Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, cinemusic είπε

Μπάμπη τα θεματακια που είχε στην αρχή το dune τα έχουν φτιάξει όλα;

Σήμερα σε σχέση με το shield σε τι υστερεί και σε τι όχι;

Έχουμε και λέμε Ανδρεα.

DV, HDR10, HDR10+ Δουλεύουν.

DOLBY ATMOS,  Dolby true hd/atmos, dts hd/ma,  dts x Δουλεύουν.

Auto refresh και Auto frame rate δουλεύουν.

Το μόνο αρνητικό ειναι ότι το LPCM 7,1 έχει προβλήματα με το ATV 12 που δεν ειχε με το ATV 11.

Σε γενικές γραμμές (IMHO) δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτε το shield (εκτός ίσως από την μελλοντική υποστήριξη όπου η nvidia δεν έχει αντίπαλο) και σε ορισμένα θέματα το ξεπερνάει (HDR 10+, AV1, DMC)

Υ.Γ

Όλα αυτά με το νέο beta test irmware.12.8.6557.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρακαλώ για την πρότασή σας για ένα android tv box, προκειμένου να αντικαταστήσω αυτό της cosmote TV, την οποία κατάργησα.

Θα ήθελα plug'n'play προτάσεις, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να εγκαταστησω roms, άλλα λειτουργικά κτλ.

Apps που θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τρέχει: F1TV (Formula 1), Netflix, Disney+. Δε θα με πείραζε να τρέχει ως extra Apple TV & Amazon Prime.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Fabinas είπε

Παρακαλώ για την πρότασή σας για ένα android tv box, προκειμένου να αντικαταστήσω αυτό της cosmote TV, την οποία κατάργησα.

Θα ήθελα plug'n'play προτάσεις, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να εγκαταστησω roms, άλλα λειτουργικά κτλ.

Apps που θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τρέχει: F1TV (Formula 1), Netflix, Disney+. Δε θα με πείραζε να τρέχει ως extra Apple TV & Amazon Prime.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ολα τα πιστοποιημενα androidtv boxes μπορουν να τρεχουν τις εφαρμογες που αναφερεις.

απο κει κ περα, οι τιμες  διαφερουν αναλογως τα χαρακτηριστικα κ τι συμβατοτητα σε ηχο και εικονα εχουν κ ποσο δυνατο επεξεργαστη φορανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kallair είπε

Ολα τα πιστοποιημενα androidtv boxes μπορουν να τρεχουν τις εφαρμογες που αναφερεις.

απο κει κ περα, οι τιμες  διαφερουν αναλογως τα χαρακτηριστικα κ τι συμβατοτητα σε ηχο και εικονα εχουν κ ποσο δυνατο επεξεργαστη φορανε.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Θα ήθελες να προτείνεις κάτι πιο συγκεκριμένα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την πρόταση σας για ένα tv-box που να μπορώ να προσθέσω third party εφαρμογές android? Το budget που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 100 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2024 στις 5:51 ΜΜ, nakata1954 είπε

Έχουμε και λέμε Ανδρεα.

DV, HDR10, HDR10+ Δουλεύουν.

DOLBY ATMOS,  Dolby true hd/atmos, dts hd/ma,  dts x Δουλεύουν.

Auto refresh και Auto frame rate δουλεύουν.

Υ.Γ

Όλα αυτά με το νέο beta test irmware.12.8.6557.

Αυτά δουλεύουν και από τις εφαρμογές Netflix , Disney,  Apple ή αφορά μόνο το main player του dune;

Γενικότερα υπάρχει κάποιος  περιορισμός στο Android κομμάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι αναφέρω στις δυο πρώτες γραμμές δούλεψαν και στις streaming υπηρεσίες που δοκιμάσαμε (οι beta testers) εκτός από Disney,+ όπου το DV και DOLBY ATMOS δεν έλεγαν να εμφανιστούν με τίποτα ώσπου κάποιος ανακάλυψε ότι το σφάλμα (ασυμβατότητα)οφειλόταν στο API της εφαρμογής που κατεβάζαμε από το google play  και κάποιος άλλος ανακάλυψε ότι η amazon ειχε διορθώσει το API στην εφαρμογή που προοριζόταν για τα δικά της προϊόντα οπότε το πρόβλημα λύθηκε με πλευρική (sideloaded) εγκατάσταση της εφαρμογής tης amazon.

Όσο για αυτά που αναφέρω στην τρίτη γραμμή η απάντηση ειναι ότι δουλεύουν σε local streaming services ( dmc,kodi,plex) αλλά στα υπόλοιπα που εσύ αναφέρεσαι η κατάσταση ειναι άστα να πάνε. (Σε άλλες υπηρεσίες δουλεύουν και τα δυο σε άλλες δουλεύει μόνο το ένα από τα δυο και σε άλλες κανένα.)

Επεξ/σία από nakata1954
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2024 στις 6:43 ΠΜ, Fabinas είπε

Παρακαλώ για την πρότασή σας για ένα android tv box, προκειμένου να αντικαταστήσω αυτό της cosmote TV, την οποία κατάργησα.

Θα ήθελα plug'n'play προτάσεις, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να εγκαταστησω roms, άλλα λειτουργικά κτλ.

Apps που θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τρέχει: F1TV (Formula 1), Netflix, Disney+. Δε θα με πείραζε να τρέχει ως extra Apple TV & Amazon Prime.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nokia Streaming Box 8010

https://www.amazon.de/dp/B0BGLD6XNS

https://www.skroutz.gr/s/43957099/Nokia-TV-Box-8010-4K-UHD-me-WiFi-4GB-RAM-kai-32GB-Apothikeytiko-CHoro-me-Leitourgiko-Android-11-0-kai-Google-Assistant.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, για να μπορούμε να βλέπουμε εύκολα και χωρίς προβλήματα (plug 'n' play) Disney+ και Netflix πάμε οπωσδήποτε σε κάτι με τιμή σαν το nokia 8010;

Δεν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koutourou είπε

Άρα, για να μπορούμε να βλέπουμε εύκολα και χωρίς προβλήματα (plug 'n' play) Disney+ και Netflix πάμε οπωσδήποτε σε κάτι με τιμή σαν το nokia 8010;

Δεν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό;

Γιατί δεν κοιτάς σε stick κάτι; Xiaomi Stick 4K / Amazon Stick / Google Smart TV Stick Chromecast 4K. Αν θες οπωσδήποτε κάτι σε box, δες το Mi Box S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοείς;

https://www.skroutz.gr/s/41664410/Xiaomi-TV-Box-Mi-Box-S-2nd-Gen-4K-UHD-me-WiFi-USB-2-0-2GB-RAM-kai-8GB-Apothikeytiko-CHoro-me-Leitourgiko-Android.html

Σε αυτό κατεβάζεις κανονικά από το play store τα app για Netflix και Disney+ και παίζουν απροβληματιστα;

Ειδικά για το Disney+ ρωτάω, επειδή σε ένα κινέζικο που είχα πάρει πριν 2 χρόνια έπρεπε να κατεβάζω apk κτλ και πάλι κολλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutourou είπε

Αυτό εννοείς;

https://www.skroutz.gr/s/41664410/Xiaomi-TV-Box-Mi-Box-S-2nd-Gen-4K-UHD-me-WiFi-USB-2-0-2GB-RAM-kai-8GB-Apothikeytiko-CHoro-me-Leitourgiko-Android.html

Σε αυτό κατεβάζεις κανονικά από το play store τα app για Netflix και Disney+ και παίζουν απροβληματιστα;

Ειδικά για το Disney+ ρωτάω, επειδή σε ένα κινέζικο που είχα πάρει πριν 2 χρόνια έπρεπε να κατεβάζω apk κτλ και πάλι κολλούσε.

Άνοιξε απλά την πρώτη φωτογραφία της αξιολόγησης στο skroutz...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έβαλα χτες Cosmote TV Full Pack με τα κανάλια nova ( αθλητικά) και μου έδωσαν από τη Cosmote ένα μποξάκι το οποίο σύνδεσα στη τηλεόραση του δωματίου μου για να βλέπω αγώνες κλπ. 

Στην άλλη τηλεόραση που έχει η μητέρα μου στο δωμάτιό της, πήγα να συνδέσω το mi box s στη τηλεόραση samsung led που έχει, έτσι ώστε να κατεβάσω και εκεί την εφαρμογή cosmote tv , για να βλέπει και εκείνη ote cinema.

Δυστυχώς ένω σύνδεσα το mi box s με τη τηλεόραση, δεν το αναγνώριζε η τηλεόραση και γενικά δεν υπάρχει σήμα.

Είχα 3 χρόνια να πιάσω το συγκεκριμένο μποξάκι κλπ και το λαμπάκι στο mi box s είναι κόκκινο.

Μήπως υπάρχει κάποια λύση, τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...