Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Πηγαινε εδω κατεβασε και εγκατεστησε τους σωστους codecs (1 η 2) για τον MX Player και λογικα θα λυθει το προβλημα σου!
Οδηγιες εχει στο σαιτ απλα αν εχεις αλλους codecs εγκατεστημενους σβηστους πρωτα!

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Τα έχω κάνει πολλές φορές όλα αυτά. Δεν είναι ότι δεν έχω ήχο στην ταινία από το mx . Είναι ότι ο ήχος δε βγαίνει 5.1 στο ηχοσύστημα. Μόνο από το Kodi λειτουργει. Στο προηγούμενο box που είχα λειτουργούσε κανονικά. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, antinos76 είπε

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Τα έχω κάνει πολλές φορές όλα αυτά. Δεν είναι ότι δεν έχω ήχο στην ταινία από το mx . Είναι ότι ο ήχος δε βγαίνει 5.1 στο ηχοσύστημα. Μόνο από το Kodi λειτουργει. Στο προηγούμενο box που είχα λειτουργούσε κανονικά. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Απ' οτι μας ειπες και τα 2 μποξακια εχουν τα ιδια specs (SoC, OS, GPU , εκτος ram/rom) !
Αρα η ειναι θεμα λογισμικου η θεμα της εφαρμογης (mx) !
Εχεις δοκιμασει και τον mx player pro;
Ο μαμα player λειτουργει 5.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gat0s814 είπε

Απ' οτι μας ειπες και τα 2 μποξακια εχουν τα ιδια specs (SoC, OS, GPU , εκτος ram/rom) !
Αρα η ειναι θεμα λογισμικου η θεμα της εφαρμογης (mx) !
Εχεις δοκιμασει και τον mx player pro;
Ο μαμα player λειτουργει 5.1;

Ναι εδώ δοκιμάσει με το pro και δεν αλλάζει κάτι . Όσον αφορά το μαμά player δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια αλλά στις ρυθμίσεις που εδώ κοιτάξει του συστήματος έχει Dolby settings αλλά λέει close και όταν το πατάω μου λέει device doesn't support Dolby. Γι'αυτό ήθελα να πάω σε άλλο box. 

Α και στις ρυθμίσεις έχω βάλει spdif output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2019 στις 10:59 ΜΜ, antinos76 είπε

Ναι εδώ δοκιμάσει με το pro και δεν αλλάζει κάτι . Όσον αφορά το μαμά player δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια αλλά στις ρυθμίσεις που εδώ κοιτάξει του συστήματος έχει Dolby settings αλλά λέει close και όταν το πατάω μου λέει device doesn't support Dolby. Γι'αυτό ήθελα να πάω σε άλλο box. 

Α και στις ρυθμίσεις έχω βάλει spdif output

Παντως απο την στιγμη που σου δουλευει το kodi προφανως τοτε ειναι κατι με το λογισμικο του!
Στην θεση σου θα προχωρουσα σε αναβαθμηση πριν αγορασω αλλο για να σιγουρευτω!
Αν λοιπον εχει Android 6 εδω ειναι η τελευταια Android 7 με οδηγιες !

Καλη τυχη!

 

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Παντως απο την στιγμη που σου δουλευει το kodi προφανως τοτε ειναι κατι με το λογισμικο του!
Στην θεση σου θα προχωρουσα σε αναβαθμηση πριν αγοραγω αλλο για να σιγουρευτω!
Αν λοιπον εχει Android 6 εδω ειναι η τελευταια Android 7 με οδηγιες !

Καλη τυχη!

Καλημέρα φίλε μου. 

Το λινκ με το αρχειο δε μου ανοιγει, αλλα το κατεβασα απο την σελιδα της tannix. Θα το δοκιμασω το απογευμα οταν παω σπιτι, γιατι ειμαι στη δουλεια τωρα. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω προβλημα. Παντως το πρωι που κοιταξα πραγματι η εκδοση ειναι Android 6. Αρα μπορει να φταιει και αυτο. Ασε που οπως σου ειπα ολο το περιβαλλον του λειτουργει σαν ενα ταμπλετ. Μεχρι και τη μπαρα καταστασης εχει πανω πανω που ειναι πολυ σπαστικια. Το προηγουμενο που ειχα που αν θυμαμαι καλα ηταν 7 λειτουργουσε τελειως διαφορετικα. Θα δοκιμασω λοιπον και θα σου απαντησω μετα πως τα πηγα.... αν δεν το χαλασω.. :p

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antinos76 είπε

Καλημέρα φίλε μου. 

Το λινκ με το αρχειο δε μου ανοιγει, αλλα το κατεβασα απο την σελιδα της tannix. Θα το δοκιμασω το απογευμα οταν παω σπιτι, γιατι ειμαι στη δουλεια τωρα. Ελπιζω να μην αντιμετωπισω προβλημα. Παντως το πρωι που κοιταξα πραγματι η εκδοση ειναι Android 6. Αρα μπορει να φταιει και αυτο. Ασε που οπως σου ειπα ολο το περιβαλλον του λειτουργει σαν ενα ταμπλετ. Μεχρι και τη μπαρα καταστασης εχει πανω πανω που ειναι πολυ σπαστικια. Το προηγουμενο που ειχα που αν θυμαμαι καλα ηταν 7 λειτουργουσε τελειως διαφορετικα. Θα δοκιμασω λοιπον και θα σου απαντησω μετα πως τα πηγα.... αν δεν το χαλασω.. 😛

Ευχαριστω

Για τους περισσοτερους απο εμας η ''λειτουργια ταμπλετ'' ειναι η καλυτερη!
Παντως το αλφα και το ωμεγα σε ολα αυτα ειναι η σωστη εγκατασταση των drivers αν διαλεξεις την βερζιον του υπολογιστη (για μενα ειναι η καλυτερη και πιο σιγουρη ) και μια καλη καρτα sd αν διαλεξεις την βερζιον της καρτας!
Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Για τους περισσοτερους απο εμας η ''λειτουργια ταμπλετ'' ειναι η καλυτερη!
Παντως το αλφα και το ωμεγα σε ολα αυτα ειναι η σωστη εγκατασταση των drivers αν διαλεξεις την βερζιον του υπολογιστη (για μενα ειναι η καλυτερη και πιο σιγουρη ) και μια καλη καρτα sd αν διαλεξεις την βερζιον της καρτας!
Καλη τυχη!

Λεω να το κανω με usb. Το εχει σαν επιλογη. Πιστευεις δε παιζει? Γιατί με pc δεν εχω τη δυνατότητα. Έχω αντιγράψει σε άδειο φλασάκι το αρχείο zip. Θα δοκιμάσω έτσι.

Επεξ/σία από antinos76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι τζιφος. Έβαλα το USB αναγνώρισε το update και ξεκίνησε η διαδικασία και στα μισά που έκανε εγκατάσταση πέταξε σφάλμα. Έκανα επανεκκίνηση και από τότε κολλάει στο Android...λογικά το διέλυσα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, antinos76 είπε

Φιλαράκι τζιφος. Έβαλα το USB αναγνώρισε το update και ξεκίνησε η διαδικασία και στα μισά που έκανε εγκατάσταση πέταξε σφάλμα. Έκανα επανεκκίνηση και από τότε κολλάει στο Android...λογικά το διέλυσα ε;

Γι'αυτο σου συνεστησα την μεθοδο του pc!
Παντα ειναι η πιο σιγουρη!
Τωρα αναγκαστηκα παρε η φτιαξε ενα usb male to male καλωδιο και το μποξακι σου θα ''ξαναζωντανεψει'' !

Μην φοβασαι ...
Δεν ειναι δυσκολο !
Και αμα παρεις την αποφαση εδω ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Γι'αυτο σου συνεστησα την μεθοδο του pc!
Παντα ειναι η πιο σιγουρη!
Τωρα αναγκαστηκα παρε η φτιαξε ενα usb male to male καλωδιο και το μποξακι σου θα ''ξαναζωντανεψει'' !

Μην φοβασαι ...
Δεν ειναι δυσκολο !
Και αμα παρεις την αποφαση εδω ειμαστε...

Αυτό θα κάνω. Νομίζω έχω καλώδιο USB με 2 αρσενικά. Ακολουθώ τα βήματα από το λινκ που μου έστειλες; Έχεις να με προειδοποιήσεις για κάτι πριν το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, antinos76 είπε

Αυτό θα κάνω. Νομίζω έχω καλώδιο USB με 2 αρσενικά. Ακολουθώ τα βήματα από το λινκ που μου έστειλες; Έχεις να με προειδοποιήσεις για κάτι πριν το κάνω;

Αυτο που εγραψα και πιο πανω...
Προσοχη με την εγκατασταση των drivers ιδιως αν εχεις windows 10!
Ισως χρειαστει να κλεισεις πρωτα την ψηφιακη υπογραφη..
Αν ομως το αναγνωρισει το pc σου το μποξακι τοτε ολα ειναι οκ και προχωρα με τις οδηγιες!

Δοκιμασε πρωτα με το  ''RK_Batch_tool_v1_8''
Μη φοβασε τιποτα!
Καλη τυχη!

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Αυτο που εγραψα και πιο πανω...
Προσοχη με την εγκατασταση των drivers ιδιως αν εχεις windows 10!
Ισως χρειαστει να κλεισεις πρωτα την ψηφιακη υπογραφη..
Αν ομως το αναγνωρισει το pc σου το μποξακι τοτε ολα ειναι οκ και προχωρα με τις οδηγιες!

Δοκιμασε πρωτα με το  ''RK_Batch_tool_v1_8''
Μη φοβασε τιποτα!
Καλη τυχη!

Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Έχω windows 7 η 8 δε θυμάμαι. είναι λάπτοπ της δουλειάς χεχε. Άρα είμαι τυχερός φαντάζομαι. Άντε θα το κάνω αργά μετά και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι και σε ενημερώνω πιστεύω μετά με ευχάριστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανασταση! Μετα απο τρεις τεσσερις προσπαθειες το box ανοιξε!!! Δουλεψε με την τελευταια επιλογη με το RKDevTool. Με τα αλλα ενω περνουσε το firmware και ελεγε οτι ολα πηγαν καλα, οταν το ανοιγα κολλουσε στο λογοτυπο. Μπηκε η 7.1 με καινουργια settings και μεσα σε αυτα εχει και το surround sound που ηθελα. Θα το δοκιμασω το βραδυ να δω.

Δε ξερω αν θα βοηθησω καποιον που θελει να το κανει με αυτο που θα πω, παιδια δεν ειναι καθολου δυσκολο. Θελει υπομονη, πρεπει να βρεις τη σωστη θυρα usb και στο pc αλλα και στο box για να μπορεσει να το διαβασει. Και θελει σταθερο πατημα στο reset button μεχρι να συνδεθει. Απο εκει και περα ειναι υποθεση 2 λεπτων. Μετα την εγκατασταση θελει χρονο μεχρι να σε βγαλει στο android.

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, antinos76 είπε

Ανασταση! Μετα απο τρεις τεσσερις προσπαθειες το box ανοιξε!!! Δουλεψε με την τελευταια επιλογη με το RKDevTool. Με τα αλλα ενω περνουσε το firmware και ελεγε οτι ολα πηγαν καλα, οταν το ανοιγα κολλουσε στο λογοτυπο. Μπηκε η 7.1 με καινουργια settings και μεσα σε αυτα εχει και το surround sound που ηθελα. Θα το δοκιμασω το βραδυ να δω.

Δε ξερω αν θα βοηθησω καποιον που θελει να το κανει με αυτο που θα πω, παιδια δεν ειναι καθολου δυσκολο. Θελει υπομονη, πρεπει να βρεις τη σωστη θυρα usb και στο pc αλλα και στο box για να μπορεσει να το διαβασει. Και θελει σταθερο πατημα στο reset button μεχρι να συνδεθει. Απο εκει και περα ειναι υποθεση 2 λεπτων. Μετα την εγκατασταση θελει χρονο μεχρι να σε βγαλει στο android.

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια!!!

Ο αγωνας ΤΩΡΑ δικαιω...θηκε!
Τελος καλο λοιπον!✌️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Ο αγωνας ΤΩΡΑ δικαιω...θηκε!
Τελος καλο λοιπον!✌️

Ναι και αν δεν ησουν εσυ με τη πολυτιμη βοηθεια σου θα το αφηνα σε μια ακρη, ειδικα μετα απο την τριτη προσπαθεια που ειχε παει η ωρα 1,30... Αλλα θυμομουν τα λογια σου οτι δεν ειναι δυσκολο να μη φοβαμαι τιποτα και οτι θα "ξαναζωντανεψει".. Αυτα ολα ηταν αρκετα! Ευχαριστω πολυ και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...