Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, SerMark είπε

Καλησπέρα παίδες. Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 4 tv box

https://www.skroutz.gr/comparelists/893?compare=11622837,16594393,12298763,14167173

Το H96 Pro+ (32GB)  το έχει φίλη μου, και από τι το τσέκαρα φαίνεται πολύ δυνατό!
Απλά έχω διαβάσει σε αρκετές κριτικές ότι μπορεί να τρώει thermal throttles και να τρώει σκαλώματα κατά καιρούς.
Από την άλλη είναι το xiaomi που είναι αξιόπιστη, αλλά δεν είναι τόσο δυνατή συσκευή. Για το Beelink δεν έχω ιδέα απλά είδα ότι το προτείνουν γενικά.

Χρήση:
Γενικά, θα το χω για netflix, popcorntime, kodi και ίσως και miracast αν έχει ενσωματωμένο (αλλιώς dlna server μέσω android app). Έχω 50ντάρα σύνδεση, πολύ πιθανόν θα πάρω και ένα powerline όπου ίσως θα συνδέω με ethernet το tv box, ή και πάλι δεν είναι τόσο απαραίτητο καθώς θα βγάζει και wifi to powerline. Μπορεί όμως να του κάνω και άλλες χρήσεις με τον καιρό, όπως ίσως και κάνα ελαφρύ couch lan game. Σίγουρα όμως θέλω να χει αρκετό χώρο, ώστε να μπορεί να παίρνει μεγάλες ταινίες, ή έστω να παίρνει μια εξωτερική sd.

Τι προτείνετε?? Αν υπάρχει κάποια άλλη αντιπρόταση ευχαρίστως να την ακούσω

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
 

Πηγαινε καλυτερα προς τα εδω που ειναι και πιο νεα τεχνολογια και δεν μασαει απο ... ζεστη !

https://www.skroutz.gr/s/17492762/Beelink-GT1-Mini-32GB.html
Απλα το netflix δεν θα ειναι σε καλη αναλυση οπως στα Xiaomi !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, gat0s814 said:

Πηγαινε καλυτερα προς τα εδω που ειναι και πιο νεα τεχνολογια και δεν μασαει απο ... ζεστη !

https://www.skroutz.gr/s/17492762/Beelink-GT1-Mini-32GB.html
Απλα το netflix δεν θα ειναι σε καλη αναλυση οπως στα Xiaomi !

το έχεις ; γιατι το πήρα για φίλο και έχει κάποια κολλήματα το τηλεκοντρολ .ξέρεις κάποια λύση ;κατα τα άλλα παρα πολυ γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georho είπε

το έχεις ; γιατι το πήρα για φίλο και έχει κάποια κολλήματα το τηλεκοντρολ .ξέρεις κάποια λύση ;κατα τα άλλα παρα πολυ γρήγορο.

Οχι αλλα το εχει ενας φιλος και δουλευουν ολα πολυ καλα!
Τι ενοεις με τα ''κολλήματα στο τηλεκοντρολ'' ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georho είπε

ενώ πατάς για μία έντολη (μπρος ή πίσω) δέν πιάνει αμέσως .

Κατι παρεμβαλει τον δεκτη !
Μηπως το εχεις κοντα σε πολλα καλωδια ρευματος η κοντα σε κανενα μικρο μαγνητικο πεδιο (τιποτα ηχεια για παραδειγμα) ;
Αλλαξε το καμια θεση , αλλαξε και το usb δεκτη σε αλλη θυρα και δοκιμασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Πηγαινε καλυτερα προς τα εδω που ειναι και πιο νεα τεχνολογια και δεν μασαει απο ... ζεστη !

https://www.skroutz.gr/s/17492762/Beelink-GT1-Mini-32GB.html
Απλα το netflix δεν θα ειναι σε καλη αναλυση οπως στα Xiaomi !

Οκ, θα το χω στα υπόψιν και αυτό. Αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν είσαι σε καλή ανάλυση? Αφού από τι βλέπω στην περιγραφή γράφει ότι βγάζει και 4k. Όχι ότι πρόκειται να δω ποτέ σε 4κ, αλλά μήπως μου διαφεύγει κάτι?
ευχαριστώ για την απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SerMark είπε

Οκ, θα το χω στα υπόψιν και αυτό. Αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν είσαι σε καλή ανάλυση? Αφού από τι βλέπω στην περιγραφή γράφει ότι βγάζει και 4k. Όχι ότι πρόκειται να δω ποτέ σε 4κ, αλλά μήπως μου διαφεύγει κάτι?
ευχαριστώ για την απάντηση σου

4Κ αναλυση εχει σαν συσκευη αλλα το netflix θελει ''ειδικη'' αδεια για μεγαλες αναλυσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gat0s814 είπε

4Κ αναλυση εχει σαν συσκευη αλλα το netflix θελει ''ειδικη'' αδεια για μεγαλες αναλυσεις!

Α οκ. Ενώ στο xiaomi δηλαδή μπορεί να παίξει κανονικά? Περνάει λόγω trademark?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SerMark είπε

Α οκ. Ενώ στο xiaomi δηλαδή μπορεί να παίξει κανονικά? Περνάει λόγω trademark?

Ολα σχεδον τα κινεζικα μποξακια δεν εχουν αδεια απο την Google !
Μεχρι πριν λιγο καιρο ''επαιζαν'' σε καλυτερες αναλυσεις εφαρμογες οπως το netflix επειδη ειχαν μαιμου αδειες ενω τωρα φαινεται πως η Google εβαλε το ... μαχαιρι στο κοκκαλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανέρχομαι. 

τελικά μετά από (μικρή) μελέτη παράγγειλα το Τanix ΤΧ5 ΜΑΧ 4/32

στο μεσοδιάστημα έγινε ένα "μπέρδεμα", και τελικά ή θα το δώσω σε άλλο γνωστό/συγγενή από τον αρχικό ενδιαφερόμενο ή fuckit θα το κρατήσω εγώ.

στη δεύτερη περίπτωση, αναρωτιέμαι πόσο καλή ιδέα θα ήταν να πάρω κάτι σαν τα παρακάτω keyboard με touchpad mouse.

Λογικά για σερφαρισμα, kodi κτλ θα ειναι αρκετα βολικά.

Άλλα για κάνα android game αραιά και που μήπως δεν θα βολεύουν και θέλει καλύτερα κανονικό πόντικα;

 

7575039_sd.jpg;maxHeight=640;maxWidth=55

61uv0hfrKqL._SL1000_.jpg?fit=1000,1000&s

Λογικά για σερφαρισμα, kodi κτλ θα ειναι αρκετα βολικά.

Άλλα για κάνα android game αραιά και που μήπως δεν θα βολεύουν και θέλει καλύτερα κανονικό πόντικα;

 

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guido είπε

επανέρχομαι. 

τελικά μετά από (μικρή) μελέτη παράγγειλα το Τanix ΤΧ5 ΜΑΧ 4/32

στο μεσοδιάστημα έγινε ένα "μπέρδεμα", και τελικά ή θα το δώσω σε άλλο γνωστό/συγγενή από τον αρχικό ενδιαφερόμενο ή fuckit θα το κρατήσω εγώ.

στη δεύτερη περίπτωση, αναρωτιέμαι πόσο καλή ιδέα θα ήταν να πάρω κάτι σαν τα παρακάτω keyboard με touchpad mouse.

Λογικά για σερφαρισμα, kodi κτλ θα ειναι αρκετα βολικά.

Άλλα για κάνα android game αραιά και που μήπως δεν θα βολεύουν και θέλει καλύτερα κανονικό πόντικα;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

7575039_sd.jpg;maxHeight=640;maxWidth=55

61uv0hfrKqL._SL1000_.jpg?fit=1000,1000&s

Λογικά για σερφαρισμα, kodi κτλ θα ειναι αρκετα βολικά.

Άλλα για κάνα android game αραιά και που μήπως δεν θα βολεύουν και θέλει καλύτερα κανονικό πόντικα;

Android , ποντικι και gaming δεν ειναι ... σωστος συνδυασμος!
Χρειαζεται πιο εξειδικευμενο χειριστηριο και παλι δεν θα ''παιζει'' με ολα τα games!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Android , ποντικι και gaming δεν ειναι ... σωστος συνδυασμος!
Χρειαζεται πιο εξειδικευμενο χειριστηριο και παλι δεν θα ''παιζει'' με ολα τα games!

καλα ναι λεμε τωρα.

αν και κατά καιρούς κάποια που έχω παίξει σε Nox σε PC, μια χαρά με βόλευε το Mouse 

απλά δεν ξέρω σε touchpad πως θα είναι. φαντάζομαι χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, guido είπε

καλα ναι λεμε τωρα.

αν και κατά καιρούς κάποια που έχω παίξει σε Nox σε PC, μια χαρά με βόλευε το Mouse 

απλά δεν ξέρω σε touchpad πως θα είναι. φαντάζομαι χειρότερα.

Καμια σχεση με emulator!
Για Android gaming εδω εισαι :
https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads/f/578952/Android.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Θα ηθελα να με βοηθησετε με ενα θεμα. Ειχα αγορασει πριν καποιο χρονο απο τα γνωστα ιντερνετομαγαζα ενα κουτι mx9 που ερχοταν σεταρισμενο με ολες τις γνωστες εφαρμογες στα ελληνικα που εχουν προαναφερθει πιο πανω... Ολα πηγαιναν καλα, πριν κλεισει ο χρονος ομως ξαφνικα το κουτι κολλουσε στο σημα του android και δεν ανοιγε. Αφου επικοινωνησα με το καταστημα μου εστειλαν ενα αλλο αφου ειχα εγγυηση, αλλα οχι το ιδιο. μου εστειλαν ενα TX2. Το θεμα μου τωρα. Επειδη το εχω συνδεδεμενο σε ενα home cinema, θελω ο ηχος που βγαινει να ειναι σε 5.1. Το εψαξα λιγο και βρηκα οτι το συγκεκριμενο δεν υποστηριζει DTS και TRUE HD και μονο με το passthrough απο kodi μπορω να εχω ηχο 5.1 πραγμα που δοκιμασα και πραγματικα εχω ηχο surround. Σε αλλες εφαρμογες που χρησιμοποιω mxplayer δε μπορω να εχω ουτε σε netflix. (Με ο πρηγουμενο που ειχα δενα αντιμετωπιζα τετοιο θεμα). Εχω και συνδρομη σε realdebrid μονο και μονο για αυτο το λογο. Ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα αλλο μηχανημα αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο. Διαβασα οτι το xiaomi βγαζει σιγουρα ηχο 5.1. Αλλα εκτος απο το οτι δεν εχει θυρα ethernet με χαλαει και η μικρη μνημη και χωριτικοτητα. Το box που εχω τωρα απο θεμα μνημης και χωριτικοτητας ειναι μια χαρα, δε θελω να πεσω σε καποιο που θα ειναι πιο αργο και γενικα θα κολλαει. Ο λογος που θελω να το αλλαξω ειναι καθαρα για τον ηχο και αντε για το λογισμικο που φοραει που δεν ειναι τοσο ευχρηστο (για καποιο λογο λειτουργει σαν ταμπλετ). Εχετε να μου συστησετε καποιο απο ευρωπη αν οχι απο Ελλαδα, το οποιο θα παιζει απροβληματιστα 5.1, θα εχει θυρα coaxial (θα προτιμουσα την οπτικη ινα αλλα και καρφακι μου κανει - εχω ανταπτορα), δε θα κολλαει και αν κολλαει να κολλαει σε φυσιολογικα πλαισια και να μπορει να παιζει και netflix? Τελος να μην ειναι απλησιαστο σε τιμη. Στην τελικη αν νομιζετε οτι με το xiaomi θα κανω δουλεια, δε με πειραζει να βαλω ανταπτορα για το ethernet και ενα usb hub. Ξερω ζηταω πολλα... Αν οστωσο πιστευει καποιος οτι το box που εχω εχει αποκοδικοποιηση 5.1 και κανω λαθος, θα ηταν πολυ βοηθητικο να με ενημερωνε σχετικα με το πως ακριβως θα μπορουσα να το κανω να μου δουλεψει 5.1.

 

Ευχαριστω πολυ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, antinos76 είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Θα ηθελα να με βοηθησετε με ενα θεμα. Ειχα αγορασει πριν καποιο χρονο απο τα γνωστα ιντερνετομαγαζα ενα κουτι mx9 που ερχοταν σεταρισμενο με ολες τις γνωστες εφαρμογες στα ελληνικα που εχουν προαναφερθει πιο πανω... Ολα πηγαιναν καλα, πριν κλεισει ο χρονος ομως ξαφνικα το κουτι κολλουσε στο σημα του android και δεν ανοιγε. Αφου επικοινωνησα με το καταστημα μου εστειλαν ενα αλλο αφου ειχα εγγυηση, αλλα οχι το ιδιο. μου εστειλαν ενα TX2. Το θεμα μου τωρα. Επειδη το εχω συνδεδεμενο σε ενα home cinema, θελω ο ηχος που βγαινει να ειναι σε 5.1. Το εψαξα λιγο και βρηκα οτι το συγκεκριμενο δεν υποστηριζει DTS και TRUE HD και μονο με το passthrough απο kodi μπορω να εχω ηχο 5.1 πραγμα που δοκιμασα και πραγματικα εχω ηχο surround. Σε αλλες εφαρμογες που χρησιμοποιω mxplayer δε μπορω να εχω ουτε σε netflix. (Με ο πρηγουμενο που ειχα δενα αντιμετωπιζα τετοιο θεμα). Εχω και συνδρομη σε realdebrid μονο και μονο για αυτο το λογο. Ειμαι ετοιμος να αγορασω ενα αλλο μηχανημα αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποιο. Διαβασα οτι το xiaomi βγαζει σιγουρα ηχο 5.1. Αλλα εκτος απο το οτι δεν εχει θυρα ethernet με χαλαει και η μικρη μνημη και χωριτικοτητα. Το box που εχω τωρα απο θεμα μνημης και χωριτικοτητας ειναι μια χαρα, δε θελω να πεσω σε καποιο που θα ειναι πιο αργο και γενικα θα κολλαει. Ο λογος που θελω να το αλλαξω ειναι καθαρα για τον ηχο και αντε για το λογισμικο που φοραει που δεν ειναι τοσο ευχρηστο (για καποιο λογο λειτουργει σαν ταμπλετ). Εχετε να μου συστησετε καποιο απο ευρωπη αν οχι απο Ελλαδα, το οποιο θα παιζει απροβληματιστα 5.1, θα εχει θυρα coaxial (θα προτιμουσα την οπτικη ινα αλλα και καρφακι μου κανει - εχω ανταπτορα), δε θα κολλαει και αν κολλαει να κολλαει σε φυσιολογικα πλαισια και να μπορει να παιζει και netflix? Τελος να μην ειναι απλησιαστο σε τιμη. Στην τελικη αν νομιζετε οτι με το xiaomi θα κανω δουλεια, δε με πειραζει να βαλω ανταπτορα για το ethernet και ενα usb hub. Ξερω ζηταω πολλα... Αν οστωσο πιστευει καποιος οτι το box που εχω εχει αποκοδικοποιηση 5.1 και κανω λαθος, θα ηταν πολυ βοηθητικο να με ενημερωνε σχετικα με το πως ακριβως θα μπορουσα να το κανω να μου δουλεψει 5.1.

Ευχαριστω πολυ,

Πηγαινε εδω κατεβασε και εγκατεστησε τους σωστους codecs (1 η 2) για τον MX Player και λογικα θα λυθει το προβλημα σου!
Οδηγιες εχει στο σαιτ απλα αν εχεις αλλους codecs εγκατεστημενους σβηστους πρωτα!

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...