Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, διάβασα και ...ζαλίστηκα. Δεν έχω ιδιαίτερες (???) γνώσεις από "νέα" τεχνολογία.  Μέχρι τώρα από υπολογιστή συνδέω στην τηλεόραση και βλέπω ταινίες από χρυσόψαρα γεμέτους και άλλα ευαγή ιδρύματα, χρησιμοποιώντας καλώδιο περίπου 5 μέτρα που συνδέεται σερνόμενο στο σαλόνι και αποσυνδέεται  καθημερινά. Κουράστηκα τα σκυψίματα και τις γκρίνιες. Μου είπαν για ένα tv box. Ο γούγλης με έφτασε στο θέμα σας. Μάλλον μπερδεύτηκα. Είναι πολλές ορολογίες που δεν καταλαβαίνω, μου λείπουν πολλές βάσεις από ότι κατάλαβα.

Η τηλεόραση μου είναι παλιά, και άρα όχι smart. Θέλω ένα tv box που να το συνδέω με την τηλεόραση και με το διαδίκτυο μέσω καλωδίων (δεν θέλω να χρησιμοποιώ wi-fi)

- να έχει hdmi για να συνδέεται με την τηλεόραση μου
- να σερφάρω στο διαδίκτυο να βλέπω (στην τηλεόραση) ιστοσελίδες με online ταινίες και να βλέπω τις ταινίες online στην τηλεόραση.

- να μπορώ με τον ίδiο τρόπο να μπαίνω στο youtube και να ακούω μουσική.

- να μπορώ να μπαίνω στις ιστοσελίδες που αναμεταδίδουν ελεύθερα κανάλια και να τα βλέπω στην τηλεόραση.

- να μπορώ να το αναβαθμίζω σε ότι αφορά στο ¨λειτουργικό¨του ("android" ?) δηλαδή αν αντέξει σαν κατασκευή 2-3 χρόνια και υπάρξουν εξελίξεις στο διαδίκτυο (internet) να μπορέσω να του κάνω αναβάθμιση (ρωτώντας εσάς ή κάποιον με καλύτερες από εμένα γνώσεις).

Προφανώς επειδή από το τηλεκοντρόλ θα είναι δύσκολο ή εκνευριστικό το σερφάριασμα θα πρέπει να πάρω και ένα πληκτρολόγιο ή κάτι άλλο.

Είναι για μένα ακαταλαβίστικα τα περί reboot, reroot κλπ.

Οπότε έχω να κάνω δυο απλή (πλην όμως πλήρως ασαφείς) ερωτήσεις.

Ποιό tvbox θα μου προτείνατε ώστε να έχω τις λιγότερες δυσκολίες στη χρήση ή στις ρυθμίσεις, και τις λιγότερες περιπέτειες στις δυσλειτουργίες, που να καλύπτει τα παραπάνω αναφερθέντα γούστα μου, και ταυτόχρονα οικονομικό? (τα γούστα πληρώνονται οπότε το οικονομικό έρχεται δευτερεύον) 

Ποιό πληκτρολόγιο θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Καλό σας βράδυ, με υγεία να περνάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2019 στις 9:29 ΜΜ, gianis000 είπε

Παίδες, διάβασα και ...ζαλίστηκα. Δεν έχω ιδιαίτερες (???) γνώσεις από "νέα" τεχνολογία.  Μέχρι τώρα από υπολογιστή συνδέω στην τηλεόραση και βλέπω ταινίες από χρυσόψαρα γεμέτους και άλλα ευαγή ιδρύματα, χρησιμοποιώντας καλώδιο περίπου 5 μέτρα που συνδέεται σερνόμενο στο σαλόνι και αποσυνδέεται  καθημερινά. Κουράστηκα τα σκυψίματα και τις γκρίνιες. Μου είπαν για ένα tv box. Ο γούγλης με έφτασε στο θέμα σας. Μάλλον μπερδεύτηκα. Είναι πολλές ορολογίες που δεν καταλαβαίνω, μου λείπουν πολλές βάσεις από ότι κατάλαβα.

Η τηλεόραση μου είναι παλιά, και άρα όχι smart. Θέλω ένα tv box που να το συνδέω με την τηλεόραση και με το διαδίκτυο μέσω καλωδίων (δεν θέλω να χρησιμοποιώ wi-fi)

- να έχει hdmi για να συνδέεται με την τηλεόραση μου
- να σερφάρω στο διαδίκτυο να βλέπω (στην τηλεόραση) ιστοσελίδες με online ταινίες και να βλέπω τις ταινίες online στην τηλεόραση.

- να μπορώ με τον ίδiο τρόπο να μπαίνω στο youtube και να ακούω μουσική.

- να μπορώ να μπαίνω στις ιστοσελίδες που αναμεταδίδουν ελεύθερα κανάλια και να τα βλέπω στην τηλεόραση.

- να μπορώ να το αναβαθμίζω σε ότι αφορά στο ¨λειτουργικό¨του ("android" ?) δηλαδή αν αντέξει σαν κατασκευή 2-3 χρόνια και υπάρξουν εξελίξεις στο διαδίκτυο (internet) να μπορέσω να του κάνω αναβάθμιση (ρωτώντας εσάς ή κάποιον με καλύτερες από εμένα γνώσεις).

Προφανώς επειδή από το τηλεκοντρόλ θα είναι δύσκολο ή εκνευριστικό το σερφάριασμα θα πρέπει να πάρω και ένα πληκτρολόγιο ή κάτι άλλο.

Είναι για μένα ακαταλαβίστικα τα περί reboot, reroot κλπ.

Οπότε έχω να κάνω δυο απλή (πλην όμως πλήρως ασαφείς) ερωτήσεις.

Ποιό tvbox θα μου προτείνατε ώστε να έχω τις λιγότερες δυσκολίες στη χρήση ή στις ρυθμίσεις, και τις λιγότερες περιπέτειες στις δυσλειτουργίες, που να καλύπτει τα παραπάνω αναφερθέντα γούστα μου, και ταυτόχρονα οικονομικό? (τα γούστα πληρώνονται οπότε το οικονομικό έρχεται δευτερεύον) 

Ποιό πληκτρολόγιο θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Καλό σας βράδυ, με υγεία να περνάτε

Αυτην την στιγμη ο καλυτερος επεξεργαστης για τα λεφτα του ειναι ο Amlogic S905X2 και ενα απο τα πιο αξιοπηστα μποξακια αυτο (με online αναβαθμισεις) :  http://www.bee-link.com/Beelink-MiniPC-TV-BOX-123-1.html

Σε 4/32  οπου το βρεις με priority η απο ευρωπαικη αποθηκη χτυπα το !
Το συγκεκριμενο μποξακι ερχεται με ενα φωνητικων εντολων χειριστηριο που ειναι ασυρματο και συνδεεται με ενα usb stick!
Μπορεις ομως με την αγορα ενος Air Mouse σαν και αυτο : https://www.gearbest.com/air-mouse/pp_640152.html?vip=15651954&gclid=Cj0KCQjwsZ3kBRCnARIsAIuAV_SauPd32ZBzjVQq8VBTCRIt_sDGVyTBvcb-T5Y9Bkc9tR9vEL_g_h4aAnxXEALw_wcB
που εχει προγραμματιζομενα κουμπια (και επισης συνδεεται με ενα usb stick) να το ανοιγεις και να το κλεινεις μονο με αυτο το χειριστηριο και να δουλευουν ολα πολυ καλα!!!

 

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gat0s σε ευχαριστώ πολύ,  παράγγειλα το https://www.geekbuying.com/item/Beelink-GT1-MINI-S905X2-Android-8-1-4GB-32GB-TV-Box-412380.htm  από Ιταλία-αποθήκη, ελπίζω να μην πληρώσω φόρους.
Ψάχνω το airmause.

Σε ευχαριστώ και πάλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ΄΄κουφό΄΄ θεματάκι που προέκυψε χτες στα ξεκούδουνα με το mecool m8s pro που έχω. Το κλείνω πατώντας απενεργοποίηση και μετά από λίγο ανοίγει μόνο του, αυτό συμβαίνει είτε μέσω τοy control του είτε και με το  mouse. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

Ενα ΄΄κουφό΄΄ θεματάκι που προέκυψε χτες στα ξεκούδουνα με το mecool m8s pro που έχω. Το κλείνω πατώντας απενεργοποίηση και μετά από λίγο ανοίγει μόνο του, αυτό συμβαίνει είτε μέσω τοy control του είτε και με το  mouse. 

Εχεις τσεκαρει το power key και το hdmi cec;
Ισως , επισης και καποια τελευταια εγκατεστημενη εφαρμογη να ευθυνεται γι'αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα καιρο να γραψω παιδια στο θεμα... αγορασα προσφατα το Beelink GT1 Mini 4gb RAM  και ειναι φοβερο κουτακι για τα λεφτα του πιστευω.

Εχει και bluetooth και μπορειτε να δειτε χωρις φασαρια τη νυχτα ταινιες σειρες κλπ ....πολυ θετικο σαν χαρακτηριστικο

Το μονο μειονεκτημα απο το τηλεχειριστηριο ειναι οτι ενω εχει voice control δεν λειτουργει σαν airmouse...αυτο ειναι λιγο foul αλλα δεν πειραζει.

Οποιος σκεφτεται να το παρει μπορει να με ρωτησει να λυσω καμια απορια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Εχεις τσεκαρει το power key και το hdmi cec;
Ισως , επισης και καποια τελευταια εγκατεστημενη εφαρμογη να ευθυνεται γι'αυτο!

Τίποτα από αυτά ευτυχώς. Όσο και να φαίνεται παράξενο ήταν το hdmi καλώδιο η αιτία. Και να πω ότι ήταν κανένα της σειράς......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτομαι να παρω το MX10 Android 9.0 

https://www.geekbuying.com/item/MX10-Android-7-1-2-RK3328-4GB-32GB-TV-Box-388684.html

δεν θελω να δωσω πανω απο 50 ευρω  

αξιζει η εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο?

netflix δεν με ενδιαφέρει  -  με ενδιαφέρει να παιζει kodi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, rose from hell είπε

παιδια σκεφτομαι να παρω το MX10 Android 9.0 

https://www.geekbuying.com/item/MX10-Android-7-1-2-RK3328-4GB-32GB-TV-Box-388684.html

δεν θελω να δωσω πανω απο 50 ευρω  

αξιζει η εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο?

netflix δεν με ενδιαφέρει  -  με ενδιαφέρει να παιζει kodi

Εδω μεσα στο νημα (και κατα καιρους) λεμε ΟΧΙ στους low end Rockchip SoC!
Πηγαινε καλυτερα προς Amlogic μερια!

Με λιγα περισσοτερα χρηματα για παραδειγμα παιρνεις αυτο , που ειναι μερα με τη νυχτα  με αυτο που διαλεξες!

 

Επεξ/σία από gat0s814
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....το δικό μου (m8s pro 3/32 -s912) το μάτιασα...... 18 μήνες λειτουργίας χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και απόψε χωρίς λόγο και αιτία σταμάτησε να λειτουργεί, για την ακρίβεια ανάβει μπλε λαμπάκι κανονικά αλλά δεν ανοίγει , σαν να μην έχει επαρκές ρεύμα, το λέω αυτό γιατί του έχω συνδέσει για εξαερισμό ένα fan cool το οποίο δεν λειτουργεί πάνω του ενώ οπουδήποτε αλλού λειτουργεί κανονικά . Δεν έχω και άλλο τροφοδοτικό να του κουμπώσω........ δεν μπορώ να καταλάβω.......δεν έγινε τίποτα, το έκλεισα χτες το βράδυ κανονικά και απόψε εγινε ότι περιγράφω παραπάνω  , ούτε διακοπές ρεύματος , ούτε τίποτα άλλο........

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

....το δικό μου (m8s pro 3/32 -s912) το μάτιασα...... 18 μήνες λειτουργίας χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και απόψε χωρίς λόγο και αιτία σταμάτησε να λειτουργεί, για την ακρίβεια ανάβει μπλε λαμπάκι κανονικά αλλά δεν ανοίγει , σαν να μην έχει επαρκές ρεύμα, το λέω αυτό γιατί του έχω συνδέσει για εξαερισμό ένα fan cool το οποίο δεν λειτουργεί πάνω του ενώ οπουδήποτε αλλού λειτουργεί κανονικά . Δεν έχω και άλλο τροφοδοτικό να του κουμπώσω........ δεν μπορώ να καταλάβω.......δεν έγινε τίποτα, το έκλεισα χτες το βράδυ κανονικά και απόψε εγινε ότι περιγράφω παραπάνω  , ούτε διακοπές ρεύματος , ούτε τίποτα άλλο........

Δοκιμασε με ενα καλωδιο usb να του δωσεις ρευμα απο το pc και δες τι γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

....το δικό μου (m8s pro 3/32 -s912) το μάτιασα...... 18 μήνες λειτουργίας χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και απόψε χωρίς λόγο και αιτία σταμάτησε να λειτουργεί, για την ακρίβεια ανάβει μπλε λαμπάκι κανονικά αλλά δεν ανοίγει , σαν να μην έχει επαρκές ρεύμα, το λέω αυτό γιατί του έχω συνδέσει για εξαερισμό ένα fan cool το οποίο δεν λειτουργεί πάνω του ενώ οπουδήποτε αλλού λειτουργεί κανονικά . Δεν έχω και άλλο τροφοδοτικό να του κουμπώσω........ δεν μπορώ να καταλάβω.......δεν έγινε τίποτα, το έκλεισα χτες το βράδυ κανονικά και απόψε εγινε ότι περιγράφω παραπάνω  , ούτε διακοπές ρεύματος , ούτε τίποτα άλλο........

Η βρες κανεναν φορτιστη απο κινητο 5v 2a και δοκιμασε, αλλα πρεπει να κοψεις-ενωσεις το βυσματακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Δοκιμασε με ενα καλωδιο usb να του δωσεις ρευμα απο το pc και δες τι γινεται!

Πως να το κάνω αυτό; Δεν κατάλαβα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paiktaras69 είπε

Πως να το κάνω αυτό; Δεν κατάλαβα....

Απλα συνδεεις με ενα καλώδιο usb male to male το bοx με το pc. Υπο φυσιολογικές συνθήκες θα το αναγνωρίσει ως usb flash και θα του δώσει και ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bele είπε

Απλα συνδεεις με ενα καλώδιο usb male to male το bοx με το pc. Υπο φυσιολογικές συνθήκες θα το αναγνωρίσει ως usb flash και θα του δώσει και ρεύμα.

Και αν έχω συνδεδεμένο τo hdmi θα δώσει και εικόνα στην TV ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...