Προς το περιεχόμενο

κλεινει η οθονη και δεν μπορω να δω ταινια.


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον φιλε μου imithee δοκιμασα αυτο με το dpms kai τελικα αυτο ηταν μολις το απενεργοποιω δεν σβηνει η οθονη.και μολις το ενεργοποιω σβηνει.

οποτε αυτη νομιζω ειναι μια λυση...δηλαδη μολις θελω να δω το απενεργοποιω και οταν δεν θελω να δω το ενργοποιω.

αλλα αν θελεις σε παρακαλω πες μου τι ειναι το dpms;;;;

 

φυσικα εγω θα σημειωσω και τους τρεις τροπους ο πρωτος ηταν απο τις ρυθμισεις του vlc και αναλογος την περιπτωση θα πρατω.

 

και μια ακομα απορια..... πριν ειπες οτι το patch to onomazo me onoma /tmp/xdg.diff.

δηλαδη στο ονομα αρχειου θα βαζω /tmp/xdg.diff;;;;;;

 

το μετα το καταλαβα δινω

 

cd /usr/bin
sudo patch -p0 -i /tmp/xdg.diff και τελος.

 

απλα μονο αυτες τις 2 τελευταιες αποριες λυσε μου και τελειωσα. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου περιμενω απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε μου imithee δοκιμασα αυτο με το dpms kai τελικα αυτο ηταν μολις το απενεργοποιω δεν σβηνει η οθονη.και μολις το ενεργοποιω σβηνει.

οποτε αυτη νομιζω ειναι μια λυση...δηλαδη μολις θελω να δω το απενεργοποιω και οταν δεν θελω να δω το ενργοποιω.

αλλα αν θελεις σε παρακαλω πες μου τι ειναι το dpms;;;;

Όταν είπες ότι κλείνει η οθόνη, το DPMS ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό σαν λογική εξήγηση. Τα αρχικά είναι κάτι παρεμφερές με το Display Power Management System. Δηλαδή να κλείνει η οθόνη όταν δεν χρησιμοποιείται για κάποιο χρονικό διάστημα. Αν δεις το μήνυμα του τρίτονα απενεργοποιεί 4 επιλογές. Επίσης στο δικό μου μήνυμα που σου έδειξα τι θα εμφανίσει το xset είχε 3 χρόνους (240, 300, 360 αντίστοιχα). Η πρώτη κατάσταση με όνομα blank είναι απλό μαύρισμα χωρίς να έχουμε μείωση κατανάλωσης. Στις υπόλοιπες τρεις έχουμε σταδιακό κλείσιμο κάποιων τμημάτων της οθόνης με συνέπεια όλο και πιο μειωμένη κατανάλωση (και όλο και πιο μεγάλο χρόνο "ξυπνήματος"). Στις TFT νομίζω πως οι καταστάσεις Suspend και Standby έχουν το ίδιο αποτέλεσμα αλλά δεν είμαι σίγουρος και στην Off κατάσταση είναι κλειστά σχεδόν όλα. Για παράδειγμα η δική μου οθόνη καίει 110W (130W αν δουλεύουμε συσκευές στο USB hubάκι που έχει) σε κανονική λειτουργία, 1W (21W) σε λειτουργία Standby και λιγότερο από 0.5W σε κατάσταση Off. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι κλείνει σε κάθε κατάσταση οπότε πιθανώς να μην είναι και τόσο ακριβή αυτά που γράφω.

 

Όσον αφορά το VLC είχα την εντύπωση ότι όταν το τρέχεις απενεργοποιεί από τη μάνα του και screensaver και dpms χωρίς να χρειάζεται κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις αλλά προφανώς δεν το κάνει. Λογικά ούτε το xdg-screensaver δεν πρέπει να καλεί μια και αυτό, ρίχνοντας μια ματιά στον κώδικά του, βλέπω να καλεί την "xset -dpms" οπότε δεν θα χρειαζόταν να την γράψεις εσύ.

 

Παρόλα αυτά για να μη γράφεις κάθε φορά χειροκίνητα την xset, δες στις ρυθμίσεις του vlc μήπως έχει κάποια άλλη παρόμοια επιλογή. Διαβάζω ότι εκτός από αυτή που απενεργοποιεί τον screensaver, έχει και άλλη που λέγεται "inhibit power management daemon" δηλαδή να απενεργοποιεί εντελώς την εξοικονόμηση ενέργειας. Δοκίμασε την μήπως αυτή είναι που χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαιστω πολυ φιλε μου το εψαξα και αυτο αλλα δεν βρηκα κατποια τετοια επιλογη στις ρυθμισεις οποτε μαλλον θα δινω την εντολη που μου ειπες.

 

αλλα δεν μου εξηγησες για το patch αυτο που σε ρωτησα με το ονομα.

 

δηλαδη στο ονομα αρχειου θα βαζω /tmp/xdg.diff;;;;;; η αυτη ειναι η διαδρομη που θα το αποθηκευω και το ονομα θα ειναι απλα xdg.diff;;;;;;

 

και κατι ακομα...αυτο το patch δεν κλεινει γενικα η οθονη η δεν κλεινει οταν παιζει το vlc;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαιστω πολυ φιλε μου το εψαξα και αυτο αλλα δεν βρηκα κατποια τετοια επιλογη στις ρυθμισεις οποτε μαλλον θα δινω την εντολη που μου ειπες.

 

αλλα δεν μου εξηγησες για το patch αυτο που σε ρωτησα με το ονομα.

 

δηλαδη στο ονομα αρχειου θα βαζω /tmp/xdg.diff;;;;;; η αυτη ειναι η διαδρομη που θα το αποθηκευω και το ονομα θα ειναι απλα xdg.diff;;;;;;

 

και κατι ακομα...αυτο το patch δεν κλεινει γενικα η οθονη η δεν κλεινει οταν παιζει το vlc;;;;;

Ξεχνώντας για ευκολία pipes και άλλες μεθόδους που υπάρχουν, για να περάσεις αυτό το patch στον υπολογιστή σου πρέπει να το έχεις σαν αρχείο. Εφόσον δεν έχει προσαρτηθεί σαν attachment για να το κατεβάσεις αλλά έχει δωθεί σαν απλό κείμενο πως θα το βάλεις στον υπολογιστή σου ? Ανοίγεις ένα κειμενογράφο όπως πχ το kwrite και μετά επιλέγεις το κείμενο από τον firefox, το αντιγράφεις και το επικολάς στο kwrite. Αυτό τώρα πρέπει να το σώσεις με κάποιο όνομα το οποίο όμως δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο. Το όνομα που επέλεξα τυχαία εγώ είναι το /tmp/xdg.diff δηλαδή θα αποθηκευτεί στον κατάλογο /tmp με όνομα xdg.diff.

 

Τι κάνει τώρα αυτό το patch. Για ευκολία χρήσης των διάφορων γραφικών περιβαλλόντων έχουν βγει κάποια wrappers προγραμματάκια τα οποία εκτελούν μια εργασία με τον τρόπο που πρέπει σε κάθε περίπτωση. Ένα από αυτά είναι το xdg-screensaver. Αντί λοιπόν το κάθε πρόγραμμα όπως το VLC να χρειάζεται να υλοποιεί 15 διαφορετικούς τρόπους που μπορεί να κλείσει ο screensaver, αυτό γίνεται μια φορά στο xdg-screensaver το οποίο αναλαμβάνει να βρει ποια μέθοδος πρέπει να χρησιμοποιηθεί και όλα τα άλλα προγράμματα απλά καλούν αυτό. Σε κάποια περίπτωση στο KDE μάλλον δεν θα δουλεύει σωστά η κλασική μέθοδος οπότε το patch του firewalker μαθαίνει στο xdg-screensaver να χρησιμοποιεί μια άλλη μέθοδο (να λέει ψέματα στο σύστημα ότι ο χρήστης κούνησε το ποντίκι για παράδειγμα). Έτσι, θα λειτουργεί σωστά στο KDE και δεν θα σβήνει η οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

for instance in $(pidof -x -o %PPID $(basename $0)); do
  if [ -n "$(ps -p $instance -o user | grep $USER)" ]; then
    echo $(basename $0)": Killing now defunct instance (pid $instance)"
    kill $instance
  fi
done


# Disable screensaver etc. when any of the following processes are running
process_list="firefox-bin,mplayer,vdr-sxfe,vlc,xine"


# Get current DPMS state (enabled/disabled) as default
dpms_default=$(xset q | grep "DPMS is" | cut -d" " -f5)


while [ true ]; do
  sleep 60


  dpms_state=$(xset q | grep "DPMS is" | cut -d" " -f5)


  if [ -n "$(ps -o pid --no-headers -C ${process_list})" ]; then
    if [ -n "$(pidof "xscreensaver")" ]; then
      xscreensaver-command -deactivate &> /dev/null
    fi
    if [ "${dpms_state}" = "Enabled" ]; then
      xset -dpms
    fi
  elif [ "${dpms_state}" = "Disabled" ] && [ "${dpms_default}" = "Enabled" ]; 
then
    xset +dpms
  fi
done




/usr/bin/vlc "$@"



 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...