Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, glib είπε

Καλησπέρα σας. 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα tvbox δώρο για τον αδερφό μου, ο οποίος δεν έχει smart tv. 

Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχει, σίγουρα όχι παιχνίδια. YouTube, Netflix, ίντερνετ, ίσως και kodi αν ασχοληθεί. 

Πιστεύετε το mi box s θα τον βολέψει, μιας και δεν έχει γνώσεις από αυτά (και δε ξέρω και πόσο θα θέλει να ασχοληθεί)? 

Υπάρχει άλλη επιλογή σε τέτοιο budget? 

Aφού θέλεις netflix 4k πας στο mi box.(υπάρχει και η εναλλακτική του gt1-A τις beelink)

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα στην παρέα! Χθες παρέλαβα το x96 max και το airmouse Η1. Το συνδέω και όλα μια χαρά. Το πληκτρολόγιο έγραφε και Ελληνικά και Αγγλικά μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να γράφει Ελληνικά. (Σημείωση: Το εικονικό πληκτρολόγιο γράφει και τις 2 γλώσσες). Έψαξα στις ρυθμίσεις και πείραξα αρκετά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Επίσης δοκίμασα συντομεύσεις πληκτρολογίου που πρότειναν σε φόρουμς αλλά πάλι τίποτα. Είπα αφού δεν γίνεται θα το κάνω μια επαναφορά συστήματος. Του κάνω την επαναφορά και το πρόβλημα παρέμεινε. Στο internet που έψαχνα βλέπω ότι πολλοί προτείνουν την εφαρμογή external keyboard helper pro η οποία είναι με πληρωμή, επίσης κάποιος πρότεινε και την GO keyboard το οποίο είναι APK app (αλλά και τα δύο τα είπαν για πρόβλημα σε tablet που πιθανώς δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο). Πριν μπλέξω με APK και επειδή δεν θέλω να πληρώσω για κάτι που ήδη δούλευε, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο?

edit: Το airmouse στο PC (windows 10) λειτουργεί κανονικά και στην αλλαγή της γλώσσας.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tv Box X96 max

https://www.banggood.com/X96-MAX-S905X2-4GB-DDR4-RAM-64GB-ROM-1000M-LAN-5_0G-WIFI-Bluetooth-4_1-USB3_0-TV-Box-p-1362505.html?rmmds=search&ID=3426&cur_warehouse=CN

Air Mouse H1

https://www.banggood.com/H1-2_4G-Wireless-Backlight-Touchpad-Keyboard-Air-Mouse-IR-Learning-For-WindowAndroid-OS-p-1210014.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_campaign=content-sdsrm-cpa-charger&utm_content=nancy&ad_id=248647006458&gclid=EAIaIQobChMI4_Gjxujq4QIVEoGyCh2OGA8JEAAYASAAEgIOcPD_BwE&ID=531879&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλημέρα στην παρέα! Χθες παρέλαβα το x96 max και το airmouse Η1. Το συνδέω και όλα μια χαρά. Το πληκτρολόγιο έγραφε και Ελληνικά και Αγγλικά μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να γράφει Ελληνικά. (Σημείωση: Το εικονικό πληκτρολόγιο γράφει και τις 2 γλώσσες). Έψαξα στις ρυθμίσεις και πείραξα αρκετά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Επίσης δοκίμασα συντομεύσεις πληκτρολογίου που πρότειναν σε φόρουμς αλλά πάλι τίποτα. Είπα αφού δεν γίνεται θα το κάνω μια επαναφορά συστήματος. Του κάνω την επαναφορά και το πρόβλημα παρέμεινε. Στο internet που έψαχνα βλέπω ότι πολλοί προτείνουν την εφαρμογή external keyboard helper pro η οποία είναι με πληρωμή, επίσης κάποιος πρότεινε και την GO keyboard το οποίο είναι APK app (αλλά και τα δύο τα είπαν για πρόβλημα σε tablet που πιθανώς δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο). Πριν μπλέξω με APK και επειδή δεν θέλω να πληρώσω για κάτι που ήδη δούλευε, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο?

edit: Το airmouse στο PC (windows 10) λειτουργεί κανονικά και στην αλλαγή της γλώσσας.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tv Box X96 max

https://www.banggood.com/X96-MAX-S905X2-4GB-DDR4-RAM-64GB-ROM-1000M-LAN-5_0G-WIFI-Bluetooth-4_1-USB3_0-TV-Box-p-1362505.html?rmmds=search&ID=3426&cur_warehouse=CN

Air Mouse H1

https://www.banggood.com/H1-2_4G-Wireless-Backlight-Touchpad-Keyboard-Air-Mouse-IR-Learning-For-WindowAndroid-OS-p-1210014.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_campaign=content-sdsrm-cpa-charger&utm_content=nancy&ad_id=248647006458&gclid=EAIaIQobChMI4_Gjxujq4QIVEoGyCh2OGA8JEAAYASAAEgIOcPD_BwE&ID=531879&cur_warehouse=CN

Δουλεύω το ίδιο box εδώ και δυο μηνες περιπου. Δυστυχώς δεν του έχω βάλει airmouse για να σου πω ακριβως τι να κανεις, αλλά εφόσον σου δούλεψε αρχικα τοτε κάτι πειραχτηκε στην πορεία. Ίσως να είναι και θέμα του λογισμικου. Δοκιμασε να κανεις εγκατάσταση και κάποιο άλλο keyboard απο το play store. Μελλοντικά αν θέλεις μπορείς να βάλεις και καμια πιο stock rom στο κουτάκι, θα δεις διαφορα πιστεψε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bele

Γεια σου ρε Bele, να ξέρεις δεν σε ξέχασα απλά με καθυστερήσεις που είχα με την παραγγελία μου ρθε χθες και θα το έτρεχα για μια βδομάδα να δω πως πάει το airmouse και θα σου λεγα την γνώμη μου όπως σου είχα πει σε εκείνη την συζήτηση. Πάντως μέχρι στιγμής το airmouse είναι πολύ καλό. Βασικό για μένα είναι ότι έχει και ρύθμιση ταχύτητας του ποντικιού...Το μόνο κακό είναι ότι το πληκτρολόγιο δεν είναι φωτιζόμενο. Και ενώ το ήξερα τελικά δεν βολεύει και τόσο που δεν έχει φως αλλά κατά τα άλλα πολύ καλό. Πιο πολύ πάντως με βολεύει να το ελέγχω με το touchpad του πληκτρολογίου παρά ως airmouse. Πάντως αν κάποια στιγμή προβώ σε αλλαγή θα πάρω ένα χειριστήριο της ίδιας εταιρίας το h18+ https://www.banggood.com/H182_4Ghz-Backlit-Mini-Wireless-Keyboard-Airmouse-Full-Screen-No-Alphabet-Mouse-Remote-Control-for-PC-Android-Tv-Box-PS3-p-1418965.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_campaign=content-sdsrm-cpa-charger&utm_content=nancy&ad_id=248419660257&gclid=CjwKCAjwtYXmBRAOEiwAYsyl3I1I763ejxk2MPTjsOJBZ-pVsrKgI1E-hZEyUDOj-6_BmPvuVVIvSBoC5N8QAvD_BwE&cur_warehouse=CN

To tvbox έχει πολύ καλή ταχύτητα και σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια που μου χες δώσει.

 

Κατέβασα και άλλο πληκτρολόγιο αλλά δεν έκανε δουλιά (και την Αγγλική και την Ελληνικη έκδωση).... Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο θα του ήμουν ευγνώμον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@aristidis540  Δεν το δοκίμασα ακόμα επειδή δεν ξέρω ακόμα τίποτα από apk εφαρμογές. Για αυτό και ρώτησα μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος... Αλλά ούτως ή άλλως θα μάθαινα και για apk εφαρμογές απλά αυτό το διάστημα δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο... 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αν δεν είναι το κατάλληλο νημα για να ρωτήσω αλλά δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω. Ψάχνοντας για αγορά tv box είδα ότι στο AliExpress το H96 MAX X2 Amlogic S905X2 αν το παραγγείλω από russian federation κοστίζει 21 ευρώ, ενώ αν παραγγείλω από κινα, Ισπανία, κ.λ.π κοστίζει κάπου στα 50 ευρώ. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει και υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά στην τιμή; να προβώ σε αγορά από russian federation ή όχι; στα 21 ευρώ αν δεν υπάρχει κάποια παγίδα αξίζει και με το παραπάνω πιστεύω και έχω κουπόνι λόγο πρώτης αγοράς 2,70 οπότε δεν ξεπερνάω τα 22 ευρώ για να με πιάσει τελωνείο. Συγνώμη για το κατεβατό και αν δεν είναι το κατάλληλο νήμα. 

https://s.click.aliexpress.com/e/bWs7pBx2

Επεξ/σία από Petross94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

@aristidis540  Δεν το δοκίμασα ακόμα επειδή δεν ξέρω ακόμα τίποτα από apk εφαρμογές. Για αυτό και ρώτησα μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος... Αλλά ούτως ή άλλως θα μάθαινα και για apk εφαρμογές απλά αυτό το διάστημα δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο... 

δεν χρειαζετε να μάθεις κάτι,κατέβασε το apk και εγκατέστησε το. ούτε 1 λεπτό δουλειά.Το Go παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Petross94 είπε

Συγνώμη αν δεν είναι το κατάλληλο νημα για να ρωτήσω αλλά δεν ήξερα που αλλού να ρωτήσω. Ψάχνοντας για αγορά tv box είδα ότι στο AliExpress το H96 MAX X2 Amlogic S905X2 αν το παραγγείλω από russian federation κοστίζει 21 ευρώ, ενώ αν παραγγείλω από κινα, Ισπανία, κ.λ.π κοστίζει κάπου στα 50 ευρώ. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει και υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά στην τιμή; να προβώ σε αγορά από russian federation ή όχι; στα 21 ευρώ αν δεν υπάρχει κάποια παγίδα αξίζει και με το παραπάνω πιστεύω και έχω κουπόνι λόγο πρώτης αγοράς 2,70 οπότε δεν ξεπερνάω τα 22 ευρώ για να με πιάσει τελωνείο. Συγνώμη για το κατεβατό και αν δεν είναι το κατάλληλο νήμα. 

https://s.click.aliexpress.com/e/bWs7pBx2

Δεν στελνει ελλαδα ,αρα δεν υπαρχει προσφορα.

 

 

@xrealtv

 

Επεξ/σία από powerup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, powerup είπε

Δεν στελνει ελλαδα ,αρα δεν υπαρχει προσφορα.

@xrealtv

Σωστά δεν πάτησα πάνω για να μου ανοίξει απλά είχα δει ότι στέλνεται με χρέωση 1,44. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@aristidis540 Απλά για να σιγουρευτώ, αρχικά:

1. ενεργοποιώ να δέχεται το tvbox τις άγνωστες πηγές

2. στην συνέχεια μέσα από το chrome κατεβάζω το Uptodown App Store

3. και μέσα από κει κατεβάζω το go keyboard και το greek for go keyboard

 Τα βήματα είναι σωστά? Όλα αυτά θα γίνουν μέσα από το tvbox χωρίς καμία παρέμβαση υπολογιστή? Επίσης μου βγάζει δύο "go keyboard", πιο από τα 2 να επιλέξω (το αριστερό μάλλον)?

 Screenshot_2.png.5f3f968fa2f77e6e6f901dfd138cdc54.png

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλημέρα στην παρέα! Χθες παρέλαβα το x96 max και το airmouse Η1. Το συνδέω και όλα μια χαρά. Το πληκτρολόγιο έγραφε και Ελληνικά και Αγγλικά μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε να γράφει Ελληνικά. (Σημείωση: Το εικονικό πληκτρολόγιο γράφει και τις 2 γλώσσες). Έψαξα στις ρυθμίσεις και πείραξα αρκετά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Επίσης δοκίμασα συντομεύσεις πληκτρολογίου που πρότειναν σε φόρουμς αλλά πάλι τίποτα. Είπα αφού δεν γίνεται θα το κάνω μια επαναφορά συστήματος. Του κάνω την επαναφορά και το πρόβλημα παρέμεινε. Στο internet που έψαχνα βλέπω ότι πολλοί προτείνουν την εφαρμογή external keyboard helper pro η οποία είναι με πληρωμή, επίσης κάποιος πρότεινε και την GO keyboard το οποίο είναι APK app (αλλά και τα δύο τα είπαν για πρόβλημα σε tablet που πιθανώς δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο). Πριν μπλέξω με APK και επειδή δεν θέλω να πληρώσω για κάτι που ήδη δούλευε, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο?

edit: Το airmouse στο PC (windows 10) λειτουργεί κανονικά και στην αλλαγή της γλώσσας.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tv Box X96 max

https://www.banggood.com/X96-MAX-S905X2-4GB-DDR4-RAM-64GB-ROM-1000M-LAN-5_0G-WIFI-Bluetooth-4_1-USB3_0-TV-Box-p-1362505.html?rmmds=search&ID=3426&cur_warehouse=CN

Air Mouse H1

https://www.banggood.com/H1-2_4G-Wireless-Backlight-Touchpad-Keyboard-Air-Mouse-IR-Learning-For-WindowAndroid-OS-p-1210014.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_ods&utm_campaign=content-sdsrm-cpa-charger&utm_content=nancy&ad_id=248647006458&gclid=EAIaIQobChMI4_Gjxujq4QIVEoGyCh2OGA8JEAAYASAAEgIOcPD_BwE&ID=531879&cur_warehouse=CN

Λοιπον για να μην παιδευεσαι αλλο προσπαθησε να κανεις reset με το σωστο τροπο μεσα απο την TWRP recovery!
Κατεβασε αυτο εδω : https://onedrive.live.com/?authkey=!AE8uaL7BPD3YRBw&cid=D7C979F57D71A88A&id=D7C979F57D71A88A!22821&parId=D7C979F57D71A88A!22709&o=OneUp
και μετανομασε το σε recovery.img
Φορμαρισε μια καρτα micro sd με fat 32 και πετα μεσα το recovery.img
Βαλε την καρτα μεσα στο μποξακι και βγαλε το τροφοδοτικο εκτος

Κρατα το HDMI και το στικακι του πληκτρολογιου σου!
Τωρα βρες μεσα στην τρυπα AV to reset button και πατα το με μια οδοντογλυφιδα ...
Χωρις να το αφησεις βαλε και το τροφοδοτικο και περιμενε οσοτου δεις το μενου της recovery
Αν ολα πανε καλα με το air mouse κανε swipe to allow modifications και απο το μενου wipe κανε swipe to factory reset !!!!
Αυτο ειναι ... κανε μια πισω στο μενου και μετα reboot για να μπεις ξανα σε περιβαλλον Android
Ισως να αργησει λιγο να μπει ξανα αλλα στο τελος ολα θα επανερθουν ΣΩΣΤΑ!
Καλη επιτυχια!

Επεξ/σία από gat0s814
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gat0s814 Πολύ κατανοητός οδηγός, αλλά παρόλο που φαίνεται απλό και επειδή φοβάμαι μην κάνω "καμιά πατάτα" θα δοκιμάσω πρώτα με apk και αν δεν βρω άκρη λογικά θα κάνω αυτό που μου είπες. Μια διευκρίνηση θέλω μόνο, με το που ανοίξει το recovery θα μου βγάλει ως επιλογή το swipe to allow modifications? Ρωτάω επειδή στο παρακάτω μενού δεν το έχει ενώ το wipe το έχει. 

Επίσης επειδή με ενδιαφέρει να ασχοληθώ και γενικότερα με apk η παραπάνω διαδικασία που περιγράφω είναι σωστή?

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

@gat0s814 Πολύ κατανοητός οδηγός, αλλά παρόλο που φαίνεται απλό και επειδή φοβάμαι μην κάνω "καμιά πατάτα" θα δοκιμάσω πρώτα με apk και αν δεν βρω άκρη λογικά θα κάνω αυτό που μου είπες. Μια διευκρίνηση θέλω μόνο, με το που ανοίξει το recovery θα μου βγάλει ως επιλογή το swipe to allow modifications? Ρωτάω επειδή στο παρακάτω μενού δεν το έχει ενώ το wipe το έχει. 

Επίσης επειδή με ενδιαφέρει να ασχοληθώ και γενικότερα με apk η παραπάνω διαδικασία που περιγράφω είναι σωστή?

image.png

Αν δεν το βγαλει προχωρας κανονικα στο wipe!
Αν ακολουθησεις σωστα αυτα που γραφω θα δεις πως δεν ειναι τιποτα δυσκολο....!
Επισης μεσα απο αυτην την recovery θα μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα οπως backup κτλ!
Αυτος ο οδηγος ισχυει για ολα τα Amlogic tv boxes και η συγκεκριμενη TWRP recovery (u211) ειναι για ολα τα μποξακια με επεξεργαστες S905X2 & S905Y2 !

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...