Προς το περιεχόμενο

Boot Προβλημα σε Linux Distros


c0prse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να γράψεις image σημαίνει ότι γράφεις sector προς sector ένα μέσο σε ένα άλλο,οπότε και τον πρώτο μαζί,οπότε γράφεις πάνω στον mbr,άσχετα αν γραφή κάποιος εκκινήσιμο mbr από κάποιο bootable cd π.χ. ή αν γραφή κενό από κάποιο data cd π.χ.

(Αλλά από την στιγμή που δεν ξέρεις τα βασικά,σιγά μην τα ήξερες αυτά... )

 

οχι κατ'αναγκη...αν δεν το καταλαβαινεις και νομιζεις οτι μονο το dd υπαρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mbr είναι τα πρώτα 512 bytes του κάθε δίσκου και αλλάζει όταν αλλάζεις το partition table ή όταν αλλάζεις boot loader

το image δεν είναι απαραίτητο να τα τραβάει αυτά, μπορεί να είναι partition image

το unetbootin κάθε φορά περνάει και ρυθμίζει και ένα υποτυπώδες syslinux που δείχνει στο partition που έβαλε το image, το οποίο το κάνει και active

 

επίσης αν δεν κάνω λάθος τα windows δεν βάζουν εκεί τον boot loader αλλά στο partition τους, που πρέπει να είναι και το πρώτο active,  κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα κάνει και στο link που έβαλες πιο πανω χωρίς να το έχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια, εχω ενα λαπτοπ Lenovo Thinkpad L520 και ενα Netbook Acer Aspire One D270 στα οποια ανα τακτα χρονικα διαστηματα δοκιμαζω να τους περασω νεα linux distros αλλα παντα μα παντα ομως και στα δυο λαπτοπ μου βγαζει το εξης μηνυμα κατα το bootαρισμα και κολλαει εκει: 

 

"SYSLINUX 4.02 2010-07-21 EDD Copyright © 1994-2010 H. Peter Anvin et al"

 

Η ολη προσπαθεια προσπαθεια γινεται μεσω bootable usb και το usb το φτιαχνω μεσω Ultra ISO (εχω δοκιμασει και με unetbootin αλλα παλι το ιδιο προβλημα. 

 

Μηπως γνωριζει κανεις αν γινεται να κανω κατι ωστε να ξεκινησει το live cd/dvd των λινουξ και να κανω την εγκατασταση επιτελους σε καποιο απ'αυτα?

 

 

καλησπερα,

 

σε netbook, acer aspire one ειχα παρομοιο προβλημα.

 

Πιθανον το προβλημα να εχει να κανει με τη cpu, δλδ, αν δοκιμασεις με virtualbox να τρεξεις την διανομη  να σου βγαλει την παρακατω ειδοποιηση:

This kernel requires the following features not present on the CPU:paeUnable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

Ψαξε στο google για non pae cpu.

 

Επισης δοκιμασε τα παρακατω:

1) φτιαξε usb live με το LILI USB CREATOR.

2) χρησιμοποιησε στικ kingston,[αυτο μαλλον ειναι sos].

3) δοκιμασε την διανομη LINUX MINT 14 NADIA [αυτη δουλεψε σε εμενα], απο οτι διαβασα καποιες διανομες linux ειναι nonpae.

4) και να σου βγαλει παλι το μηνυμα που περιγραφεις κλεισε και ξαναδοκιμασε μετα απο 1-2 λεπτα, [μου πηρε 2-3 προσπαθειες μεχρι να κανει boot σε εμενα].

 

καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτεινω να κατεβασεις το yumi ενα προγραματακι απο παραθυρα που δεν χρειαζεται ουτε καν εγκατασταση

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

και να περασεις με αυτο οσες διανομες θελεις  (χωρανε) σε καποιο στικακι.

εχει και απευθειας να διαλεξεις -κατεβασεις διαφορες διανομες και θα τις εχεις οσες χωρανε σε ενα στικακι να δοκιμαζεις οποια θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...