Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Samsung Galaxy S IV


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 490
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ψυχραιμα φιλε μου. θα βγαλεις λεφτα αν πουλησει λιγοτερο η apple? μια χαρα ειναι και τα μεν και τα δε. ας παρει ο καθενας οποιο προτιμα.

Εννοείται πως θα πάρει ο καθένας όποιο προτιμά.

Πότε δεν είπα ότι το iphone δεν είναι καλή συσκευή ή ότι δεν αξίζει τα χρήματα του.

 

Αναφέρομαι σε κάτι προκλητικά σχόλια τα οποία δεν έχουν καμία βάση,γι`αυτό και απάντησα στα όσα ειπώθηκαν παραπάνω... αν το πρόσεξες λέω τα ακριβώς ίδια μόνο που κατηγορούμενο είναι το μήλο. Δεν έδειξα κάπου να χάνω την ψυχραιμία μου και ούτε προκάλεσα!

 

Διευκρίνισα ότι το θέμα μπαταρίας αφορά όλες μα όλες τις συσκευές, και πως η τιμή είναι στα ακριβώς μα ακριβώς ίδια πλαίσια με τον γαλαξία. Δεν ειρωνεύτηκα ούτε καν, όπως κάνουν μερικοί,μερικοί. 

 

Το θέμα εμφάνισης είναι επίσης σχετικό, άλλα αν το πάμε από θέμα κακογουστιάς... τότε και το iphone 5 εμφανισιακά είναι αποτυχία, όπως επίσης και το σλόγκαν που έχει βγει για το γυαλί, που είμαι σίγουρος ότι αν έβγαινε ένας οποιοσδήποτε κατασκευαστής με συσκευή γυαλιού... θα λέγανε πως είναι copy-paste από iphone, λες και το γυαλί το έχει ανακαλύψει η apple. Το λέω επειδή κάποιοι δίνουν βάση στην εξωτερική εικόνα της συσκευής.

 

Τέλος ΝΑΙ είμαι εκπρόσωπος της SAMSUNG και παίρνω μερίδιο με το να βγαίνω και να την υποστηρίζω στις ιντερνετικές συζητήσεις. Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα εγώ για το -1. Και να μην είχε διορθωθεί το θέμα με τους χάρτες πάλι δε θα αρκούσε από μόνο του να του δώσει -1.

 

Πάντως απ' τη στιγμή που στήνεται πάνω σε συγκεκριμένες συσκευές και συνθήκες, για μένα θα 'πρεπε να είναι τέλειο. Αναρωτιέμαι αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι Samsung Fan boys Κατηγορουνε τους Apple fan boys οτι ειναι λεφτάδες και παιρνουν το iphone μονο για μόστρα ενώ και τα δυο κινητά κοστίζουν κοντά το ιδιο ειναι τραγικό...Ναι εσυ που παιρνεις το S4 εισαι φτωχούλης και σε έπιασε η κρίση...

 

Άσε που με την 5ιnch παντόφλα που βγάζει μάτι απο χιλιομετρο δεν εισαι ποζεράς mr Samsung Fan boy Ε ?

 

για να λέμε και τα πράγματα με το ονομα τους!

Μεγαλύτερη ποζεριά από το φωτιζόμενο καρφιτσωμένο μηλαράκι δεν υπάρχει, για να μη μιλήσω, πόσα τέστ έχουν κάνει στον καθρέφτη ορισμένοι για το πως πρέπει να κρατούν τη συσκευή ώστε να φαίνεται το μήλο.

Δεν φαντάστικε η samsung να βγάλει μικρότερη συσκευή για να μην την θεωρούν ποζέρικι συσκευή, δηλαδή αν ήταν 4 ίντσες δεν θα ήταν σημαδούρα;

 

Αυτά είναι βλακείες... όποιος είναι ποζέρικος κάγκουρας δεν είναι μόνο στην συσκευή, άλλα είναι γενικότερα στη ζωή σου!

Σε αυτό που είπες για τα χρήματα θα συμφωνήσω μαζί σου, υπάρχουν αρκετές πανάκριβες συσκευές απ`όλους τους κατασκευαστές. 

 

Εγώ φοβάμαι να μην ξεσπάσει 3ος παγκόσμιος για το ποια συσκευή θα κυριαρχήσει στον πλανήτη.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα ίδια λεφτά έχουν Galaxy SIII  από 410 Iphone 4s από 510 Iphone 5 από 610 η Aple κοστολογεί ακριβότερα το προηγούμενο μοντέλο της από το τελευταίο μοντέλο που έχει η sami στην αγορά. Άρα το ότι τα ίδια κινητά κοστίζουν το ίδιο δεν είναι ακριβές. Ότι παίρνουν το iphone για μόστρα επίσης είναι ακριβές, όπως κάποτε αγόραζαν τις ναυαρχίδες της Νόκια και της Ερικσόν πριν χρόνια. Όχι ότι όσοι αγοράζουν τα galaxy δεν το κάνουν για μόστρα αλλά οκ ότι και να λέμε πιο glamurus είναι τα Iphone.

Για τις 5" θα σου απαντήσω πως αν ήμουν ποζεράς θα αγόραζα το Galaxy Tab 7 που κάνει μπούγιο και κλείσεις για να σε βλέπει όλος ο κόσμος (με την λογική σου) και κοστίζει και φτηνότερα από όλα τα άλλα που έχουμε αναφέρει. Επίσης έχω να πω ότι καταλαβαίνω το δράμα που περνάνε οι Iphonades, γιατί χτες μιλώντας με φίλο που τον έχω ψήσει να πάρει το Galaxy μου λέει. Δεν μπορώ ρε συ γιατί έχω και τον mac στο σπίτι και ότι έχω στο κινητό το έχω και στο Pc, αν πάρω άλλο θα πρέπει να κάτσω να τα περάσω όλα από την αρχή ενώ εδώ θα συνδεθώ στον λογαριασμό μου και θα είναι όλα κομπλέ.

Σ αυτό βγάζω το καπέλο στην apple όσους πήρε και δεν θέλουν σκοτούρες στο κεφάλι τους τους έδεσε για τα καλά, μπράβο της.

 

Μια διευκρίνηση, δεν λέω ότι τα iphone είναι άσχημα κινητά, ούτε ότι το ios είναι κακό λειτουργικό. Μια χαρά είναι όλα, απλά δεν δέχομαι να πληρώσω παραπάνω χρήματα για να πάρω τα ίδια πράγματα που μπορώ με λιγότερα. Επίσης δεν δέχομαι να μην έχω την δυνατότητα επιλογών σε κάποια πράγματα, όπως το μέγεθος της οθόνης.

 

Να συγκρίνεις τις τιμές οταν βγαινουν τα κινητά και οχι τώρα. Πάνω κάτω τα ίδια ειναι...Και ο αντίλογος θα σου πει οτι τα iphone έχουν μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία και μετά απο χρόνια θα το πουλήσεις σε καλή τιμή και θα πάρεις το καινουργιο με λίγα λεφτά.

 

Σου λέω μόστρα μπορείς να κάνεις και με τα δυο κινητά, ο ένας με το μήλο, ο άλλος με τις μπουρμπουλήθρες στην οθονη και το τεράστιο μέγεθος ... και οι δυο μόστρα θα κάνουν αλλα με διαφορετικό τροπο.

 

Αυτός που έχει το δικαιωμα να πει οτι δέν κάνει μόστρα ειναι αυτός που εχει ενα κινητάκι των 100-200 ευρώ .

 

Το brand name της Samsung έχει ανέβει κατακόρυφα με τα galaxy και δεν μπορείς να λές οτι ο κόσμος δεν τα έχει σε εκτίμηση ακόμα και οι άσχετοι.

 

Καλά αυτα που λές και ειναι ο λόγος να διαλέξεις το S3 Και μπράβο σου, και ο άλλος θέλει να σκάσει 100 ευρώ παραπάνω να πάρει το Iphone επειδη του αρέσει το IOS ή του αρεσει το Design κτλπ κτλπ...

 

Δεν πάει να πει οτι επειδή δεν διάλεξε αυτο που διάλεξες εσυ να αγοράσεις οτι ειναι θύμα,πλουσιος,άσχετος κτλπ

 

Γ'αυτο υπάρχουν οι επιλογές διαλέγεις και παίρνεις οτι σε βολευει και σου αρέσει, αλλα το να κράζεις τον άλλον επειδη δεν διάλεξε οτι εσυ ειναι μ-----α ,

 

Το οτι το S3 έχει 1500 πυρήνες 700gb ram Κτλπ δεν εχει σημασία , αν δεν σου έλεγαν τι έχει μέσα θα έβλεπες οτι ειναι ακριβώς το ιδιο σε θέμα αποδοσης και τα δυο κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης iPhone έχει ξεπεράσει το θέμα OS προ πολλού.

Δεν ασχολείται με αυτό αλλά εξυπηρετείται από αυτό.

 

Ο χρήστης Android παλεύει να στήσει το OS, ασχολείται μαζί του

και αναγκαστικά ασχολείται με το hardware που το έχει ανάγκη για να τρέξει καλύτερα το OS.

Ασχολείται με αυτό για να εξυπηρετηθεί σε 1°,2°,3° κλπ χρόνο από αυτό.

 

Ωστόσο είπαμε και ξαναλέμε πως το στοίχημα της Samsung δεν είναι τα hardware specs.

Και στην τελική δεν ανταγωνίζεται την Apple. Έχει ένα σωρό συσκευές φθηνότερες να ανταγωνιστεί,

βλ. Nexus 4, HTC One και έρχονται οι ZTE,Huawei να διεκδικήσουν το μερίδιό τους.

 

Το στοίχημα λοιπόν της Samsung είναι το OS και πως θα το μαγειρέψει για να είναι eye candy να έχει ωραία και ανταγωνιστικά χαρακτηριστικά ("innovation" που έλεγε ο σχιστομάτης στην παρουσίαση).

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως βγήκε η πλέον "δυνατή" Android συσκευή από άποψης hardware που ξέρουμε εκ των προτέρων πως θα υποστηριχθεί από την κοινότητα.

Πιστεύω πως ο hardcore Androidάκιας δεν ενδιαφέρετε για  τα S-features κλπ,

αλλά κυρίως για το hardware αλλά και το "δεδομένο" custom firmware πάνω στο οποίο μπορεί να "ζωγραφίσει".

 

Για όλους τους υπόλοιπους Android χρήστες που είναι και η μεγαλύτερη μερίδα πιστεύω,

το 3λημμα είναι HTC One, Galaxy S IV ή Nexus 4;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; 16:9 είναι το S III, 16:9 είναι και το S IV.

Δέν είναι θέμα αναλογιών έχουν διαφορετική ανάλυση (αριθμό πίξελ), ενώ οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε μία συγκεκριμμένη.

Μία εφαρμογή που είναι γραμμένη για 720 x 1280 πίξελ (S III), δεν προσαρμόζεται αυτόματα στα 1080 x 1920 (S IV).

Πώς το αντιμετωπίζουν, λοιπόν, αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι θέμα αναλογιών έχουν διαφορετική ανάλυση (αριθμό πίξελ), ενώ οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε μία συγκεκριμμένη.

Μία εφαρμογή που είναι γραμμένη για 720 x 1280 πίξελ (S III), δεν προσαρμόζεται αυτόματα στα 1080 x 1920 (S IV).

Πώς το αντιμετωπίζουν, λοιπόν, αυτό;

 

Η ίδια εφαρμογή πως παίζει (γενικά) σε εκατό διαφορετικά κινητά; Την ξαναγράφουν από την αρχή για όποια νέα συσκευή θέλουν να υποστηρίξουν; Κυκλοφορούν εκατοντάδες συσκευές με Android που έχουν δεκάδες διαφορετικές αναλύσεις.

 

Προφανώς οι εφαρμογές γράφονται με βάση τις αναλογίες πάνω στην οθόνη και όχι 'απόλυτα' με βάση τα pixels.

 

...θέλω να πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι θέμα αναλογιών έχουν διαφορετική ανάλυση (αριθμό πίξελ), ενώ οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε μία συγκεκριμένη.

Μία εφαρμογή που είναι γραμμένη για 720 x 1280 πίξελ (S III), δεν προσαρμόζεται αυτόματα στα 1080 x 1920 (S IV).

Πώς το αντιμετωπίζουν, λοιπόν, αυτό;

Όταν κάνεις μια εικόνα full screen και έχει το ίδιο ratio τότε θα φανεί χωρίς κενά αλλά παραμορφωμένη .Το ίδιο θα γίνει και με τις εφαρμογές...

 

Σχετικά με το μέγεθος δεν νομίζω ότι είναι τραγικές η διαφορές.

galaxy s3 : 136.6 x 70.6 x 8.6mm

galaxy s4 : 136.6 x 69.8 x 7.9mm

iphone 5 : 123.8 x 58.6 x 7.6mm

Όπως βλέπετε το s4 έχει μικρότερο μέγεθος με μεγαλύτερη οθόνη.

 

Η οθόνη του S4 έχει καλύτερη ανάλυση και aspect ratio

galaxy s3 : 720x1280pi

galaxy s4 : 1080x1920pi

iphone 5 : 640x1136pi

 

Νομίζω υπάρχει μια προκατάληψη σχετικά με το android , από το 4.x και μετά έχει αρχίσει και ωριμάζει σαν λειτουργικό .To ios έχει ένα χρόνο παραπάνω στην αγορά. Μην ξεχνάμε όμως την γκάμα των συσκευών android, η apple έχει μόνο ~3 κινητά με την τελευταία ενημέρωση .

 

Το design είναι θέμα καθαρά γούστου , στον καθένα αρέσει κάτι διαφορετικό σε κάποιους αρέσει το πλαστικό σε κάποιους το γυαλί.Πέρα από την εικόνα είναι και η αφή, το πλαστικό μου φαίνεται πιο φιλικό στο κράτημα .

 

Άλλο ένα θετικό του s4 είναι η θύρα micro sd .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...