Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάμε...................................

 

 

Το έχω ξαναπεί (όπως και άλλοι) και θα το πω ακόμα μία φορά

Το πρόβλημά μου (και πολλών άλλων) δεν είναι το να πληρώσω μια παρεχόμενη υπηρεσία.

Σέβομαι τη δουλειά των άλλων και θα με δεις σε αρκετά νήματα εδώ να τσακώνομαι για την ισοπεδοποίηση που γίνεται αναφορικά με τη δουλειά και τις υπηρεσίες που παρέχονται και πως αυτές αξιολογούνται/τιμολογούνται.

Το πρόβλημα είναι όταν την υπηρεσία αυτή δεν την έχεις ζητήσει.

Όταν απαντάς σε μια αγγελία πώλησης/ενοικίασης κι επειδή ο πωλών/ενοικιάζων έχει καταφύγει σε μεσίτη (απόλυτα σεβαστό) να πρέπει κι εσύ να τον πληρώσεις.

Τότε λυπάμαι αλλά σε κανένα λεξικό δεν θα βρεις άλλη λέξη για διαδικασία με αυτή την περιγραφή από το νταβατζιλίκι

 

ΥΓ Αν στην όποια αγγελία ή επικοινωνία αναφέρεται εξ' αρχής το ότι πρόκειται για μεσιτικό (κάποιοι το κάνουν) ή ακόμα καλύτερα αν ξεκαθαρίζεται ότι θα ζητηθεί αμοιβή κι από εμένα (γιατί σίγουρα "εκεί έξω" υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν τα νέα τερτίπια της αγοράς) τότε σαφώς και δεν θα έλεγα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ότι είπε ο Χάρης, το πρόβλημα μας είναι ότι μας ζητείται να πληρώσουμε νταβατζιλικη μια υπηρεσία που δεν την ζητήσαμε.

 

Αν σε πάρω να μου βρεις σπίτι να νοικιάσω να σε πληρώσω

 

Αν σε βρω γιατί κάποιος άλλος σε έβαλε να του βρεις ενοικιαστή να σε πληρώσει αυτός.

 

Δεν υπάρχει κάτι πιο λογικό από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haris_216

Στην τελευταια σου παραγραφο αναφερεις οτι το προβλημα σου ειναι πως καποιος ουσιαστικα θα σε παραμυθιασει, δεν θα σου πει οτι ειναι μεσιτης και οτι υπαρχει μεσιτικη αμοιβη αλλα θα στο παρουσιασει κατοπιν εορτης?

Ε αυτο συμφωνουμε πως είναι απατη. Δεν εχεις οπότε προβλημα με τους μεσιτες, την μεσιτική αμοιβη οταν αυτη ειναι ξεκαθαρη εξαρχης, αλλα με τους απατεωνες.

Εφυγε αυτο λοιπον, συμφωνουμε. Οι απατεωνες ειναι απατεωνες και οι μεσιτες μεσιτες.

 

@Spect αν εγω εχω μεσιτικο γραφειο, εχω βαλει μια αγγελια για καποιο ακινητο την οποια πληρωνω και εγω 'νταβατζιλικι' σε καποιο site ωστε εσυ να την δεις ευκολα και να μην ψαχνεις σε 100αδες σελίδες με ψευτικες, ακυρες, ληγμενες, χωρις φωτογραφιες αγγελιες κλπκλπ και εσυ με παρεις τηλεφωνο μου πεις να σου κανονισω καποιο ραντεβου, μου πεις να σηκωθω απο την καρεκλα μου να τρεξω καπου για να σου δειξω ενα διαμερισμα αυτο δεν θεωρειται υπηρεσια?

Το οτι για να συμβουν ολα αυτα προυποθετουν καποια δουλειά απο μεριας μου αυτο δεν θεωρειται προιον?

(αυτα ειναι τα πολυ επιφανειακα πραγματα που κανει ενας μεσιτης και τα χρησιμοποιω σαν παραδειγμα γιατι θεωρω οτι τα βλεπει ο τελικος χρηστης και αρα δεν του είναι πολυ ευκολο να πει 'ναι υπάρχουν'. Υπάρχουν και αλλα πολλα πραγματα τα οποία δεν βλεπει ομως).

Το οτι εσυ θα τα χρησιμοποιήσεις ολα αυτα, δεν θα επρεπε να έχει και αντίτιμο?

Μήπως βαζει κανεις το μαχαιρι στο λαιμο καποιου? σε υποχρεωσε κανεις να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες καποιου μεσιτικου?

Ποιο ειναι το προβλημα? το οτι δεν παρέχουν υπηρεσιες ή το οτι σε υποχρεωνει καποιος να τις χρησιμοποιήσεις?

Το 'δεν ζηταω μια υπηρεσια' για εμενα θα σημαινε 'δεν καλω το τηλεφωνο στην αγγελια μεσιτικου, δεν ζηταω απο τον αλλο να ερθει να μου δειξει ενα διαμερισμα.. για την ακριβεια δεν του ζηταω ΤΙΠΟΤΑ.'

Μπορει ο οποιοσδήποτε να βρει διαμερισμα με οποιο τροπο θελει. Να κοιταξει αγγελιες ιδιωτων, να παρει σβαρνα τους δρομους η οτι αλλο θελει... Οταν καλεσεις ομως τηλέφωνο μεσιτικου και του ζητησεις το ελαχιστο, να σου κανονισει καποιο ραντεβου, να ερθει να σου δειξει κατι... τοτε πως ειναι δυνατον να λεμε οτι 'δεν ζητησα καποια υπηρεσια'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να τα κάνεις όλα αύτα σε πήρε κάποιος ο οποίος βαριέται να ασχοληθεί με την ενοικιαση του σπιτιού του και αυτός είναι ο ιδιοκτήτης, οπότε σε αυτόν πρέπει να ζητήσεις λεφτά.

 

Εγώ θα πέσω πάνω σου γιατί ο ιδιοκτήτης βαριέται και σε ζήτησε όχι γιατί σε προσέλαβα για να μου πουλήσεις μια υπηρεσία σου. Οπότε όλα όσα λες ότι κάνεις δεκτά αλλά ζητάς τα ρέστα από την λάθος μεριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν πάω σε μεσιτικό γραφείο και του αναθέσω να μου βρει διαμέρισμα, θα τον πληρώσω.

 

Το πρόβλημα (και μου έχει τύχει...) είναι όταν οι μεσίτες επιδιώκουν να πληρώνονται και από τους δύο, ενώ πελάτης τους είναι ο ένας: βρήκα διαμέρισμα μόνος μου, τυχαία, και επειδή ο ιδιοκτήτης το είχε αναθέσει σε μεσίτη, ο μεσίτης μου τηλεφώνησε το απόγευμα να μου ζητήσει ένα ενοίκιο. Με το σκεπτικό πως το διαμέρισμα ήταν "δικό του", επειδή "του το είχε αναθέσει" ο ιδιοκτήτης.

 

Περιττό να σας πω τι πήρε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη παντως ειναι παρανομο να παιρνεις λεφτα και απο τους δυο .Και τα προστιμα είναι βαρβατα και οι ποινες μπορει να ειναι και ανακληση της αδειας. Η λογικη ειναι οτι δεν γίνεται κάποιος να εκπροσωπει 2 αντικρουομενες πλευρες. Θελω να πω εγω σαν ενοοικιαστης-αγοραστης θελω να πετυχω την χαμηλοτερ τιμη και τις καλυτερες παροχες ενω ο ιδιοκτητης την υψηλότερη τιμή με τις λιγότερς δαπάνες απο μερους του. Ο μεσίτης τι ακριβώς θα προσπαθήσει να επιτύχει αν εκπροσωπεί και τους δυο? Αυτο που σου λένε όλοι είναι ότι κάνεις δεν λέει να μην πληρωθεί ο μεσίτης αλλα να πληρωθεί μόνο απο έναν, απο αυτον που ουσιαστικά ζήτησε τις υπηρεσίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάω σε μεσιτικό γραφείο και του αναθέσω να μου βρει διαμέρισμα, θα τον πληρώσω.

 

Το πρόβλημα (και μου έχει τύχει...) είναι όταν οι μεσίτες επιδιώκουν να πληρώνονται και από τους δύο, ενώ πελάτης τους είναι ο ένας: βρήκα διαμέρισμα μόνος μου, τυχαία, και επειδή ο ιδιοκτήτης το είχε αναθέσει σε μεσίτη, ο μεσίτης μου τηλεφώνησε το απόγευμα να μου ζητήσει ένα ενοίκιο. Με το σκεπτικό πως το διαμέρισμα ήταν "δικό του", επειδή "του το είχε αναθέσει" ο ιδιοκτήτης.

 

Περιττό να σας πω τι πήρε...

Ποιος σου έδειξε το σπίτι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πέσω πάνω σου γιατί ο ιδιοκτήτης βαριέται και σε ζήτησε όχι γιατί σε προσέλαβα για να μου πουλήσεις μια υπηρεσία σου. Οπότε όλα όσα λες ότι κάνεις δεκτά αλλά ζητάς τα ρέστα από την λάθος μεριά.

 

Mα σου είπε κανείς να πέσεις πάνω στον μεσίτη? αυτό δεν καταλαβαίνω....Σε υποχρεωσε κάποιος να πας στον μεσίτη? δεν μπορείς δηλαδή να ανοίξεις μονος σου μια εφημερίδα και να πάρεις σβάρνα τις αγγελίες ιδιωτών? δεν μπορείς να βγεις στο δρόμο να πάρεις σβάρνα ενοικιαστήρια? δεν μπορείς να πάρεις σβάρνα τις αγγελίες ιδιωτών στο ιντερνετ?

Γιατί συνεχίζεις να παρουσιάζεις σαν δεδομένο το ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος?

Εγώ που κάνω αυτή τη δουλειά, πως μπορώ να το κάνω και εσύ το παρουσιάζεις σαν να σου κόβει κάποιος την πρόσβαση?

Γιατί δεν συμφωνούμε απλά πως είτε βαριέσαι, είτε δεν έχεις χρόνο γιατί ειναι πολύ κουραστικό σαν δουλειά και θέλει χρονο και χρήμα κλπκλπκλπ... και τελικά θα πάρεις το μεσιτικό τηλέφωνο που έχει κάνει ήδη όλα αυτά για εσένα?

Εκεί ακριβώς θα συμβεί αυτό που λέω "κάνω χρήση των υπηρεσιών".

Εκτος αν για κάποιον άλλο λόγο δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά που περιέγραψα... για ποιο λόγο λοιπόν ισχυρίζεσαι οτι δεν μπορείς να τα κάνεις? Μπορώ να τον ακούσω?

 

 

Στην Αμερικη παντως ειναι παρανομο να παιρνεις λεφτα και απο τους δυο .Και τα προστιμα είναι βαρβατα και οι ποινες μπορει να ειναι και ανακληση της αδειας. Η λογικη ειναι οτι δεν γίνεται κάποιος να εκπροσωπει 2 αντικρουομενες πλευρες. Θελω να πω εγω σαν ενοοικιαστης-αγοραστης θελω να πετυχω την χαμηλοτερ τιμη και τις καλυτερες παροχες ενω ο ιδιοκτητης την υψηλότερη τιμή με τις λιγότερς δαπάνες απο μερους του. Ο μεσίτης τι ακριβώς θα προσπαθήσει να επιτύχει αν εκπροσωπεί και τους δυο? Αυτο που σου λένε όλοι είναι ότι κάνεις δεν λέει να μην πληρωθεί ο μεσίτης αλλα να πληρωθεί μόνο απο έναν, απο αυτον που ουσιαστικά ζήτησε τις υπηρεσίες του.

 

 

Μπορεί να είναι ορθό αυτό που γράφεις αλλά τι σχέση έχει με την κατάσταση εδώ? Θα κρατήσουμε ότι θέλουμε απο την κατάσταση των μεσιτικών στις ΗΠΑ και θα πετάξουμε όλο το υπόλοιπο?

Γιατί αν δεν κάνω λάθος στις ΗΠΑ οι μεσίτες είναι λόρδοι. Όχι τα κοροιδάκια που τρέχουν για τον κάθε ελληνάρα που μετά θα κοιτάξει πως θα τους την φέρει, και ούτε για τους κουτοπόνηρους ιδιοκτήτες που αναθέτουν σε 10 μεσιτικά του μπαρμπαγιώργου διαμερίσματα, για τα οποία αρνούνται να υπογράψουν εντολές και στο 99% των περιπτώσεων δεν υπάρχει καν αποκλειστική εντολή γιατί.... οι μεσίτες εδώ ειναι κοροιδάκια που τους χρησιμοποιούμε και μετά θα πρέπει να διεκδικήσουν τα δεδουλευμένα τους μέσω του νόμου.

Αν οπότε θα ήθελες να ισχύει και εδώ ότι ισχύει για τις ΗΠΑ, τότε το να ειναι παράνομο να διεκδικείται αμοιβή και απο τα δύο μέρη, δεν θα έπρεπε να είναι το μόνο που θα έπρεπε να δουλεύει διαφορετικά.

Δυστυχώς εδώ τα πράγματα δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε ώστε να επιτρέπεται να συμβεί αυτό που λες ως "αμοιβή απο το ένα μέρος μόνο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιος σου έδειξε το σπίτι;

 

Κανείς. Εγώ το βρήκα (περνούσα από το δρόμο και ο ιδιοκτήτης συζητούσε με τον καταστηματάρχη που νοίκιαζε το μαγαζί στο ισόγειο πόσο δύσκολο είναι να βρεις νοικάρη και πόσο ταλαιπωρείται κτλ., τον άκουσα, τον ρώτησα τι νοικιάζει κτλ.) Κι όταν ο ιδιοκτήτης ανακοίνωσε στο μεσίτη πως δεν χρειάζεται πια τις υπηρεσίες του, μάλλον επειδή είχαν συμφωνημένο 1 + 1 ενοίκιο ή τέλος πάντων να τα πάρει και από τις δύο πλευρές, πήρε το τηλέφωνό μου από τον ιδιοκτήτη (ο οποίος κάκιστα του το έδωσε και βεβαίως του το είπα) και με ένα απίστευτο θράσσος με πήρε να μου ζητήσει 1 ενοίκιο.

[...]

 

Γιατί αν δεν κάνω λάθος στις ΗΠΑ οι μεσίτες είναι λόρδοι.

 

[...]

 

Λάθος κάνεις. Όχι πως δεν υπάρχουν μεσίτες-λόρδοι (όπως κι εδώ) αλλά, όχι, δεν είναι ο γενικός κανόνας, μπήκες στα μεσιτικά, πιάστηκες εφ΄όρου ζωής.

 

Κι εκεί τρέχουν να δείξουν χαμόσπιτα σε 500 άτομα, και δεν το κλείνει κανένας, κι εκεί γενικά έχουν όλα τα ζόρια που τραβάνε οι Έλληνες συνάδελφοί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου έδειξε το σπίτι;

 

 

Κανείς. Εγώ το βρήκα (περνούσα από το δρόμο και ο ιδιοκτήτης συζητούσε με τον καταστηματάρχη που νοίκιαζε το μαγαζί στο ισόγειο πόσο δύσκολο είναι να βρεις νοικάρη και πόσο ταλαιπωρείται κτλ., τον άκουσα, τον ρώτησα τι νοικιάζει κτλ.) Κι όταν ο ιδιοκτήτης ανακοίνωσε στο μεσίτη πως δεν χρειάζεται πια τις υπηρεσίες του, μάλλον επειδή είχαν συμφωνημένο 1 + 1 ενοίκιο ή τέλος πάντων να τα πάρει και από τις δύο πλευρές, πήρε το τηλέφωνό μου από τον ιδιοκτήτη (ο οποίος κάκιστα του το έδωσε και βεβαίως του το είπα) και με ένα απίστευτο θράσσος με πήρε να μου ζητήσει 1 ενοίκιο.

 

Και πάλι κάποιος μπορεί να σου πει π.χ. ότι φίλος σου το είδε μέσω του μεσίτη, δεν του άρεσε και σου είπε πέρνα να το δεις εσύ μπας και σ' αρέσει, άρα και του «χρωστάς».

 

Δε βγάζεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς. Εγώ το βρήκα (περνούσα από το δρόμο και ο ιδιοκτήτης συζητούσε με τον καταστηματάρχη που νοίκιαζε το μαγαζί στο ισόγειο πόσο δύσκολο είναι να βρεις νοικάρη και πόσο ταλαιπωρείται κτλ., τον άκουσα, τον ρώτησα τι νοικιάζει κτλ.) Κι όταν ο ιδιοκτήτης ανακοίνωσε στο μεσίτη πως δεν χρειάζεται πια τις υπηρεσίες του, μάλλον επειδή είχαν συμφωνημένο 1 + 1 ενοίκιο ή τέλος πάντων να τα πάρει και από τις δύο πλευρές, πήρε το τηλέφωνό μου από τον ιδιοκτήτη (ο οποίος κάκιστα του το έδωσε και βεβαίως του το είπα) και με ένα απίστευτο θράσσος με πήρε να μου ζητήσει 1 ενοίκιο.

LOL, το άκουσα και αυτό. Δεν τον είπες να σου δείξει την εντολή υπόδειξης που (δεν) έχετε υπογράψει;

Και πάλι κάποιος μπορεί να σου πει π.χ. ότι φίλος σου το είδε μέσω του μεσίτη, δεν του άρεσε και σου είπε πέρνα να το δεις εσύ μπας και σ' αρέσει, άρα και του «χρωστάς».

 

Δε βγάζεις άκρη.

Γι' αυτό, επειδή μερικοί έξυπνοι αγοραστές στέλνουν πρώτα κάτι φιλαράκια να δουν το ακίνητο και μετά πάνε οι ίδιοι και χτυπάνε πόρτες παρακάμπτοντας το κορόιδο, μόνο 8μηνες αποκλειστικές και μόνο με 4% από πωλητή (0 από αγοραστή). Έτσι και αλλιώς, όταν έχεις υπογράψει αποκλειστική, η σχέση που έχεις με τον ιδιοκτήτη είναι άλλη, οπότε συνήθως ο ίδιος ο ιδιοκτήτης είναι δασκαλεμένος και στέλνει τους ξυπνητζήδες στον αποκλειστικό μεσίτη του. Ειδικά μόνες γυναίκες οι οικογένειες με μικρά παιδιά, αποφεύγουν να βάζουν σπίτι τους τον κάθε άγνωστο, χωρίς την παρουσία του ανθρώπου που εμπιστεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

LOL, το άκουσα και αυτό. Δεν τον είπες να σου δείξει την εντολή υπόδειξης που (δεν) έχετε υπογράψει;

 

Γενικά (όπως σε κάθε επάγγελμα) τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν αυτοί που βιοπορίζονται μεν από αυτό, αλλά επαγγελματίες ΔΕΝ είναι.

 

Τέλος πάντων, του είπα κάποια πράγματα και δεν με ενόχλησε ξανά, οπότε υποθέτω πως έκανε μια προσπάθεια μπας και "ψάρωνα". Ή απλή ήταν τόσο βλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mα σου είπε κανείς να πέσεις πάνω στον μεσίτη? αυτό δεν καταλαβαίνω....Σε υποχρεωσε κάποιος να πας στον μεσίτη? δεν μπορείς δηλαδή να ανοίξεις μονος σου μια εφημερίδα και να πάρεις σβάρνα τις αγγελίες ιδιωτών? δεν μπορείς να βγεις στο δρόμο να πάρεις σβάρνα ενοικιαστήρια? δεν μπορείς να πάρεις σβάρνα τις αγγελίες ιδιωτών στο ιντερνετ?

Γιατί συνεχίζεις να παρουσιάζεις σαν δεδομένο το ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος?

Εγώ που κάνω αυτή τη δουλειά, πως μπορώ να το κάνω και εσύ το παρουσιάζεις σαν να σου κόβει κάποιος την πρόσβαση?

Γιατί δεν συμφωνούμε απλά πως είτε βαριέσαι, είτε δεν έχεις χρόνο γιατί ειναι πολύ κουραστικό σαν δουλειά και θέλει χρονο και χρήμα κλπκλπκλπ... και τελικά θα πάρεις το μεσιτικό τηλέφωνο που έχει κάνει ήδη όλα αυτά για εσένα?

Εκεί ακριβώς θα συμβεί αυτό που λέω "κάνω χρήση των υπηρεσιών".

Εκτος αν για κάποιον άλλο λόγο δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά που περιέγραψα... για ποιο λόγο λοιπόν ισχυρίζεσαι οτι δεν μπορείς να τα κάνεις? Μπορώ να τον ακούσω?

 

Δεν έχω πάει ποτέ σε μεσιτικό γράφει και πάντα ψάχνω και εφημερίδες και σελίδες όπως σπίτι γάτος κλπ και μάντεψε το 90% είναι γεμάτο από μεσίτες στους οποίους έχει ανατεθεί η δουλεια της εύρεσης ενοικιαστή. Οπότε έχουμε και λέμε σε παίρνει ο Α να του νοικιάσεις το σπίτι πας βγάζεις φωτογραφίες φτιάχνεις μια αγγελία και όταν εγώ σαν ιδιώτης πάω σε σελίδες και πεφτω μόνο σε μεσίτες έρχεσαι εσύ και μου λες ότι πρέπει εγώ να σε πληρώσω γιατί ο Α βαριέται να έρθει ο ίδιος και προσέλαβε αντιπρόσωπο.

 

Όπως και να το πιάσεις δικιο για να ζητάς λεφτά από ενοικιαστή που σε πήρε τηλέφωνο για να δει ένα σπίτι γιατί ο ιδιώτης σε προσέλαβε δεν έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε μένουν όλοι οι ιδιοκτήτες ακριβώς από πάνω.

Αν δεν μένει από πάνω ή βαριέται είναι προηβλημα δικό του. Θέλει για τον Χ ψ λόγο να μην κουραστεί για μια δουλειά του ας πληρώσει εγώ τι φταίω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...