Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gat0s814 είπε

Για ριξε και μια ματια στις θερμοκρασιες του!
Και ζητα απο το μπανγκ αν εχουν καποια αναβαθμηση!

Δοκιμασε επισης να απενεργοποιησεις την εφαρμογη της google (G) και κοιτα το playstore αν διορθωθει!

Max 60c το χω δει να πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

banggood

23 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Max 60c το χω δει να πιάνει.

Γενικα αυτοι οι επεξεργαστες δεν ειναι ζεστοι αλλα προσπαθω να καταλαβω ολα τα δεδομενα...
Προφανεστατα καποια εφαρμογη μετα απο καποιο update (ισως η G) μπλοκαρει την διαδικασια...!
Μετα το ρισετ που επανερχεται στην πρωτερη κατασταση ολα παιζουν κανονικα και μετα απο καποια αναβαθμηση γινεται το κοκο μπλοκο!

Παντως οπως ειπα ρωτα και το  banggood για καποια αναβαθμιση!

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους έστειλα μήνυμα αν και φοράει ένα τελευταίο ( αρχές Ιουνίου βγήκε αυτό )

που το πέρασα στο πρώτο μπουταρισμα

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τους έστειλα μήνυμα αν και φοράει ένα τελευταίο ( αρχές Ιουνίου βγήκε αυτό )

που το πέρασα στο πρώτο μπουταρισμα

Εγω στην θεση σου θα αγοραζα η θα εφτιαχνα (αν δεν ειχα) ενα καλωδιο usb αρσενικο σε usb αρσενικο , θα ζητουσα απο το banggood τo stock firmware και θα πηγαινα στο FreakTab και θα δοκιμαζα ολες τις custom roms και θα κοιταγα ποια ταιριαζει και μου αρεσει περισσοτερο!
Και αν δεν εβρισκα κατι που να δουλευει η να ειναι στα γουστα μου θα ξαναγυρνουσα στο μαμα λογισμικο....!

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Εγω στην θεση σου θα αγοραζα η θα εφτιαχνα (αν δεν ειχα) ενα καλωδιο usb αρσενικο σε usb αρσενικο , θα ζητουσα απο το banggood τo stock firmware και θα πηγαινα στο FreakTab και θα δοκιμαζα ολες τις custom roms και θα κοιταγα ποια ταιριαζει και μου αρεσει περισσοτερο!
Και αν δεν εβρισκα κατι που να δουλευει η να ειναι στα γουστα μου θα ξαναγυρνουσα στο μαμα λογισμικο....!

😉

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν customs για το δικό μου μοντέλο. Εδώ καλά καλά δε βρίσκω reviews.

Έστρωσε το play store.

Έκανα πατέντα με κάτι πλαστικά ποδαρακια από παλιο μόντεμ + uhu patafix για να τα κολλήσω και έπεσε κανα 1 με 2 βαθμούς η θερμοκρασία. 

 

Έτρεξα και ένα Antutu χθες. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφία.

Γύρω στα 59.000κατι το σκορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν customs για το δικό μου μοντέλο. Εδώ καλά καλά δε βρίσκω reviews.

Έστρωσε το play store.

Έκανα πατέντα με κάτι πλαστικά ποδαρακια από παλιο μόντεμ + uhu patafix για να τα κολλήσω και έπεσε κανα 1 με 2 βαθμούς η θερμοκρασία. 

Έτρεξα και ένα Antutu χθες. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφία.

Γύρω στα 59.000κατι το σκορ

Ολα τα μποξακια με τον ιδιο επεξεργαστη μπορουν να φορτωσουν ολα τα ιδια λογισμικα εφοσον η ddr και η eMMC ειναι η ιδιες!
Αν δεν προχωραει η εγκατασταση με το εγαλειο του τοτε λοιπον ειναι με αλλη eMMC η ddr  !
Αν παλι φορτωσει οκ το λογισμικο υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει το wifi του οποτε αλλαζουμε λογισμικο και παμε στο επομενο (custom η original) ...!
Σαν S905X2 λοιπον υπαρχει πολυ custom ''πραγμα'' για τεστ!!!

😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα και δεν μπορώ να το λυσο σύνδεσα το τν box σε τηλεόραση Sony Bravia 32 και γίνεται το εξής ξαφνικά από μόνο του αλλάζει η ανάλυση της εικόνας ενώ παίζει κανονικά γίνεται ξαφνικά έντονο το χρώμα της ανάλυσης της εικόνας μια βοήθεια σας παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gevinio35 είπε

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα και δεν μπορώ να το λυσο σύνδεσα το τν box σε τηλεόραση Sony Bravia 32 και γίνεται το εξής ξαφνικά από μόνο του αλλάζει η ανάλυση της εικόνας ενώ παίζει κανονικά γίνεται ξαφνικά έντονο το χρώμα της ανάλυσης της εικόνας μια βοήθεια σας παρακαλώ 

Για αρχη δοκιμασε ενα αλλο καλωδιο HDMI!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα φίλε μου και πάλι το ίδιο ή τν μου το κάνει μόνο όταν είναι συνδεδεμένη με το τν box το παράξενο είναι ότι το τν box το έβαλα σε άλλη τηλεόραση παλιά και έπαιζε μια χαρά υπενθυμίζω για να γίνω πιο σαφής ότι και οι δύο τηλεοράσεις είναι απλές παλιές πλάσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gevinio35 είπε

Το έκανα φίλε μου και πάλι το ίδιο ή τν μου το κάνει μόνο όταν είναι συνδεδεμένη με το τν box το παράξενο είναι ότι το τν box το έβαλα σε άλλη τηλεόραση παλιά και έπαιζε μια χαρά υπενθυμίζω για να γίνω πιο σαφής ότι και οι δύο τηλεοράσεις είναι απλές παλιές πλάσμα 

Θα το πω και αλλιως...
Το καλωδιο HDMI προσπαθησε (αν γινεται) να ειναι πιο παλιας βερζιον!
Σιγουρα ειναι προβλημα ασυμβατοτητας εκτος αν εχεις καποια αλλη συσκευη με HDMI και σου κανει και εκεινη τα ιδια!
Οποτε μπορει να φταιει και η εισοδος HDMI της τιβι (HARDWARE)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2019 στις 3:46 ΜΜ, gat0s814 είπε

https://www.skroutz.gr/s/8951126/USB-3-0-Cable-USB-A-male-USB-A-male-1-5m-23861.html

Παντως για να μην παιδευεσαι τζαμπα και βερεσε δοκιμασε και με εναν αλλον υπολογιστη ενος φιλου η καποιου αλλου οικογενειακου μελους!

Yπάρχει περίπτωση να το έχω brickαρει και να θελει unbrick;

Κολλαει στο android και αναβοσβήνει.

Πως φτιάχνω μόνος μου καλώδιο usb;

Εαν παραγγείλω μαζι με μεταφορικά θέλω δέκα ευρω,μηπως μου έρθει φθηνότερο να το φτιάξω μόνος μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filios filios είπε

Yπάρχει περίπτωση να το έχω brickαρει και να θελει unbrick;

Κολλαει στο android και αναβοσβήνει.

Πως φτιάχνω μόνος μου καλώδιο usb;

Εαν παραγγείλω μαζι με μεταφορικά θέλω δέκα ευρω,μηπως μου έρθει φθηνότερο να το φτιάξω μόνος μου...

Δεν ξερω τι εγινε και αν ''brickαρισε'' οπως λες παντως ολες οι διαδικασιες ειναι αυτες που ειπαμε...!
Για το καλωδιο τωρα , παρε 2 παλια καλωδια απο τηλεφωνο κοψτα στη μεση και ενωσε τα (προσεκτικα) χρωμα με χρωμα!
Τοσο απλο!
ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mecool M8S Pro W

Επειδή το βλέπω να κυκλοφορεί ακόμα, θεώρησα ότι θάταν χρήσιμο να επισημάνω δυό τρία σημεία ως συμπλήρωμα σε όσα έχουν λεχθεί. 

Μετά λοιπόν από περίπου ένα χρόνο χρήσης, παραθέτω τα βασικά, για μένα, συν και πλην.

+ Φτηνό, τίμιο για τα λεφτά του και αξιόπιστο για όσο διάστημα λειτούργησε. Τώρα δεν λειτουργεί και θα πω παρακάτω το γιατί.

+ Μου έμαθε ότι και οι παλιότεροι επεξεργαστές s905 μπορούν εξίσου καλά να αναπαράγουν video μέσω kodi, περιφερειακών και λοιπών εφαρμογών. Αρκεί ο τετραπύρηνος, μην ακούτε τις σειρήνες τριγύρω για παραπάνω διότι δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο. Αλλά ζητάνε περισσότερα χρήματα.

+ Το αυτό και για τη μνήμη. 2 gb ddr3 κάνει μιά χαρά τη δουλειά της. Όποιος δεν θέλει παιχνίδια στο tv box, τσάμπα λεφτά θα δώσει για ανώτερα specs.

+ Άψογο στα περιφερειακά, σηκώνει τα πάντα (και usb hub), οδηγεί ακόμα και διπλό ανεμιστηράκι χωρίς δική του τροφοδοσία, υποστηρίζει μέχρι και ξεχασμένες crt που οι άλλοι κατασκευαστές τις έχουν ξεγράψει με την a/v mini jack υποδοχή που διαθέτει.

+ Μεγάλη ευαισθησία του δέκτη wifi , αρπάζει το σήμα πρώτο αφήνοντας άλλα τάμπλετ και smart phones με τιμή 8-10 φορές παραπάνω να πασχίζουν ακόμα (με αμφίβολα αποτελέσματα). Ενώ, παρά το μικρό του κόστος, διαθέτει και ethernet, θύρα που "ξέχασαν" ακριβότερες υλοποιήσεις.

- Αυτό το ένα και μοναδικό του μειονέκτημα αποδείχτηκε και η θανατική του καταδίκη. Πολλές φορές αρνείται να ανάψει. Θα ανάψει βέβαια κάποια στιγμή αλλά όποτε αυτό επιθυμεί. Έχουν γίνει όλες οι...αλχημείες προκειμένου να ξυπνήσει από το standby, ας μην τις παραθέσω εδώ δεν έχει νόημα. Μέχρι και συνδυασμό κουμπιών στο χειριστήριο και αλλαγή custom rom έχει γίνει αλλά τίποτα. Ίσως να πρόκειται για ελαττωματική παρτίδα βέβαια. 

Κρίμα, πολύ κρίμα. Το κρίμα δεν πάει στα 31 € που μου κόστισε, πάει στο ότι - από ό,τι διαβάζω - σε αυτή την κατηγορία τιμής μάλλον θάναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί αξιόπιστος αντικαταστάτης. Το μάρκετιγκ καλπάζει - όπως πάντα άλλωστε - αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να αγοράσω ένα σκασμό πυρήνες μόνο και μόνο για να παίξουν ένα βιντεάκι στα 720p. 

 

ΥΓ. Άναψε!

 

 

Επεξ/σία από kostas1966
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas1966 είπε

Mecool M8S Pro W

Επειδή το βλέπω να κυκλοφορεί ακόμα, θεώρησα ότι θάταν χρήσιμο να επισημάνω δυό τρία σημεία ως συμπλήρωμα σε όσα έχουν λεχθεί. 

Μετά λοιπόν από περίπου ένα χρόνο χρήσης, παραθέτω τα βασικά, για μένα, συν και πλην.

+ Φτηνό, τίμιο για τα λεφτά του και αξιόπιστο για όσο διάστημα λειτούργησε. Τώρα δεν λειτουργεί και θα πω παρακάτω το γιατί.

+ Μου έμαθε ότι και οι παλιότεροι επεξεργαστές s905 μπορούν εξίσου καλά να αναπαράγουν video μέσω kodi, περιφερειακών και λοιπών εφαρμογών. Αρκεί ο τετραπύρηνος, μην ακούτε τις σειρήνες τριγύρω για παραπάνω διότι δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο. Αλλά ζητάνε περισσότερα χρήματα.

+ Το αυτό και για τη μνήμη. 2 gb ddr3 κάνει μιά χαρά τη δουλειά της. Όποιος δεν θέλει παιχνίδια στο tv box, τσάμπα λεφτά θα δώσει για ανώτερα specs.

+ Άψογο στα περιφερειακά, σηκώνει τα πάντα (και usb hub), οδηγεί ακόμα και διπλό ανεμιστηράκι χωρίς δική του τροφοδοσία, υποστηρίζει μέχρι και ξεχασμένες crt που οι άλλοι κατασκευαστές τις έχουν ξεγράψει με την a/v mini jack υποδοχή που διαθέτει.

+ Μεγάλη ευαισθησία του δέκτη wifi , αρπάζει το σήμα πρώτο αφήνοντας άλλα τάμπλετ και smart phones με τιμή 8-10 φορές παραπάνω να πασχίζουν ακόμα (με αμφίβολα αποτελέσματα). Ενώ, παρά το μικρό του κόστος, διαθέτει και ethernet, θύρα που "ξέχασαν" ακριβότερες υλοποιήσεις.

- Αυτό το ένα και μοναδικό του μειονέκτημα αποδείχτηκε και η θανατική του καταδίκη. Πολλές φορές αρνείται να ανάψει. Θα ανάψει βέβαια κάποια στιγμή αλλά όποτε αυτό επιθυμεί. Έχουν γίνει όλες οι...αλχημείες προκειμένου να ξυπνήσει από το standby, ας μην τις παραθέσω εδώ δεν έχει νόημα. Μέχρι και συνδυασμό κουμπιών στο χειριστήριο και αλλαγή custom rom έχει γίνει αλλά τίποτα. Ίσως να πρόκειται για ελαττωματική παρτίδα βέβαια. 

Κρίμα, πολύ κρίμα. Το κρίμα δεν πάει στα 31 € που μου κόστισε, πάει στο ότι - από ό,τι διαβάζω - σε αυτή την κατηγορία τιμής μάλλον θάναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί αξιόπιστος αντικαταστάτης. Το μάρκετιγκ καλπάζει - όπως πάντα άλλωστε - αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να αγοράσω ένα σκασμό πυρήνες μόνο και μόνο για να παίξουν ένα βιντεάκι στα 720p. 

ΥΓ. Άναψε!

 

Γράφεις ότι "έχουν γίνει όλες οι...αλχημείες" αλλά θα σου προτείνω 2 δοκιμές ξεκινώντας με την πιο συνηθισμένη σε περίπτωση που δεν το έχεις δοκιμάσει: το τροφοδοτικό.
Μου έχει τύχει σε αρκετές περιπτώσεις να δουλεύει σωστά σε άλλες συσκευές, να το μετράω τη στιγμή που προσπαθω να ξεκινήσω συσκευή χωρίς να πεφτει η τάση κάτω από 5V, αλλά τελικά να φταίει αυτό.

Επίσης μπορείς να του βάλεις "Power button"
Εγώ μεχρι στιγμής έχω βολευτεί το m8s pro L το λίγο ακριβότερο αδερφάκι του που φοράει τον 912 (χωρίς κάποιο θέμα μέχρι στιγμής). Του εχω κολλήσει reset button στην πλακετα το οποίο φαίνεται και με κλειστό κουτί μεσω τρύπας στο καπάκι.

Ουσιαστικά είναι κουμπί Power:  Οταν το πατήσω στιγμιαία ξεκινάει το boxακι - Αν το πατήσω όταν δουλεύει μπορώ να επιλέξω Shutdown/Reboot 

Αν ψάξεις στο googe "m8s pro w reset pins", και έχεις λίγες σχετικές γνώσεις είναι λίγα λεπτά υπόθεση. Μπορείς να γεφυρώσεις τις επαφές πριν μπεις στη διαδικασία, για να δεις αν ανοίγει με αυτό τον τρόπο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...