Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εκτυπωτή και κεφαλή εκτύπωσης


giorgos_76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα !!!

 

έχω έναν εκτυπωτή inkjet της Canon τον Pixma IP8500 και χθές ανοίγοντας τον μου βγάζει error ότι θέλει αλλαγή η κεφαλή εκτυπ. η ότι δεν εγκαταστάθηκε σωστά..

έκανα αλλαγή 2 μελάνια, προσπάθησα να κάνω clean deep clean, έβγαλα την κεφαλή και την ξανατοποθέτησα αλλά τα ίδια... προφανώς έχει μπουκώσει ή έχουν ξεραθεί μελάνια γιατί τον εκτυπωτή δεν τον χρησιμοποιώ πολύ συχνά...το θέμα είναι ότι η κεφαλή κοστίζει πολύ και δεν διαθέτω λεφτά να την αλλάξω...Γίνεται να την φτιάξω και να την καθαρίσω  με κάποιο τρόπο ;;; υπάρχει περίπτωση να βρω φθηνή original κεφαλή κάπου στο ιντερνετ ;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 6 εκτυπωτες Canon. Οταν σου βγαλει τετοιο μυνημα η κεφαλη εχει τιναξει τα πεταλα το ηλεκτρονικο τμημα της και ειναι επικινδυνη και για τον ιδιο τον εκτυπωτη. Καποτε ειχα δυο ιδιους pixma ix4000 (a3 παρακαλω) χαλασε στον ενα η κεφαλη και την εβαλα στον αλλο και εκαψε πλακετα. Αν ημουν στη θεση σου θα την πεταγα επιτοπου.

Μπορεις να επιωεβαιωσεις τα ανωτερω αν κανεις μια βολτα στη Στουρναρη και περιξ και ρωτησεις τα μαγαζια που πουλανε χυμα μελανι και φθηνα μελανια. Καποια αναλαμβανουν να ξεβουλωνουν τις κεφαλες.Στειλε μου ΠΜ να σου πω που να πας.

Η προσωπικη μου αποψη: παρε αλλο εκτυπωτη και οχι Canon.

 

οι canon ηταν vfm οταν βγαλανε πρωτοι τα ανεξαρτητα μελανια και τις αφαιρουμενες κεφαλες. Καποτε το 2004 πουλουσαν τεσσερα ανεξαρτητα μελανια και την κεφαλη σε σετ (canon i560) οταν ο ανταγωνισμος ειχε τριχρωμα μελανια και ειχε την κεφαλη πανω στον εκτυπωτη (epson) η στο cartridge (hp). Και κανεις δεν ειχε τσιπ πανω στο cartridge.!

 

η νεα σειρα της canon εχει πιο μικρα μελανια με την ιδια απαραδεκτη τιμη με chip και η τιμη της κεφαλης που αλλαζει κοστιζει το 70% του εκτυπωτη. Αν παρεις και μελανια μαζι με την κεφαλη εχεις ξεπερασει το 130% της αξιας μιας νεας αγορας εκτυπωτη (που εχει μελανια, κεφαλη, εγγυηση κλπ).

 

δες αν θες και τους brother. Εχει το αγγλικο amazon προσφορα ενα πολυμηχανημα Α3 στις 99λιρες. και παιρνει συμβατα μελανια με 1λιρα εκαστο! (η 20αδα! κανει 19,99λιρες). Δεν το εχω το εχει παραγγειλει φιλος θα ανεβασω εντυπωσεις μολις το δοκιμασω...

 

Παρακληση προς τους mods του insomnia να γινει μια ξεχωριστη κατηγορια για εκτυπωτες. Θα βολευε αντι να ψαχνουμε στην ενοτητα hardware-γενικα.

 

Αποστολή από το GT-S5570 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 6 εκτυπωτες Canon. Οταν σου βγαλει τετοιο μυνημα η κεφαλη εχει τιναξει τα πεταλα το ηλεκτρονικο τμημα της και ειναι επικινδυνη και για τον ιδιο τον εκτυπωτη. Καποτε ειχα δυο ιδιους pixma ix4000 (a3 παρακαλω) χαλασε στον ενα η κεφαλη και την εβαλα στον αλλο και εκαψε πλακετα. Αν ημουν στη θεση σου θα την πεταγα επιτοπου.

Μπορεις να επιωεβαιωσεις τα ανωτερω αν κανεις μια βολτα στη Στουρναρη και περιξ και ρωτησεις τα μαγαζια που πουλανε χυμα μελανι και φθηνα μελανια. Καποια αναλαμβανουν να ξεβουλωνουν τις κεφαλες.Στειλε μου ΠΜ να σου πω που να πας.

Η προσωπικη μου αποψη: παρε αλλο εκτυπωτη και οχι Canon.

 

οι canon ηταν vfm οταν βγαλανε πρωτοι τα ανεξαρτητα μελανια και τις αφαιρουμενες κεφαλες. Καποτε το 2004 πουλουσαν τεσσερα ανεξαρτητα μελανια και την κεφαλη σε σετ (canon i560) οταν ο ανταγωνισμος ειχε τριχρωμα μελανια και ειχε την κεφαλη πανω στον εκτυπωτη (epson) η στο cartridge (hp). Και κανεις δεν ειχε τσιπ πανω στο cartridge.!

 

η νεα σειρα της canon εχει πιο μικρα μελανια με την ιδια απαραδεκτη τιμη με chip και η τιμη της κεφαλης που αλλαζει κοστιζει το 70% του εκτυπωτη. Αν παρεις και μελανια μαζι με την κεφαλη εχεις ξεπερασει το 130% της αξιας μιας νεας αγορας εκτυπωτη (που εχει μελανια, κεφαλη, εγγυηση κλπ).

 

δες αν θες και τους brother. Εχει το αγγλικο amazon προσφορα ενα πολυμηχανημα Α3 στις 99λιρες. και παιρνει συμβατα μελανια με 1λιρα εκαστο! (η 20αδα! κανει 19,99λιρες). Δεν το εχω το εχει παραγγειλει φιλος θα ανεβασω εντυπωσεις μολις το δοκιμασω...

 

Παρακληση προς τους mods του insomnia να γινει μια ξεχωριστη κατηγορια για εκτυπωτες. Θα βολευε αντι να ψαχνουμε στην ενοτητα hardware-γενικα.

 

Αποστολή από το GT-S5570 με τη χρήση Insomnia App

 

Σε ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση..

 

δεν το σκέφτομαι να αλλάξω εκτυπωτή μιας και δεν υπάρχει "μία" και μιας και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση του σε ποιότητα εκτύπωσης ( 8 μελάνια ) αν και παλιός..

 

μπορώ να πάω την κεφαλή για ξεβούλωμα ή είναι τελειωμένη ;;; αν χρειάζεται ξεβούλωμα να την στείλω στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο άλλο μαγαζί εδω Θεσσαλονίκη ;;; αν είναι τελειωμένη, που μπορώ να βρω την φθηνότερη κεφαλή ;;;

 

Υ.Γ. επίσης τώρα βλέπω ότι κυκλοφορούν στο ebay Printhead Cleaning KIT..μπορώ να κάνω κάτι με αυτά σε περίπτωση που είναι βουλωμένη η κεφαλή ;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

printhead cleaning kit μπορεις να βρεις πολλα στοebay. πριν αγορασεις καποιο δες σχετικα video στο youtube . κανε σερτσ π.χ. canon printhead cleaning και δες. αλλα να εισαι σιγουρος οτι η κεφαλη ζει.

π.χ. οτι την βλεπει ο πριντερ και οτι μπορει να τυπωσει καποια χρωματα απο οσα διαθετει. Αλλιωτικα οσο και να την καθαρισεις αν εχει ηλεκτρ. προβλημα δεν κανεις τιποτα.

 

η αντιπροσωπεια δεν ξεβουλωνει. θα επιχειρησουν να σου πουλγσουν καινουρια. και ειναι νομιζω στην Αθηνα - intersys ?. Ψαξε στη θεσσαλονικη για μαγαζια refill μηπως σε βοηθησουν...

η ψαξε καποιο μεταχειρισμενο με αλλο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

printhead cleaning kit μπορεις να βρεις πολλα στοebay. πριν αγορασεις καποιο δες σχετικα video στο youtube . κανε σερτσ π.χ. canon printhead cleaning και δες. αλλα να εισαι σιγουρος οτι η κεφαλη ζει.

π.χ. οτι την βλεπει ο πριντερ και οτι μπορει να τυπωσει καποια χρωματα απο οσα διαθετει. Αλλιωτικα οσο και να την καθαρισεις αν εχει ηλεκτρ. προβλημα δεν κανεις τιποτα.

 

η αντιπροσωπεια δεν ξεβουλωνει. θα επιχειρησουν να σου πουλγσουν καινουρια. και ειναι νομιζω στην Αθηνα - intersys ?. Ψαξε στη θεσσαλονικη για μαγαζια refill μηπως σε βοηθησουν...

η ψαξε καποιο μεταχειρισμενο με αλλο προβλημα...

δεν μπορεί να εκτυπώσει κανένα χρώμα...αν έβλεπε θα μπορούσα να κάνω καθάρισμα μέσω του προγράμματος..ο printer την βλέπει οτι θέλει αλλαγή..τεσπα θα επικοινωνήσω με την αντιπροσωπία να δω τι θα μου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεί να εκτυπώσει κανένα χρώμα...αν έβλεπε θα μπορούσα να κάνω καθάρισμα μέσω του προγράμματος..ο printer την βλέπει οτι θέλει αλλαγή..τεσπα θα επικοινωνήσω με την αντιπροσωπία να δω τι θα μου πουν

Αν είναι έτσι ,το πιθανότερο να έχει καεί.

Σαυτήν την περίπτωση δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι να την επαναφέρεις.

Άλλο βουλωμένη ,άλλο καμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναβοσβήνει 5 φορές το led και σου βγάζει error 1401/1403/1405 (κάτι από τα τρία), πας για αλλαγή κεφαλής (από ebay περίπου $90≈70€).

5 φορές ανάβει το κόκκινο λαμπάκι και μετα πράσινο, αλλα error αριθμό δεν μου βγάζει...απλά λέει ότι δεν μπήκε σωστα η κεφαλή

 

στο ebay δεν έχει πολλές φθηνές κεφαλές και μάλιστα είναι  Manufacturer refurbished <---------- αυτό τι σημαίνει ;;;

 

αν είναι καμμένη η κεφαλή απο τι μπορεί να το έπαθε και πως μπορούμε να το αποφύγουμε άλλη φορά ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το μήνυμα είναι «The print head is not properly installed», σωστά; Ναι, έχεις δίκιο δεν βγάζει αριθμό στο λάθος.

Ένας συνηθισμένος τρόπος καταστροφής της κεφαλής είναι να δώσεις εκτύπωση με άδειο μελάνι. Στη δική σου περίπτωση δεν έγινε αυτό (και δεν ξέρω και τί έγινε).

«Manufacturer refurbished» είναι τα προϊόντα που έχουν ανακατασκευαστεί/επισκευαστεί από τον κατασκευαστή τους. Π.χ. ένα προϊόν που επέστρεψε πίσω λόγω ελαττώματος, επιδιορθώνεται και ξαναπωλείται σε λίγο χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το μήνυμα είναι «The print head is not properly installed», σωστά; Ναι, έχεις δίκιο δεν βγάζει αριθμό στο λάθος.

Ένας συνηθισμένος τρόπος καταστροφής της κεφαλής είναι να δώσεις εκτύπωση με άδειο μελάνι. Στη δική σου περίπτωση δεν έγινε αυτό (και δεν ξέρω και τί έγινε).

«Manufacturer refurbished» είναι τα προϊόντα που έχουν ανακατασκευαστεί/επισκευαστεί από τον κατασκευαστή τους. Π.χ. ένα προϊόν που επέστρεψε πίσω λόγω ελαττώματος, επιδιορθώνεται και ξαναπωλείται σε λίγο χαμηλότερη τιμή.

 

οκ, ευχαριστώ kondoras...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλησπςρα Kondoras..

Πρώτη φορά εχω το  παρόμοιο προβλημα : τι να κανω που δεν ξερω καν τη ειναι και που ειναι Η κεφαλής εκτύπωση ...ελπίζω να μη χρειαστώ καινούργια  print να παρω. 😬 Help! 

5F369CBA-4BA1-43D7-863D-701EA15D1F91.jpeg

1B6F159D-F668-41F4-887E-2CBE104CC970.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, το είχες δώσει κάπου να στο φτιάξουν ή ξαφνικά σου έβγαλε αυτό το μήνυμα?

Δες εδώ για να έχεις μια ιδέα εάν δεν είναι κάποιο θέμα με το "λειτουργικό" του εκτυπωτή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεφαλή δείχνει καμμένη. Όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω μπορεί να έχει κάψει και άλλα κυκλώματα του εκτυπωτή. Δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με πείρα από πολύ μεγαλύτερα inkjet μηχανήματα, η κεφαλή έχει παραδώσει πνεύμα (ηλεκτρικό θέμα όχι μπούκωμα). Φυσικά μπορεί να μην είναι καν η κεφαλή αλλά πλακέτα (πχ από τάση ρεύματος). Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως δεν "έχει μπει χέρι" στον εκτυπωτή πριν βγάλει το πρόβλημα. Για τέτοιο μηχάνημα μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με αντικατάσταση και ειδικά με αμφίβολες refubrished ή κινέζικα αντίγραφα - κεφαλές. Ίσως ένας νεώτερης τεχνολογίας φθηνότερος εκτυπωτής δώσει εξ ίσου καλές εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...