Προς το περιεχόμενο

Boot Προβλημα σε Linux Distros


c0prse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω ενα λαπτοπ Lenovo Thinkpad L520 και ενα Netbook Acer Aspire One D270 στα οποια ανα τακτα χρονικα διαστηματα δοκιμαζω να τους περασω νεα linux distros αλλα παντα μα παντα ομως και στα δυο λαπτοπ μου βγαζει το εξης μηνυμα κατα το bootαρισμα και κολλαει εκει: 
 

"SYSLINUX 4.02 2010-07-21 EDD Copyright © 1994-2010 H. Peter Anvin et al"
 

Η ολη προσπαθεια προσπαθεια γινεται μεσω bootable usb και το usb το φτιαχνω μεσω Ultra ISO (εχω δοκιμασει και με unetbootin αλλα παλι το ιδιο προβλημα. 

 

Μηπως γνωριζει κανεις αν γινεται να κανω κατι ωστε να ξεκινησει το live cd/dvd των λινουξ και να κανω την εγκατασταση επιτελους σε καποιο απ'αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το isο δεν γραφεται σωστα με τα προγραμματα αυτα.Ειναι αναλογα την διανομη...Το τι παιζει σωστα για την καθε διανομη δεν εχω ιδεα...αλλα καλο ειναι να χεις κατεβασμενα μερικα πογραμματα εγγραφης iso σε usb και να δοκιμαζεις.

 

Π.χ. universal-usb-installer , usbtransfer , unetbootin , win32diskimager (αυτο λειτουργει σωστα 99% των περιπτωσεων αλλα συνηθως κανει κωλο τελειως το usb stick , απο αποψη οτι δημιουργει 1-2 partition που μετα θελουν ενωμα κλπ...) , linux live usb creator κλπ κλπ

 

 

Τελος να σε ενημερωσω οτι στο acer θα φας ηττα με την καρτα γραφικων (αν θυμαμαι καλα εχει την gma3600) οπου drivers υπαρχουν μονο για 32bit windows 7 , ανεπισημοι 32bit windows 8 , και μονο για ubuntu 12.04 32bit και για συγκεκριμενο κερνελ.

 

Απο κει και περα το χαος...δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ απο driver και δεν προκειται να υπαρξει συντομα κατι (οσον αφορα το λινουξ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για τα info φιλε μου, το acer εχει την Intel GMA 3650 οντως (και αποτι διαβαζω η μονη διαφορα της 3650 με την 3600 ειναι οτι αντι να ναι clockαρισμενη στα 400ΜΗζ ειναι στα 650ΜΗζ).. ας μπουν μονο στο thinkpad μωρε, δεν πειραζει! :-) θα το κοιταξω με τα προγραμματα που μου ειπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά θέλεις να δοκιμάσεις το Linux, μια καλή εναλλακτική είναι το virtualbox.

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%89%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

 

Σχετικά με το πρόβλημα σου,

1. Τέσταρε το md5sum για να δεις αν κατέβηκε σωστά το ISO

2. Kάψε ένα cd. Τα προγράμματα για τα USB είναι μεν βολικά, αλλά δεν είναι foolproof.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις μια φορά bootable το usb σου μετά με όποιο πρόγραμμα και να περνάς διανομές δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τα επίσημα(από την microsoft) βήματα είναι αυτά:

http://www.intowindows.com/how-to-install-windows-7vista-from-usb-drive-detailed-100-working-guide/

(εννοείτε δεν γράφεις τα αρχεία των windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This guide works 100% for Windows 7 and Windows 8

 

 

κοινως δεν προκειται να δουλεψει με λινουξ διανομη...

 

και ειναι φυσιολογικο...ειναι λιγο δυσκολο ο boot loader των windows...να μπορει να boot-αρει μια λινουξ διανομη...

 

εδω η καθε διανομη θελει το δικο της software...για να γραφτει "σωστα" (o boot loader) στο usb...και με εναν boot loader...των παραθυρων κιολας..θα γινοταν η δουλεια ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This guide works 100% for Windows 7 and Windows 8

 

 

κοινως δεν προκειται να δουλεψει με λινουξ διανομη...

 

και ειναι φυσιολογικο...ειναι λιγο δυσκολο ο boot loader των windows...να μπορει να boot-αρει μια λινουξ διανομη...

 

εδω η καθε διανομη θελει το δικο της software...για να γραφτει "σωστα" (o boot loader) στο usb...και με εναν boot loader...των παραθυρων κιολας..θα γινοταν η δουλεια ? :)

Με αυτόν τον τρόπο απλά κάνεις το usb να φαίνεται σαν δίσκος και του βάζεις ένα στοιχειώδες mbr,τα περισσότερα προγράμματα δεν το πειράζουν αυτό το κομμάτι(unetboot κτλ που ανέφερε ο tp) για αυτό και δεν ξεκινάει το usb,δεν έχει σχέση με bootloader ή grub αυτή η διαδικασία με λίγα λόγια,μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις μετά.

 

Το έχω ψάξει το θέμα και έχω περάσει αρκετές διανομές linux σε διάφορα usb με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα προγραμματα που γραφουν ενα bootable iso (ασχετως τι ειναι αυτο , windows ή λινουξ) εγκαθιστουν και εναν boot loader.

 

Απο οτι εχω δει , τα προγραμματα που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ , εγκαθιστουν συνηθως το syslinux .

 

Λογω της ιδιαιτεροτητας της καθε διανομης , ο boot loader που εγκαθισταται δεν δουλευει παντα σωστα..και δεν καταφερνει να εκκινησει σωστα την διανομη που εχει γραφτει στο στικ...

 

Ετσι η μονη λυση ειναι να δοκιμασεις μερικα να δεις ποιο θα δουλεψει στην διανομη σου.Πολλες διανομες αναφερουν στο σαιτ ή σε καποιο wiki με ποιο προγραμμα "συνεργαζονται" καλυτερα.

 

 

Δεν υπαρχει περιπτωση..ξαναγραφω...δεν υπαρχει περιπτωση , προγραμμα που προοριζεται για εγγραφη bootable iso , δηλαδη με λιγα λογια εγγραφη διανομων λινουξ σε usb stick να μην περναει καποιου ειδους boot loader....

 

Μπορει η διαδικασια που περιγραφεται στο λινκ που παρεθεσες να λειτουργει..αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου και να παραμεινω σε αυτα που ξερω :)

 

 

ΥΓ: ασε που αμφιβαλλω αν μπορει να γραφτει linux iso σε ntfs που απο οτι βλεπω φορμαρει το στικ στο λινκ.Αν δεν με απαταει η μνημη μου..συνηθως τα προγραμματα που ανεφερα...φορμαρουν το στικ σε fat32...ισως κατι ξερουν παραπανω απο μας...

 

ΥΓ2: το μονο που βλεπω στο λινκ ειναι να δημιουργησει ενα παρτιτιον , να το κανει active , να το φορμαρει , και μετα να του περασει τα boot files των windows που θελει να εγκαταστησει...δεν καταλαβα τι παραπανω προσφερει κατι τετοιο...αφου το ιδιο κανουν εν ολιγοις τα προγραμματα που ανεφερα....και το κανουν καθε φορα   που θες να γραψεις μια διανομη..και οταν μιλαμε για στικ των 8 και 16 γιγα..μιλαμε για μια διαδικασια (φορματ/boot files ) λιγο δευτερολεπτων...η αντιγραφη του iso ειναι αυτο που παιρνει ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση..ξαναγραφω...δεν υπαρχει περιπτωση , προγραμμα που προοριζεται για εγγραφη bootable iso , δηλαδη με λιγα λογια εγγραφη διανομων λινουξ σε usb stick να μην περναει καποιου ειδους boot loader....

Κάνε Low level format σε ένα Usb (ή σβήσε με το dd τα πρώτα sector του usb) και δοκίμασε,για να δεις ότι δεν περνάνε mbr και δεν κάνουν το usb bootable,το ίδιο το universal-usb-installer(το ίδιο ισχύει και για άλλα)  αν πατήσεις εκεί που λέει Known Issues, Troubleshooting, and Additional Help σου λέει τα ίδια,σε παραπέμπει δηλαδή εδώ http://www.pendrivelinux.com/restoring-your-usb-key-partition/ όπου σου λέει πως να κάνεις αυτά που λέω για windows και μέσα από τα Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια στο λινκ φορμαρει το στικ και του σβηνει και τον οποιο boot loader εχει περαστει...

 

Ποιος ο λογος ? 

 

Πες οτι περασες την διανομη σου...την εγκατεστησες στο πισι σου..και πλεον θελεις το στικακι για να περασεις κατι mp3 για το τριημερο.

Τι πιο απλο απο να πας στην διαχειριση δισκων στα windows...να σβησεις τα οποια ακυρα partitions εχουν δημιουργηθει..να φτιαξει ενα καινουργιο...και να το φορμαρεις σε  fat32?

 

Θα μου πεις οτι παρολα αυτα θα εχει παραμεινει ο boot loader στο στικ...Ε ΚΑΙ ?δικο σου δεν ειναι το στικ..δεν ξερεις τι εχεις μεσα?

Μηπως θα πας να boot-αρεις το στικακι με τα mp3 και θα αναρωτιεσαι γιατι δεν μπουταρει το ατιμο ??

 

Αφου ξερεις τι εχεις μεσα...χεστηκες να εχει μεινει ο οποιος boot loader αμανατι....Στο επομενο πειραμα με καποια διανομη...θα ξαναφορμαριστει το στικ και θα ξαναπεραστει νεος boot-loader.

 

Αν ειναι καθε φορα που χρησιμοποιουμε το στικ...να τρεχουμε format utility και να σβηνουμε το mbr....ΗΜΟΥΝ ΝΙΟΣ ΚΑΙ ΓΕΡΑΣΑ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις μια φορά bootable το usb σου μετά με όποιο πρόγραμμα και να περνάς διανομές δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τα επίσημα(από την microsoft) βήματα είναι αυτά:

http://www.intowindows.com/how-to-install-windows-7vista-from-usb-drive-detailed-100-working-guide/

(εννοείτε δεν γράφεις τα αρχεία των windows)

Ρε αδερφέ...ό,τι νάνε λες.

Το θέμα είναι ότι ότι κάποια usb από το εργοστάσιο δεν έχουν bootloader οπότε μια φορά πρέπει να κάνεις την διαδικασία που λέω,έπειτα του περνάς όσες φορές θέλεις διάφορες διανομές ,μπορείς να έχεις και τα Mp3 σου σε έναν φάκελο μαζί με της διανομές ,δεν είπε κανείς ότι κάθε φορά που το βάζεις το usb στον Η/Υ θα του περνάς και νέο mbr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδελφε δεν λεω ο,τι ναναι.

 

Υπηρξε περιοδος που περνουσα στο στικ ισα με 10 διανομες την μερα..για να τις δοκιμαζω στο λαπτοπ.Αυτο που εκανα ηταν να διαλεγω την διανομη μου..να δοκιμαζω με ποιο προγραμμα "περνιεται" σωστα και να την εγκαθιστω.

Επειτα καρφωνα το στικακι στο πισι με τα windows , το φορμαριζα σε fat32 και δοκιμαζα την επομενη διανομη.

 

Στην χειροτερη να επρεπε να σβησω 1-2 partitions που ειχε δημιουργησει το προγραμμα εγγραφης (οπως ειπα κατι τετοια κανει το win32diskimager) και να δημιουργησω ενα ενιαιο και να το φορμαρω σε fat32.

 

Κανενα στικ δεν εχει απο το εργοστασιο bootloader...ουτε καν οι κανονικοι δισκοι στα πισι μας που ερχονται αφορμαριστοι.

 

ο bootloader ειναι προγραμμα στην ουσια που εγγραφεται αν θυμαμαι καλα στο sector 0 του δισκου/στικ μας και αναλαμβανει να boot-αρει το λειτουργικο/image μας.

 

Και ερχεσαι και μου λες οτι κανεις την διαδικασια...μια φορα και μετα φορτωνεις το στικ διανομες και boot-αρουν?Ποια διαδικασια ?Ποιον boot loader περναει ? grub ? syslinux ? ntldr ?

 

Σιγουρα δεν τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου ?

 

Και να υπηρχε ενας boot loader να τρεχει ο,τι του βαλεις ( π.χ. grub , syslinux ) ακομα και αυτος θελει ρυθμισεις για να ξερει τι υπαρχει  και πως να το φορτωσει...Δεν ειναι μαγεια να του πετας διανομες και αυτος απλα να τα boot-αρει...Δεν φτασαμε ακομα εκει !!

 

Μηπως να εκανες μια εσωτερικη συναντηση με τον εαυτο σου να διευκρινησεις καποια πραγματα στο μυαλο σου ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα στικ δεν εχει απο το εργοστασιο bootloader...ουτε καν οι κανονικοι δισκοι στα πισι μας που ερχονται αφορμαριστοι.

ο bootloader ειναι προγραμμα στην ουσια που εγγραφεται αν θυμαμαι καλα στο sector 0 του δισκου/στικ μας και αναλαμβανει να boot-αρει το λειτουργικο/image μας

Στο sector 0 γράφεται ο mbr http://www.computerhope.com/jargon/m/mbr.htm που λέει στο bios ότι είναι δίσκος και τι διαμερίσματα έχει πάνω

Δίνει δηλαδή στο bios την δυνατότητα να κάνει εκκίνηση από το usb.

Το grub ή ότι άλλο είναι το vbr που λέει,πως όταν κάνεις εγκατάσταση κάποια διανομή σε ρωτάει που να γράψει το grub,σε ποιο διαμέρισμα;; ε,αν ήταν bootsector δεν θα μπορούσε να σε ρωτήσει,αναγκαστικά θα έμπαινε στην αρχή του δίσκου. 

Και ερχεσαι και μου λες οτι κανεις την διαδικασια...μια φορα και μετα φορτωνεις το στικ διανομες και boot-αρουν?Ποια διαδικασια ?Ποιον boot loader περναει ? grub ? syslinux ? ntldr ?

Ναι το mbr μια φορά το γράφεις(εκτός και όταν τον σβήνεις π.χ. γράφοντας από πάνω ένα image), τον bootloader(grub κτλ που λες) που μπαίνει μετά τον περνάς κάθε φορά.

 

 

 

(Και όσο και να χτυπιέσαι και όσο και να προσβάλλεις,τα στοιχεία δεν αλλάζουν)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα....Ευγε !

 

 

Οποτε ασε εμας τους φτωχους χρηστες , απλα να φορμαρουμε το στικακι και να το ξαναχρησιμοποιουμε και συ συνεχισε με τα εκλεπτυσμενα προγραμματα σου...

 

"Ναι το mbr μια φορά το γράφεις(εκτός και όταν τον σβήνεις π.χ. γράφοντας από πάνω ένα image)"

 

το mbr δεν σβηνει αν γραψεις κατι στον δισκο/στικ , αλλα μονο αν αλλαξεις partitioning scheme (κοινως αν σβησεις ολα τα partitions και φτιαξεις καινουργια και περισσοτερα/λιγοτερα...).

Η εγγραφη ενος image δεν συνεπαγεται αναγκαστικα οτι θα αλλαξει ο αριθμος και το ειδος των partitions...

 

Φτου και πανω που ελεγα οτι το πηγαινες καλααααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mbr δεν σβηνει αν γραψεις κατι στον δισκο/στικ , αλλα μονο αν αλλαξεις partitioning scheme (κοινως αν σβησεις ολα τα partitions και φτιαξεις καινουργια και περισσοτερα/λιγοτερα...).

Η εγγραφη ενος image δεν συνεπαγεται αναγκαστικα οτι θα αλλαξει ο αριθμος και το ειδος των partitions...

 

Φτου και πανω που ελεγα οτι το πηγαινες καλααααα......

Το να γράψεις image σημαίνει ότι γράφεις sector προς sector ένα μέσο σε ένα άλλο,οπότε και τον πρώτο μαζί,οπότε γράφεις πάνω στον mbr,άσχετα αν γραφή κάποιος εκκινήσιμο mbr από κάποιο bootable cd π.χ. ή αν γραφή κενό από κάποιο data cd π.χ.

(Αλλά από την στιγμή που δεν ξέρεις τα βασικά,σιγά μην τα ήξερες αυτά... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...