Προς το περιεχόμενο

τα ονοματα των γραφικων-(DE)...


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας παιδια.

εχω linux mint kde και θελω να δοκιμασω και αλλα γραφικα.

 

πως ομως λεγονται τα πακετα στο κεντρο λογισμικου ή σtο synaptic;;;

 

για την ακριβεις θα ηθελα να ξερω τα πως αναγραφονται τα ονοματα των παρακατω γραφικων

στο κεντρο λογισμικου ή στο synaptic:

kde

gnome

cinnamon

mate

xfce

lxde

 

τωρα θα αναρωτιεσται γιατι μεσα σε αυτα που ρωταω βαζω και το kde αφου το εχω ειδη εγκατεστημενω αλλα η απαντηση ειναι πως δεν το εγκατεστησα εγω ηταν ειδη απο την αρχη.

 

εγω τα μονα που δοκιμασα ειναι το openbox που δουλευε και το gnome shell επισεις δουλευε αλλα εγκατεστησε και διαφορα προγραμματα που δεν τα ηθελα οπως το brasero παραδειγμα και ειχα τα προγραμματα που ειχα εγκαταστησει εγω στο kde συν αυτα.

φυσικα λογικο μου ακουγετε αφου εχει καποια ειδη προεγκατεστημενα αλλα ηθελα να ξερω αν παντα γινετε αυτο η μονο σε μενα ετυχε.

 

περιμενω τα ονοματα που σας ρωτησα και ευχαριστω πολυ προκαταβολικα γιατι ειμαι σιγουρος πως θα με βοηθησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα άλλα δεν ξέρω αλλά για kde και gnome υπάρχουν τα plasma-desktop και gnome-core αντίστοιχα που εγκαθιστούν μόνο τα απαραίτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warlock φιλε μου επειδη εψαξα λιγο στο synaptic exei diafora apo καθε de.

θα ψαξω λιγο ακομα να δω τι ειναι το καθενα.

αλλα με τα απαραιτητα και αλλα full.

θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ λέμε για kde που όντως είναι το πιο πλήρες de υπάρχει πουθενά  το feauture που έχουν τα windows όταν πηγαίνεις το κέρσορα στο taskbar και κάνεις preview thumbnail ένα παράθυρο να βγάζει και το close εικονίδιο  και να το κλείνεις απο εκεί αντί να μεγιστοποιείς το παράθυρο και να το κλείνεις ή αντίστοιχα με δεξί κλίκ στη μπάρα κ close window; Νομίζω υπήρχε σα stasks widget αλλά τώρα δεν αναπτύσεται, κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και εγω kde εχω ειναι ολα τα λεφτα απλα ηταν προεγκατεστημενω και επειδη σκεφτομαι να αλλαξω διανομη και να δοκιμασω κατι αλλο θα ηθελα να ξερω πως λεγονται τα πακετα των de.

 

αν και εμενα προσωπικα το ονομα του kde me ενδιαφερει περισσοτερο.

 

φυσικα ειναι πολυ νωρις ακομα για μενα να δοκιμασω καποια αλλη διανομη αλλα αμα μου μπει κατι στο μυαλο δεν βγανει ευκολα και εγω εχω κολλησει και επιμενω να θελω να μπλεξω...χαχαχ

 

για αυτο σας παρακαλω αν γνωριζετε αν οχι ολων των γραφικων εστω το ονομα του kde.

 

mad-proffesor εγω δεν γνωριζω κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχτο σα kde(4)-base,kde(4)-desktop,kde(4)-plasma+kwin+kdm για τους μάνατζερ: μερικά πακέτα θέλουν κ την έκδοση ανάλογα ποια version kde έχει το ρεπο π.χ 4.8.5, 4.9.1. Κάθε διανομή μπορεί να τα ονομάζει αλλιώς τα πακέτα πάντως τα βασικά είναι το base,plasma και οι μανατζερ, δες στο πρώτο δικό μου ποστ πως να τα βρίσκεις απο κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...