Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mεγαλη αλητεια εγινε το 2001 με την αλλαγη του νομισματος απο δραχμη σε ευρω, το 1999-2000 η πωληση διαμερισματων εκτοξευτηκε στην διπλασια τιμη και απο τοτε παιζουν τις τιμες τις αγορας οπως γουσταρουν αυτοι, ειτε προς τα επανω ειτε προς τα <<κατω>>, οσο πιο πανω τοσο μεγαλυτερη προμηθεια θα παρουν...

Ο κοσμος το εχει τουμπανο και αυτοι κρυφο καμαρι, δεν ειναι τυχαιο που σχεδον κανεις δεν τους συμπαθει...

kirileman εσυ μπορει να εισαι σωστος εμπαγγελματιας, αλλα το επαγγελμα σας ειναι μεγαλη εκμεταλλευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ελπίσουμε να αλλάξει ο νόμος και να απαγορευτούν δια παντός οι double agents. Μέχρι τότε, θα κινούμαστε όλοι εντός του ισχύοντος νομικού πλαισίου και ο καθένας θα κοιτάζει τα συμφέρον του με όποιον τρόπο εκείνος νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ας ελπίσουμε να αλλάξει ο νόμος και να απαγορευτούν δια παντός οι double agents. Μέχρι τότε, θα κινούμαστε όλοι εντός του ισχύοντος νομικού πλαισίου και ο καθένας θα κοιτάζει τα συμφέρον του με όποιον τρόπο εκείνος νομίζει.

χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι υπαρχει καποιο "συμβολαιο" που μπορει να υπογραψει μεσιτης-ιδιοκτητης σχετικα με το αν εχει την αποκλειστικοτητα ή οχι ενος σπιτιου. Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ σε μεσιτικό γράφει και πάντα ψάχνω και εφημερίδες και σελίδες όπως σπίτι γάτος κλπ και μάντεψε το 90% είναι γεμάτο από μεσίτες στους οποίους έχει ανατεθεί η δουλεια της εύρεσης ενοικιαστή. Οπότε έχουμε και λέμε σε παίρνει ο Α να του νοικιάσεις το σπίτι πας βγάζεις φωτογραφίες φτιάχνεις μια αγγελία και όταν εγώ σαν ιδιώτης πάω σε σελίδες και πεφτω μόνο σε μεσίτες έρχεσαι εσύ και μου λες ότι πρέπει εγώ να σε πληρώσω γιατί ο Α βαριέται να έρθει ο ίδιος και προσέλαβε αντιπρόσωπο.

 

Όπως και να το πιάσεις δικιο για να ζητάς λεφτά από ενοικιαστή που σε πήρε τηλέφωνο για να δει ένα σπίτι γιατί ο ιδιώτης σε προσέλαβε δεν έχεις.

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα αν μου απάντησες στο ερώτημα...

Είναι οπότε δυνατό να κάνει κάποιος μόνος του κουμάντο και να ψάξει με τους τρόπους που ανέφερα, διαμέρισμα? (εφημερίδα, δρομος, ιντερνετ)

Αν ναι, τότε δεν υπάρχει λόγος να καλέσει κάποιος στο τηλέφωνο μεσιτικού και τελειώνει εκεί το θέμα. Δεν θα καλέσεις εσύ το μεσιτικό, δεν θα ζητήσει και ο μεσίτης απο εσένα κάποια αμοιβή.

Απαξ και τον κάλεσες όμως, χρησιμοποίησες τις υπηρεσίες του και λογικό είναι να υπάρχει αμοιβή. Συμφωνούμε?

Γιατί αλλιώς είναι σαν να ρίχτουμε φταίξιμο στο σουπερ μαρκετ που πουλάει προιόντα της μίσκο και εσύ θα ήθελες να πληρώνεις χονδρική για 1 πακέτο που θα πάρεις, με την δικαιολογία πως δεν ζήτησες ποτέ απο το σουπερ μαρκετ να μεσολαβήσει, αλλά παράλληλα δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς γιατί η μίσκο βαριέται να πουλήσει σε εσένα 1 πακέτο γιατί έχει καλύτερα πράγματα να κάνει.

Υπηρεσία είναι και αυτό και έτσι δουλεύουν πολλά πράγματα... έτσι γίνεται το εμπόριο.

Το ερώτημα είναι "γιατί κάποιος θα καλέσει στο τηλέφωνο του μεσίτη (και άρα θα επωφεληθεί απο την ανάρτηση του μεσίτη, θα του ζητήσει να κανονίσει να δει το διαμέρισμα, θα τον φωνάξει εκεί κλπκλπ) και μετά θα ισχυριστεί οτι είναι παράλογο να υπάρχει αμοιβή απο μεριάς του?"

 

χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω οτι υπαρχει καποιο "συμβολαιο" που μπορει να υπογραψει μεσιτης-ιδιοκτητης σχετικα με το αν εχει την αποκλειστικοτητα ή οχι ενος σπιτιου. Κανω λαθος?

Δεν κάνεις λάθος.

Οι μεσίτες κάνουν συμφωνητικά και με τους ιδιοκτήτες και αυτά μπορεί να είναι αποκλειστικά ή και όχι.

Καθότι τίποτα δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε εδω, το 99% των ιδιοκτητών θα αρνηθεί την αποκλειστικότητα, όπως και πολλά άλλα πράγματα.

Και εκεί ξεκινάνε τα ντράβαλα, οι λαμογιές, οι μειωμένες αμοιβές και κάθε λογής προβλήματα, κάποια απο τα οποία καταλήγουν και στον τελικό χρήστη των υπηρεσιών. Η άλλη εναλλακτική είναι φυσικά η χομπίστικη ενασχόληση με το "αθλημα" ή και η παρανομία, καθότι δεν μπορεί να συντηρήσει κανείς το επάγγελμα αυτό με όλα αυτά που συμβαίνουν.

 

Έχω συναντήσει άπειρα άτομα που λένε την γνωστή ιστορία "ά το έκανα και εγω για μια περίοδο...". Γιατί άραγε? Μήπως επειδή χέζονταν στα λεφτά (όπως ισχυρίζονται και κάποιοι εδω μέσα) και δεν είχαν τι να τα κάνουν και γιαυτό είπαν να σταματήσουν και να κάνουν κάτι άλλο? Ή μήπως γιατί η κατάσταση δεν ειναι και τόσο βιώσιμη γιατί είτε θα πρέπει να δουλευεις σαν τον σκλάβο στη γαλέρα και να σε κλέβουν καθημερινά και απο πάνω, ή απλά δεν θα βγάζεις τα προς το ζην?

 

Mεγαλη αλητεια εγινε το 2001 με την αλλαγη του νομισματος απο δραχμη σε ευρω, το 1999-2000 η πωληση διαμερισματων εκτοξευτηκε στην διπλασια τιμη και απο τοτε παιζουν τις τιμες τις αγορας οπως γουσταρουν αυτοι

Ο κοσμος το εχει τουμπανο και αυτοι κρυφο καμαρι, δεν ειναι τυχαιο που σχεδον κανεις δεν τους συμπαθει...

kirileman εσυ μπορει να εισαι σωστος εμπαγγελματιας, αλλα το επαγγελμα σας ειναι μεγαλη εκμεταλλευση...

Σοβαρά τώρα εσύ πιστεύεις οτι την τιμή ενός ακινήτου την καθορίζει ο μεσίτης και μάλιστα την κάνει ότι γουστάρει αυτός?

Και στηρίζεις και ισχυρισμούς μάλιστα σε αυτή τη θεωρία...

Μεγάλη αλητεία ήταν και που η τυρόπιτα πήγε απο 50 δραχμές στα 50 λεπτά αλλά για αυτό, δεν ευθύνεται ο φούρναρης, αλλά για κάποιο λόγο εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις και σου φταίει ο κυρ Κώστας.

 

Ο κοσμος το εχει τουμπανο και αυτοι κρυφο καμαρι, δεν ειναι τυχαιο που σχεδον κανεις δεν τους συμπαθει...

Θες να μας πεις τι επάγγελμα κάνεις εσύ να πουμε τι ακούγεται καθημερινά για τον κλάδο σου? :P

Τα είπαμε πιο πριν... δικηγόρος? ξέρεις τι λαμόγια είναι οι δικηγόροι ε... υδραυλικός ή παρεμφερή ελευθερος επαγγελματίας? ξέρεις τι λαμόγια ειναι όλοι αυτοί ε, σου αλλάζουν μια τσιμούχα και σε χρεώνουν εγκέφαλο πλυντηρίου... ταξιτζής? άσε να μην αρχίσω καλύτερα... τραπεζικος? που ρουφάς το αίμα του κοσμάκη?... κατάστημα λιανικής? που πουλας ελαττωμάτικα προιόντα και μετα τρέχουν εδω στο insomnia να βρουν απο ποιον καλύπτεται η εγγύηση?... δημόσιος υπάλληλος? που κάθεσαι όλη μέρα και το ξύνεις?...

Για ποιο επάγγελμα δεν ακούγονται αυτά απο τους απ'εξω? ποιο επάγγελμα θεωρείς πως είναι φιλικό προς το κοινό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο παραδειγμα σου με το σουπερ μαρκετ η αντιστοιχία θα ηταν να πληρωνα εγω τα μακαρονια και ενα Χ ποσο την ταμια  που μου τα χτυπησε. Αν και δεν μπορεις να κανεις παρομοίωση. 

 

Το κανονικο θα ηταν ο Α προσλαμβανει μεσιτη, Ο Β παιρνει τον μεσιτη γιατι αναγκαζεται (οι περισσοτερες αγγελιες σε εφημεριδες κλπ ειναι απο μεσιτες) γινεται η συμφωνια και ο μεσιτης παιρνει τα λεφτα του απο τον Α. 

 

Μια ερωτηση, εσυ σαν μεσιτης οταν μου νοικιασεις ενα σπιτι θα παρεις ενα Χ ποσο απο εμενα και τελος? ή θα παρεις και απο τον ιδιοκτητη?

 

 

Το ολο θεμα ειναι οτι εγω θα πεσω πανω σου γιατι καποιος αλλος σε προσελαβε οχι γιατι σε προσελαβα εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έψαχνα να αγοράσω ακίνητο, έκανα το εξής:

 

Παίρνεις τηλέφωνο. Απαντάει. Πριν ρωτήσεις οτιδήποτε για την αγγελία, ρωτάς: "καταρχάς, είστε ο ιδιοκτήτης ή μεσίτης;" Όταν πει μεσίτης (8/10) λες "Δεν ενδιαφέρομαι για συνεργασία με μεσίτη, ευχαριστώ" και κλεινεις. Ξεχνάς ότι είδες την αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σοβαρά τώρα εσύ πιστεύεις οτι την τιμή ενός ακινήτου την καθορίζει ο μεσίτης και μάλιστα την κάνει ότι γουστάρει αυτός?

Και στηρίζεις και ισχυρισμούς μάλιστα σε αυτή τη θεωρία...

 

Στην συνειδηση του κοσμου αυτο υπαρχει εδω και χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το προβλημα οι μεσιτες,αλλα η νοοτροπια του νεοελληνα,οι μεσιτες ειναι και αυτοι νεοελληνες οπως σε ολα τα αλλα επαγγελματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραδειγμα σου με το σουπερ μαρκετ η αντιστοιχία θα ηταν να πληρωνα εγω τα μακαρονια και ενα Χ ποσο την ταμια  που μου τα χτυπησε. Αν και δεν μπορεις να κανεις παρομοίωση. 

 

Το κανονικο θα ηταν ο Α προσλαμβανει μεσιτη, Ο Β παιρνει τον μεσιτη γιατι αναγκαζεται (οι περισσοτερες αγγελιες σε εφημεριδες κλπ ειναι απο μεσιτες) γινεται η συμφωνια και ο μεσιτης παιρνει τα λεφτα του απο τον Α. 

 

Μια ερωτηση, εσυ σαν μεσιτης οταν μου νοικιασεις ενα σπιτι θα παρεις ενα Χ ποσο απο εμενα και τελος? ή θα παρεις και απο τον ιδιοκτητη?

 

 

Το ολο θεμα ειναι οτι εγω θα πεσω πανω σου γιατι καποιος αλλος σε προσελαβε οχι γιατι σε προσελαβα εγω.

 

Μα και τα καταστήματα λιανικής μεσάζοντες δεν είναι ρε συ?

Τι πουλάνε? τα προιόντα που παράγουν κάποιες εταιρείες πουλάνε. Ο Σκλάβενίτης σου λέει, μπες μέσα και αγόρασε ένα πακέτο μακαρόνια 1ε, αλλά εγώ απο την εταιρεία που το παράγει το αγοράζω .30ε.

Αέρα δεν πουλάει?

Δεν τα έφτιαξε αυτός τα μακαρόνια... απλά κάνει τον μεσάζονται και σου δίνει εσένα πιο εύκολη πρόσβαση, απο το να πήγαινες στην Λαμία στο εργοστάσιο της μισκο για μακαρόνια, μετά να έπρεπε να πας στην λειβαδιά για να πάρεις κρεμμύδια, μετά να έπρεπε να πας στα Τρικαλα για να πάρεις ντομάτες κλπκλπ για να φτιάξεις μια ριμάδα μακαρονάδα.

Τα μαζεύει εκείνος απο τους άλλους, και σου λέει έλα και παρ'τα πιο ευκολα απο εμένα, σου τα έχω βάλει σε ράφια, στα έχω ταξινομίσει, κλπκλπ, αλλά για αυτό που κάνω πρέπει να πληρωθώ και να έχω κέρδος.

Με αυτή τη λογική δεν βγήκαν τα τελευταία χρόνια τα κινήματα "όχι μεσάζοντες" που πουλάνε οι παραγωγοί κατευθείαν τα προιόντα τους στους διάφορους δήμους?

 

Το παράδειμα με την ταμεία που αναφέρεις σαν αντιστοιχία του μεσιτικού θα είχε να σου έλεγα να πληρώσεις μερίδιο για την τηλεφωνήτρια στο γραφείο που απάντησε στο τηλέφωνο που πήρες. Μην τα μπλέκουμε όμως. Όλα τα καταστήματα λιανικής μεσάζοντες είναι. Σκέψου το.

 

Στην συνειδηση του κοσμου αυτο υπαρχει εδω και χρονια...

Καλά και στην συνείδηση του κόσμου ο bin laden ευθύνεται για τους δίδυμους πύργους ενώ παράλληλα ο bush εκλέχτηκε σύμφωνα με την πλειοψηφία της συνείδησης του κόσμου και κατ'επέκταση ήταν ο σωτήρας του έθνους.

Τι θες να πεις με αυτό? Ότι επειδή έτσι είναι στην "συνείδηση του κόσμου", αυτόματα είναι και κανόνας και δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει η απόδειξη αυτού, αλλά το πάμε κάτω αμάσητο?

Και btw για ποιον κόσμο μιλάμε? για αυτόν που 9/10 φορές θα προσπαθήσει να εξαπατήσει τον άλλο, να του την φέρει με λαμογιές ή για αυτόν που, όπως έγραψα κάμποσες φορές μέχρι τώρα, όλα τα επαγγέλματα είναι μισητά για αυτόν που είναι στην απ'έξω?

Σε ξαναρωτάω... πες μου με τι ασχολείσαι επαγγελματικά να δούμε τι έχει να πει για εσένα η συνείδηση του κόσμου που επικαλείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scyther συγκρινεις βιομηχανια με παροχη υπηρεσιων; Τι αλλο θα διαβασουμε στο ινσομνια πια...

 

Ρε αγορι μου, προσλαμβανεσαι να παρεχεις τις υπηρεσιες σου απο τον ιδιοκτητη, για πιο λογο δεν μας εχεις πει ακομα, υποχρεουμαι εγω να σου δωσω αμοιβη ως ενοικιαστης;

 

Επειδη εβαλες την αγγελια και καβαλησες το δικυκλο να ερθεις να μου δειξεις το σπιτι, πραγμα για το οποιο θα πληρωθεις/εχεις πληρωθει απο τον παροχεα σου;

 

Δεν απαντας σε τιποτα, παρα μονο μας λες οτι ολα τα υπολοιπα επαγγελματα ειναι τα ιδια με τον μεσιτη, και μας συγκρινεις βιομηχανικη αλυσιδα μεχρι τη καταναλωση.

 

Ευτυχως που μεχρι τωρα οσοι μεσιτες βρεθηκαν στο διαβα μου ηταν επαγγελματιες και οχι σαν εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το προβλημα οι μεσιτες,αλλα η νοοτροπια του νεοελληνα,οι μεσιτες ειναι και αυτοι νεοελληνες οπως σε ολα τα αλλα επαγγελματα...

Να σημειωθεί πως το επάγγελμα έχει αλλάξει δραστικά. Παλιότερα οι μεσίτες άραζαν στο γραφείο τους και ο κόσμος εκανε ουρά για να δει ακίνητα ή οικόπεδα απο 2 φωτογραφίες και να αγοράσει άρον άρον το όνειρο και ο μεσίτης εισέπραττε.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα όμως τώρα.

Οι περισσότεροι μεσίτες που έχω γνωρίσει εγώ μάλλον κακομοίρηδες είναι και όχι νεοέλληνες με την έννοια που καταλαβαίνω να δίνεις εδώ. Και καθώς είναι κακομοίριδες δεν τραβάνε πολύ στο επάγγελμα αυτό και κοιτάνε για άλλα πράγματα.

Προσωπικά όπως ξαναέγραψα τρέχω σχεδόν 10 ώρες τη μέρα 6 μέρες τη βδομάδα για να μπορώ να ζήσω και δεν έχω ούτε ακίνητα ούτε αυτοκίνητα ούτε διαστημόπλοια στο όνομα μου γιατί δεν βγαίνω. Και ξέρω πως αυτό είναι πολύ περισσότερο απο αρκετά άλλα επαγγέλματα.

Ότι χαζομάρα και να γραφτεί εδω απο αυτούς που δεν ξέρουν αλλά νομίζουν οτι ξέρουν δεν θα το αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι χαζομάρα και να γραφτεί εδω απο αυτούς που δεν ξέρουν αλλά νομίζουν οτι ξέρουν δεν θα το αλλάξει αυτό.

Α μαλιστα λεμε και χαζομαρες τωρα. Ελα σταματα το τρολλαρισμα...

 

kolobaro_1-500x375.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ξαναρωτάω... πες μου με τι ασχολείσαι επαγγελματικά να δούμε τι έχει να πει για εσένα η συνείδηση του κόσμου που επικαλείσαι.

Η επαγγελματικη μου δραστηριοτητα δεν εχει να κανει με το θεμα μας, ο καθε ενας μπορει να λεει οτι πιστευει και εγω πιστευω οτι οι μεσιτες πουλατε αερα και μαλιστα ακριβα. Εσυ μπορεις να πιστευεις αυτο που θες και εγω να εχω την δικη μου αποψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...