θέματα δεν είναι ίδια. Δεν κάθομαι να διαβάζω αυτά που έγραφα πριν από 4 χρόνια, γιατί είναι πολύ πιθανό να διαφωνήσω με τον ίδιο μου τον εαυτό. Αυτά που γράφω σήμερα απηχούν τις απόψεις μου σήμερα και το πιο σημαντικό που έμαθα τα τελευταία χρόνια, είναι ότι δεν πρέπει να διαφωνώ για να διαφωνώ, αλλά να ακούω και να προσπαθώ να καταλάβω. Άρα, έχεις δίκιο. Δεν είμαι ο επαγγελματίας που θα ήθελα να είμαι, προσπαθώ απλώς να βελτιώνομαι σε ένα χώρο που και σε μένα ήταν ξένος και ναι, αντιπαθής. Να σημειώσω μόνο ότι στο φόρουμ δεν γράφω ως μεσίτης, ούτε διαφημίζω τις υπηρεσίες μου, ούτε έχω "ψαρέψει" πελάτες και ούτε θα το κάνω. Ένα ανώνυμο μέλος όπως και εσύ είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι ψάχνετε, όταν εγώ που θα πληρώνω κάθε μήνα ενοίκιο και αυτός που θα εισπράττει κάθε μήνα ενοίκιο πληρώνουμε ίδιο ποσό;Είναι δυνατόν;Και ας μου πείτε ότι πληρώνει ενφια, και άλλα διάφορα.Πρέπει να αλλάξει οπωσδήποτε αυτό το μισό από τον ενοικιαστή και να γίνει ένα πιο λογικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς δεν είναι μικρό το ποσοστό: υπάρχει γενικευμένη δυσαρέσκεια και αυτό σωστά προβληματίζει τους αληθινούς επαγγελματίες.

 

Θα σας πω πρόσφατο περιστατικό, όπου κλήθηκα να βοηθήσω ηλικιωμένη συγγενή να βρει διαμέρισμα: ψάχναμε σε αγγελίες, γιατί χρήματα για μεσίτη + μπροστά ενοίκιο + έξοδα μετακόμισης ξέφευγαν από τις δυνατότητες μιας συνταξιούχου.

 

Οι αγγελίες είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία από μεσίτες. Και να θες να τους αποφύγεις, είναι εξαιρετικά δύσκολο. Πληρώνονται μία από τους ιδιοκτήτες και απαιτούν να πληρωθούν άλλη μία από τον ενοικιαστή. Και η "παρεχόμενη υπηρεσία" είναι να του κλείσουν ένα ραντεβού να του δείξουν ένα σπίτι. Και γι' αυτό μπορεί να ζητήσουν 1 ενοίκιο (300-400 ή και παραπάνω για ένα τέταρτο δουλειά, εξωφρενικά πράγματα σε κάθε εποχή και σαφώς στην παρούσα κατάσταση). Υπάρχει δηλαδή σοβαρό θέμα, καθώς από τη μία "κλείνουν" την αγορά μαζεύοντας ό,τι αγγελία υπάρχει, από την άλλη ζητούν πάρα πολλά χρήματα για το χρόνο που σου διαθέτουν: ουσιαστικά, ο άτυχος που θα κλείσει το διαμέρισμα τους πληρώνει και για το "τρέξιμο" με τους προηγούμενους στους οποίους έδειξαν το διαμέρισμα αλλά δεν έκλεισαν τη συμφωνία. Κι αυτό είναι άδικο για όλους.

 

Εντωμεταξύ, τηλεφωνείς και αρκετοί δεν σου λένε ότι είναι μεσίτες. Δεν ξέρω αν υφίσταται υποχρέωση από το νόμο, αλλά σε 3 περιπτώσεις κλείσαμε ραντεβού, άφησα τη δουλειά μου, πήγα εκεί και έπεσα επάνω σε μεσίτη, χωρίς να μου το έχει πει στο τηλέφωνο. Μετά τη δεύτερη κρυάδα, μάλιστα, ρωτούσα επίμονα αν μιλάω με ιδιώτη, και στην τρίτη περίπτωση μου είπε συνειδητά ψέμματα.. Και πήγα εκεί και ήταν μεσίτης. Με το συμφωνητικό στο χέρι, να υπογράψω για να με πάει επάνω. 

 

Ρώτησα τι αμοιβή ζητούσαν για "τον κόπο τους" και ήθελαν όλοι 1 ενοίκιο. Τους εξήγησα πως είναι παράλογη η αμοιβή, γκρίνιαξαν που τους "έτρεξα άδικα", τους απάντησα πως αν είχαν την εντιμότητα να μου πουν ότι είναι μεσίτες θα τους είχα πει ότι δεν ενδιαφέρομαι και δεν θα έτρεχαν ούτε αυτοί, ούτε εγώ. Στον τρίτο δεν είπα τίποτε, γιατί δεν εμπιστευόμουν τον εαυτό μου πως δεν θα έριχνα κανέναν εξάσταυρο, μόλις τον είδα με το συμφωνητικό στο χέρι, μεταβολή επιτόπου και έφυγα.

 

Ένα άλλο θέμα είναι που, σαν τα κοράκια, κυκλοφορούν ορισμένοι και κατεβάζουν ενοικιαστήρια, μετά παίρνουν τηλέφωνα και "αναλαμβάνουν" τα προς ενοικίαση. Το διαμέρισμα που κλείσαμε, τελικά, κυνηγούσαν να το πάρουν μεσίτες καιρό, και το μάθαμε γιατί όταν τηλεφώνησα ο ιδιοκτήτης αγρίεψε, με το καλησπέρα που ευχήθηκα μου λέει "δεν το δίνω σε μεσίτη, είπαμε", προφανώς τον είχαν πρήξει τον άνθρωπο. Πανηγύρισε όταν του εξήγησα πως είμαι ενδιαφερόμενος να το νοικιάσω για μια ηλικιωμένη κυρία, πανηγύρισα κι εγώ που έπεσα πάνω σε ιδιοκτήτη. Αν δεν είχα δει 100 αγγελίες μέχρι τότε, θα είχα δει 80. Οι 75 ήταν στα χέρια μεσιτών. Και να θες να τους αποφύγεις, από ένα σημείο και μετά, είναι πρακτικά αδύνατο ή θες πολλή υπομονή και τύχη.

 

Αυτό που εισπράττουν οι μεσίτες και από τους δύο, όταν ο ένας έχει απευθυνθεί σε αυτούς, πρέπει να σταματήσει. Ούτε είναι δυνατόν να ζητάνε 100αδες ευρώ για μισή ώρα δουλειά. Είναι εξωφρενικό στην εποχή που ζούμε. Ούτε είναι δυνατόν εγώ που κλείνω τελικά το διαμέρισμα ή το μαγαζί ή ό,τι άλλο να "πληρώνω τα σπασμένα" για όσους το είδαν και δεν το έκλεισαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kirileman αρνείται γιατί δεν ζήτησε ποτέ αυτή την υπηρεσία από εσένα όχι γιατί δεν του κάνει αυτό που του δείχνεις. Σαν ενοικιαστής θα σε πληρώσω εάν και μόνο μπω στο γραφείο σου και σου πω θέλω ένα σπίτι έτσι και έτσι βρες το μου, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις από τον ιδιοκτήτη.

 

Εγώ ακόμα περιμένω απάντηση στις προηγούμενες ερωτήσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, εγω θα δεχθω να πληρωσω τον μεσιτη οταν εχω παει σε αυτον να μου βρει σπιτι και να αναλαβει να μου παραδοθει το σπιτι οπως πρεπει, με συμφωνητικο οπως πρεπει και να ειναι αυτος αποκλειστικα η επαφη μου για οτιδηποτε εχει σχεση με το σπιτι κατα τη διαρκεια της μισθωσης, να μην εχω να κανω με τον ιδιοκτητη. οπως ειναι και στο εξωτερικο. αυτη ειναι οντως υπηρεσια.

 

θα ηθελα να μαθω αν εχουν αντιστοιχες υποχρεωσεις και οι δικοι μας, δυστυχως απο τη μικρη μου εμπειρια μεχρι τωρα με μεσιτικα, η ευθυνη τους περιοριζεται στο να σου δειξουν το σπιτι και να παρουν την αμοιβη τους. ακομα και αν σου εχουν πει ψεμματα η αποκρυψει προβληματα, απαξ και συ υπεγραψες, λιγο μετραει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεσίτες στο εξωτερικό είναι λόρδοι γιατί προσφέρουν και την αναλογη ποιότητα υπηρεσιών.

 

Οι περισσότεροι Έλληνες μεσιτες απαιτούν να πληρωθούν:

 

Για ακίνητα που πολλές φορές δεν τα έχουν δει καν με την περιγραφή της αγγελίας να μην έχει καμία σχέση με την κατάσταση του ακινήτου

 

Για αγγελίες που δεν έχουν μπει στον κόπο να βγάλουν φωτογραφίες

 

Για να κρατάνε στο σύστημα αγγελίες από σπίτια που έχουν πουληθεί ώστε όταν τους πάρεις τηλ να προσπαθήσουν να κατευθυνθούν την πώληση εκεί που θέλουν

 

Να μην είναι διατεθειμένοι να διαπραγματευτούν καλύτερη τιμή γιατί το ύψος της αμοιβής καθορίζεται από την συμφωνημένη τιμή. Όσες φορές χρειάστηκε να θέλω ένα ακίνητο και είπα στο μεσίτη διαπραγματεύσου καλύτερη τιμή και θα πάρεις την αμοιβή σου στο asking price της αγγελίας και θα καλύψω και τη χασούρα που θα έχεις από τον ιδιοκτήτη του τηλεφωνούσε και του έλεγε ότι δύσκολα θα νοικιαστεί το ακίνητο και η καλύτερη τιμή που μπορείς να πάρεις είναι αυτή ενώ σε διαφορετικό περίπτωση σου έλεγε take it or leave it.

 

Να προσπαθούν να σου πάρουν μίσθωμα ενώ είναι συμφωνημένο να καλύψει την αμοιβή ο ιδιοκτήτης

 

το ίδιο ακίνητο να έχει 5 διαφορετικές αγγελίες με διαφορετικές τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μαθω αν εχουν αντιστοιχες υποχρεωσεις και οι δικοι μας, δυστυχως απο τη μικρη μου εμπειρια μεχρι τωρα με μεσιτικα, η ευθυνη τους περιοριζεται στο να σου δειξουν το σπιτι και να παρουν την αμοιβη τους. ακομα και αν σου εχουν πει ψεμματα η αποκρυψει προβληματα, απαξ και συ υπεγραψες, λιγο μετραει

Άρθρο 201. Υποχρεώσεις των μεσιτών ακινήτων. Οι μεσίτες ακινήτων οφείλουν: α) Να ενημερώνουν, πριν από τη σύναψη της κύριας σύμβασης, τους εντολείς τους και τους υποψήφιους αντισυμβαλλομένους, για τις ιδιότητες του ακινήτου της εντολής, καθώς και για τυχόν πραγματικά ελαττώματα του, που έχουν περιέλθει αποδεδειγμένα σε γνώση τους. (Ν. 4072/12)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...