Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Good morning, 

τελικά τροφοδοτικό ήταν , το παράξενο είναι ότι δίνει κανονικά 5 V , το μέτρησα, στο σπίτι έχω του κόσμου τα τρφοδοτικά αλλά κανένα με το κατάληλο ΄΄ρουξούνι΄΄, πήρα ένα με 7 € και έλυσα το θέμα μου ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα αυτα τα κινεζικα παλμοτροφοδοτικα εχουν τα θεματακια τους!
Δεν ειναι λοιπον μονο θεμα σωστης τασης αλλα και εντασης!
Και αμα χαλασει και το τσιπακι του (Switching Regulator) τοτε ... ψυχη βαθια!
Πολλα προβληματα προερχονται λοιπον απο τα ζαβα κινεζικα τροφοδοτικα στα μποξακια , οπως θεματακια με το wifi ,  κρασαρισμα & boot loop κτλ!
Γι'αυτους  λοιπον που εχουν usb male to male καλωδιο η συνδεση για τροφοδοσια απο μια αλλη θυρα usb ειναι το πρωτο τους τεστ!

Επεξ/σία από gat0s814
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Ολα αυτα τα κινεζικα παλμοτροφοδοτικα εχουν τα θεματακια τους!
Δεν ειναι λοιπον μονο θεμα σωστης τασης αλλα και εντασης!
Και αμα χαλασει και το τσιπακι του (Switching Regulator) τοτε ... ψυχη βαθια!
Πολλα προβληματα προερχονται λοιπον απο τα ζαβα κινεζικα τροφοδοτικα στα μποξακια , οπως θεματακια με το wifi ,  κρασαρισμα & boot loop κτλ!
Γι'αυτους  λοιπον που εχουν usb male to male καλωδιο η συνδεση για τροφοδοσια απο μια αλλη θυρα usb ειναι το πρωτο τους τεστ!

Δεν έχεις άδικο, απλά στην περιπτωσή μου αφνιδιάστικα μίας και έκλεισε κανονικά την μία μέρα και την άλλη δεν άνοιγε, δεν συνέβει με λίγο λόγια κατά την χρήση ώστε να ψιλιαστείς άμεσα το θέμα.

Να ρωτήσω......με male to male usb καλώδιο δεν μπορείς να του δώσεις με το κατάλληλο τροφοδοτικό και απευθείας ρεύμα ή δεν πρέπει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα... Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό... 

 

Κάτοχος mini m8s II... Πριν από ένα χρόνο περίπου το δούλευα με koδi - popκορν- νετφλιξ κτλ χωρίς κανένα πρόβλημα... 

Τώρα είπα να το ξανά στήσω να βλέπω καμιά ταινία... Μπαίνω εφαρμογές koδι, καθαρισμό cache κτλ και απεγκατασταση... Και πάλι εγκατάσταση από την αρχή... Πάει να κατεβάσει το build (ελληνικό με οδηγό από το pcsteps) .... Σέρνετε υπερβολικά... Οχι μόνο στο κατέβασμα.. Αλλά και στην εγκατάσταση που έκανε 1+ωρα 

Μαχ ταχύτητα έχω 900, δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρσι... 

Κατεβάζω popκορν... Ενώ έχει χρήστες... Εκεί που ξεκινούσε η ταινία σε 1 λεπτό... Τώρα θέλει 10+ με πάρα πολλές διακοπές (εννοείται μικρές κάτω από 1gb) 

 

Σκέφτομαι να του κάνω hard reset (Από το μενού δεν γίνεται) αλλά είδα μια τρύπα που έχει από κάτω..

 υπάρχει κάποια άλλη ρομ που να μπορώ να του βάλω... Υπάρχει κάποια ή τσάμπα ψάχνω? 

Υποπτεύομαι ότι κάτι έχει πάρει μέσα που γονατίζει το μηχάνημα και αντε βρες τη είναι.. Εσείς τι λέτε? 

Αξίζει να προσπαθήσω ή θα το κάνω τούβλο στον τοίχο μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

Δεν έχεις άδικο, απλά στην περιπτωσή μου αφνιδιάστικα μίας και έκλεισε κανονικά την μία μέρα και την άλλη δεν άνοιγε, δεν συνέβει με λίγο λόγια κατά την χρήση ώστε να ψιλιαστείς άμεσα το θέμα.

Να ρωτήσω......με male to male usb καλώδιο δεν μπορείς να του δώσεις με το κατάλληλο τροφοδοτικό και απευθείας ρεύμα ή δεν πρέπει ?

Καλυτερα παντα απο την ειδικη οπη!
Η θυρα usb θεωρητικα μπορει να διαχειριστει μεχρι 900-1000 milliamps
Οταν λοιπον για παραδειγμα ανοιγει το μποξακι η το δουλευουμε με το wifi η με κατι αλλο που τραβαει περισοτερο ρευμα (ενταση) πρεπει να εχουμε και μεγαλυτερη παροχη εντασης!

Για .... προφταση (ωρα αναγκης η τεστ) ομως ειναι καλα!

2 ώρες πριν, mouse112 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα... Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό... 

Κάτοχος mini m8s II... Πριν από ένα χρόνο περίπου το δούλευα με koδi - popκορν- νετφλιξ κτλ χωρίς κανένα πρόβλημα... 

Τώρα είπα να το ξανά στήσω να βλέπω καμιά ταινία... Μπαίνω εφαρμογές koδι, καθαρισμό cache κτλ και απεγκατασταση... Και πάλι εγκατάσταση από την αρχή... Πάει να κατεβάσει το build (ελληνικό με οδηγό από το pcsteps) .... Σέρνετε υπερβολικά... Οχι μόνο στο κατέβασμα.. Αλλά και στην εγκατάσταση που έκανε 1+ωρα 

Μαχ ταχύτητα έχω 900, δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρσι... 

Κατεβάζω popκορν... Ενώ έχει χρήστες... Εκεί που ξεκινούσε η ταινία σε 1 λεπτό... Τώρα θέλει 10+ με πάρα πολλές διακοπές (εννοείται μικρές κάτω από 1gb) 

Σκέφτομαι να του κάνω hard reset (Από το μενού δεν γίνεται) αλλά είδα μια τρύπα που έχει από κάτω..

 υπάρχει κάποια άλλη ρομ που να μπορώ να του βάλω... Υπάρχει κάποια ή τσάμπα ψάχνω? 

Υποπτεύομαι ότι κάτι έχει πάρει μέσα που γονατίζει το μηχάνημα και αντε βρες τη είναι.. Εσείς τι λέτε? 

Αξίζει να προσπαθήσω ή θα το κάνω τούβλο στον τοίχο μου? 

Λογικα πρεπει να εχεις Android 6.0 οποτε εχει επαναφορα απο το μενου του!

Αν θελεις παντως το τελευταιο λογισμικο του ειναι αυτο εδω :

https://chinagadgetsreviews.com/download-android-marshmallow-6-0-firmware-mini-m8s-ii-tv-box-3.html
Απο εκει και μετα μελετησε το λιγο και θα δεις οτι πλεον υπαρχουν και καλυτερες και πιο ''γρηγορες'' εφαρμογες για ταινιες κτλ!

Επεξ/σία από gat0s814
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Διάβασα ενδεικτικά κάποιες σελίδες, αλλά είναι αρκετές.

Ψάχνω για φίλο Tv Box, με budget κάπου στα 50 ευρώ.

Χρήση θα είναι, internet browsing, streaming sports, kodi και τα συναφή για σειρές/ταινίες και λίγο mobile gaming

Δεν μας ενδιαφέρει το netflix

Θα συνδεθεί σε 32αρα όχι σμαρτ τιβι και το box θα δουλεύει με Wifi.

Έχω δει ενδεικτικά τα δυο παρακάτω και υποθέτω από πλευράς hardware είναι οκ:

H96 Max X2 S905X2 4GB DDR4 RAM 64GB ROM 4K Android 8.1 5G WiFi USB3.0 TV BOX - EU, 46 ευρώ

Mecool KM9 ATV S905X2 4GB DDR4 RAM 32GB ROM Android 9.0 5G WIFI Bluetooth 4.1 4K Voice Control TV Box Google Certificated - EU, 55 ευρώ

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι παίζει από πλευράς λογισμικού. Τι δουλεύει χωρίς προβλήματα, περνάς ότι θες χωρίς πολλά πολλά κτλ κτλ

Κάποια πρόταση ;

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guido είπε

Καλημέρα,

Διάβασα ενδεικτικά κάποιες σελίδες, αλλά είναι αρκετές.

Ψάχνω για φίλο Tv Box, με budget κάπου στα 50 ευρώ.

Χρήση θα είναι, internet browsing, streaming sports, kodi και τα συναφή για σειρές/ταινίες και λίγο mobile gaming

Δεν μας ενδιαφέρει το netflix

Θα συνδεθεί σε 32αρα όχι σμαρτ τιβι και το box θα δουλεύει με Wifi.

Έχω δει ενδεικτικά τα δυο παρακάτω και υποθέτω από πλευράς hardware είναι οκ:

H96 Max X2 S905X2 4GB DDR4 RAM 64GB ROM 4K Android 8.1 5G WiFi USB3.0 TV BOX - EU, 46 ευρώ

Mecool KM9 ATV S905X2 4GB DDR4 RAM 32GB ROM Android 9.0 5G WIFI Bluetooth 4.1 4K Voice Control TV Box Google Certificated - EU, 55 ευρώ

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι παίζει από πλευράς λογισμικού. Τι δουλεύει χωρίς προβλήματα, περνάς ότι θες χωρίς πολλά πολλά κτλ κτλ

Κάποια πρόταση ;

Ευχαριστώ 

βάλε μέσα στην εξίσωση και το tanix tx5 max.Σοβαρή επιλογή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guido είπε

Καλημέρα,

Διάβασα ενδεικτικά κάποιες σελίδες, αλλά είναι αρκετές.

Ψάχνω για φίλο Tv Box, με budget κάπου στα 50 ευρώ.

Χρήση θα είναι, internet browsing, streaming sports, kodi και τα συναφή για σειρές/ταινίες και λίγο mobile gaming

Δεν μας ενδιαφέρει το netflix

Θα συνδεθεί σε 32αρα όχι σμαρτ τιβι και το box θα δουλεύει με Wifi.

Έχω δει ενδεικτικά τα δυο παρακάτω και υποθέτω από πλευράς hardware είναι οκ:

H96 Max X2 S905X2 4GB DDR4 RAM 64GB ROM 4K Android 8.1 5G WiFi USB3.0 TV BOX - EU, 46 ευρώ

Mecool KM9 ATV S905X2 4GB DDR4 RAM 32GB ROM Android 9.0 5G WIFI Bluetooth 4.1 4K Voice Control TV Box Google Certificated - EU, 55 ευρώ

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι παίζει από πλευράς λογισμικού. Τι δουλεύει χωρίς προβλήματα, περνάς ότι θες χωρίς πολλά πολλά κτλ κτλ

Κάποια πρόταση ;

Ευχαριστώ 

Απο αυτα τα 2 που εγραψες κανενα δεν εχει μπαρες (με οτι αυτο συνεπαγεται) και το μεν H96 Max X2 χανει λιγο στο μαμα λογισμικο και το δε Mecool KM9 ATV εχει ANDROID TV λογιμικο πραγμα οχι τοσο πρακτικο (κατ'εμε και για πολλους αλλους) και με περιορισμους στο playstore!
To Tanix Tx5 Max απο την αλλη εχει και κεραια (θεωριτικα καλυτερη ληψη) και με την τελυταια του αναβαθμιση εχει και μπαρες!
Παντως ενα μηχανακι που δοκιμασα και μου αρεσε πολυ ειναι και το A95X PLUS που φοραει τον S905 Y2 SoC (δουλευει μονο με wifi) και εχει απιστευτα χαμηλες θερμοκρασιες (ακομα πιο κατω απο τον  S905 X2 SoC) και απο τα πιο σταθερα λογισμικα ως τωρα!

Επεξ/σία από gat0s814
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gntelmp είπε

Καλησπέρα. 

Θέλω ένα tvbox για τους γονείς μου. Θα το έχουν μόνο για skype. Ποιό είναι το πιο φτηνό γι'αυτή τη δουλειά;

Το skype να ξερεις οτι ειναι ''βαρια'' εφαρμογη αρα θελει λιγο δυνατουτσικο μποξακι!
Επισης δεν δουλευουν ολες οι καμερες στα μποξακια οποτε ειναι και αυτος ενας παραγοντας...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Το skype να ξερεις οτι ειναι ''βαρια'' εφαρμογη αρα θελει λιγο δυνατουτσικο μποξακι!
Επισης δεν δουλευουν ολες οι καμερες στα μποξακια οποτε ειναι και αυτος ενας παραγοντας...!

Με το mecool m8s pro w λες να είμαι ok; Κάμερα ξέρω ότι δουλεύει αλλά με το skype θα τα πάει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gntelmp είπε

Με το mecool m8s pro w λες να είμαι ok; Κάμερα ξέρω ότι δουλεύει αλλά με το skype θα τα πάει καλά;

Ο S905W ειναι low end SoC !
Τωρα αν θα τα παει καλα ... θα σε γελασω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες. Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 4 tv box

https://www.skroutz.gr/comparelists/893?compare=11622837,16594393,12298763,14167173

Το H96 Pro+ (32GB)  το έχει φίλη μου, και από τι το τσέκαρα φαίνεται πολύ δυνατό!
Απλά έχω διαβάσει σε αρκετές κριτικές ότι μπορεί να τρώει thermal throttles και να τρώει σκαλώματα κατά καιρούς.
Από την άλλη είναι το xiaomi που είναι αξιόπιστη, αλλά δεν είναι τόσο δυνατή συσκευή. Για το Beelink δεν έχω ιδέα απλά είδα ότι το προτείνουν γενικά.

Χρήση:
Γενικά, θα το χω για netflix, popcorntime, kodi και ίσως και miracast αν έχει ενσωματωμένο (αλλιώς dlna server μέσω android app). Έχω 50ντάρα σύνδεση, πολύ πιθανόν θα πάρω και ένα powerline όπου ίσως θα συνδέω με ethernet το tv box, ή και πάλι δεν είναι τόσο απαραίτητο καθώς θα βγάζει και wifi to powerline. Μπορεί όμως να του κάνω και άλλες χρήσεις με τον καιρό, όπως ίσως και κάνα ελαφρύ couch lan game. Σίγουρα όμως θέλω να χει αρκετό χώρο, ώστε να μπορεί να παίρνει μεγάλες ταινίες, ή έστω να παίρνει μια εξωτερική sd.

Τι προτείνετε?? Αν υπάρχει κάποια άλλη αντιπρόταση ευχαρίστως να την ακούσω

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
 

Επεξ/σία από SerMark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...