Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα κουτάβι γίνεται ο καλύτερος σου φίλος...


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

my+desktop+screenshot.png


 

Στην αρχή έψαχνα να βρω μια καλή διανομή για Live CD επειδή έχω προβλήματα με τον HDD μου και πρέπει να πάω για αλλαγή.

 

Μετά λοιπόν από την πρόταση ενός φίλου (Thanks κυριάκο :) ) δοκίμασα το Puppy Linux, στην αρχή μου φάνηκαν άθλια και με πολύ φτωχό UI για να είμαι ειλικρινής.

 

Αργότερα όμως έμεινα έκπληκτος με της δυνατότητες που είχε, έπιανε ελάχιστο αποθηκευτικό χώρο, πήγαινε σφαίρα και όταν λέμε σφαίρα εννοούμε ότι δεν παίζει διπλό κλικ με ένα ανοίγουν όλα σε ελάχιστο χρόνο και έχει και πολύ καλή υποστήριξη από την κοινότητα.

 

Τα ωραία όμως δεν σταματούν εδώ αφού ο Chrome πάει πολύ γρήγορα και παίζει και Flash σε πολύ καλή ποιότητα και ξέρω ότι είναι δύσκολο να το πιστέψετε το ίδιο ήταν και για μένα αλλά υποστηρίζει και video 720p στο Youtube.

 

Το αποκορύφωμα ήταν ότι κατέβασα τον VLC και για πλάκα πήγα να παίξω video mkv , τα λόγια περιττά απλά έμεινα παγωτό όχι μόνο το έπαιζε και δεν είχε "σπασίματα" αλλά μπορώ να πω ότι κάθεσαι άνετα και βλέπεις ολόκληρη ταινία.

 

 

Αυτόν λοιπόν ήταν χθες το βράδυ έκατσα 5 ώρες έφτιαξα το γραφικό περιβάλλον όπως μου αρέσει και από σήμερα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το έχω σαν βασικό λειτουργικό σύστημα.

 

Όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει αξίζει το κόπο για μένα είναι καλύτερο και από το Mint που δοκίμασα και το Ubuntu.

Επεξ/σία από REDODIN7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μετάβαση από Ubuntu/Mint σε κάτι σαν το Puppy ήταν αναμενόμενο να σε κάνει να τρίβεις τα μάτια σου.

 

Παρόλα αυτά, το ίδιο θα συμβεί και αν μεταβείς στο arch, ή σε κάποια άλλη "lite" distro.

Λέω lite, γιατί την φτιάχνεις όπως θες εσύ και δεν έχει σαβούρα παρά μόνο αν την βάλεις εσύ.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι ποιο ενεργό από το Puppy (δλδ Arch).

 

Όσο για το Ui, έχεις ένα κάρο επιλογές, με την πιο ελαφρία (και συνάμα φιλική) να είναι το LXDE. Και είναι και όμορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδηποτε διανομη να παρεις και να την φορτωσεις στην ram, σφαιρα θα πηγαινει.

 

αποτι θυμαμαι ετσι δουλευει το puppy, στο shutdown/reboot σωζει το session σε αρχειο και το ξαναφορτωνει.

 

και αν η διανομη ειναι σοβαρη, χωρις προεγκατεστημενη σαβουρα οπως ειπες, τοτε το αποτελεσμα ειναι σαφως καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδηποτε διανομη να παρεις και να την φορτωσεις στην ram, σφαιρα θα πηγαινει.

 

αποτι θυμαμαι ετσι δουλευει το puppy, στο shutdown/reboot σωζει το session σε αρχειο και το ξαναφορτωνει.

 

και αν η διανομη ειναι σοβαρη, χωρις προεγκατεστημενη σαβουρα οπως ειπες, τοτε το αποτελεσμα ειναι σαφως καλυτερο.

Ναι ετσι λειτουργει απλα ειναι κομμενη και ραμενη για live usb/cd και τα Mint-Ubuntu που τα δοκιμασα ετσι πριν τα εγκαταστησω σερνοντουσαν αυτο ομως οχι και δεν εχω κανενα θεμα και παιζει μια χαρα βιντεο και δεν υπερθερμενεται οπως με τα αλλα δυο.

 

Η μετάβαση από Ubuntu/Mint σε κάτι σαν το Puppy ήταν αναμενόμενο να σε κάνει να τρίβεις τα μάτια σου.

 

Παρόλα αυτά, το ίδιο θα συμβεί και αν μεταβείς στο arch, ή σε κάποια άλλη "lite" distro.

Λέω lite, γιατί την φτιάχνεις όπως θες εσύ και δεν έχει σαβούρα παρά μόνο αν την βάλεις εσύ.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι ποιο ενεργό από το Puppy (δλδ Arch).

 

Όσο για το Ui, έχεις ένα κάρο επιλογές, με την πιο ελαφρία (και συνάμα φιλική) να είναι το LXDE. Και είναι και όμορφη.

Ναι εχεις δικο απλα δεν το περιμενα το θεωρουσα σαν "φτωχο συγγενη" και το περασα μονο και μονο απο αναγκη αλλα ειμαι πολυ ευχαρηστημενος.

 

Για arch το εχω σκεφτει αλλα ακομα ειναι νωρις αργοτερα συρουρα θα τα δοκιμασω προς το παρον λεω να ευχαρηστηθω το puppy μιας και μου βγηκαν τα ματια μεχρι να τα στρωσω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το puppy, τρομερή η φορητότητα που προσφέρει εγκαθιστοντας το σε USB στικακια...

Nαι πραγματικα, εγς ειχα μια καρτα memory duo απο το psp αχριαστη και ειπα να δοκιμασω και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος.

 

Οποτε θες πας και το βαζεις οταν δεν εχεις τον υπολογιστη σου κοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το «σέρνεται» ο υπολογιστής είναι πολύ υποκειμενικό. Δεν μας είπες και τι μηχάνημα έχεις

Ενα laptop Toshiba Satelite με επεξεργαστη i5 64bit dual core στα 2.25 GHz, ATI 5165 1GB GB GDRR3, 4GB DDR3 RAM και 500GB HDD.

 

Οπως βλεπεις το μηχανημα δεν ειναι αδυναμο, παρολα αυτα δεν πηγαινε και πολυ καλα ουτε με Ubuntu ουτε με Mint και μην σου πω οτο ουτε Windows 7.

 

Και το κυριοτερο δεν μου λειπει τιποτα και flash εχω και μια χαρα βιντεο βλεπω στο vlc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που μπορεί να ««σέρνεται»» ένα σύγχρονο λειτουργικό σ αυτό το laptop είναι ο δίσκος κι εφόσον το puppy δεν τον χρησιμοποιεί ουσιαστικά, ξεπερνά τον περιορισμό της ταχύτητάς του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που μπορεί να ««σέρνεται»» ένα σύγχρονο λειτουργικό σ αυτό το laptop είναι ο δίσκος κι εφόσον το puppy δεν τον χρησιμοποιεί ουσιαστικά, ξεπερνά τον περιορισμό της ταχύτητάς του :)

Κοιτα τωρα εχω προβλημα με τον δισκο αλλα πριν που δεν ειχα δεν τραβαγαν ειχα τρελα σπασιματα στο βιντεο και υπερθεμενοταν πολυ μονο με τα puppy βρηκα την υγεια μου :)

 

Επισης ετρωγαν κοληματα (εκει επαθα σοκ νομιζα οτι μονο τα windows κολανε  :P ) δεν ξερω τι και πως παντος το puppy τα παει περιφημα και ειναι ειρωνικο λειτουργικα που εκμεταλευοντουσαν ολο το hardware να "σερνονται" και αυτο να παει σφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά και πάλι. Σε τέτοιο μηχάνημα τι λέξη σέρνεται τη χρησιμοποιείς μόνο άμα έχεις συνηθίσει σε SSD και μετά ξαναπας σε μηχανικό δίσκο. Ίσως έχει να κάνει και με την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά και πάλι. Σε τέτοιο μηχάνημα τι λέξη σέρνεται τη χρησιμοποιείς μόνο άμα έχεις συνηθίσει σε SSD και μετά ξαναπας σε μηχανικό δίσκο. Ίσως έχει να κάνει και με την κάρτα γραφικών.

Κοιτα με τις προηγουμενες διανομες ειχα θεματα και μαλιστα σοβαρα, τωρα σε σχεση με τα windows βλεπω επισης διαφορα.

 

Απλα πραγματα οπως ξεκινημα του chrome, φωρτομα σελιδων, αναπαραγωγη βιντεο κλπ τα κανει πιο γρηγορα μπορω να πω και απο οτι ηταν καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για arch το εχω σκεφτει αλλα ακομα ειναι νωρις αργοτερα συρουρα θα τα δοκιμασω...

 

Αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω. Πέρα από το ότι αυτή την στιγμή με το puppy είσαι ευχαριστημένος. Το αφήνουμε στην άκρη.

 

Ξεκινάει καποιος να χρησιμοποιήσει linux. Έχει κάποιες πολύ βασικές γνώσεις και δεν του φαίνονται όλα κινέζικα(grub,PMS κλπ). Γιατί να μην πάει στο arch ή στο debian? Όλοι λένε καλό είναι το mint ή το ubuntu και αργότερα δοκιμάζω να μπω στα πιο "βαθιά". Μετά έρχονται και λένε το ubuntu εκείνο, το Mint το άλλο. Αφού το σύστημα δεν είναι ρυθμισμένο από εσένα πως περιμένεις να έχεις τα αποτελέσματα που θες; 

 

Παράδειγμα εγώ ή ο tritonas που όπως έχει πει με το ubuntu και συναφή πάντα είχε προβλήματα και όταν αποφάσισε να παει σε debian βρήκε την υγειά του. Εγώ παρομοίως αλλά με το Arch. Τους έπρηξα εδώ, διάβασα, έψαξα αλλά στο τέλος έχω ένα σύστημα που δεν έχει σπάσει εδώ και 1,5μιση χρόνο. 

 

Δεν θέλω να φανώ ότι εγώ χρησιμοποιώ την ελίτ και οι άλλοι είναι υποδεέστεροι, αλλά και το arch και το debian ή άλλες διανομές που δεν έχω χρησιμοποιήσει/δει δεν ειναι φτιαγμένες για να μην μπορεις να κάνεις εγκατάσταση αλλά για να μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Ίσως με πιο μεγάλο κόπο αλλά θα το κάνεις. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Καλώς ή κακώς το linux απαιτεί από τον χρήστη να ξέρει να το χρησιμοποιεί. Αυτό είναι το user-friendliness του. Ότι θα αναγκαστείς να μάθεις να το χρησιμοποιείς αλλιώς δεν είναι για εσένα.

 

Σόρρυ αλλά δεν πάει σε εσένα. Από καιρό το σκεφτόμουνα όλο αυτό. Δεν ήθελα να καταλήξω σε κάτι συγκεκριμένο. 

 

Ελπίζω να το χαρείς το puppy όσο δεν πάει. BTW ώραιο το έκανες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω. Πέρα από το ότι αυτή την στιγμή με το puppy είσαι ευχαριστημένος. Το αφήνουμε στην άκρη.

 

Ξεκινάει καποιος να χρησιμοποιήσει linux. Έχει κάποιες πολύ βασικές γνώσεις και δεν του φαίνονται όλα κινέζικα(grub,PMS κλπ). Γιατί να μην πάει στο arch ή στο debian? Όλοι λένε καλό είναι το mint ή το ubuntu και αργότερα δοκιμάζω να μπω στα πιο "βαθιά". Μετά έρχονται και λένε το ubuntu εκείνο, το Mint το άλλο. Αφού το σύστημα δεν είναι ρυθμισμένο από εσένα πως περιμένεις να έχεις τα αποτελέσματα που θες; 

 

Παράδειγμα εγώ ή ο tritonas που όπως έχει πει με το ubuntu και συναφή πάντα είχε προβλήματα και όταν αποφάσισε να παει σε debian βρήκε την υγειά του. Εγώ παρομοίως αλλά με το Arch. Τους έπρηξα εδώ, διάβασα, έψαξα αλλά στο τέλος έχω ένα σύστημα που δεν έχει σπάσει εδώ και 1,5μιση χρόνο. 

 

Δεν θέλω να φανώ ότι εγώ χρησιμοποιώ την ελίτ και οι άλλοι είναι υποδεέστεροι, αλλά και το arch και το debian ή άλλες διανομές που δεν έχω χρησιμοποιήσει/δει δεν ειναι φτιαγμένες για να μην μπορεις να κάνεις εγκατάσταση αλλά για να μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Ίσως με πιο μεγάλο κόπο αλλά θα το κάνεις. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Καλώς ή κακώς το linux απαιτεί από τον χρήστη να ξέρει να το χρησιμοποιεί. Αυτό είναι το user-friendliness του. Ότι θα αναγκαστείς να μάθεις να το χρησιμοποιείς αλλιώς δεν είναι για εσένα.

 

Σόρρυ αλλά δεν πάει σε εσένα. Από καιρό το σκεφτόμουνα όλο αυτό. Δεν ήθελα να καταλήξω σε κάτι συγκεκριμένο. 

 

Ελπίζω να το χαρείς το puppy όσο δεν πάει. BTW ώραιο το έκανες!

Ρε δικιο εχεις απλα ακομα ανακαλυπτω πραγματα πχ ο package manager του pyppy με τα Ubntu -Mint εχουν αρκετες διαφορες το ιδιο παρατηρησα και στις εντολες του terminal.

 

Επισης αλλο να εχεις ενα γραφικο περιβαλλον εστω και υποτιπωδες και αλλο να μην εχεις καθολου εχει διαφορα, προς το παρον ειμαι πολυ ευτηχισμενος αμα κατι στραβωσει το θα παω η σε κατι μεταξυ  fedora-opensuse ή arch.

 

Y.Γ

Ευχαριστω εχω κατι θεματακια ακομα για να το κανω τελειο αλλα ειμαι σε πολυ καλο δρομο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...