Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πίεσε τον μήπως μπορεί να σου ρίξει το ενοίκιο.

 

Του το είπα, αρνήθηκε, τέλος. Δηλαδή προασπίζει τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη και ζητάει λεφτά από μένα. Να βρει άλλο κορόιδο να πληρώνει αέρα κοπανιστό.

 

Έχω αποφασίσει πάντως να μην παρακαλέσω κανέναν, έχουμε και μια αξιοπρέπεια.

Όπως πχ ένας άλλος που ενώ (μέσω μεσίτη) με είχε επιλέξει με την οικονομική προσφορά μου γιατί θεώρησε ότι είμαι η καλύτερη επιλογή για το σπίτι του και κλείσαμε ραντεβού να το κλείσουμε, όταν θυμήθηκε ο μεσίτης να του πει ότι έχω ένα μικρό σκυλάκι (5 κιλά), ακύρωσε το ραντεβού γιατί ένας παλιός νοικάρης του είχε σκυλί και του είχε μασήσει λίγο το παντζούρι. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω, έχασα ένα πολύ ωραίο σπίτι αλλά γλίτωσα από ένα περίεργο ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που παιζουν και τις τιμες τις αγορας, ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω..(λεμε τωρα), οσο πιο πανω τοσο μεγαλυτερη προμηθεια θα παρουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω, μα έχει. Σε αυτό το θέμα χαρακτηρίζουμε ως απατεώνες έναν κλάδο, που υποτίθεται, μάλιστα ότι σβήνει, Την απατεωνιά, λοιπόν, και τη λαμογιά την έχεις μέσα σου, δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα. Τι επαγγέλλονται οι παραπάνω πελάτες μου; Και επειδή αναφέρθηκε η αρνητική γνώμη του κόσμου για τον κλάδο, αλήθεια, ποια είναι η επικρατούσα άποψη για τους : πολιτικούς, δημοσιογράφους, δικηγόρους, επαγγελματίες οδηγούς, αστυνομικούς, στρατιωτικούς, δημοσίους υπαλλήλους (!) κ.α.; Όχι ιδιαίτερα καλή, σωστά; :-)

ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του μεσιτη κατα την ενοικιαση ενος σπιτιου? για παραδειγμα, αν παρουσιασει ενα σπιτι το οποιο εκ των υστερων βρεθει οτι εχει χ προβληματα τα οποια δεν ειχαν αναφερθει, η ηταν γνωστα αλλα δεν αποκατασταθηκαν απο τον ιδιοκτητη μετα την ενοικιαση, εχει υποχρεωση/ευθυνη να μεσολαβησει?

 

ειναι υποχρεωμενος να παραδοσει το σπιτι ετοιμο με οποιες επισκευες επρεπε να γινουν, η απλα ενημερωνει τον ενοικιαστη οτι "ο ιδιοκτητης θα τα φτιαξει" και τελειωνει η δουλεια του εκει?

 

εμπλεκεται στη συνταξη του συμφωνητικου μισθωσης, ενδεχομενως για να μπουν καποιοι οροι?

 

μιλωντας για κανονικο μεσιτικο γραφειο, οχι τον κυρ-μητσο ποιυ του εδωσαν κλειδια οι γειτονες και το παιζει "μεσιτης"

 

 

επισης, μιλωντας για ενοικιαση. οταν καποιος βρισκει μια αγγελια στην εφημεριδα η στο διαδικτυο και θελει να παει να δει το συγκεκριμενο σπιτι το οποιο το εχει αναλαβει μεσιτικο, ειναι λογικο/ηθικο να απαιτει ο μεσιτης να υπογραφει ο ενδιαφερομενος "συμβαση ευρεσης ακινητου" και ακομα χειροτερα, να απαιτει αμοιβη και απο αυτον, απο τη στιγμη που:

 

-ο υποψηφιος ενοικιαστης βρηκε την αγγελια και δεν εχει αλλο τροπο να δει το σπιτι αν δε του το δειξει ο μεσιτης (αφου ο ιδιοκτητης ειναι εκτος διαδικασιας)

-ο υποψηφιος ενοικιαστης δε πηγε στο μεσιτικο να ζητησει σπιτι χ προδιαγραφων

-ο ιδιοκτητης ανεθεσε στον μεσιτη να νοικιασει το σπιτι και πληρωνει αμοιβη γι'αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσίτης = Νταβατζης....

 

 

Ένα άχρηστο παρασιτικο επάγγελμα που το μόνο που έχει καταφέρει είναι να δυσκολεύει τις ενοικιάσεις κ αγοραπωλησιες. . Ο Μεσίτης δεν εξυπηρετεί κανέναν πάρα μόνο τον εαυτό του...

 

Και ξέρετε τι πουλάει.... ΤΊΠΟΤΑ.... και θέλει κ προμήθεια κ από τους δύο για αυτό το τίποτα.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι όλος ο κόσμος τους έχει σιχαθει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι μεσίτες θα ήταν αποδεκτοί μόνο εάν έπαιρναν λεφτά από το λήξη μεριά που του ανατέθηκε μια δουλειά. μια δουλειά. Αν του ανατέθηκε να βρει ενοικιαστή να τα πάρει από τον ιδιοκτήτη αν του ανατέθηκε να βρει σπίτι τότε Απο τον ενοίκιαστη και αν δώσει σπίτι που του έχει ανατεθεί σε σε ενοίκιαστη που του ζήτησε να του βρει σπίτι τότε και από τους δύο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του μεσιτη κατα την ενοικιαση ενος σπιτιου? για παραδειγμα, αν παρουσιασει ενα σπιτι το οποιο εκ των υστερων βρεθει οτι εχει χ προβληματα τα οποια δεν ειχαν αναφερθει, η ηταν γνωστα αλλα δεν αποκατασταθηκαν απο τον ιδιοκτητη μετα την ενοικιαση, εχει υποχρεωση/ευθυνη να μεσολαβησει?

 

ειναι υποχρεωμενος να παραδοσει το σπιτι ετοιμο με οποιες επισκευες επρεπε να γινουν, η απλα ενημερωνει τον ενοικιαστη οτι "ο ιδιοκτητης θα τα φτιαξει" και τελειωνει η δουλεια του εκει?

 

εμπλεκεται στη συνταξη του συμφωνητικου μισθωσης, ενδεχομενως για να μπουν καποιοι οροι?

 

μιλωντας για κανονικο μεσιτικο γραφειο, οχι τον κυρ-μητσο ποιυ του εδωσαν κλειδια οι γειτονες και το παιζει "μεσιτης"

 

 

επισης, μιλωντας για ενοικιαση. οταν καποιος βρισκει μια αγγελια στην εφημεριδα η στο διαδικτυο και θελει να παει να δει το συγκεκριμενο σπιτι το οποιο το εχει αναλαβει μεσιτικο, ειναι λογικο/ηθικο να απαιτει ο μεσιτης να υπογραφει ο ενδιαφερομενος "συμβαση ευρεσης ακινητου" και ακομα χειροτερα, να απαιτει αμοιβη και απο αυτον, απο τη στιγμη που:

 

-ο υποψηφιος ενοικιαστης βρηκε την αγγελια και δεν εχει αλλο τροπο να δει το σπιτι αν δε του το δειξει ο μεσιτης (αφου ο ιδιοκτητης ειναι εκτος διαδικασιας)

-ο υποψηφιος ενοικιαστης δε πηγε στο μεσιτικο να ζητησει σπιτι χ προδιαγραφων

-ο ιδιοκτητης ανεθεσε στον μεσιτη να νοικιασει το σπιτι και πληρωνει αμοιβη γι'αυτο

Πέρνα από το γραφείο μου να στα εξηγήσω. Χρεώνω 50 ευρώ την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα από το γραφείο μου να στα εξηγήσω. Χρεώνω 50 ευρώ την ώρα.

 

εγω ρωτησα κατι σοβαρα, αν εχεις την υπομονη να απαντησεις και να λυσεις καποιες ευλογες αποριες που εχουν πιστευω οι περισσοτεροι, εχει καλως, αν οχι, δε σε αναγκαζει κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ρωτησα κατι σοβαρα, αν εχεις την υπομονη να απαντησεις και να λυσεις καποιες ευλογες αποριες που εχουν πιστευω οι περισσοτεροι, εχει καλως, αν οχι, δε σε αναγκαζει κανεις.

Έχουν ξανασυζητηθεί αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγα να νοικιάσω φοιτητικό σπίτι βρήκα μέσω μεσίτη ένα καλό διαμέρισμα.Την μέρα που πήγα μας οδήγησε στο διαμέρισμα ο μεσίτης και ήταν και ο ιδιοκτήτης εκεί επειδή στον κάτω όροφο έχει γραφείο.Ρώτησα τον ιδιοκτήτη αν θα πρέπει να πληρώσω και τον μεσίτη και μου είπε όχι γιατί πέρνει από μένα 1-2 ενοίκια αμοιβή(Δεν θυμάμαι ακριβώς το αριθμό).Αφού είδα ότι μου αρέσει και έκλεισα συμφωνία με τον ιδιοκτήτη περιμένοντας τον να πάμε στον κάτω όροφο να κάνουμε τα συμβόλεα,με έπιασε μόνο ο μεσίτης και μου ζήταγε αμοιβή 50 ευρώ ενοείται χωρίς απόδειξη απλά να του τα δώσω.

 

Ο ιδιοκτήτης με είδε λίγο αρπαγμένο με την κίνηση του μεσίτη και του έκανε ένα νόημα σαν να λέει "θα τους διώξεις τώρα με τις μακακίες σου". Φυσικά δεν έδωσα τα 50 ευρώ τα οποία θα τα χαιρόταν "μαύρα" ο κύριος.

Ε,τελικά πλήρωσα τα 2 πρώτα ενοίκια που ζητάνε τυπικά οι ιδιοκτήτες στον ιδιοκτήτη και σε αυτό το σπίτι μένω ακόμα από τότε 

 

Βρήκα απλά σε μεσητική σελίδα το σπίτι δεν τον έβαλα να ψάξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"στριβειν δια του αρραβωνος" λεγεται αυτο :-) . no prob, θα ρωτησω καποιον επαγγελματια οταν και αν χρειαστει

Να ρωτήσεις. Εναλλακτικά, μπορείς να διαβάσεις τις σχετικές συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω για διαμέρισμα στην Αθήνα, μήπως μπορείτε να μου απαντήσετε από την εμπειρία σας αυτό:

 

Οι τιμές που βλέπω στα site αγγελιών για διαμερίσματα που έχουν καταχωρηθεί από μεσιτικά γραφεία, είναι πάνω-κάτω τελικές ή το πιθανότερο είναι να πέσουν με διαπραγμάτευση;

Για παράδειγμα, μπορεί ο ιδιοκτήτης να λέει στον μεσίτη ότι θέλει ενοίκιο τουλάχιστον €500 και γι'αυτό τον λόγο ο μεσίτης να το διαφημίζει με τιμή €600 ώστε να πέσει μέχρι €500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε με το οτι, την τιμή την κανονίζει ο ιδιοκτήτης cb_papi.
Οπότε το αν είναι τελική ή όχι η τιμή, αυτό δεν σχετίζεται κάπως με τον μεσίτη. Την τιμή που βλέπεις εσύ σε κάποια ανάρτηση, μπορεί για εμένα (τον ιδιοκτήτη) να είναι τελική, ή μπορεί να είναι διαπραγμετεύσιμη, καθώς υπάρχουν αυτοί που ανακοινώνουν μια τιμή και περιμένουν παζάρι αλλά υπάρχουν κ αυτοί που ανακοινώνουν μια τιμή και αυτό θέλουν και τελεία.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλ και να ρωτήσεις αν ειναι διαπραγματευσιμη η τιμή. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο μεσίτης θα γνωρίζει αν ειναι διαπραγματευσιμη ή όχι, απο προηγούμενες περιπτώσεις, και θα σε ενημερώσει αν εισαι και εσύ ξεκάθαρος γιατί και εκείνος δεν θα έχει όρεξη να τρέχει απο εδώ και εκεί, και να φέρνει πελάτες στον ιδιοκτήτη αν ξέρει πως πχ ο ιδιοκτήτης ειναι fixed στα 600ε, αλλά εσύ ψάχνεις κάτι στα 500ε.


Διαβάζοντας τις απαντήσεις των περισσοτέρων εδώ παρατηρώ το πόση άγνοια υπάρχει για τον "γείτονα".
Δανειζόμενος λίγο απο τα λόγια του kirileman, ο δικηγόρος είναι λαμόγιο για τον μη δικηγόρο, ο αστυνομικός είναι μπάτσος για τον πολίτη, ο επαγγελματίας οδηγός είναι ταρίφας για τον πελάτη, κλπκλπ.

Υπάρχουν πολλοί "μεσίτες" που είναι φαντάσματα... απλά ένας τύπος που σκαλίζει την εφημερίδα επειδή δεν έχει δουλειά, και ψάχνει για αυτούς στους οποίους θα μπορεί να μπει σφίνα για να βγάλει ένα χαρτζιλίκι.

Υπάρχουν όμως και άλλοι που πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους, είναι κανονικά δηλωμένοι στον κλάδο τους, τρέχουν 10 ώρες τη μέρα 6 μέρες τη βδομάδα, διαχειρίζομενοι τα ωράρια δεκάδων ανθρώπων καθημερινά, παλεύοντας με την παραξενιά του καθε ενός ή οποία του κοστίζει σε επαγγελματικό επίπεδο (που σε πολλά άλλα επαγγέλματα απλά θα ήταν ένα "δεν πουλάμε κύριε, γεια σας), την ατελείωτη λαμογιά του ελληνάρα που ποτέ μα ποτέ δεν θέλει να πληρώσει για μια υπηρεσία που του παρέχουν, που ποτέ μα ποτέ δεν θέλει απόδειξη, και που πάντα τα θέλει όλα ΤΩΡΑ!.
Μέσα στα ξερά καίγονται και τα χλωρά όμως, όπως πάει πάντα...

Κάνοντας την δουλειά αυτή τα τελευταία κάποια χρόνια, έχω να πω οτι όσο λαμόγια/παράσιτα κλπ θεωρείτε "εσείς" τους μεσίτες άλλο τόσο όσοι έχουν περάσει απο αυτή τη δουλειά ξέρουν πόσο λαμόγια είστε "εσείς" και τι πουστιές θα κάνουν όλοι για να γλυτώσουν...ανθρωποι που κατά τα άλλα κάνουν ευγενή επαγγέλματα και παρέχουν "πραγματικό" έργο ε... οχι σαν τα παράσιτα τους μεσίτες που δεν χρειάζονται σε τίποτα. ^^

Αλήθεια αν ο μεσίτης ειναι παράσιτο που δεν παρέχει κάποια υπηρεσία...
πόση περισσότερη υπηρεσία σας παρέχουν άραγε τα καταστήματα? γιατι δεν πηγαίνετε κατευθείαν στον παραγωγό?
πόση περισσότερη υπηρεσία σας παρέχουν οι ασφαλιστές? οι χρηματιστές? οι υπάλληλοι του κισέ? οι τηλεφωνητές? οι γραμματείς? κλπκλπ.... και τα αμέτρητα άλλα επαγγέλματα που είναι ουσιαστικά ενδιάμεσοι του παρόχου και του ενδιαφερόμενου?

Επειδή κάποιοι θεωρούν οτι ανακάλυψαν τον τροχό με το να πουν "σιγά το πράγμα! επειδή ήρθες να μου δειξεις το διαμέρισμα θα έπρεπε να πληρωθείς κιόλας" δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας έτσι. Σημαίνει απλά οτι δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν περισσότερο με το θέμα και μένουν σε γενικεύσεις και σε αερολογίες γιατι την στιγμή που θα πρέπει να βάλουν το χερι στην τσεπούλα τους, θα νιώσουν το τέρας να τους απειλεί απο τα πολύτιμα δίφραγκα τους και θα πρέπει σαν ανθρωπάκια να τα υπερασπιστούν πάση θυσία... λέγοντας χαζομάρες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...