Προς το περιεχόμενο

Πως μπορεί κάποιος να...


escalator3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να γίνει master στο pc hardware.

Η ερώτηση μου είναι σαφής. Είμαι μέτριος user pc τόσο στο software όσο και σε hardware(εκεί πολυ λίγες γνώσεις). Πώς μπορώ να μάθω πρώτα τα βασικά και μετά να εξελιχτώ και να περάσω στο επόμενο επίπεδο όσον αφορά το hardware. Τι πρέπει να διαβάσω? Έχετε κάποια links πως πρέπει να ξεκινήσω?

PS : Το ίδιο όσον αφορά το software αν έχει κάποιος links για προγράμματα, βασικές έννοιες ακόμα και ο προγραμματισμός με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε εδω και διαβαζε.... χαλασε και καμια δεκαρια καρτες και επεξεργαστες και μητρικες για αρχη και θα μαθεις.

 

Για προγραμματισμο θες.... ξενυχτια, οπως και για οτιδηποτε αλλο εξαλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α πό ότι κατάλαβα είσαι και εσύ pcλάτρεις. Έχεις το ''μικρόβιο''. Απλώς διάβαζε τα διάφορα thread που  σε καλύπτουν και διατύπωσε ερωτήσεις. Όπως όλοι, με τον καιρό θα μάθεις τα βασικά, ο τι απορία έχεις ρωτάς και την ψάχνεις παράλληλα στο web. Να δεις που στο τέλος θα μάθεις πολλά . 


 


Προτείνω να δεις τα ακόλουθα link :


ο Ηλεκτρονικός Υπολογιστής :  http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82 


Κεντρική  Μονάδα Επεξεργασίας :  http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1_%CE%95%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82


Μνήμη Ram :  http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7_%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82


Μητρική Κάρτα :  http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1


Κάρτα Γραφικών : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1_%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD


Τροφοδοτικό : http://1gym-menem.thess.sch.gr/computer/trofodotiko.htm


Σκληρός Δίσκος : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8C%CF%82_%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82


Κάρτα Ήχου : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1_%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85


Κάρτα Δικτύου : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1_%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85 


Οθόνη: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7_%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE 


 


 


 


 


 


Πιο βασικά δεν γίνεται   :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hardwere για να μαθεις ειναι παρα πολυ δισκολο φιλε μου,  τοσο δυσκολο που ακομα και οι τεχνικοι στο πλαισιο δυσκολευονται να καταλαβουνε τι ειναι (ασχετο)   προγραμματισμο θα σε βοηθησουν κυριως τα βιβλια και πολλα προγραμματα αν κανεις,  τωρα για το hardwere  μπωρεις και μονος σου να ψαχτεις οπως λενε και οι απο πανω  (πχ  να προσπαθησεις να συναρμολογισεις εναν υπολογιστη) ή οτιδιποτε αλλο,  αλλα και παλι πρεπει να εισαι αυτοδιδακτος και φυσικα με την βοηθεια των βιβλιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωση θα ερθει βλαβη με τη βλαβη και λιγο απο τα βιβλια.Τα βιβλια συνηθως,οπως ισχυει παντου,δειχνουν τον δρομο και μια βαση,απο εκει και περα συμβαινουν πραγματα που δεν εχουν γραφτει ποτε σε βιβλια ή ακομα δεν εχουν αναρτηθει ποτε ουτε και στο ιντερνετ.

Συναρμολογοντας ενα πισακι δεν θα μαθεις ευκολα το hardware,απλα θα μαθεις να συναρμολογεις.

Ειναι ανηφορικος ο δρομος οσο αφορα το hardware,ειτε αυτο λεγεται pc ,εκτυπωτης,laptop,ειτε αλλα περιφερειακα.

Βρες ενα εργαστηριο να βοηθας αφιλοκερδως καποιους μηνες ,και σου εγγυωμαι οτι θα αρχισεις να μαθαινεις.

 

Και φυσικα,να εχεις στο μυαλο σου,οτι αν δεν καψεις δεν μαθαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωση θα ερθει βλαβη με τη βλαβη και λιγο απο τα βιβλια.Τα βιβλια συνηθως,οπως ισχυει παντου,δειχνουν τον δρομο και μια βαση,απο εκει και περα συμβαινουν πραγματα που δεν εχουν γραφτει ποτε σε βιβλια ή ακομα δεν εχουν αναρτηθει ποτε ουτε και στο ιντερνετ.

Συναρμολογοντας ενα πισακι δεν θα μαθεις ευκολα το hardware,απλα θα μαθεις να συναρμολογεις.

Ειναι ανηφορικος ο δρομος οσο αφορα το hardware,ειτε αυτο λεγεται pc ,εκτυπωτης,laptop,ειτε αλλα περιφερειακα.

Βρες ενα εργαστηριο να βοηθας αφιλοκερδως καποιους μηνες ,και σου εγγυωμαι οτι θα αρχισεις να μαθαινεις.

 

Και φυσικα,να εχεις στο μυαλο σου,οτι αν δεν καψεις δεν μαθαινεις.

+1 απο μένα...πολύ ωραία τα είπε ο φίλος... και πραγματικά με το καιρό μαθαίνεις...βλάβη με τη βλάβη όντως.

 

Και φυσικά ο δρόμος είναι μακρύς...και μετά απο 10 χρόνια πείρα θα συνεχίσεις να ρωτάς και να μαθαίνεις...δεν είναι ντροπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hardwere για να μαθεις ειναι παρα πολυ δισκολο φιλε μου,  τοσο δυσκολο που ακομα και οι τεχνικοι στο πλαισιο δυσκολευονται να καταλαβουνε τι ειναι (ασχετο)...

lol δε νομίζω να είναι αυτός ο λόγος  :-D

Βρήκες παράδειγμα & συ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά, αυτό το «αν δεν κάψεις, δεν μαθαίνεις» από που βγαίνει; Οι πηγές είναι πάρα, μα πάρα, πολλές. Πριν από οποιαδήποτε κίνηση ψάξτε το στο google. Εγώ δηλαδή που ασχολούμαι τόσα χρόνια (σταθεροί/φορητοί/κινητά) γιατί δεν έχω κάψει κάτι;

 

 

Ένα ταξίδι χιλίων μιλίων αρχίζει μ” ένα πρώτο βήμα.

Lao Tzu

 

Δύο πράγματα να θυμάσαι μόνο.

 

1. Πειραματίζεσαι αυστηρά πάνω σε δικά σου μηχανήματα και όχι αυτά φίλων και γνωστών. 

2. Μάθε να χρησιμοποιείς σωστά τις μηχανές αναζήτησης (και ποτέ μην περιοριστείς μόνο σε μια - π.χ. Google). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαξω ολες τις μηχανες αναζητησης,δεν θα καψω κατι?Απο που προκυπτει αυτο?

Ισως δεν εκαψες κατι γιατι δεν ρισκαρες,ισως δεν ησουν κουρασμενος και αφηρημενος ενω η δουλεια πρεπει να γινει.

Ισως δεν εβγαλες μια φωτο πριν ξεμονταρεις απο απειρια και μην ξεροντας τι παει που τα εβαλες στην τυχη.

Ισως δεν ειχες λανθασμενα εργαλεια,και για να καταφερεις την δουλεια παλευεις με νευρα και σου φευγει το εργαλειο και καταστρεφεις κατι.

Εχω παρα πολλα ισως να σου πω που μπορει κατι να παει στραβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λοιπον,μαθαινεις,οτι πρεπει να εχεις σωστα εργαλεια,να μην εισαι κουρασμενος και αφηρημενος οταν επισκευαζεις,να μην ψιλορισκαρεις αμα δεν σε παιρνει,να βγαζεις μια φωτο πριν κανεις σημαντικες και πολυπλοκες κινησεις.

Τα παθαινεις και μετα μαθαινεις,απο εκει πηγαζει.

 

Αν τωρα ,εχεις καλο δασκαλο ο οποιος σε προστατευσε καλα σε ολη την καριερα σου,τοτε αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,και ναι,θα καψεις πολυ λιγοτερα.Οταν βαδιζεις μονος,θα γινει στραβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παθαινεις και μετα μαθαινεις,απο εκει πηγαζει.

 

Το «πρέπει να πάθεις για να μάθεις», όταν αφορά παλιά λάθη (ακόμη και αν τα έχουν κάνει άλλοι), είναι λίγο πολύ το ίδιο με το «ανακαλύπτω ξανά τον τροχό» -> χωρίς νόημα.

 

Όταν «παθαίνεις και μαθαίνεις» από τα παλιά λάθη, ο σοφός λαός το έλεγε αλλιώς με μια παροιμία και ένα γνωμικό: Το «δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού» και το «αν δεν μάθεις από την ιστορία είσαι καταδικασμένος να την επαναλάβεις».  :)

 

No offense, αλλά όταν κάνω ένα λάθος ενώ είχα δει - διαβάσει - προειδοποιηθεί ότι θα την πάθαινα... με κάνει κάτι εντελώς αντίθετο από το «έμπειρος». Θα ένιωθα σαν (βάλτε εδώ την γνωστή λέξη που αρχίζει από Μ και τελειώνει σε ΑΛΑΚΑΣ, την οποία δεν την λέω εδώ γιατί είμαι καλό παιδί :devil: :P ).

 

Αν θέλω να κάνω πειράματα κάπου, τα κάνω σε δικά μου μηχανήματα που πλέον έχουν χάσει την αξία τους. Εκεί είμαι άνετος στο να «ανακαλύψω ξανά τον τροχό».

 

Αρχαία ιστορία: 

Όταν μάθαινα πως να βάζω τσιπάκια, είχα χρησιμοποιήσει το δικό μου PS1. Λίγο το άγχος, λίγο ο φόβος μην κάνω καμιά μαλακία, το χέρι με το κολλητήρι πήγαινε λες και χτυπούσα φραπέ :P

Εντέλει του άλλαξα τα φώτα. Είχα τότε το PS2 και δεν με πείραξε όμως. Επίσης συνέχισα πάνω στο ίδιο να εξασκούμε μέχρι που τσίπαρα άνετα το PS2 μου :)

 

Όταν σου λένε να έχεις αντιστατικό βραχιολάκι όταν παίζεις με μητρικές κ.λπ. παρόμοιο εξοπλισμό, δεν στο λένε επειδή θέλουν να σου κάνουν τη δουλειά σου κόλαση. Υπάρχει λόγος. Αν εσύ δεν το έχεις και σου κάτσει η στραβή και κάψεις κάποια μητρική (όσο απόμακρη και αν είναι μια τέτοια πιθανότητα) σκέψου πόσα θυσίασες (δεν μιλάω καν για το χρόνο σου) σε ευρώ σε σχέση με τα 10€ που κάνει ένα βραχιόλι (πιο λίγα κάνει, απλά λέμε τώρα). 

 

Βάση, τώρα, αυτών που είπες στην πρώτη σου παράγραφο, αν ο TS αποφάσιζε κάποια στιγμή, ενώ ήταν κουρασμένος, να πιάσει να φτιάξει κάτι και το καταστρέψει, ενώ έχει διαβάσει όλα αυτά, κάτι τέτοιο τι θα τον έκανε; Έμπειρο, γιατί έμαθε από την εμπειρία του; Ή... τη λέξη που περιέγραψα παραπάνω;  (δίχως να θέλω να προσβάλω τον TS, αυτή είναι μια υποθετική ερώτηση). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον η λεξη ''καψει'' παραφραζει την σωστη προταση.Το σωστο ρημα ειναι χαλασει,οποιος λοιπον δεν χαλασει,δεν μαθαινει,εξ ου και η αναφορα σου στα αντιστατικα βραχιολακια.Να ηταν μονο αυτο το προβλημα ,θα ημασταν ευτυχισμενοι.

Χαλασει λοιπον σημαινει και καταστρεψει και διαλυσει και σπασει και καψει.

Και εμπειροτατος τεχνικος να εισαι,αν ανοιξεις οθονη λαπτοπ και σπασεις ολα τα κλιψακια απο μεσα και ειναι σαν χαλαμαδα,και αυτο ζημια λεγεται.

Αρα λοιπον ολοι μας εχουμε κανει τις ζημιες μας,και οπως λεει και φιλος παραπανω,οποιος λεει οτι δεν εκανε ,μαλλον παραμυθια μας λεει.σαν το πρωτο σου playstation για παραδειγμα,του εβγαλες τα ματια ,ζημια δεν λεγεται και αυτο?

 

Αnyway,εγω φυσικα και πιστευω στην απειρεια του πρωτου ανοιγματος ,ειτε απο εμπειρο τεχνικο ειτε απο απειρο,του πρωτου ανοιγματος το οποιο μπορει να ειναι ενα ρουτερακι ενα τηλεκοντρολ ή ενα ups 10kv.

Ειτε εισαι εμπειρος ειτε δεν εισαι,εχεις την απειρια του πρωτου ανοιγματος,που μπορει καλλιστα να σπασεις διαφορα και μετα απο 15 χρονια εργασιακης εμπειριας.Να κατσω να ψαξω στο ιντερνετρ οπως ισχυριζεσαι για να ανοιξω ενα τηλεκοντρολ ή ενα κωλορουτερ που εχει τις βιδες κατω απο την αλουμινοταινια με το brand,οχι δεν θα το κανω.

Και που ακριβως ειπαμε θα βρω οδηγιες για να ανοιξω ενα παιχνιδι που καηκε το μοτερακι και δεν δουλευει?στην ουσια hardware ειναι και αυτο.Θα σπασουν και 5-6 κλιπς θα μπει λιγο κολλα και τελειωσε.

Ετσι οιπον και οι μικροζημιες ειναι μεσα στη ζωη,ειτε το θελουμε ειτε οχι,και το μηνυμα μου οποιος χαλασει δεν μαθαινει σημαινει αποκλειστικα οτι οι καινουργιοι τεχνικοι δεν θα πρεπει να τα παρατανε με την πρωτη στραβη.Ειπαμε,αν εχεις καλο δασκαλο,θα αποφυγεις πολλα.Πολλοι λιγα ομως ατομα συναντησα στην ζωη μου οι οποιοι ηθελαν να μοιραστουν τις γνωσεις τους και να σου δειξουν το σωστο δρομο.Οποιος πορευεται μονος του ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙ θα κανει την στραβη.

Ειναι διαφορετικο λοιπον,καθε μερα να βλεπω νεα πραγματα με το να τσιπαρω playstation που ειναι εκ των πραγματων ενα πραγμα φασονατζιδικο,το εκανα μια φορα το κανω επι εκατο.Προσεχω να μην κανω ζημια στις κολλησεις και ετσι μειωνω την περιπτωση λαθους.

 

Κανοντας πειραματα μονο σε δικα σου πραγματα που εχουν χασει την αξια τους,λυπαμαι που θα στο πω,αλλα εισαι καταδικασμενος να πειραματιζεσαι σε τεσσερα ,πεντε,δεκα παλιομοδιτικα πραγματα που μπορει να εχεις σπιτι σου.Εκτος αν εχεις καμμια τεραστια αποθηκη 500τμ γεματη hardware.

 

To hardware ειναι κατι μαγικο αλλα θελει πολυ προσοχη και απο τους απειρους και απο τους εμπειρους.

Υπαρχουν βλαβες που μπορει να σωθει το λαθος,αλλα υπαρχουν και βλαβες μη αναστρεψιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...