Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχή : Απαλλαγείτε αμέσως από αυτά τα μολυσμένα Android TV Box που ενδεχομένως έχετε αποκτήσει 

https://news.xiaomi-miui.gr/list-of-android-tv-box-with-pre-installed-malware-105804-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, xristaras1925 said:

Προσοχή : Απαλλαγείτε αμέσως από αυτά τα μολυσμένα Android TV Box που ενδεχομένως έχετε αποκτήσει 

https://news.xiaomi-miui.gr/list-of-android-tv-box-with-pre-installed-malware-105804-2/

τι εγινε , επεσαν οι πωλησεις του xiaomi box s ?

ετσι και αλλιως φλασαρισμενο το εχω , με ugoos port .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanos_th είπε

τι εγινε , επεσαν οι πωλησεις του xiaomi box s ?

ετσι και αλλιως φλασαρισμενο το εχω , με ugoos port .

 

Πολλά παίζουν ... Παντως το έβαλα έτσι αν τυχόν αληθεύει να προσέχει κάποιος αν τα έχει ή να μην πάρει κάποια από αυτά που λέει η λίστα. Επειδή πολλά γινονται με κωδικούς όπως social media email ebanking κλπ και επίσης την ακεραιότητα των συσκευών επίσης σε ένα δίκτυο pc κινητό κλπ ...Θέλει γενικά  προσοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Όσα είχα χρησιμοποιούσα νέα άσχετα e-mail και κωδικούς αποκλειστικά για το Google account.

Τελικά το γύρισα μόνο σε certified 

Αυτό σωστό. Απλά μπορεί αυτά να έχουν μέσα κακόβουλο λογισμικό και να επεκταθεί στο δίκτυο μέσα που συνδέεται και στις συσκευές τις άλλες που είναι συνδεδεμένες μέσα και να κλέψουν πραγματα ή και να καταστρέψουν ακομα. Όποτε υπάρχει κίνδυνος.

Επεξ/σία από xristaras1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, xristaras1925 είπε

Αυτό σωστό. Απλά μπορεί αυτά να έχουν μέσα κακόβουλο λογισμικό και να επεκταθεί στο δίκτυο μέσα που συνδέεται και στις συσκευές τις άλλες που είναι συνδεδεμένες μέσα και να κλέψουν πραγματα ή και να καταστρέψουν ακομα. Όποτε υπάρχει κίνδυνος.

Μακριά και αλάργα. Βαρέθηκα τα πειράγματα. Όχι ότι και τα certified είναι τέλεια. 

Αν επεκταθεί στο δίκτυο οι άλλες συσκευές έχουν antivirus και προστατεύονται. (Πλάκα κάνω) 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για android tv box για την tv (55άρα QLED Samsung, αν έχει σημασία), στο οποίο θέλω κυρίως να συνδέσω stremio, και επίσης να μπορώ να παίζω βίντεο από το pc, μέσω Servio ή αντίστοιχων clients, χωρίς να έχω προβλήματα στην μεταφορά (στην τηλεόραση κάνει κολλήματα, σαν να φοτώνει το buffer όταν υπάρχει πολλή πληροφορία και εναλλαγή στην εικόνα, π.χ. φύλλα που κουνιούνται, κύματα κλπ), αλλά και έχοντας μεγαλύτερη ευχέρεια στην προσαρμογή υποτίτλων (μεγέθη, συγχρονισμός κλπ) μέσα από τα προγράμματα προβολής του.

Τιμή κάτω από 100€...

τι λέτε για αυτό;

 

https://www.skroutz.gr/s/27857278/Nokia-TV-Box-Streaming-Box-8000-4K-UHD-me-WiFi-USB-3-1-USB-C-2GB-RAM-kai-8GB-Apothikeytiko-CHoro-me-Leitourgiko-Android-10-0-kai-Google-Assistant.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!!!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Nokia TV Box Streaming Box 8000 ή το Nokia TV Box 8010 (μάλλον το δεύτερο), απλά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει...

Αρχικά έχω ένα παλιό PC στο οποίο έχω εγκαταστήσει Ubuntu Server με CasaOS και μέσω της εφαρμογής Jellyfin, η οποία είναι εγκατεστημένη και στο CasaOS αλλά και στο κινητό μου, βλέπω ταινίες σε ένα Chromecast που έχω, οι οποίες ταινίες είναι αποθηκευμένες στον σκληρό του Ubuntu Server.

Το πρόβλημα είναι ότι το Chromecast που έχω εγώ, δεν υποστηρίζει πχ αρχεία mkv, το πρότυπο συμπίεσης H.265, 10bit, ήχο 5.1 κτλ με αποτέλεσμα να χρειάζεται να γίνει encoding του αρχείου στον Ubuntu Server (όταν αυτό μπορεί να γίνει) και ο server να γονατίζει μιας και πρόκειται για ένα απλό PCακι του οποίου ο ρόλος είναι απλά να μεταφέρει αρχεία. Για αυτόν τον λόγο κυρίως θέλω να το αντικαταστήσω με κάποιο από τα παραπάνω TV Boxes.

Τα συγκεκριμένα TV Boxes, γνωρίζετε αν μπορούν να αναπαραγάγουν αρχεία με τα παραπάνω στοιχεία που ανέφερα; Αν ναι, ποιο από τα δύο να επιλέξω; Αν πάλι έχετε κάποιο άλλο, καλύτερο στο μυαλό σας πείτε μου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Το Nokia TV box 8000 που έχω αναπαράγει τις ταινίες χωρίς πρόβλημα μέσω Kodi και μέσω άλλων προγραμμάτων.

Τις ταινίες τις έχεις σε εξωτερικό σκληρό ή μέσω δικτύου (LAN ή WiFi);

Επεξ/σία από DNA180
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, DNA180 είπε

Τις ταινίες τις έχεις σε εξωτερικό σκληρό ή μέσω δικτύου (LAN ή WiFi);

Αφού σκέφτεσαι το nokia 8010 (γνώμη μου να προτιμήσεις το Dune HD Homatics Box R 4K Plus το οποίο  ειναι ίδιο με το nokia 8010 αλλά διαθέτει και δικη του εφαρμογή αναπαραγωγής αρχείων από τοπικό δίκτυο) προχώρα άφοβα.Έχω το Dune HD Homatics Box R 4K Plus με το οποίο αναπαράγω ( lan και wifi 6 )αρχεια της τάξης μέχρι και 100-115 giga μεσω kodi, plex, και dune hd media player χωρίς κανένα πρόβλημα.

Παρακάτω σου παραθέτω screen shots με τις ταχύτητες σε lan και wifi 6 στο δικό μου τοπικό δίκτυό.

Υ.Γ

Όταν είχα το ρούτερ μου στον ίδιο χώρο με το Dune  είχα ταχύτητες των 500+ Mbits/sec σε σύνδεση με wifi 6.

 

102623064703.png

102623072228.png

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nakata1954 είπε

...ειναι ίδιο με το nokia 8010 αλλά διαθέτει και δικη του εφαρμογή αναπαραγωγής αρχείων από τοπικό δίκτυο...

Χμ... Δηλαδή το Nokia 8000 ή 8010 δεν μπορούν να κάνουν αναπαραγωγή αρχείων από το τοπικό δίκτυο; Αν όχι, εγώ πχ που χρησιμοποιώ την εφαρμογή Jellyfin, δεν μπορώ να την κάνω εγκατάσταση στον Nokia 8000/8010 και να αναπαράγω από εκεί τα αρχεία του server στον οποίο την έχω ήδη εγκατεστημένη;

Και κάτι άλλο, αν γνωρίζεις. Μεταξύ του Nokia 8000 και του 8010, σε τι υστερεί το 8000 σε ότι έχει να κάνει με τα αρχεία που υποστηρίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...