Προς το περιεχόμενο

Είκονα κοκκινομπλέ περίεργη σε ψηφιακή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

είχα αγοράσει μία αδιαβρόχη από εδώ μεταχειρισμένη (Olympus μ Tough - 6020) και ξαφνικά σε ελάχιστο βάθος (ούτε 1 μέτρο), μου έβγαζέ κάτι για σύνδεση. Είχε πάρει λίγο νέρο, καθάρισα την υποδοχή HDMI και από τότε βγάζει φωτογραφίες με ενά κοκκινομπλε στυλ, όπως βγάζουν πολλές φορές σε λάθος οι ψηφιακές.

Το παιδί μου είπε είχε εγγύηση, δεν είχε απόδειξη και το χαρτί εγγύησης δεν του το είχανε σφραγίσει, οπότε στην αντιπροσωπεία (η αγαπημένη μας), μου ζητήσανε 200 ευρώ μόνο για έλεγχο.

Επειδή τα θεώρησα υπερβολικά την άνοιξα μόνος την στέγνωσα στον ήλιο και η εικόνα ψιλοεπανήλθε σε ένα ρετρό στυλ.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω για να επανέλθει;

Θέλω να την πάω στο ανεπίσημο σερβις στην Θεσσαλόνικη, αλλά επειδή την έχω κάνει βίδες (δεν θυμάμαι ποια βίδα μπαίνει που), φοβάμαι μην μου πουν μαλακίες όταν την στείλω.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, έχω και μια Canon Ixus 130. Ξαφνικά από το πουθενά και όταν κάνεις zoom, κάνει το ίδιο πράγμα (όχι με κοκκινομπλέ, αλλά σχεδόν άσπρο με κατεστραμμένα πιξελ τα περισσότερα).

Έχετε ιδέα πως στρώνει αυτό. Είναι βλάβες στον αισθητήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω οτι πρέπει να είναι βλάβες στον αισθητήρα, αλλά και 200 ευρώ για να την δούνε .... πολλά και αφού την άνοιξες έχασες την πιθανότητα να στην καλύψει οποιαδήποτε εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...