Προς το περιεχόμενο

Nikon d3100 vs nikon d5100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Σκεφτομαι να αγορασω μια καμερα nikon d3100 γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα για την τιμη της, παρολα αυτα ημουν διχασμενη αναμεσα στην d5100 λογω των μεγαλυτερων pixels. Εχει σημασια που η αλλη εχει 2 λιγοτερα, ποσο θα βλαψει την εικονα και την καθαροτητα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να παρεις την 5100,απορω γιατι κοιτας την αλλην.αν ειναι να την συγκρινεις,κανε το με την 3200.με ιδια ποιοτητα ,κοιτας τα εξτραδακια της καθεμιας και αποφασιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα ειχα την D3100 και μου φανηκε πολυ καλη καμερα για τα λεφτα της..Αξιοπιστη καμερα και με καλες δυνατοτητες..Η D5100 δεν την ειχα προσωπικα, αλλα ενας συνεργατης μου, αναμετρηση ιδια, βγαζαμε ιδιες φωτογραφιες, και στην προβολη τους στον υπολογιστη ηταν ιιιιιιιιδιες ακριβως...Τα mpixels δεν διαφερουν και πολυ, ειδικα στα 2mp παραπανω..2 ισον 0...

Απλα η διαφορα ειναι στην 5100 ειναι η περιστρεφομενη οθονη του...

Διαλεγεις ομως παντα, αναλογα στην χρηση που θες να κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και κάποια άλλα, τα οποία όμως μπορεί να είναι άχρηστα, αναλόγως τη χρήση (όπως λέει και ο larisanew).

 

Η D5100 φτάνει ISO6400 (ή 25,600) με το boost, τραβάει άλλο ένα καρέ το δευτερόλεπτο σε συνεχόμενη ριπή (4 αντί 3) και υποστηρίζει εξωτερικό μικρόφωνο. Υποστηρίζει και ενσωματομένη λειτουργία HDR αν ενδιαφέρει, αν και μπορεί κανείς να το κάνει και χωρίς το αυτό.

 

Το τελευταίο το θεωρώ ωραίο παιχνιδάκι αλλά σχετικά ασήμαντο. Τα άλλα όμως μπορώ να σκεφτώ αρκετές περιπτώσεις όπου θα μου ήταν χρήσιμα όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν περισευουν,παρε την 3100.η πρωτη τιμια μηχανη της νικον για τα λ7 της οταν βγηκε,συνεχιζει να αξιζει ακομα περισοτερο σε χαμηλοτερη τιμη μιας και κυκλοφορησε η 3200.γιατι δεν κοιτας και την 1100 της κανον ?ακομη φθηνοτερη, στα ιδια επιπεδα αποδοσης......

Επεξ/σία από LOULATRANS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν ξερω αν αξιζει να δωσω 150 ευρω παραπανω για την 5100, γιατι δεν μου περισσευουν κιολας.

εφοσον ανοιγεις θεμα για επιλογη αναμεσα στις 2 μηχανες δεν εχω λογο να σε μπερδεψω με αλλες επιλογες. Αν και εχεις σε αλλες μαρκες.

Επενδυσε τα 150 ευρω που θα σου περισσεψουν με την αγορα της D3100 στον Nikon AF-S 35mm f1.8G. Αυτος ο συνδιασμος θα σου δωσει ποιοτικοτερες φωτογραφιες απο οτι η D5100 με τον κιτ.

 

Υ.γ η d5100 δεν συγκρινεται σαν σωμα με την 3100 και ο αισθητηρας της ειναι σε αλλη κατηγορια. Εφοσον ομως θετεις το οικονομικο σαν βασικη παραμετρο στη θεση σου θα επελεγα το value for money της d3100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας! Σκεφτομαι να αγορασω μια καμερα nikon d3100 γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα για την τιμη της, παρολα αυτα ημουν διχασμενη αναμεσα στην d5100 λογω των μεγαλυτερων pixels. Εχει σημασια που η αλλη εχει 2 λιγοτερα, ποσο θα βλαψει την εικονα και την καθαροτητα της;

Η διαφορα αυτη ειναι αδιαφορη. Αλλου ειναι οι διαφορες τους. Κάνοντας αυτην την ερωτηση σε συνδυασμο με το οτι δεν σου περισσευουν τα 150€ η απαντηση ειναι ξεκαθαρη. 3100 

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3100 για αρχαριους χρηστες φωτογραφικης ειναι οτι πρεπει...

Εχει βεβαια ολα τα σημαντικα στοιχεια που πρεπει να εχει μια DSLR και για να τα μαθεις κιολας...Ξεκινα με μια φτηνη, αλλα καλη, και βλεπεις στο μελλον για κατι καλυτερο...Οπως εισαι με το πρωτο σου αυτοκινητο...Ξεκινας με ενα φτηνο και απλο και υστερα καταληγεις σε ενα λιγο πιο ακριβο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

 

Πρόσφατα αγόρασα μια nikon d5100 με φακο 18-55. Αλλά έχω ένα πρόβλημα δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες όταν ο φακός είναι στο Α και στην μηχανή το AUTO. Μήπως κατά λάθος το κλείδωσα με έχει φάει η στεναχώρια τι έχει πάθει η μηχανή ενω όταν ο φακός ειναι στο Μ βγάζει φωτογραφίες.

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παρακαλώ

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να κουμπώσεις-ξεκουμπωσεις καμμιά 10ρια φορές το φακό χωρίς να τον βγάλεις τελείως?

Σαν να έχουν θέμα οι επαφές ακούγεται αν δεν ξεκολήσει πήγαινε τη στο service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...