Προς το περιεχόμενο

Επιλογη διανομης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

 Παντα ειμουν χρηστης windows,αρκετες φορες σκεφτηκα να δοκιμασω να βαλω linux, αλλα λογο παιχνιδιων κυριος, δεν εκανα ποτε το βημα.

Αυτην την περιοδο τυχενει να εχω 3 υπολογιστες, ο ενας εκ των οποιων φανταζει εντελος αχρηστος, και ενας ακομη εχει αρκετα μεγαλο σκληρο ωστε να νιωθω πως μπορω να αφιερωσω αρκετα giga σε ενα partition που θα εχει linux.

Ποια διανομη να διαλεξω ομως; Δεν θελω να κανω καποια ιδιετερη δουλεια, θελω απλα την αλαγη απο τα windows και να δοκιμασω να δω τι ειναι τα περιφυμα linux. 

Απο οτι εχω καταλαβει οι νεοι χρηστες συνηος επιλεγουν ubuntu ή mint. Γιατι ομως να μην δοκιμασω arch ή debian ή fedora ή οποιαδηποτε αλλη;

Με ποιο κρητιριο θα μπορουσα να επιλεξω αναμεσα σε αυτες τις διανομες, την στιγμη που δεν εχω κατα νου να κανω καποια εξειδηκευμενη χρηση; 

 

Το hardware επιρεαζει; θα ειναι ολα συμβατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι που να σε εμποδίζει να δοκιμάσεις όποια distro θες. Απλά σε κάποιες (arch, debian) θα αφιερώσεις περισσότερο χρόνο για να στήσεις το μηχανημά σου (θα μάθεις παράλληλα) ενώ σε άλλες είναι click και τέλος (ubuntu, fedora, mint).

 

Εδώ υπάρχει ένα comparison για παράδειγμα https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_Compared_to_Other_Distributions

του Arch με άλλες distro.

 

Επίσης αν κάνεις δοκιμές να τις κάνεις σε virtualbox και να μην αφιερώσεις κάποιο partition, θα γλυτώσεις τα πειράγματα του bootloader στο MBR σου.

Αν έχεις dedicated pc χωρίς δεδομένα μέσα τότε παίξε ελεύθερα ;)

 

Τώρα, ό,τι και να διαλέξεις θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Περισσότερο σημαντικό είναι το UI (Gnome, KDE, XFCE, LXDE, Unity, Mate, Cinammon, *box, dwm και πάει λέγοντας) παρά η distro. Αυτό το UI στο linux το λέμε Desktop Environment και έχει έναν Window Manager. Μπορείς να έχεις μόνο WM και όχι DE, δεν μπορείς να έχεις DE χωρίς WM.

Μια αξιοπρεπής distro θεωρητικά μπορεί να έχει όποιο DE/WM θες, αλλά στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι.

Το ubuntu έχει unity, και το kubuntu KDE. Αν βάλεις ubuntu και ζητήσεις KDE θα παίξει, αλλά ποιος ξέρει τι σαβούρα θα έχει μέσα το τελικό σύστημα.

Αντιθέτως διανομές τύπου Arch/Debian δεν έχουν τέτοια προβλήματα μιας και ΔΕΝ υποστηρίζουν κάποιο DE by default.

 

Αυτομάτως αυτό κάνει την διανομή λίγο πιο hardcore, λίγο όμως, γιατί όταν ανάψει το pc πρώτη φορά θα έχεις γραμμή εντολών και όχι γραφικά. Με το WIKI του Arch όμως αυτό δεν είναι πρόβλημα, και το Debian νομίζω τα καλύπτει αυτά σε επίπεδο install.

 

Με λίγα λόγια:

με όλες θα κάνεις την δουλειά σου, η οποία μας είπες ότι δεν είναι κάτι φοβερό

με όλες θα χρειαστεί να συνηθίσεις κάτι νέο, οπότε προετοιμάσου με υπομονή και όρεξη

το DE/WM είναι αυτό που θα βλέπεις και όχι η Distro

 

Έχοντας συνοψίσει τα παραπάνω δεν έχω παρά να σου πω ότι είναι πάντα καλή σκέψη να διαλέγεις κάτι για το οποίο θα βρεις εύκολα βοήθεια, χωρίς όμως να είναι αυτό το μόνο σου κριτήριο!

πχ: Το insomnia έχει πολλούς archers και το arch έχει μάλλον το καλύτερο wiki από το 2009 και μετά. Έχει φυσικά και το debian την τιμητική του εδώ μέσα σε μεγάλο βαθμό. Αντιθέτως μάλλον έχουμε λιγότερους Gentooers και Slackers (όχι ότι θα έβαζες gentoo/slack, αλλά καταλαβαίνεις το σκεπτικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χμμ... Ισως πρεπει να κοψω ταχυτητα λιγο και να αλλαξω καπως τις σκεψεις μου.

 

Αυτην την στιγμη εχω δυο υπολογιστες που θελουν format, ενα netbook και το main-pc μου (το οποιο ειναι laptop).

Αυτο που σκεφτομουν αρχικα ειναι να κανω dual-boot στο laptop, με windows 7 και καποια διανομη linux, ωστε να δω πως μου φαινονται και αν μ'αρεσουν να τα βαλω και στο netbook.

Λετε να ειναι καλυτερα να τα βαλω στο netbook, και αν ειναι καλα, καποια στηγμη τα περναω και στο 3ο pc, και αφηνω το main μονο με windows, αφου ουτος η αλλος πρεπει να εχω windows, ωστε να μην μπλεξω με dual boots και αλλα τετοια, αλλα να εχω αφιερωμένα συστηματα;

 

 

Στην παρουσα φαση δεν μπορω να πω πως θελω κατι συγκεκριμενο, ωστε να αποφασισω κιολας, σχετικα με το GUI, πιο πολυ την αλλαγη και την ενασχολιση θελω. Οποτε μαλλον ειναι καλητερα να αρχισω με κατι που να τα εχει ολα ετοιμα, και απο εκει και περα να αρχισω να ψαχνομαι, να βελτιωσω κατι που με χαλαει κλπ... Ξερω οτι τα windows δεν ειναι αυτο που θελω, δεν ξερω ομως και τι θελω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντα ειμουν χρηστης windows,αρκετες φορες σκεφτηκα να δοκιμασω να βαλω linux, αλλα λογο παιχνιδιων κυριος, δεν εκανα ποτε το βημα.

Αυτην την περιοδο τυχενει να εχω 3 υπολογιστες, ο ενας εκ των οποιων φανταζει εντελος αχρηστος, και ενας ακομη εχει αρκετα μεγαλο σκληρο ωστε να νιωθω πως μπορω να αφιερωσω αρκετα giga σε ενα partition που θα εχει linux.

Ποια διανομη να διαλεξω ομως; Δεν θελω να κανω καποια ιδιετερη δουλεια, θελω απλα την αλαγη απο τα windows και να δοκιμασω να δω τι ειναι τα περιφυμα linux. 

Απο οτι εχω καταλαβει οι νεοι χρηστες συνηος επιλεγουν ubuntu ή mint. Γιατι ομως να μην δοκιμασω arch ή debian ή fedora ή οποιαδηποτε αλλη;

Με ποιο κρητιριο θα μπορουσα να επιλεξω αναμεσα σε αυτες τις διανομες, την στιγμη που δεν εχω κατα νου να κανω καποια εξειδηκευμενη χρηση; 

 

Το hardware επιρεαζει; θα ειναι ολα συμβατα;

Εχω θα σου ελεγα η linux mint ή puppy, επισης δες και το cylon linux ειναι καινουργιο αλλα εχει τα παντα σχεδον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι, αρχίσαμε να του λέμε του ανθρώπου βάλε αυτό ή εκείνο! Θα συναίβενε...

 

Η λογική πίσω από το opensource είναι να διαλέξεις εσύ τι θες, όχι να βρεθούμε εδώ μέσα 10 άγνωστοι και να σου πούμε ο καθένας από μια distro. Επειδή ακριβώς όλοι θα σου πούμε κάτι διαφορετικό μην ακούσεις κανένας μας και ψάξε τι σου ταιριάζει (και ρώτα μας να σου πούμε εμπειρίες, αλλά ψάξε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλα θέμα χρόνου και νοοτροπίας φίλε μου.

  • Αν θες να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να κάνεις τον υπολογιστή σου λειτουργικό (& παράλληλα να μάθεις τα βασικά στοιχεία του linux) τότε πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε Debian,Gentoo, Arch & Slackware (εγώ είμαι χρήστης debian)
  • Αν θέλεις ένα λειτουργικό έτοιμο out-of-the-box τότε θα πας σε κάτι πιο user-friendly (βλ Ubuntu, Mint & Fedora)

Σημαντικός και ο παράγοντας του Desktop Enviroment

  • Το enviroment που μοιάζει περισσότερο σ'αυτό των windows είναι το xfce
  • Το πιο "ελαφρύ" είναι το lxde
  • Αυτό που σου δίνει περισσότερες δυνατότητες για eye-candy είναι το cinnamon
  • Το πιο διαδεδομένο είναι το gnome
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Νομιζω θα αρχισω με ubuntu, χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο, και αν μ'αρεσει θα βαλω σε αλλο συστημα arch ή debian ισως για να ασχοληθω σε μεγαλυτερο βαθος.

Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να στήσεις όποια σου κάνει κέφι πρώτα και μόλις μάθεις το κάτι παραπάνω και δεν σου φαίνονται κινέζικα βουρ για κάτι άλλο.

 

Μόνο μην κρίνεις το linux από μία διανομή. Α!!! καλύτερος σύμμαχος το google και εδώ φυσικά και επίσης η υπομονή. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις dual boot τότε θα μπεις κανά δυο τρεις φορές εκεί και μετά τέλος. Το έχω δει τόσες πολλές φορές που καταντάει βαρετό. Αν όντως θέλεις να ασχοληθείς, μιας και είσαι κατά βάση gamer (εσύ το είπες, και ΔΕΝ το εννοώ προσβλητικά), βάλε για αρχή κάτι που ΔΕΝ θέλει να είσαι και πολύ σχετικός με πολλά πολλά (πχ ubuntu) και βάλτο ΜΟΝΟ του στο PC. Μιας και είναι δεδομένο οτι θα κάνεις βλακείες (εγώ να δεις τι έχω κάνει κατά καιρούς), το ουσιώδες είναι να μη σε νοιάζει να το φορμάρεις ξανά και ξανά. Αν είχες μόνο ένα PC θα σου έλεγα για Virtualbox όπως είπε κάποιος άλλος (και το είπε σωστά). Αλλά μιας και έχεις 3, δε νομίζω να μη περισσεύει πια κανένα.

 

Άσε το debian και το Arch (κτλ) για κανέναν πιο σχετικό. Για αρχή πρέπει να μάθεις να περπατάς. Κατόπιν (και εφόσον παραμείνεις εδώ) βάζεις οτι θέλεις. 

 

Αν βάλεις Ubuntu, βάλε την 12,04 και όχι την πιο πρόσφατη.

 

ΥΓ : έχω Linux από το 1998. Σήμερα συμπτωματικά μίλησα με κάποιον επαγγελματία του χώρου ακριβώς για αυτό το θέμα. Ο άνθρωπος απλά δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με Unix κτλ. Του είπα ακριβώς τα ίδια. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...