Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/03/2019 at 13:33, gat0s814 said:

Δυστυχως στο μποξακι σου με καποιον τροπο η eMMC εχασε
την δυνατοτητα εκκινησης...
Σε απλα λογια θελει εγχειρηση ανοιχτης καρδιας!

Θελει λοιπον ανοιγμα προσεκτικα το καπακι , εντοπισμο του τσιπ και υπομονη!

Θεωρητικα θα πρεπει να βρεις στο τσιπακι ποια πινακια θα βραχικυκλωσεις για να δουλεψει ξανα ο preloader και να το δει ο υπολογιστης σου!
Απο τσιπακι σε τσιπακι διαφερουν οι πυλες και αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι!
Αν εισαι τυχερος και βρεις εδω καποιο που να ταιριαζει δοκιμασε το !
Δεν εχεις να χασεις τιποτα!

Με τα πινάκια δεν έκανα ακόμα κατι γιατί δεν βλέπω καν που είναι το τσιπ. Έστειλα φωτό στο freaktab και περιμένω μήπως κάποιος ξέρει. Εντωμεταξύ επειδή πέρασαν μέρες είπα να ξαναδοκιμάσω με το usb male to male και μόλις το έβαλα στο πισί άναψε το φωτάκι και στη led οθονίτσα του box λέει boot. Επίσης στο πισί ακούγεται ο γνωστός ήχος όταν συνδέεουμε κάτι με usb. Όμως το PhoenixUSB δεν δείχνει να βλέπει το box για να περαστεί το fw. Και είναι το ίδιο pc στο οποίο την περασμένη φορά πέρασα το fw.

Τεσπα, θα ξαναδοκιμάσω αλλα αυτό που θέλω να σε ρωτησω είναι αν το γεγονός ότι πλέον ξανανάβει το φωτάκι του μποξ και λέει boot σημαίνει ότι διορθώθηκε το θέμα με την eMMC που δεν έκανε εκκίνηση? Ή δεν σημαίνει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, letom είπε

Με τα πινάκια δεν έκανα ακόμα κατι γιατί δεν βλέπω καν που είναι το τσιπ. Έστειλα φωτό στο freaktab και περιμένω μήπως κάποιος ξέρει. Εντωμεταξύ επειδή πέρασαν μέρες είπα να ξαναδοκιμάσω με το usb male to male και μόλις το έβαλα στο πισί άναψε το φωτάκι και στη led οθονίτσα του box λέει boot. Επίσης στο πισί ακούγεται ο γνωστός ήχος όταν συνδέεουμε κάτι με usb. Όμως το PhoenixUSB δεν δείχνει να βλέπει το box για να περαστεί το fw. Και είναι το ίδιο pc στο οποίο την περασμένη φορά πέρασα το fw.

Τεσπα, θα ξαναδοκιμάσω αλλα αυτό που θέλω να σε ρωτησω είναι αν το γεγονός ότι πλέον ξανανάβει το φωτάκι του μποξ και λέει boot σημαίνει ότι διορθώθηκε το θέμα με την eMMC που δεν έκανε εκκίνηση? Ή δεν σημαίνει τίποτα?

Χμμ .....
Για τσεκαρε στο πισι τη διαχειριση συσκευων και κοιτα τι βλεπεις οταν το συνδεεις
Δεν εχω ασχοληθει με Allwinner H6 ...
Φλασαριζα κατι ταμπλετες με Allwinner και PhoenixUSB ...
Τεσπα ...
Βεβαιωσου οτι οι ντραιβερς ειναι σωστα εγκατεστημενοι και ξαναπροσπαθησε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία βοήθεια ......προσπαθώ να φλασάρω ένα tanix tx5 max με το usb burning tool 2.1.6 , έχω κατεβάσει το img , το περνάω στο πρόγραμμα πατάω start και μετά ταυτόχρονα βάζω usb και ρεύμα στο box και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα .

Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Picture1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gat0s814 said:

Χμμ .....
Για τσεκαρε στο πισι τη διαχειριση συσκευων και κοιτα τι βλεπεις οταν το συνδεεις
Δεν εχω ασχοληθει με Allwinner H6 ...
Φλασαριζα κατι ταμπλετες με Allwinner και PhoenixUSB ...
Τεσπα ...
Βεβαιωσου οτι οι ντραιβερς ειναι σωστα εγκατεστημενοι και ξαναπροσπαθησε!

Με Allwinner H6 είχα ασχοληθεί και με το Beelink GS1 και είχα φλασάρει εύκολα ρομ με το PhoenixUSB. Οι drivers είναι σωστοί αφού στο ίδιο pc φλάσαρα αρχικά επιτυχώς τη ρομ στο Tanix TX6. Είμαι δηλαδή στο ίδιο pc με το ίδιο box και την ίδια ρομ. 

Τι ακριβώς να κοιτάξω στο device manager?

 

3 hours ago, paiktaras69 said:

Παιδιά μία βοήθεια ......προσπαθώ να φλασάρω ένα tanix tx5 max με το usb burning tool 2.1.6 , έχω κατεβάσει το img , το περνάω στο πρόγραμμα πατάω start και μετά ταυτόχρονα βάζω usb και ρεύμα στο box και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα .

Τι μπορεί να συμβαίνει ?

 

Το ΤΧ5 ΜΑΧ νομίζω έχει οπή για ρεσέτ. Με μια οδοντογλυφίδα ή συνδετήρα κρατάς πατημένο το ρεσέτ και συνδέεις και το usb. Ρεύμα δεν χρειάζεται απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, letom είπε

Με Allwinner H6 είχα ασχοληθεί και με το Beelink GS1 και είχα φλασάρει εύκολα ρομ με το PhoenixUSB. Οι drivers είναι σωστοί αφού στο ίδιο pc φλάσαρα αρχικά επιτυχώς τη ρομ στο Tanix TX6. Είμαι δηλαδή στο ίδιο pc με το ίδιο box και την ίδια ρομ. 

Τι ακριβώς να κοιτάξω στο device manager?

Το ΤΧ5 ΜΑΧ νομίζω έχει οπή για ρεσέτ. Με μια οδοντογλυφίδα ή συνδετήρα κρατάς πατημένο το ρεσέτ και συνδέεις και το usb. Ρεύμα δεν χρειάζεται απαραίτητα.

δεν έχει οπή για reset και χωρίς ρεύμα δεν  το ΄΄βλέπει΄΄ ο υπολογιστής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

Παιδιά μία βοήθεια ......προσπαθώ να φλασάρω ένα tanix tx5 max με το usb burning tool 2.1.6 , έχω κατεβάσει το img , το περνάω στο πρόγραμμα πατάω start και μετά ταυτόχρονα βάζω usb και ρεύμα στο box και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα .

Τι μπορεί να συμβαίνει ?

Picture1.png

Για δοκιμασε με αυτο  :

usb burning tool v2.1.7.0

2 ώρες πριν, letom είπε

Με Allwinner H6 είχα ασχοληθεί και με το Beelink GS1 και είχα φλασάρει εύκολα ρομ με το PhoenixUSB. Οι drivers είναι σωστοί αφού στο ίδιο pc φλάσαρα αρχικά επιτυχώς τη ρομ στο Tanix TX6. Είμαι δηλαδή στο ίδιο pc με το ίδιο box και την ίδια ρομ. 

Τι ακριβώς να κοιτάξω στο device manager?

Το ΤΧ5 ΜΑΧ νομίζω έχει οπή για ρεσέτ. Με μια οδοντογλυφίδα ή συνδετήρα κρατάς πατημένο το ρεσέτ και συνδέεις και το usb. Ρεύμα δεν χρειάζεται απαραίτητα.

Οταν συνδεεις το μποξακι πως το αναγνωριζει ο υπολογιστης σου , τι λεει ;

Αν δεν το αναγνωριζει και εφοσον υπαρχουν οι drivers ισως τελικα να ειναι θεμα της eMMC!

Δυστυχως δεν ξερω πως ''σκεφτεται''  αυτο το τσιπακι!

2 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

δεν έχει οπή για reset και χωρίς ρεύμα δεν  το ΄΄βλέπει΄΄ ο υπολογιστής 

Το μποξακι εχει ρεσετ κουμπι αλλα ειναι κρυμμενο μεσα....!
Βλεπω παντως οτι καποιος του ανοιξε και την σωστη τρυπα....!

spacer.png

 

spacer.png

Επεξ/σία από gat0s814
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el.geekbuying.com/item/Tanix-TX5-Max-Amlogic-S905X2-Android-8-1-4GB-32GB-TV-Box-414566.html

Σε αυτή τη τιμή αξίζει να το πάρω; Δεν με ενδιαφέρει το Netflix.

Έχει σύνδεση με καλώδιο; (Διότι δε θα έχω wifi ανοιχτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Για δοκιμασε με αυτο  :

usb burning tool v2.1.7.0

Οταν συνδεεις το μποξακι πως το αναγνωριζει ο υπολογιστης σου , τι λεει ;

Αν δεν το αναγνωριζει και εφοσον υπαρχουν οι drivers ισως τελικα να ειναι θεμα της eMMC!

Δυστυχως δεν ξερω πως ''σκεφτεται''  αυτο το τσιπακι!

Το μποξακι εχει ρεσετ κουμπι αλλα ειναι κρυμμενο μεσα....!
Βλεπω παντως οτι καποιος του ανοιξε και την σωστη τρυπα....!

spacer.png

spacer.png

ναι το είδα, απλά δεν είμαι για βανδαλισμούς , άσε που δεν είναι δικό μου :)

Με την έκδοση πάντως του usb που πρότεινες πέρασε οκ το update, thanks !

1 ώρα πριν, Panas22 είπε

https://el.geekbuying.com/item/Tanix-TX5-Max-Amlogic-S905X2-Android-8-1-4GB-32GB-TV-Box-414566.html

Σε αυτή τη τιμή αξίζει να το πάρω; Δεν με ενδιαφέρει το Netflix.

Έχει σύνδεση με καλώδιο; (Διότι δε θα έχω wifi ανοιχτό)

Eίναι πολύ καλό φίλε και με ethernet 1000άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

ναι το είδα, απλά δεν είμαι για βανδαλισμούς , άσε που δεν είναι δικό μου :)

Με την έκδοση πάντως του usb που πρότεινες πέρασε οκ το update, thanks !

Eίναι πολύ καλό φίλε και με ethernet 1000άρι

Πάει στα 64euro με τα μεταφορικά πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Panas22 είπε

Πάει στα 64euro με τα μεταφορικά πάντως 

εγώ το είχα πάρει πριν από δίμηνο σχεδόν από gearbest fast23 αποθήκη ( ευρώπη ) στα 52 ευρώ σύνολο με τα μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...