Προς το περιεχόμενο

κλεινει η οθονη και δεν μπορω να δω ταινια.


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.

εχω linux mint 14 kde 64 bit.

 

βαζω να δω μια ταινια στο vlc kai εκει που την βλεπω σβηνει η οθονη και πρεπει να κουνησω το ποντικι για να ξαναεμφανιστει.

 

στις ρυθμισεις συστηματος το εχω αφησει να σβηνει η οθονη......αλλα δεν θα επρεπε οταν λειτουργει καποιο προγραμμα να μην σβηνει;;;;

 

δεν ξερω αν υπαρχει καποια ρυθμισει για αυτο παντως πρεπει να κουνασω συνεχεια το ποντικι για να την δω.

και δεν θελω να αλλαξω τις ρυθμισεις να μην σβηνει καθολου γιατι δεν βλεπω παντα ταινιες.

 

θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να το διορθωσω αυτο..και αν ναι πως;;;;

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου τσεκαρα το τσεκ που λεει απενεργοποιηση screensaver οπως λενε οι οδηγιες που μου εστειλες αλλα παλι κλεινει.

κανω κατι λαθος εγω;;;;η δεν γινετε ετσι τελικα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιώ vlc αλλά υποθέτω απενεργοποιεί τον screensaver μιλώντας με τον X server (όπως μπορούμε να κάνουμε και εμείς χειροκίνητα με την εντολή xset). Σε πολλά πράγματα, το KDE κάνει override τον X και χρησιμοποιεί δικές του μαγκιές. Μήπως είναι κάτι τέτοιο και για αυτό δεν παίζει το vlc.

 

Επίσης αν κλείνει απλά η οθόνη (αν είναι TFT ίσως αλλάζει και χρώμα το λαμπάκι της) ίσως να μην είναι ο screensaver αλλά το DPMS. Άνοιξε ένα τερματικό και τρέξε "xset q". Αν σου πει ότι η DPMS είναι ενεργοποιημένη και έχει κάποιους χρόνους απενεργοποίησης της οθόνης, γράψε στο τερματικό "xset -dpms" για να σταματήσεις την λειτουργία. Βάλε μετά να παίζει κανονικά μια ταινία και πες μας αν κλείνει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω παντως, εδω και χρονια, εχω δηλωσει ρητα στο xorg.conf μου:

 

Section "ServerLayout"

    bla bla
    Option          "BlankTime"       "0"
    Option          "StandbyTime"   "0"
    Option          "SuspendTime"  "0"
    Option          "OffTime"           "0"
EndSection
 
και δεν κλεινει ποτε-τιποτις.  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω παντως, εδω και χρονια, εχω πει ρητα στο xorg.conf μου:

 

Section "ServerLayout"

    bla bla

    Option          "BlankTime"       "0"

    Option          "StandbyTime"   "0"

    Option          "SuspendTime"  "0"

    Option          "OffTime"           "0"

EndSection

 

και δεν κλεινει ποτε, τιποτις.  :P

KDE τρέχεις ? Τουλάχιστον την τελευταία φορά που έτρεξα KDE, σε πολλά πράγματα έκανε override τις ρυθμίσεις του xorg.conf με τις δικές του και ήταν σπαστικό. Η DPMS είναι μία από αυτές τις περιπτώσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια.

εχω linux mint 14 kde 64 bit.

 

βαζω να δω μια ταινια στο vlc kai εκει που την βλεπω σβηνει η οθονη και πρεπει να κουνησω το ποντικι για να ξαναεμφανιστει.

 

στις ρυθμισεις συστηματος το εχω αφησει να σβηνει η οθονη......αλλα δεν θα επρεπε οταν λειτουργει καποιο προγραμμα να μην σβηνει;;;;

 

δεν ξερω αν υπαρχει καποια ρυθμισει για αυτο παντως πρεπει να κουνασω συνεχεια το ποντικι για να την δω.

και δεν θελω να αλλαξω τις ρυθμισεις να μην σβηνει καθολου γιατι δεν βλεπω παντα ταινιες.

 

θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να το διορθωσω αυτο..και αν ναι πως;;;;

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχεις πέσει σε γνωστό bug του "X". Είχα γράψει ένα patch για το xdg-screensaver.

 

 

--- xdg-screensaver.old 2011-01-01 12:03:14.000000000 +0200
+++ xdg-screensaver.new 2012-04-30 19:35:49.000000000 +0300
@@ -418,7 +418,7 @@
   case "$DE" in
     kde)
       if [ x"$KDE_SESSION_VERSION" = x"4" ]; then
-          screensaver_freedesktop "$1"
+          screensaver_kde4_vlc "$1"
       else
           screensaver_kde "$1"
       fi
@@ -546,6 +546,30 @@
   cleanup_suspend
 }
 
+screensaver_kde4_vlc()
+{
+    case "$1" in
+        suspend)
+        screensaver_suspend_loop dbus-send --session \
+                                           --dest=org.freedesktop.ScreenSaver \
+                                           --type=method_call \
+                                           /ScreenSaver \
+                                           org.freedesktop.ScreenSaver.SimulateUserActivity \
+                                           >| "$screensaver_file.cookie" \
+                                           2> /dev/null
+        result=$?
+        ;;
+
+        resume)
+        if [ -f "$screensaver_file.cookie" ] ; then
+            rm -f "$screensaver_file.cookie"
+        fi
+        result=$?
+        ;;
+        
+    esac
+}
+
 screensaver_freedesktop()
 {
     case "$1" in
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω τον smplayer και εχτος του οτι ειναι βολικος

και με ευκολη επιλογη κατεβασματος υποτιτλων απο νετ

δεν εχει και αυτο το προβλημα.

οσο δουλευει δεν κλεινει η οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KDE τρέχεις ? Τουλάχιστον την τελευταία φορά που έτρεξα KDE, σε πολλά πράγματα έκανε override τις ρυθμίσεις του xorg.conf με τις δικές του και ήταν σπαστικό. Η DPMS είναι μία από αυτές τις περιπτώσεις.

 

openbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imithee exo laptop και δεν εχω ξεχωριστη οθονη.

 

firewalker αυτο που εγραψες πως το χρησιμοποιω για να το δοκιμασω;;;

και το δευτερο λινκ που εστειλες δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αμα ξερεις;;;;

 

θα δοκιμασω και το smplayer που ειπε παραπανω ο φιλος αν και το vlc μου αρεσει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imithee exo laptop και δεν εχω ξεχωριστη οθονη.

 

firewalker αυτο που εγραψες πως το χρησιμοποιω για να το δοκιμασω;;;

και το δευτερο λινκ που εστειλες δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αμα ξερεις;;;;

 

θα δοκιμασω και το smplayer που ειπε παραπανω ο φιλος αν και το vlc μου αρεσει περισσοτερο.

Ναι δεν παίζει ρόλο που είναι η οθόνη του laptop, το ίδιο είναι. Πριν αλλάξεις player δοκίμασε αυτό που σου είπα μια και είναι πολύ απλό και αν δεν είναι αυτή η περίπτωση, πέρνα το patch που έδωσε ο firewalker.

 

Άνοιξε ένα τερματικό (πχ το konsole) και τρέξε "xset q"

DPMS (Energy Star):
  Standby: 240    Suspend: 300    Off: 360
  DPMS is Enabled
  Monitor is On
Θα βγάλει διάφορες πληροφορίες μεταξύ αυτών και κάτι σαν το παραπάνω. Όπως βλέπεις σε εμένα είναι ενεργοποιημένη η DPMS. Μετά τρέξε "xset -dpms" για να απενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία και να μην κλείνει η οθόνη. Τρέξε κανονικά την ταινία και δες αν θα κλείσει. Λογικά δεν πρέπει να κλείσει.

 

Αν δεν παίξει αυτό, τότε προχωράς με την λύση του firewalker. Αυτό που σου έδωσε είναι ένα "patch" για το πρόγραμμα xdg-screensaver. Το κάνεις αντιγραφή-επικόλληση (ίσως χρειαστεί στην 1η γραμμή να σβήσεις το κομμάτι ".old") και το σώζεις πχ με όνομα /tmp/xdg.diff. Έπειτα πρέπει σαν χρήστης root να το ενσωματώσεις το οποίο μπορείς να κάνεις τρέχοντας

cd /usr/bin
sudo patch -p0 -i /tmp/xdg.diff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imithee αν κανω αυτο που μου ειπες και απενεργοποιησω το dpms meta δεν θα κλεινει η οθονη μονο οταν βλεπω ταινια η γενικα δεν θα κλεινει ποτε;;;

 

και αν τρεξω "xset -dpms" για να το κλεισω και δεν θελω αργοτερα να το εχω αλλο κλειστω,μετα πως ξαναενεργοποιειται αν χρειαστει;;;;

 

και κατι ακομα αν δεν πετυχουν ολα αυτα λες οτι αντιγραφω το patch tou firewalker.....

που το αντιγραφω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imithee αν κανω αυτο που μου ειπες και απενεργοποιησω το dpms meta δεν θα κλεινει η οθονη μονο οταν βλεπω ταινια η γενικα δεν θα κλεινει ποτε;;;

 

και αν τρεξω "xset -dpms" για να το κλεισω και δεν θελω αργοτερα να το εχω αλλο κλειστω,μετα πως ξαναενεργοποιειται αν χρειαστει;;;;

 

και κατι ακομα αν δεν πετυχουν ολα αυτα λες οτι αντιγραφω το patch tou firewalker.....

που το αντιγραφω;;;;

Η πρόταση μου να το κλείσεις ήταν απλά για να δούμε αν φταίει αυτό. Η εντολή θα απενεργοποιήσει γενικά την λειτουργία οπότε δεν θα κλείνει ποτέ η οθόνη μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση θα επιστρέψει στην αρχική λειτουργία. Αν δεις ότι φταίει το DPMS, τότε για να το ξανα-ενεργοποιήσεις χωρίς επανεκκίνηση απλά γράφεις "xset +dpms" :P.

 

Το patch θέλεις να το σώσεις σε κάποιο αρχείο οπότε το κάνεις επικόλληση σε κάποιον απλό κειμενογράφο όπως πχ το kwrite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...