Προς το περιεχόμενο

Κλειδώνει ένας καινούριος εκτυπωτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε έναν χώρο γραφείου, ένας Samsung ML-1865w μπορεί να κλειδώσει και να ζητείται password ΚΑΘΕ φορά που κάποιος συνδέεται είτε μέσω Wireless είτε μέσω USB;

Κοίταξα στα Security Settings, είδα τα Deny που χωρίζει τους Everyone κτλπ αλλά δεν βλέπω κανένα gap για κωδικό. Μάλλον δεν είναι από κει.

Αν το έχει κάνει κανείς, ίσως με κάνα 3rd Party.. ας ρίξει φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο manual μεσα λεει τιποτα?

 

επισης Link.png Site: http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=808421">εδω περιγραφει ενα σεναριο αλλα με οχι και τοσο αναλυτικες οδηγιες

Επεξ/σία από VasKag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να υπάρχει τέτοιο κλείδωμα, που υπάρχει, γίνεται μόνο μέσα από το pc. Αν κάποιος φέρει δικό του pc (laptop/desktop) και τραβήξει καλώδιο θα κάνει μια χαρά δουλειά. 

 

Και μιας και το ξεκαθαρίσαμε αυτό, μπορείς να κοιτάξεις είτε το printlock (3rd party app), είτε να κόψεις το δικαίωμα των χρηστών μέσα από τα Windows από τις ιδιότητες του εκτυπωτή στην καρτέλα ασφάλεια -> μάλλον αυτό που ξεκίνησες να κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vas με πονάνε τα μάνιουαλ ρε μαν.

 

Lex είναι κάπως περίπλοκη φάση.

Ουσιαστικά το θέλω γιατί κάναμε ρέφενο το κάθε 15ήμερο γέμισμα, αλλά υπάρχουν άτομα στο γραφείο που τους έχει χαϊδέψει κάπως περισσότερο η κρίση και δεν μπορούν να τσοντάρουν. 

Και σκέφτηκα, για να μην τραμπουκιάζω τον κόσμο που παρόλο που δεν πληρώνει - εκτυπώνει.. να του βάλω ένα Pwd το οποίο θα ανανεώνεται σε κάθε γεμισιά και θα μοιράζεται ο κωδικός στους κατάλληλους.

Μιλάμε Macάδες είναι, δεν έχουν ιδέα από PC.. άρα σίγουρα με δικαιώματα μάλλον θα πήγαινε μακριά. Ενώ ένα Passάκι, θα ήταν ότι πρέπει. Θα δοκιμάσω τα Printlock άμα είναι, πρώτο πράγμα.

Επεξ/σία από Koritsi_Gia_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες λίγο, αν δεν σε πειράζει, το όλο στήσιμο που έχεις στο γραφείο. Έχετε Μac εκεί; Με τον printer ποιοι συνδέονται και πως; Όλοι ασύρματα; Όλοι μέσω ενός pc και τον έχετε κάνει από εκεί κοινόχρηστο; Για δώσε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θες!

Όλα Lap/Netbooks τα περισσότερα Mac και κάμποσα άλλα Windows platform. Κάποιοι περνάνε τα Driver του Printer για Wireless, άλλοι όχι και κάθε φορά πάνε δίπλα του και κάνουν τη δουλειά με USB (Μόνο USB θα μπορούσαμε να το κάνουμε, μόνο Wireless δεν γίνεται γιατί θα μου ζητάνε και Drivers μετά..).

Ο εκτυπωτής απλά ανάβει, και συνδέονται όλα ένα ένα αφού κάνουν το βασικό Pairing που χρειάζονται όλοι οι εκτυπωτές. Κοινόχρηστος δεν θεωρείται έτσι όπως το εννοείς, δεν υπάρχει τίποτα κεντρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Right, επειδή την βλέπω να μπερδεύει η δουλειά με τις διαφορετικές πλατφόρμες που έχετε, γνώμη μου είναι να βάλετε ένα Pc με κάποιο print management πρόγραμμα για να κανονίζεις από εκεί ποιος και πόσες σελίδες θα μπορεί να εκτυπώσει. 

 

Ξέρω ότι θα βρεις αρκετά τέτοια προγράμματα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάποιο για να σου προτείνω.

 

Επίσης, μιας και λες ότι είναι ασύρματος ο εκτυπωτής, δεν ρίχνεις μια ματιά στη σελίδα της διαχείρισής του μπας και έχει κάποια παρόμοια ρύθμιση; (<-δύσκολο, αλλά λέμε μπας και! - δεν έχω ασχοληθεί ούτε με ασύρματους εκτυπωτές :P ). 

 

Δεν ξέρω βέβαια αν θα κάνεις δουλειά με κάποιον έτοιμο Print Server από αυτούς που κυκλοφορούν στην αγορά, όπως π.χ. αυτό εδώ (τυχαίο παράδειγμα). Σε τέτοια περίπτωση θα ήταν καλό, αν ξέρει κάποιος από εδώ κάτι να μας ενημερώσει να μαθαίνουμε για το αν έχει τέτοιες δυνατότητες.

 

Edit: 

 

Βέβαια, επειδή η απλότητα είναι το παν, αυτό που θα έκανα είναι να έκλεινα το wireless του εκτυπωτή, να έβαζα ένα μηχάνημα με 7αρια που να εκτελεί χρέη «server» και από εκεί να έκανα κοινόχρηστο τον εκτυπωτή. Όποιος θα θέλει να εκτυπώσει θα πρέπει να γνωρίζει το password για να μπορεί να έχει πρόσβαση στα κοινόχρηστα δεδομένα και, κατ'επέκταση, και στον εκτυπωτή. :) 

Επεξ/σία από lexmark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βασικά... στην πράξη, κάτι τέτοιο, μάλλον που θα απλοποιούσε τα πράγματα, παρά να τα έκανε πιο περίπλοκα!! :P 

 

Και, όχι... δεν αστειεύομαι  :-D

 

Βέβαια, η όλη φασαρία είναι στο στήσιμο, αλλά... ευχαρίστως να το έκανα μόνο και μόνο για να το δω να δουλεύει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βασικά... στην πράξη, κάτι τέτοιο, μάλλον που θα απλοποιούσε τα πράγματα, παρά να τα έκανε πιο περίπλοκα!! :P

 

Και, όχι... δεν αστειεύομαι  :-D

 

Βέβαια, η όλη φασαρία είναι στο στήσιμο, αλλά... ευχαρίστως να το έκανα μόνο και μόνο για να το δω να δουλεύει  :-D

 

αν το δοκιμάσετε κάλεσε με να πιώ καφε και να το δω και εγω να δουλεύει γιατι με rfid μου κατεβαίνουν πολλές ιδέες που και που... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...